Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Carul_Mare.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225601
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ASA DDM85


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 04 Mar 2010 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului: ASA DDM85
Raspunde cu citat (quote)

Ahoi,
din pacate nu o am insa pe aceasta cale as dori sa scot din barlog un anumit membru de pe forum poate pana la urma ne delectam cu niste poze si un mic preview.
Numai bine
Emil
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2010 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate imi amintesc eu o montura de acest gen (impreuna cu un Ritchey Chretien ASA de 40 cm) se afla, de curand, in dotarea planetariului din Galati. Site-ul lor este inchis dar am vazut pe aici, pe forum, un topic in care era indicata o adresa web unde se gaseau poze cu toata instalatia.

Edit

aici:

http://s93.photobucket.com/albums/l65/astr.../?start=60

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 04 Mar 2010 11:11, modificat de 1 data in total
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 04 Mar 2010 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu Laurentiu,
nu ma refer la aceasta "intalatie" este vorba de unul dintre moderatorii forumului, nu vreau sa dau nume pentru ca nu stiu daca persoana in cauza doreste acest lucru. Asa ca bat saua... Smile

Emil
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Mar 2010 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei bravo Shocked ...ASA la Galati...si mai zici ca nu sunt bani in tara asta Wink !
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Mar 2010 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu scula, nu de la Galati, alta. De aratat arata bine, dar daca nu ai un observator unde sa o lasi montata nu e de facut de lucru. Dupa mine are 3 probleme: 1. ai nevoie de un laptop, altfel nu merge, iar softul mi s-a parut cam dificil si cam primitiv, dar poate fi invatat, pentru observatii vizuale nu e prea confortabil, decat daca e intr-un observator; 2. trebuie sa fie foarte bine echilibrata, iar un minus daca vrei sa o cari de colo colo si sa pui diferite telescoape pe ea si esti presat de timp/sau nerabdator, dar daca e in observator permanent nu mai e problema; 3. daca se strica motoarele in afara garantiei pentru o persoana particulara cu venituri normale cred ca apare o problema, intrucat respectivele motoare costa imens deocamdata si de reparat in casa nu se pune problema. Pana nu mai evolueaza tehnologia cu direct drive cred ca trebuie abordata cu rezerva momentan.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 04 Mar 2010 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci sunt mai multe scule in tara...
Hm cred ca pana la urma ma intorc in tara Laughing
OK, eu nici nu ma gandesc sa o achizitionez, eu m-as orienta catre Paramount daca ar fi sa pot alege (aia daca ar fi cazul - ca ASA ghideaza corect 1 ora fara sa fie necesare corectii OK e un punct de vedere dar am auto-guider iar cu ProTrack si un model T-point corect si Paramount-ul poate face 15 minute la focala mare iar cu eu oricum sunt limitat de conditiile atmosferice la maxim 1,5 m asa ca chiar ma doare undeva de acest avantaj).
De ce Paramount pentru mine?
1. Paramount-ul e de multa vreme pe piata si e cunoscut si pe dinafara si pe dinauntru
2. Paramount-ul se gaseste rar ca second-hand ceea ce mie imi spune ca e bun cine il are nu il mai da.
3. Conexiunile la Paramount sunt mai multe pe tabloul de control (asta m-ar avantaja pe mine ca la mine atarna vreo 7 cabluri pana acum).

Chestia cu ASA este ca mecanic e bijuterie, software e (era cat pe ce sa fac o rima Twisted Evil asa ceva cu un animal) la pamant cel putin pana acum, Autoslew-ul are probleme mari inca sa speram ca Philipp le rezolva.

Numai bine
Emil
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2010 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Ei bravo Shocked ...ASA la Galati...si mai zici ca nu sunt bani in tara asta Wink !


Banii au fost europeni si din sponsorizari particulare, nu de la pasionatii de astronomie.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2010 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu partidu' nostru-n frunte / Spargem munte dupa munte Smile

Emil, daca te referi la un moderator, apai ala nu poate sa fie decat Robert (din cate-mi dau eu seama) dar Robert nu a mai scris cam demult pe forum. Cred ca numai Marian (admin) ne poate spune ce e cu el. Cat despre ce monturi vorbesti tu acolo ... am impresia ca nu ti-e bine Confused Vrei sa te dea nevasta afara din casa Rolling Eyes Wink Laughing
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 04 Mar 2010 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Cat despre ce monturi vorbesti tu acolo ... am impresia ca nu ti-e bine. Vrei sa te dea nevasta afara din casa"

Doru hai sa iti explic logica

If "Nevasta dat afara din casa"
Then "contruiesc observator"

Cred ca este o schema cat se poate de logica

Emil
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Mar 2010 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta la schema logica:

If "nevasta dat afara din casa"
Then "cumparat inel cu diamante+ buchet de 100 de trandafiri"

E mai realista Laughing

Hai sa fim seriosi. Monturile astea care costa cat o masina bunicica (si relativ noua) nu-s pentru Romanica. Trebuie sa fii complet nebun sau vreun "afacerist de succes" (aka Jiji Berlogea sau altii de acelasi calibru) sa dai atatia bani.

Putem visa dar visele raman vise si nimic mai mult.

Concluzie probabila (99%): fericitul posesor de DDM85 nu e din RO.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mar 2010 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil a scris:
If "Nevasta dat afara din casa"
Then "contruiesc observator"

Ma ... tu pari a fi un tip extrem de hotarat Smile Nu ai cumva disponibil un post de portar-ingrijitor-administrator la observator Rolling Eyes
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 05 Mar 2010 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

He he
Uneori intre "hotarat" si "nebun" diferenta este greu de sesizat Very Happy
Deja mi-am luat o pensula din par de camila si o lupa maaare de tot, o sa prind praful inainte de a aseza.

Cred ca pana la urma totusi sa lasam discutia asa cum este, daca Robert vrea sa faca un articol referitor la montura m-as bucura, chiar daca in ultima perioada nu a fost prea activ pe forum...

Numai bine
Emil
Sus
betelgeuse
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mar 2009
Mesaje: 24



Localitate: Dabuleni

MesajTrimis: 05 Mar 2010 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oameni buni, dati o fuga pana la Galati si aflati despre ce si cum cu montura ca nu-i departe. Pe la sfarsitul lui martie am inteles ca dau de mancare cu ocazia deschiderii observatorului. Muzeograful de acolo, Tercu Ovidiu ii zice, abia va asteapta, chiar daca nu o sa primiti o invitatie speciala asa cum cred ca se intampla pe la astfel de petreceri. Eu l-am intalnit de cateva ori. Baiat bun si ambitios, vorbeste mult, dar nu-ti pare rau ca l-ai ascultat. Robert stie multe despre montura chit ca nu are una in curte, insa ar fi mai eficient sa o vedem in... metal si plastic, sa o pipaim, sa o mirosim, sa o lingem, ma rog, fiecare dupa gust. Doar asa evitam sa ne pripim peste fire cu presupunerile. Eu o sa merg la Galati mai pe la vara dupa prasila de-a doua. Daca rabdati pana atunci, o sa va spun mai multe.
Ma mir ca nu a iesit Ovidiu la rampa ca de obicei, pana acum.
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 05 Mar 2010 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In momentul in care se va redeschide observatorul de la Galati va voi da de stire. Am sa ma duc si am sa va dau detalii.
Sus
Tercu Jan Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Apr 2006
Mesaje: 58



Localitate: Galati

MesajTrimis: 05 Mar 2010 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului: ASA DDM 85
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Emil si Horatiu au avut dreptate. Aceasta montura este doar pentru observatoare astronomice unde se foloseste constant CCD sau aparat foto.

Autoslew este un program dificil si de ieri am inceput sa utilizez o noua varianta. Eu lucrez cu MaximDl care este foarte bun, conectat la Autoslew.

Din pacate iarna grea din acest an, nu mi-a permis sa ma bucur de aceste echipamente.

Am sa va tin la curent cu vesti in legatura cu aceasta montura.

Din punct de vedere mecanic este OK, iar un alt lucru care este foarte bun, este faptul ca prin montura se pot face diferite alimentari cu tensiune electrica(12V, 48V) si transferuri de date de la CCD si camera Mintron, astfel incat spre camera de control(calculator) merg doar 3 cabluri.

_________________
Cu respect,
Ovidiu Tercu

Coordonator al Planetariului Complexului
Muzeal de Stiintele Naturii si al
Astroclubului "Calin Popovici" Galati
http://astrogalati.info/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact