Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M97-M108.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225579
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tot Sfat Incepator!


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 14 Mar 2006 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Tot Sfat Incepator!
Raspunde cu citat (quote)

Salutari !

Am si io nevoie de un sfat !

As vrea sa ma apuc de observ satelitii artificiali .. Ce mi-ar trebui pentru o calitate decenta ? Cred ca in 100 Euro nu ma pot incadra Sad

Pot sa fac si fotografii ? ce imi trebuie pentru asta ?

Cat de bine o sa-mi iasa pozele. Am cautat ceva imagini cu ISS-ul pozate de amatori si arata destul de bine, numai ca nu stiu cu ce instrumente au fost facute ..

Va multumesc !
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 14 Mar 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Tot Sfat Incepator!
Raspunde cu citat (quote)

La bugetul de care dispui si tinand cont ca esti incepator in domeniul acesta, un binoclu ti-ar fi potrivit si suficient, mai ales pentru observarea satelitilor cu orbita joasa.

Pentru a face fotografii iti tebuie un telescop cu dotarea necesara si care sa aiba deschidere mare. De asemenea montura trebuie sa fie destul de flexibila pentru a putea urmarii satelitul.

Mai mult informatii despre observarea satelitilor, gasesti la adresele:

www.satobs.org
www.heavens-above.com

Scrie-ne inapoi ce informatii ai mai adunat si cum evoluezi in domeniu.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 14 Mar 2006 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului: asa deci!
Raspunde cu citat (quote)

Aha .. Multumesc !

Imi placea cum arata asta .. am auzit ca Orion sunt destul de bune ..

Sper sa fie ok ...si il pot folosi la mai multe chestii ..

http://www.telescope.com/jump.jsp?itemID=9...amp;KICKER

Mersi ..S'aveti spor !
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 14 Mar 2006 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e cam dificil si cu binoclul pentru ca nu poti creste puterea de marire... mai buna e o luneta de 60mm in cazul asta.
Cu 100 euro nu faci mare lucru,dar cel mai bine e sa pui un anunt pe astromart-ul romanesc in care sa cumperi o oglinda de 150mm,si sa construiesti singur un telescop... telescopul are luminozitate mare de care o sa ai neaparat nevoie.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 14 Mar 2006 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru foto iti cam trebuie neaparat montura ecuatoriala.Inca si motorizata.In general satelitii se deplaseaza rapid,si nu poti folosi timp de expunere scurt (sa nu iasa miscata poza) ,pentru ca nu iese destul de luminoasa.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Mar 2006 02:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda.. Nu stiu la ce l-ar putea ajuta o montura ecuatoriala cand vine vorba de sateliti.
Si iarasi nu stiu cat de interesant e sa fotografiezi sateliti printr-un instrument astronomic. Poate fi interesanta doar fotografierea statiei spatiale internationale care e de dimensiuni mari. daca ai noroc si o fotografiezi intr-un tranzit peste Luna sau Soare si mai frumos. Asta intr-adevar se poate fotografia prin telescop (mai usor se poate filma) dar nu e chiar simplu. In rest nu prezinta interes fotografierea satelitilor prin telescop.
Poti obtine imagini ceva mai interesante fotografiind un satelit iridium in timpul unui flare. Dar asta cu un obiectiv cu camp mai larg de vedere si integrand cumva dara aia in peisaj ca sa iasa ceva mai artistic.
Spor
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 15 Mar 2006 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului: OK!
Raspunde cu citat (quote)

OK ! am inteles ! Multumesc de sfaturi !

Pai ca sa-mi construiesc eu un telescop, cred ca e destul de complicat , avand in vedere ca am cunostinte 0 in domeniu ...

Am vazut ca sunt cativa pasionati care slefuiesc oglinzi, as incerca sa vorbesc cu ei , poate imi construiesc ei unul...

Caut si eu pe net, diverse date, ca sa stiu ce pot sa fac...

Aveti idee cat de bine s-ar vedea ISS, de pe un astfel de telescop home-made ? Daca e mai greu sa fie fotografiati ma multumesc si cu filmatu (cred ca e mai usor, intr-adevar)

Ma pasioneaza satelitii, si deci pentru asta as vrea sa folosesc telescopu (si pentru sistemul nostru solar)

O sa va mai intreb pe aci, pe parcurs ce ma lovesc de anumite lucruri pentru ca imi e mai usor ..

Multam!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2006 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Sateliti
Raspunde cu citat (quote)

Nu esti unicul interesat de sateliti. Cred ca si pe Osama, fiul lui Laden il intereseaza subiectul asta. Si mai sunt multi ca el. Din pacate, pentru sateliti iti trebuie scoala multa sau bani multi sau ambele daca se poate. In primul rand trebuie sa stii de cate feluri sunt satelitii si cum se misca ei. Cei care au scoala necesara au facut niste programe de "tracking", programe care stiu tot (vezi STSORBIT www.dransom.com). Sunt programe care stiu sa manevreze o montura pentru urmarirea unui satelit. Pe montura poate fi un instrument optic sau o antena de receptie (emisie eventual?!?). Despre vazut si fotografiat, vorbim aici despre alti bani. In afara de ISS, ceilalti sateliti sunt mult prea mici pentru ca sa vezi ceva interesant. Sfat: alegeti pentru inceput un alt hobby. De exemplu Luna, observarea craterelor sau eventualelor fenomenelor tranziente. Sau Jupiter si evolutia satelitilor galileeni.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 15 Mar 2006 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Stiu
Raspunde cu citat (quote)

Asta parca stiam io ce-i cu satelitii si cum se misca ei, dar nu ma apuc sa stiu io satelitii militari x si y..

ISS si Navetele (cat or mai fi Smile au datele cunoscute, si nu cred ca oi fi retardat sa nu pot sa le vad ..(cu pozatu /filmatu emai greu )

Pai pe locu doi "e" Satelitii lu' varu Jupiter !

Interesant site !
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 15 Mar 2006 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului: telescop
Raspunde cu citat (quote)

am gasit 80cm MUNIN Telescope..cred ca m-ar satisface .. dar cred ca e cam scump ..

http://www.iss-tracking.de/images/stationpic.html

aci sunt niste imagini ...

Cat ar costa oglinzile pentru Un Home Made de 80 cm, aveti idee? nici nu stiu daca se poate face ..

Spor!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 15 Mar 2006 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop de 75cm costa in jur de 45.000 USD. Cat costa oglinzile separat nu stiu, dar oricum nu cu mult mai putin.
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 15 Mar 2006 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului: da
Raspunde cu citat (quote)

Delicios, dar mult prea scump ! Mersi!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2006 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca nu ai fost informat pana acum, cel mai mare telescop din tara asta este cel de la Observatorul astronomic din Bucuresti de pe langa Academia Romana si are o oglinda de 50 cm (juma' de metru). Daca o sa faci efortul sa-ti vinzi apartamentul (sau eventual casa) in care stai si sa-ti cumperi un telescop MUNIN de 80 cm vei deveni brusc posesorul celui mai mare telescop din tara. N-o sa prea stii ce sa faci cu el da' nu-i nimic il poti inchiria celor care vor sa-si dea doctoratul in astronomie si n-au cu ce (cine, unde, cum etc.).
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 15 Mar 2006 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon, hai sa nu fim rautaciosi...
Apropos, cine vrea sa isi dea doctoratul in astronomie si nu are cu cine? Eu stiam ca e invers...
Sau ziceai doar asa, intr-o doara?
Sus
habarnam
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2006
Mesaje: 175




MesajTrimis: 15 Mar 2006 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Aha
Raspunde cu citat (quote)

Pai nu am fost informat ca astia din bucuresti nu au si ei site (sau eu nu am gasit ) si lumea e interesata acu de manelisti prin ziare, asa ca deh, vrei si tu stiinta ...

Daca imi vand garsoniera cred ca pot sa sparg gura targului, dar cum astronomii di pi la noi tot nu au bani sa-l inchirieze cu 'ora', tot degeaba.

Si un telescop de ala la 20 de bulioane de $ in Romania, pe un varf de munte, e prea SF..

Dar deraiem de la subiect .. o sa-mi caut un binoclu sau un refractor pe afara..

Apropo, cred ca a mai scazut popularitatea astronomiei in ultimii ani la noi (mie asa mi se pare)..
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact