Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
23_Iun_2011_-_5_22AM.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225556
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol "Zeiss APQ, un Bugatti 41 al telescoapelor"


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 29 Iun 2009 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Articol "Zeiss APQ, un Bugatti 41 al telescoapelor"
Raspunde cu citat (quote)

Usor tardiv vreau sa va aduc la cunostinta un articol foarte interesant publicat de Dragos in blog: http://www.astronomy.ro/zeiss-apq-un-bugat...r_459.html

Pentru cei interesati de domeniu, sunt convins ca articolul nu a trecut neobservat.
Comentarii pe marginea acestuia se pot posta direct pe blog sau in aceasta discutie.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iun 2009 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mai tardiv decat admin (fapt pentru care mor de ciuda Smile ), vreau sa subliniez atat excelenta realizare a acestui articol cat si bogatia de intelesuri pe care acesta o poarta.
Felicitari Dragos pentru articol si imi exprim speranta ca voi mai citi si pe viitor astfel de materiale.
Nu cred sa gresesc daca spun ca ai fi facut o cariera frumoasa daca te orientai din timp catre regia de film Very Happy
Referitor la continutul articolului, sunt convins ca si Bugatti 41 si Zeiss APQ sunt doar doua exemple spre "unde" poate sa duca o pasiune adevarata chiar in detrimentul interesului comercial sau al curentului politic de moment.
Poate ca Bugatti traia cu speranta ca poate invinge acest interes sau poate visa sa impuna o noua valoare a individului in societate, cine stie, dar in cazul Zeiss, comercialul si-a spus imediat cuvantul, productia de refractoare APQ fiind stopata si reorientata catre alte optice de uz industrial care oricum se vand si nu la preturi mici.
Din pacate sau nu, atat interesul comercial cat si curentul politic de moment sunt doua caracteristici de baza ale societatii umane, exemplul personal si pasiunea dusa pana la limita fiind caracteristice doar individului si deci impunerea lor fiind mult, mult mai dificila, chiar iluzorie la nivel de societate.
Articolul lui Dragos mai atrage atentia asupra unui lucru: calitatea, iarasi un concept in conflict cu interesul comercial si politica.
Vedem si in forumul nostru, si nu sunt putine exemple, ca aspectul calitatii este de multe ori trecut pe plan secundar in detrimentul "dimensiunii" sau al pretului, de, asta e lumea in care traim ...
Intr-o discutie intre doi balauri, un prieten imi caracteriza generatia tanara de zi ca fiind generatia Torente, cei care au totul la nas, totul de-a gata si nu de putine ori moka.
Cei care au adunat ceva ani in spate, cred ca isi aduc aminte ca mai demult cei ce erau pasionati de anumite subiecte trebuiau sa rascoleasca biblioteci intregi de carti si reviste de profil ca sa inteleaga si apoi sa poata realiza un lucru.
Posibilitatile zilei de azi sunt sigur bine venite dar ele nu suplimenteaza in niciun caz munca sau gandirea.
Din pacate multi dintre tineri nu inteleg inca aceste aspecte.
Poate ca articolul lui Dragos sa le dea de gandit...
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Iun 2009 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Referitor la continutul articolului, sunt convins ca si Bugatti 41 si Zeiss APQ sunt doar doua exemple spre "unde" poate sa duca o pasiune adevarata chiar in detrimentul interesului comercial sau al curentului politic de moment


Intradevar un articol excelent. Felicitari Dragos !

Referitor la cele spuse de Silviu, inclin sa cred ca atat Bugatti cat si Zeiss au urmarit interese comerciale inclusiv cu aceste modele de lux. Din pacate, piata nu a raspuns favorabil asa ca au preferat sa se orienteze spre ceva ce le aducea bani. Multi bani.

Comertul e comert si asta nu se face din pasiune ci din dorinta de a obtine profit. Ceea ce nu-i rau, mai ales cand concurenta e puternica: preturile scad, calitatea creste.

Wink

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10696



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iun 2009 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar cu cateva zile in urma am citit si eu articolul. Am ramas putin nostalgic fata de acele vremuri desi nu sunt deloc batran...sau sunt...nici nu stiu exact. Dintre toti producatorii auto parca bugatti se distinge, e aparte, prin filosofia, prin abordarea lor in ceea ce priveste automobilul. Intr-un fel ma bucura faptul ca inca exista masinile bugatti, si sunt inca aparte.
Din pacate nu am experienta cu cei de la Zeiss..desi as vrea sa am o asa scula. Daca la bugatti (inca) nu visez ( Cool ), totusi un APO e pe lista mea pentru mos craciun... Rolling Eyes

zoth a scris:
Din pacate multi dintre tineri nu inteleg inca aceste aspecte.
Poate ca articolul lui Dragos sa le dea de gandit...

M-as bucura sa le dea de gandit..dar plecand de la conceptul de torent..nu cred. Lucrez si eu si sotia cu studenti de vreo 10 ani si de vreo 8 ani incoace parca interesul acestora scade in ceea ce priveste lucrul bine facut, parca refuza sa gandeasca cu capul lor, parca refuza sa gandeasca pur si simplu, parca sunt gadget addicted, forma si nu fondul conteaza. Si sunt studenti...cum or fi ceilalti. Sau poate sunt eu pesimist.

Laurentiu a scris:

Comertul e comert si asta nu se face din pasiune ci din dorinta de a obtine profit. Ceea ce nu-i rau, mai ales cand concurenta e puternica: preturile scad, calitatea creste.
Wink

Asta in teorie. Ca in practica imi pare ca preturile cresc si calitatea scade.
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 30 Iun 2009 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia să folosesc acest Zeiss APQ pus pe o montură EQ,aceași marcă,la obs. facultății Babeș Bolyai din Cluj...e ceva de vis...optica e grozavă,mecanica e...nici nu știu cum să mă exprim...practic e sculptură în metal...sper ca în viitor să am mai mult timp liber și vizitez mai des observatorul,mai ales că au investit 4 miliarde de lei vechi în instrumente noi...numai bine:)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Iun 2009 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri. Despre calitate in ziua de azi este o discutie foarte interesanta pe care din pacate nu o pot aborda acum.

mcuzic2002, ar fi foarte bine daca ai putea sa te interesezi daca si cum s-ar putea sa vizitam acest observator.

_________________
Dragos N
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Iun 2009 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce ai vazut tu nu e un apq, ci un amarat de coude, desi Zeiss. Performantele lui sunt slabe chiar si comparativ cu simplele acromate chinezesti de azi de 150mm. Atat ca e mare si e Zeiss, dar e zeiss de anii 60-70.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 30 Iun 2009 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Horațiu,nu mă refer la Coude-ul de sub cupolă,ci la un Zeiss APQ de 100mm f/10 pe care domnul Liviu Mircea îl scoate din cutia lui de lemn numai la ocazii speciale,cum ar fi eclipsele...
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Iun 2009 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi, perfect, exact ceea ce cautam, si nu credeam ca e langa mine.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Iul 2009 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:


Laurentiu a scris:

Comertul e comert si asta nu se face din pasiune ci din dorinta de a obtine profit. Ceea ce nu-i rau, mai ales cand concurenta e puternica: preturile scad, calitatea creste.
Wink

Asta in teorie. Ca in practica imi pare ca preturile cresc si calitatea scade.


Din fericire, nu ai dreptate. Pentru ca daca ai avea, si preturile ar fi ramas cele din anii 1950-60 (tinand cont si de inflatie), 90% din cei de pe forumul asta nu ar fi avut posibilitatea de a-si achizitiona decat, eventual, un amarat de telescop de 114 mm cu oglinda sferica.

Nu vorbesc despre cei care isi construiesc singuri instrumentele - este o alta situatie.

Calitatea creste. Este un fenomen natural, datorat evolutiei tehnologice. Bunaoara, gandeste-te la monturile ecuatoriale. Cele de la mijlocul sec. trecut, pe langa faptul ca erau scumpe, erau si mult mai putin precise decat cele recente. Si nici vorba de GOTO, control prin calculator samd, despre care nici nu visau astronomii amatori ai acelor vremuri.

Daca la aparitia unei noi tehnologii preturile sunt foarte mari (sa ne gandim la primele computere personale sau camerele foto digitale), odata cu aparitia pe piata a mai multor producatori si odata cu cresterea cererii, preturile scad destul de rapid.

Concurenta intre producatori pentru cucerirea pietei conduce la o evolutie a tehnologiei si cresterea calitatii produselor pentru ca piata devine din ce in ce mai selectiva si mai pretentioasa.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10696



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2009 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:

Din fericire, nu ai dreptate.

N-am mers cu gandul chiar asa departe in timp, era mai mult o parere personala dupa evolutiile din prezentul foarte apropiat unde usor-usor se creste pretul la versiunea curenta (criza, petrolul, taxele, forta de munca, etc.), dupa care urmatoarae versiune e de calitate mai slaba (are mai multe gadgeturi, dar in esenta mai slaba) la un pret mai mare decat precedenta.
Evident ca daca privesti din urma (10, 20, 50, 100 de ani) lucrurile au evoluat in bine: in general calitatea a crescut datorita evolutiei tehniologice iar preturile au scazut odata cu productia de masa a anumitor scule care initial erau apanajul exclusivistilor (cercetare, cei cu bani, etc.).

Parerea mea.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca toti aveti dreptate. Suna ca intr-o poveste Zen, dar asta e parerea mea.

Pe o parte, asa cum a spus Laurentiu, progresul tehnologic si concurenta, duc la un progres calitativ de la nivelele joase spre cele medii. In schimb, restrictiile financiare generate chiar de concurenta, au drept rezultat o oarecare tasare a varfurilor, reprezentantii firmelor de top, avand de ales intre realizarea unor produse de exceptie, dar fara succes comercial, cum a fost Zeiss APQ, si rentabilitatea financiara, dar cu limitarea performantelor.

Pe termen mai lung, probabil ca acea medie calitativa va avea nivele din ce in ce mai inalte. Sa ne uitam doar la actualele apocromate cu lentile ED, care in urma cu 10 ani ar fi fost inabordabile unui astronom cu venituri medii. Si exemplele pot continua.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
... inclin sa cred ca atat Bugatti cat si Zeiss au urmarit interese comerciale inclusiv cu aceste modele de lux.


Sigur ca pe undeva s-a urmarit si interesul comercial, nu cred sa faca nimeni productie de amorul artei, dar in acelasi timp sunt aproape sigur ca inaintea interesului comercial a fost pusa calitatea.
Aspectul asta sare in ochi de fiecare data cand pui mana pe un Zeiss.
Daca datele sunt corecte, 7 ani pentru intocmirea proiectelor a 4 telescoape mie unul imi da de gandit, doar interesul comercial nu ar fi permis un asemenea lux mai ales in anii '90.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2009 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Zoth, in ambele cazuri cred ca peste interesul comercial a fost o ambitie profesionala, lucru declarat in cazul lui Bugatti. In cazul celor doi de la Zeiss, singurele date pe care le-am gasit sunt in articol. Poate un vorbitor de limba germana sa poata patrunde in arhiva lZeiss, sa afle mai multe.
_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Iul 2009 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Laurentiu a scris:
... inclin sa cred ca atat Bugatti cat si Zeiss au urmarit interese comerciale inclusiv cu aceste modele de lux.


Sigur ca pe undeva s-a urmarit si interesul comercial, nu cred sa faca nimeni productie de amorul artei, dar in acelasi timp sunt aproape sigur ca inaintea interesului comercial a fost pusa calitatea.


Totdeauna e vorba de interes comercial in actiunile unui comerciant. Alfel nu si-ar merita acest nume. Chiar si in cazuri in care, aparent, nu obtine profit, de fapt tot asta urmareste. E adevarat, uneori indirect, prin promovarea imaginii prin intermediul unor produse de inalta calitate (si, de obicei, scumpe).

Nu ati auzit de reclama, marketing etc. ? Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact