Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225618
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cateva dintre realizarile mele. Pareri...pareri...


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Aug 2008 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Cateva dintre realizarile mele. Pareri...pareri...
Raspunde cu citat (quote)

Au trecut cateva saptamani de cand nu am mai intrat pe forum, asa ca ma bucur sa vad subiecte noi pe-aici Smile . Cred ca am promis eu pe undeva ca o sa fac niste poze cu ce am construit pana acum cu tata ( odihnesaca-se in pace Sad ) asa ca iaca ce-a iesit ! Montura si tubul telescopului sunt in proportie de 85-90% gata si ma lupt Smile si cu optica. Am incercat sa merg pe mai multe planuri in functie de ce timp am si de materiale ( constructia in mare parte o fac la tara la casa bunicilor in Suceava unde ma pot desfasura mai in voie). Proiectul inca o sa mai sufere modificari fata de ce se vede in poze in sensul ca o sa mai finisez niste detalii sau mai imbunatatesc pe ici pe colo. De exemplu in prezent montura e prevazuta cu motor sincron de la o imprimanta veche care merge bine de altfel dar vreau sa trec la o solutie mult mai eleganta zic eu, adica motoare cu pas pe ambele axe, pentru precizie mai buna si pentru electronica care nu ocupa atat de mult spatiu ca la cel sincron. Electronica am gasit-o pe situl lui Serge Bertorello http://serge.bertorello.free.fr/ care abunda de tot felul de tehnici pt amatori de telescoape. La tubul optic vreau sa fac alt suport pentru principala din profile de aluminiu ca sa reduc cat mai mult greutatea fara sa afectez rigiditatea, si pt o mai buna ventilatie. Initial suportul e din PAL prevazut cu 18 puncte de sprijin al oglinzi calculate cu Prog. Plop. 18 pt ca la momentul respectiv nu am gasit sticla mai groasa de 15mm atunci cand am incercat sa fac prima mea oglinda care in final am pierdut-o intr-un accidenta stupid impreuna cu toate zilele de munca Sad . Telescopul o sa fie un 200/5; m-am ajutat la proiectare cu Newt care mi-a calculat si pozitia diafragmelor pentru lumina parazita. Diafragmele au dublu rol pt ca in cazul meu fac parte din structura tubului. Ca idee( se vede in poze) am folosit 4 tije lungi filetate pe care am aliniat diafragmele din placaj. Unde distanta dintre ele era prea mica am pus carton tare. Exteriorul e din foi de plastic de 3-4 mm pe care le-a gait tata la o firma care face reclame luminoase sau asa ceva peste care am lipit de jur imprejur folie autocolanta care rezista mai bine ca vopseaua si se curata usor. Pt vopseaua mata din interior am gasit o vopsea care normal se da pe plitele de sobe . Ar trebui sa se mai gaseasca la magazinele de metalo-chimice. In poze nu pare asa de neagra din cauza blitzului dar e ca taciunele.
Astept pareri si sugestii.



100_2996.jpg
 Descriere:
Montura cu trepied productie proprie. Nu erau contragreutatile pe ea.
 Marime fisier:  268.71 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_2996.jpg



100_2983.jpg
 Descriere:
Detaliu sistemul de orologerie cu sector de cerc. In carcasa alba e motorul actual si viitoarea electronica pt motor cu pas
 Marime fisier:  228.21 kb
 Vizualizat:  de 9016 ori

100_2983.jpg



100_2995.jpg
 Descriere:
Vedere din lateral
 Marime fisier:  264.13 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_2995.jpg



100_3020.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  195.56 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_3020.jpg



100_2998.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  302.75 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_2998.jpg



100_3006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  194.18 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_3006.jpg



100_3019.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  137.06 kb
 Vizualizat:  de 9016 ori

100_3019.jpg



100_3004.jpg
 Descriere:
Portocularul. Nu radeti de suruburi :) astea-s doar de proba
 Marime fisier:  116.38 kb
 Vizualizat:  de 9015 ori

100_3004.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9078

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2008 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox
Felicitari pentru perseverenta si pentru ce ai realizat pana acum.Nu am mai vazut la noi telescop cu diafragme anti-parazit.Inteleg ca nu mai ai oglinda principala ,iti urez succes in inlocuirea ei.Pentru o oglinda de 200mm la 15mm grosime ,o asezare pe 18 puncte este mai mult decat buna.Determinarea nr. de puncte dupa Tex: raza oglinzii (cm)la puterea a patra /grosime (cm) la patrat.In cazul tau :10.000/2=5000.Pe un punct de sprijin nu trebuie sa revina mai mult de 900 cm la patrat pentru a asigura pastrarea unei imagini limitate difractional.In cazul tau sase puncte asigura aceasta conditie,18 puncte cu atat mai mult.
Toate cele bune pe mai departe.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Aug 2008 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt aprecieri Very Happy
Sus
KosmynC64
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2008
Mesaje: 49



Localitate: lat. N:45°18'0" long. E:21°53'25"

MesajTrimis: 23 Aug 2008 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de ce dar acesta imi place mai mult decat unul "obisnuit",poate ca din cauza culorii albe si formei paralelipipedice.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Aug 2008 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Thanks man ! E acoperit cu folie autocolanta sa-l pot curata fara griji. E alb pt ca vreau sa fac si observatii solare si sa nu se incalzeasaca tubul asa tare, vara mai ales. Nu l-am facut rotund in principal pt ca la momentul repectiv era mai greu cu materialele asa ca am adoptat "moda" franceza Smile .
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2008 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa fie destul de complicat sa bagi in el optica potrivita pentru constructia existenta. De obicei se procura optica mai intai si abia dupa aia se construieste tubul.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Aug 2008 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu putina atentie la masuratori in timpul slefuirii, merge. Am mai incercat si la prima oglinda si am ajuns foarte aproape de rezultaul care trebuie la diferenta de numai 3-4 mm usor compensabili. La momentul respectiv ma chinuiam sa gasesc materiale pt oglinda si ar fi stagnat mult constructia asa ca am decis ca intre timp sa ma apuc de tub.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2008 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare foarte interesant focuser-ul tau "low-profile". Banuiesc ca l-ai facut tu (dupa cartea lui Texereau unde l-am vazut si eu Very Happy). Poti da cateva detalii constructive ?

In plus, poti spune cam ce cursa are ? Se roteste si ocularul atunci cand faci focalizarea ?

Multumesc,

Laurentiu

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Aug 2008 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur Laurentiu nici o problema. Toate schitele si dimensiunile le gasesti pe situl lui Serge Bertorrelo ca de acolo le am si eu, uite aici linku
http://serge.bertorello.free.fr/details/po...laire.html
Cred ca el a furat de la Texereau mai intai Laughing . O sa gsasesti acolo undeva vorbindu-se de ce fel de pas are filetul portocularului ( pt ca e unul elicoidal deci e ca un surub), si zice de o metoda complicata care sa nu lase ocularul sa aiba joc dar tu fa pur si simplu filet cu pas de 1mm pt ca merge f bine. Bertorello are si schema adaptoarelor de 2" in 1.25" si pt oculare Nagler dar eu am folosit ( deocamdata) un adaptor din PVC pe care l-am ajustat putin. Ideeal e sa faci toata constructia din aluminiu dar in caz de forta majora ( in cazul meu) merge si din metal obisnuit; e ceva mai greu dar nu exagerat.
Stilul asta de portocular e mai usor de facut decat un Cryford si daca e bine facut la strung atunci nu ai nici un fel de joc ( backslash) si e precis, dar e adaptat mai mult pt obs. vizuale. Fotografic e mai greu de folosit dar probabil daca te obisnuiesti e ok. Daca filetul e uns cu ulei de mecanisme fine sau vaselina fina, focalizezi foarte usor.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Oct 2008 19:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi sunt "a happy man" Very Happy Very Happy . De azi sunt mandrul posesor al unui obiectiv Rodenstock Rotelar de 70 mm diametru efectiv, F:6, apocromatic, 5 elemente, luat de la West coast camera de pe e-bay la pret de chilipir. Obiectivul a apartinut lui Alan McCluster un foarte activ astrofotograf de peste ocean care a publicat in Sky&Telescop. Am reusit azi un first light improvizat rapid pe obiecte terestre, si pot sa spun ca sunt uimit de micutul asta, imagine clara ca lacrima, nici un fel de culori reziduale chiar si pe obiecte stralucioare, sau distorsiune. Abea astept sa fac un mic apocromat home-made. Sper sa se mai perinde ploile sa fac un star test. Wish me luck!

Cheers!



GarageSale_1220979703_1801.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.69 kb
 Vizualizat:  de 8349 ori

GarageSale_1220979703_1801.jpg


Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Oct 2008 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo! Ar fi bun si fotografic.

Am procurat si eu mai demult un obiectiv de proiectie Meopar 4.5/180, destinat maririi negativelor foto formate mari. Are un design anastigmat Tessar.
Verificarea Ronchi a obiectivului, pe surse indepartate, arata o margine problematica la deschiderea maxima (cum se intimpla la majoritatea obiectivelor), dar stopat la 5.6, liniile sint drepte pe toata suprafata utila. Tinind cont de avantajul cimpului plat, vreau sa-mi fac cu el un aparat foto (in special astrograf) pe format mare, folosind negative alb-negru 4x5 inch.

In general obiectivele ce urmeaza a fi folosite la astrofoto, e bine sa aiba o luminozitate cit mai mare (N<5), si diafragmare la urmatoarea treapta, avantaje:
- eliminarea marginii lentilelor;
- reducerea gradului de vignetare la colturile formatului.

Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 09 Oct 2008 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Neox felicitari si din partea mea pentru realizariile
tale,mai ales ca totul este homemade.Focusorul tau
imi place.La diafragme sa ai grija daca sant prea mici
in diametru influenteaza negativ curentii de aer in tub.


Clear sky Hans
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Oct 2008 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Hans! Very Happy Diafragmele le-am calculat cu Newt, si sunt de diametre egale mai mari decat oglinda pt a permite fluxului de aer sa curga in afara drumului optic. Oricum mai recent ma gandesc sa folosesc folie turbofilm Baader ca si fereastra optica sa protejez si oglinda de praf.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Oct 2008 04:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o schema sumara la Rotelar. Aduce a apocromat cu 4 elemente cu ultima dedublata.


lens.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  10.74 kb
 Vizualizat:  de 8023 ori

lens.jpg


Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Oct 2008 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are cineva o schema optica la un obiectiv apocromat din 4 lentile? Acu cand am nevoie nu gasesc Mad . Sunt un pic nedumerit cu Rodenstockul meu. Daca il pozitionez normal atunci tubul ar fi cam prea scurt si vreau sa-i fac si focuser "fethertuch" si nu prea mai am loc. Daca il pun invers culmea planul focal e mai lung decat are normal obiectivul ( vreo 500mm) dar nu stiu daca calitatea imaginii nu e afectata grav. Dupa cum zicea Tavi F. intr-un alt topic obiectivul ar trebui pozitionat cu lentila cea mai mare spre obiect. La mine, culmea, lentila cea mai mare ar fi cea din coada. Schema am dat-o mai sus fiind 5 lentile in 2 grupuri( cu lentila din coada dedublata pesupun) De aceea as avea nevoie de un pic de inspiratie de la o schema de apo. Stie cineva?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact