Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Calea_Lactee_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225370
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

''Prima lumina'' in Maksutov 100mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mar 2009 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului: ''Prima lumina'' in Maksutov 100mm
Raspunde cu citat (quote)

Azi,Sambata 14 Martie a.c.,intre 22h35min si 23h15min,am facut observatii cu telescopul Maksutov 100mm F/14,tinut in mana,28x ocular Huygens IOR 50mm si 33X ocular rusesc Huygens acromat 42mm.Obiecte observate:Hyadele (partial),nu incap intr-un singur camp vizual;M42 ''Usa Raiului'' cu doua stele in Trapez;M45 ''Pleiadele'' au ocupat tot campul in ambele oculare;M37 in Auriga a fost prins doar in ocularul Huygens IOR 50mm;M44 ''Praesepe'' in Racul;Saturn la 33x mi-a amintit ca dimensiune de Uranus vazut prin dobsonianul de 125mm F/7 la 116x;Alcor si Mizar le-am vazut doar ca dubla,cu Mizar nerezolvat;le-am admirat pe Betelgeus in acelasi camp cu varful cosului de caramida al fabricii de zahar si, mai ales ,pe Sirius,ambele stele aflate jos ,spre Apus,aruncand puternice sclipiri multicolore de scintilatie;la sfarsit am privit si un avion aflat la mare inaltime,am zarit corpul,luminile sale de pozitie licarind si niste dare scurte de condens,poate iluminate de Luna aflata undeva in apropierea orizontului ,la Rasarit.
Am folosit in mod deliberat ocularele cu focalele cele mai lungi,pentru a obtine grosismentele cele mai mici deoarece nu am deocamdata nici o montura pentru acest telescop catadioptric.Calitatea imaginilor ,desi trepidante,promite multe.Chiar si in ocularul Huygens IOR 50mm stelele vazute la 28x nu au prezentat raze comatice nici la marginea campului vizual,raze atat de vizibile pe dobsonianul F/7 in acest ocular.
In incheiere,am baleiat cerul cu binoclul Fujinon 7x50mm,delectandu-ma cu libertatea de miscare si campul foarte larg al acestui atat de ergonomic instrument astronomic.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2009 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina scula Smile Acuma ia-ti un trepied ca altfel n-are nici un farmec Sad
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 16 Mar 2009 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru noul instrument. Eu am un Maksutov de 127mm f/12 si l-am pus pe o montura AZ3. Sunt foarte multumit de combinatia asta pentru ca AZ3 are reglaj fin pe ambele axe (e adevarat doar pe vreo 25° pe fiecare din axe) si in plus e si usoara (4,5 kg). Eu am cumparat montura noua si am dat pe ea vreo 350 RON.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mar 2009 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi,chiar am de gand sa le urmez.Maksutoavele sunt renumite pentru imaginile de Luna,Soare,planete si ,zic eu,stele duble.Fara montura,nici o sansa.AZ3 de unde se poate procura ,va rog?Mircea
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 17 Mar 2009 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=AZ3
http://www.skywatcher.ro/SK/AZ3.htm
si s-ar putea ca www.telescop-expert.ro sa aibe dar nu stiu de ce nu merge in aceasta dimineata sit-ul
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 17 Mar 2009 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am montura de pe instrumenteoptice.ro.
Fiind din Arad, cred ca e mai aproape Clujul pentru tine, adica skywatcher.ro.

Cat despre stele duble, se vad superb, intr-adevar. N-o sa uit niciodata Gamma Andromedae vazuta pentru prima oara prin telescopul meu...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mar 2009 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak
multumesc pentru adrese.Numai bine si cer senin.Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 18 Mar 2009 09:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu placere. Cer senin sa te poti bucura de noua achizitie.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 23 Mar 2009 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o precizare: e nevoie si de o capa de roua. Eu o am mai de demult si o folosesc, dar abia vineri seara am vazut cat de importanta e. Condensul care se formase pe ea si inghetase, dar meniscul era curat "luna". Plus ca ajuta si la combatearea luminii parazite.
Eu am cumparat una, dar se si pot confectiona.
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 23 Mar 2009 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru domnul Mircea: de unde aveti maksutovul? ce marca este?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mar 2009 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@KLK
Telescopul Maksutov 100mm F/14 ,brand ''Teleskope Service",l-am primit drept premiu de la situl ''astronomy.ro'' ,premiu sponsorizat de ''hoo''.Stateam si nu ma puteam hotara ce sa aleg de pe situl lui Robert ''hoo'',un ocular ortho Kasai de 12,5 mm sau un Vixen Plossl ...si/sau...sau/si...Cand deodata am zarit categoria ''second hand''a sitului,ultima in stanga,jos, si acolo acest telescop Maksutov,restul a decurs de la sine.
@mak:multumesc,a venit dotat cu capa de roua.Stima,Mircea
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Mar 2009 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-o stapaniti sanatos. Si la multe observatii! Am intrebat pentru ca am vazut unul asemanator la un prieten, 100 mm si tot 1400 focala de o alta marca. Dar.... daca dumneavoastra va-ti bucurat de imagini eu nu prea.....Am impresia ca are ceva telescopul. Vad niste reflexii ciudate cand "agat" o stea sau planeta la marginea campului. Dar nu ma pronunt pana nu voi avea timp sa il testez, pot fi nedrept. Poate e lumina parazita, cine stie.....
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mar 2009 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate.De la inceput Robert mi-a atras atentia asupra faptului ca desi in acest telescop imaginea este de buna calitate,instrumentul are o problema legata de reflexii parazite produse in interiorul tubului antiparazit de la oglinda principala.S-a rezolvat cu niste velur negru aplicat pe interiorul acestui tub.De asemenea Robert a avut amabilitatea de a colima telescopul si de a-i reduce pe cat posibil ''image shift''-ul,lucruri pentru care-i multumesc din nou.Mircea
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 27 Mar 2009 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu n-am observat astfel de reflexii in telescopul meu (sigur, al meu nu e identic), dar din cate stiu eu nu e o idee prea buna sa desfaci un maksutov pentru ca e greu de aliniat din nou meniscul cu oglinda principala si apoi de colimat.
Bineinteles, Robert stie ce face, dar vorbind despre mine, chiar daca as vedea ceva reflexii de genul asta, n-as desface telescopul. La fel si cu colimarea la maksutov. Vine gata colimat din fabrica si nu trebuie colimat din nou decat daca a fost lovit rau sau scapat pe jos. Din cate am mai citit, trebuie sa stii ce faci si sa ai ceva "scule" cand te apuci sa colimezi un maksutov.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 08 Iul 2009 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
colimarea la maksutov. Vine gata colimat din fabrica si nu trebuie colimat din nou decat daca a fost lovit rau sau scapat pe jos. Din cate am mai citit, trebuie sa stii ce faci si sa ai ceva "scule" cand te apuci sa colimezi un maksutov.


Cum se colimeaza un Maksutov si despre ce "scule" vorbim?
Chiar am cautat pe forum si nu am gasit nimic destre colimare la mak. ci doar ca: "este dificil de colimat un Mak."
Teoretic, cunosc varianta cu testul la stea, am vazut la Mak si cele 3 suruburi de reglare (+ altele 3 mai inaccesibile Very Happy ), dar nu am facut nicio colimare pana acum.
Este idem ca la un Schmidt?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact