Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225653
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

telescopul de "aur"


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2009 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului: telescopul de "aur"
Raspunde cu citat (quote)

Am aflat,de pe forum,ca Sky-Watcher si Celestron apartin aceiasi companii,iar produsele sint fabricate in China.Ma gindesc in speta la reflectoare, ma rog eu visam la un Celestron.


1.Este adevarat ? Inseamna ca au o calitate discutabila/modesta sau gindirea este in batrina Europa iar manufacturarea acolo fara a afecta calitatea ?
2.Puteti sa-mi indicati unul sau mai multi producatori de reflectoare europeni sau nord-americani ?
Va multumesc !
Shocked
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 21 Ian 2009 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: telescopul de "aur"
Raspunde cu citat (quote)

1. Da. Calitatea nu este discutabila, sunt cele mai bune instrumente fabricate in China total sau partial (unele instrumente Celestron au optica realizata in SUA) si unele rivalizeaza cu cele mult mai scumpe realizate in Japonia/SUA/Europa.

2. Daca ai suficienti bani si stii sa apreciezi calitatea, sunt si producatori americani si europeni care realizeaza instrumente mai bune, refractoare si reflectoare. Detalii pe PM si pe situl din semnatura.


mihail iulian a scris:
1.Este adevarat ? Inseamna ca au o calitate discutabila/modesta sau gindirea este in batrina Europa iar manufacturarea acolo fara a afecta calitatea ?
2.Puteti sa-mi indicati unul sau mai multi producatori de reflectoare europeni sau nord-americani ?
Va multumesc !
Shocked

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 21 Ian 2009 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Horatius,

multumesc pt. raspuns,puteam sa jur ca vei trimite "ceva".
Totusi,mi se pare mie sau am detectat o anumita unda te interes comercial ?Parca prea sint toate poleite cu aur.Infine
Sint curios ce-o sa zica si colegii de aici .
Astept cu mare interes materiale promise pt incepatori.
Multumesc inca o data.
Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Ian 2009 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In categoria lor de pret, SkyWatcher si Celestron produc instrumente bune, dar nu de "aur". Ocazional poti intalnii, cum a fost cazul meu si instrumente cu calitate optica foarte buna, aproape de prima clasa. Bine inteles, a fost si reversul unei calitati mecanice care nu s-a potrivit cu cea optica.

Dar de la acest nivel de pret, la urmatorul, superior si calitativ, distanta e destul de mare. cam dublu sau mai mult.

Mai jos este un PDF cu unele firme si magazine din USA. Descarcati-l si veti putea intra direct pe site-urile lor.



Jan09-jan feb 09 SupportingCast.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  Jan09-jan feb 09 SupportingCast.pdf
 Marime fisier:  47.37 kb
 Descarcat:  de 472 ori


_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Ian 2009 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bineinteles ca are un interes comercial. Dupa cum se vede in profilul sau, el chiar este comerciant.

Dar nu vad ce e rau in asta. Eu zic ca dimpotriva.

Mai mult, omul ti-a dat raspuns la intrebare. Putea sa se rezume la a spune, simplu, "cumpara de la mine un telescop Celestron sau Skywatcher pentru ca sunt cele mai bune din lume". Dar nu a facut asta.

Ani buni de zile nu am avut in Romania nici un om care sa "ia taurul de coarne" si sa investeasca bani intr-un hobby cum e astronomia. Au aparut, pana la urma cativa - ceea ce nu poate fi decat bine. E un inceput.

Cei cu care am avut eu de a face pana azi s-au dovedit a fi oameni onesti, de buna calitate.

Pe de alta parte, fii pe pace, daca aflu ca vreunul se comporta altfel decat cinstit, promit ca voi fi primul care-l "paraste" aici si pe oriunde mai gasesc loc. La cat e de minuscula piata instrumentelor astronomice in Romania, o singura greseala ar fi suficienta pentru a fi "out of business".

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 22 Ian 2009 01:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu nu am zi ca-i rau ceva...dar pe site-ul domniei sale nu sint decit doua marci de telescoape,pe care le-am puricat multe zile.
Problema era,ca eu doream sa aflu daca mai exista pe piata noastra si altceva,dar nu neaparat "made in China"
Bun,asta avem cu asta defilam.
In acest caz ar fi grozav daca mi-ati spune care sint diferentele intre "chinezi"si cele fabricate in Europa (daca se fac) sau State.
Sint diferente majore ?
Trebuie sa inteleg ca "observatorii"particulari utilizeaza in speta telescoape fabricate in China ?Acestea domina piata romaneasca ?Ale voastre unde sint fabricate ?
Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 01:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul meu cel mai mare e fabricat in Romania. Sic! La mine acasa. Iar sic!

Maine am sa scriu o analiza a fabricantilor de telescoape din lumea asta, atat cat stiu eu. Stiu ca esti curios, dar e mult de scris si nu pot acum. Vei vedea maine un topic nou, Telescope Market.

_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2009 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihail iulian a scris:
... care sint diferentele intre "chinezi"si cele fabricate in Europa (daca se fac) sau State. Sint diferente majore ?

Banii !!! Asta e diferenta esentiala pentru un roman obisnuit. Cele chinezesti sunt mai ieftine si ca atare pot ajunge mai multi sa si le ia.
Daca banii nu sunt o problema, atunci da, cele facute in Europa sau State sunt (uneori) mai bune calitativ.
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 22 Ian 2009 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred c-am inteles,pt. "le coneseurs" este mai bun ,decit unul chinezesc, unul facut cu propria minuta DAAAR,numai atunci cind stii cum se procedeaza.
Ma-nsel ? Idea

@ DORU,va rog,macar cu titlu exploratoriu,puteti sa-mi indicati ceva surse europene.
M-ar interesa,daca considerati ca preturile nu sint prea mari,in U.K.,dar nu neaparat.
Dragos mi-a trimis o lista interesanta cu site-uri din U.S.A.
Indraznesc sa va vin cu aceasta rugaminte deoarece am constatat ca sinteti o adevarata biblioteca...cu usile deschise.
Va multumesc.
Shocked
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2009 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt magazine specializate si in Romania. Google it Very Happy ca sa nu se spuna ca le fac reclama.

Daca ai pretentii mari si bani pe masura, atunci o sursa buna ar putea fi http://www.orionoptics.co.uk/ (am auzit de bine despre ei).

Bineinteles, mai sunt si altele.

Acum totul depinde de ce tip de telescop vrei si cati bani vrei sa bagi in treaba asta.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In UK este un bun producator pe nume Orion Optics. Preturile sunt ceva mai mari decat la chinezesti. Vand atat telescoape cat si oglinzi de calitate, de la lambda/4 la lambda/10 PV.
_________________
Dragos N
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Ian 2009 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca observi mai atent situl vei gasi astrografe PlaneWave, facute 100% in SUA. Telescoapele SCT de la Celestron de 9 1/4", 11" si 14" au optica facuta in SUA, doar partea mecanica e facuta in China. De asemenea, vei observa in curand cateva marci high end de instrumente, nu niste marci oarecare, ci doar best of the best. Va las sa speculati putin pana pun paginile sus. Dar preturile sunt de minim 3-4 ori mai mari decat la un instrument asemanator de la Synta. Deci daca momentan nu iti permiti un instrument mare din cele prezentate deja, nu iti vei permite nici un instrument high end. Totul se reduce la dispozitia de a plati un anumit de nivel de calitate. Pentru 99% dintre incepatori nu se pune problema de o calitate extrema atata vreme cat pentru a aprecia acel nivel de calitate ai nevoie de un ochi format in sute de ore de observatie prin instrumente diferite, cunostinte de optica si de o dotare tehnica serioasa pentru a te putea bucura de instrumentele respective.

Legat de interesul comercial: trebuie sa vezi partea buna a lucrurilor, dincolo de faptul ca am o legatura cu o anumita firma. Trebuie sa apreciezi faptul ca ai de unde invata in conditiile in care nu cred ca mai are cineva de pe forum o experienta directa cu o gama atat de larga de instrumente.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 22 Ian 2009 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@HORATIUS,
va multumesc pt informatiile trimise,nu am vrut deloc sa fiu sarcastic cu dvs.Va apreciez foarte mult pt capitolul "educatie"si astept si noile postari, dupa cum ati promis recent.
Am un fix cu marca "made in china" dar am vazut pe un site englezesc ca doua produse pe care si dvs le aduceti in Romania sint,acolo,considerate de top (cel mai bun,cel mai bine vindut,etc)
Deci atit Star-ul cit si Celestronul sint pe treaba!( hi-hi-hi,cum ar spune ala de la GURA PRESEI) Laughing

@Dragos,
iti multumesc si tzie pt toate sfaturile.Intre timp am gasit pe "undeva" un singur cuvint postat de tine:TAKAHASHY.Am banuit ce-i.
Am gasit site-ul lor pt Europa,iar acolo reteaua lor de dealeri.Mai mult,intrind pe site-urile acestora am gasit si celellate marci pe care le comercializa.Ce chestie pe un site englezesc de astronomie erau de vinzare si casute din lemn pt pasarele.
Deoarece ma intereseaza un Newton reflector m-am zgiit si la celelalte marci.
Datorita discutiilor de aici mi-a atras atentia Orionul (propus de tine) si MEADE BRESSER.Cel din urma datorita accesoriilor atit de apreciate aici.

@Laurentiu,
multumesc mult inca o data. Embarassed

Am "vizitat urmatoarele site-uri:
- www.takahashi-europe.com
- www.green-witch.com
- www.widescreen-centre.com.uk
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Ian 2009 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fericitule, ai bani de Takahashi ?

Nu iti recomand Bresser. Sunt filiala a lui Meade, despre care nu am o parere buna. Mai bine SkyWatcher sau Celestron.

_________________
Dragos N
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 23 Ian 2009 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Puteti sa-mi spune-ti parerea voastra despre Orion ? Shocked

As mai intreba de cele japoneze,Takahashi,dar dupa ce-am vazut pretul lor...mai bine imi fac luneta din tubul de carton de la hirtia igienica.Chiar sint atit de buni ???
Banii pe care ii mai am sint,teoretic.pt citeva chestii ce lipsesc casei.As putea lua de acolo pt. unele diferente,dar nu cred ca este o solutie.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact