Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225350
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat pt. achizitie APO


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2008 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat pt. achizitie APO
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand buna seara si bine v-am gasit! Doresc ajutor in achizitionarea unui APO.Detin un Vixen VMC110 si un Skywatcher 150/750 dar ma simt atras din ce in ce mai mult de astrofoto, ori din cate am inteles de ici de colo este de preferat un apochromat.Nu am avut ocazia sa privesc printr-unul nemaivorbind de alte aplicatii cum ar fi foto:D . Orice sugestie,sfat este bine venit.Bugetul......pana in 1000 Eu (eventual doar tubul) Mii de multumiri tuturor celor care imi pot da un sfat .Va doresc tuturor o seara buna si....Cer senin. Doamne'ajuta! Sile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 05:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe un forum unde 99% din populatie cumpara si vinde dobsoane, vii tu si intrebi de APO.... unde te crezi?? ... cine te crezi?? .. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Asta e obraznicie, tupeu de-a binelea ... Laughing Laughing
Serios vorbind, daca iti tre' poze de ce nu le faci cu reflectorul de 150 echipat eventual cu un corector de coma??
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 06:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Preferabil ar fi o luneta triplet APO ED cu sticla FPL 53, sau un dublet APO ED tot cu sticla din asta dar facut de o firma serioasa. In pretul in care vrei sa te incadrezi tu nu sunt foarte multe oferte nici pe piata internationala, dar am gasit 3 triplete la 3 magazine din Romania. Una ar fi o luneta Scopos, facuta de Baader, una taiwaneza de 80 cu sticle FPL53, alta ungureasca, tot de 80, la care nu stiu ce sticle sunt. Din pacate luneta Scopos 805 are sticle speciale dar nu FPL 53, Fratele ei mai mare, Scopos 906, care are FPL-uri, nu e pe la noi, si se pare ca e scos din productie, pentru a fi inlocuit cu alt model. La capitolul dublete cea mai de incredere, dupa mine ar fi Vixen 81 ED.

Vreau sa subliniez insa ca, la fel ca cei mai multi dintre noi, nu am avut placerea de a folosii o astfel de luneta, iar recomandarea pe care ti-o fac se bazeaza pe testele facute in alte colturi ale lumii si publicate pe net sau in reviste.

Pe de alta parte, nici nu sunt prea multi care sa aiba aparatura necesara pt a face teste amanuntite, iar sa masoare corectia cromatica nu stiu daca poate sa o faca cineva de pe acest forum. Asa ca tot datele, si mai ales diagramele publicate pe afara raman ca referinta.
Sus
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ziua buna si bine v-am gasit again.In primul rand multumesc dragos.n si Zircon! Iata cateva exemple la care m-am gandit:

Variantele se pare ca ar fi doua.Una din cele doua lunete de 80mm
http://www.astroshop.de/en/telescopes/opti...with-tubus
http://www.teleskop-finanzierung.de/html/achro_80_2.html

si respectiv 90(Megrez) sau 102mm(Profesional)
http://www.astroshop.de/en/telescopes/will...-suit-case
http://www.teleskop-finanzierung.de/html/ed_102_2.html
Imi este clar ca sunt doua categorii de pret diferenta nefiind neglijabila insa apertura isi spune probabil cuvantul. Astept in continuare parerile voastre,eventuale sugestii. Multumesc. Sile

P.S. - pfiii era sa uit....Cer senin oameni buni! Smile
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2008 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Bun venit pe forum.Daca vrei astrofoto , instrumente optice ai deja,e necesara o investitie in montura precisa capabila de a tine 300-400sec spotul stelelor nemiscat pe pixelii cipului.
Asta se pare ca se rezolva cu bani multi, ar fi minim recomandat montura EQ5-EQ6 cu autoghidare.sau de la Vixen,(gasesti info aici pe astroshop).
Sigur e nevoie si de ap foto (Canon EOS 300-450-40)D.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu vrei sa renunti la ideia de APO nici dupa ce am incercat sa te descurajez atunci cred ca cea mai buna alegere in bugetul tau ar fi ori tripletul de 80 de la Meade ori un ED 80 de la Skywatcher (seria PRO sau Black Diamond daca o fi aparut deja).
Instrumentul de la Meade este construit cu sticla FCD1 echivalenta cu FPL51 dar fiind un triplet performeaza cert mai bine decat orice alt dublet de la Astro-Professional construit din sticla FK61 (tot echivalenta cu FPL51).
Dubletele de la Skywatcher sunt insa declarate a fi construite din FPL53 iar practica confirma rezultate foarte bune.
In ce priveste firma WO, de mult nu mai produce instrumente de mare clasa ci doar frumoase.
Daca alegi una din variantele subliniate mai sus restul de bani ii poti baga in accesorii foto sau montura in functie de ce ai nevoie.
Sus
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ca ar fi de preferat mai intai o investitie intr-o montura stabila si bineinteles motorizata.Hmm....recunosc ca suna cat se poate de logic ce spuneti dvs. d-le Stanescu.Se pare ca va trebui sa-mi reevaluez prioritatile. Hmm....cat despre aparat foto ,asa este .Am in vedere si acest aspect la fel de important dar deocamdata voi incerca sa ma folosesc de o Philips SPC900NC pe care o am deja cu adaptor de 1,25, bineinteles pana cand bugetul imi va permite accesul la un slr. Apropos de webcam (pe care o am de f putin timp) este bine venit orice sfat legat de astrofoto cu webcam(filtre,softuri,etc) In incheiere nu pot sa spun decat ca m-ati bulversat nitzel dar incep sa intrevad un licar de lumina fara "aberatii " Smile in consecinta va multumesc sincer si va voi tine la curent cu variantele de montura.Multa sanatate si....Doamne'ajuta! Sile
Sus
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2008 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Zircon ! La ideea de APO nu cred ca voi renunta usor asa ca iti voi lua in considerare sfatul:) Mai intai insa m-am hotarat sa "sap" pt o montura stabila.Sa vedem ce-o sa iasa ca de.....daca nu mi-a placut "cartea" Smile) Sanatate si.....Cer senin! Sile
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Iun 2008 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand minim un dublet cu sticla FLP53 sau un triplet. Tripletul Scopos de la Baader are sticla KzFS N4 de la Schott. Corectia cromatica e la nivelul unui dublet cu sticla FPL53, chiar mai buna putin. Sunt ceva teste pe un site al unui neamt (poate zircon stie adresa, eu am pierdut-o).

Si neaparat sa investesti intr-o montura solida pentru astrofoto. Minim HEQ5 SynScan PRO sau EQ6 SynScan PRO sau mai buna daca permite bugetul. Montura va ramane, instrumentul poate il vei schimba cu altceva mai tarziu.

Cu un webcam doar la planete si luna vei putea face poze.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Iun 2008 03:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o montura HEQ 5. La inceput avea o vibratie cu o perioada de circa 8 secunde destul de puternica, sesizabila la orice marire insotita de o alta, mai slaba cu o perioada de cateva secunde, nu am putut stabilii exact. Acelasi rezultat, dar cu frecvente diferite - trei vibratii, una la 12 sec. si alte doua mai slabe si mai rapide - a fost obtinut si de echipa de teste de la revista Ciel et Espace. Ei au desfacut montura. au inlocuit vaselina de fabrica cu una pe baza de teflon, au strins bine motoarele, si au obtinut rezultate mai bune, adica perioade peste 30 secunde. Au explicat ca aceste vibratii apareau datorita reductoarelor si a celor doi rulmenti de pe axul orar. Eu am incercat sa o desfac, dar nu am reusit, pt ca axul orar e bagat in rulmenti prin presiune. In schimb utilizand montura zi de zi timp de o luna si jumatate cam 3-4 ore, rotile dintate sau mai uzat si dupa o stringere a reductoarelor am constatat ca perioada vibratiei principale s-a lungit la circa 28 secunde, iar amplitudinea a scazut mult. Vibratiile secundare au devenit insesizabile la mariri de circa 100x.

Ti-am spus aceasta poveste lunga ca sa stii la ce te poti astepta. Sa stii insa ca toate monturile au astfel de probleme, intr-o masura mai mare sau mai mica. Depinde insa cat de mare este. Eu aveam oscilatii care erau undeva pe la 10 minute de arc, ceea ce e enorm. Este insa adevarat ca aveam pe montura un Newton 200-1000 de 10Kg.

De aceea iti recomand sa iei o montura mai buna, cel putin un Vixen GP-2, si sa ai grija sa te uiti bine la greutatea instrumentului si la sarcina maxima a monturii. Pt astrofoto raportul intre prima si a doua e bine sa fie 1/2 sau chiar mai mic. Am vazut un astrofotograf american care folosea un Takahashi FSQ-106 de 6,5 Kg plus cam tot atata camera foto - 0 dihanie din aia mare de la SBIG - si luneta ghid, pe o montura AstroPhysics GTO 1200 care suporta 63Kg. Am inteles de ce facea asta cind am pus si eu de curand pe montura mea un Mak de 127mm si 3Kg. Nu am mai vazut pic de vibratie la mariri de 100x. Si asta cu montura nebalansata, ca uitasem contragreutatile acasa.

Inca ceva. La unele monturi, cate magazine, tot atatea data tehnice - sarcini utile - evident, diferite. Astfel montura EQ 5 e creditata cu sarcini de la 8 pana la 12 kg, iar HEQ 5 de la 12 la 16 kg in functie de magazin.
Sus
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2008 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revazand topicul in intregime tocmai am realizat ca am omis sa scriu ca am o montura EQ3-2 care la observatii mi s-a parut destul de stabila.Cel putin cu Vixenul 110 fixat pe ea ,ramane teapana.Imi cer scuze celor care mi-au raspun pana acum ca nu am mentionat acest lucru dar eram chitit pe latura optica. Acum intrebarea ar fi daca aceasta EQ3-2 ar face fata unui tub ED80 APO iar daca raspunsul este afirmativ,care ar trebui sa fie pasul urmator vis-a-vis de montura care acum nu este motorizata.Multumesc! Multa sanatate si...Cer senin!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Iun 2008 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum, daca ai o montura, urmatorul pas ar fi sa iti cumperi o montura. Motorizata, cu PEC (Periodic Error Corection), cu Backlash Compensation, adica un EQ 5 Syn Scan (700+Euro), sau Vixen GP-2 cu StarBook (1100+Euro), plus niste filtre...

Te-am incurajat total. Nu te speria. Poti sa incepi si invers. Ia Tripletul ala ED de 80 mm, Astro Profesional. Vezi cum se comporta vizual la mariri mari, peste 100x, vezi daca tremura cand dai de rotitele monturii si in timp mai aduni bani si iti vei face un sistem performant. Fie ca motorizezi montura actuala daca se comporta bine, fie ca iei alta montura, te vei descurca tu. Oricum, toti astrofotografii ''arunca'' o buna parte din zecile sau sutele de fotografii pe care le fac intr-o singura noapte, fie din cauza seeing-ului, fie a monturii, fie ca a batut vantul mai tare.

Si pe urma sti cum e cand stai prea mult pe ganduri, banii se scurg si nici nimic nu ai facut. Asa ca, mergi inainte cu curaj. Bafta, si sa ma chemi si pe mine sa trag o geana prin APO-ul tau
Sus
bbmlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2008
Mesaje: 214



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2008 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Mi-a placut "Acum, daca ai o montura, urmatorul pas ar fi sa iti cumperi o montura" Laughing si intr-un fel ma asteptam la asta.Probabil ca voi cumpara APO mai intai sa vad cum se comporta pe aceasta EQ3-2 (cum spuneai si tu dragos.n) iar daca nu va fi ok va ramane sa adun pt o montura serioasa.Va ramane deci sa ma decid pt o APO deocamdata:) Pana acum am in vedere:

http://www.firstlightoptics.com/proddetail.php?prod=equinox
http://www.astroshop.de/en/telescopes/opti...with-tubus
http://www.teleskop-finanzierung.de/html/achro_80_2.html

Imi este f greu sa aleg intre ele asa ca orice comentariu,idee,sfat ,sunt binevenite in continuare. Multumesc! Cer senin!

P.S. - Oricand esti bine venit dragos.n la o palinca,o discuti-e d'ale ceresti si uitat prin tuburi ,chiar si pana vine APO Smile Doamne'ajuta
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Iun 2008 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ee, la chestia cu palinca, mm...mai cam topit.

Revenind la chestiune, cel de al doilea iese din discutie. Toate testele facute de altii decat de americani pe care le am vazut eu, au aratat o calitate sub asteptari sau chiar proasta pe toata gama de instrumente Meade. Raman Equinox-ul si AstroProfessional-ul. Eu l-as alege pe al doilea, desi nici celalalt nu-i rau. Devine in fapt o alegere pe baza mai putin de optica, cat de estetica, pret si accesorii. Si de furnizor, cat te costa transportul, ce faci daca trebuie, Doamne fereste, sa il dai retur, sau iti vine cu piese lipsa si ei iti trimit scuze si piesele in alt colet al carui transport il platesti tot tu. Sa nu crezi ca glumesc. Mie mi-a povestit un comerciant de instrumente cum a primit niste cutii goale. Aici nu pot sa iti dau amanunte si sfaturi mai detaliate ca s-ar numii reclama, dar poti sa ma contactezi pe PM sau email, si putem vorbi mai clar
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Iun 2008 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Equinox 80, sticla fpl 53. Uita de astroprofesional (sticla fcd1 - fpl51).

Link editat de Mod. In rubrica asta likuri comerciale nu sant permise

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact