Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venusstckz.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225650
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre stele


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 07 Apr 2008 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Despre stele
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca aici trebuia sa incep acest topic,dar unul din moderatori poate muta topicul acolo unde se cuvine.

As dori sa stiu care e cea mai apropiata stea de Terra? In cat timp s-ar ajunge la acea stea? Soarele este o stea? Exista stele mai stralucitoare decat Soarele?
Ce s-ar intampla daca o stea ar trece pe langa Soare? Este posibil asa ceva?

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, sa inteleg ca nu prea ai cunostinte de astronomie, nu?

Cea mai apropiata stea de Terra este Soarele? Cea mai apropiata stea de Soarele nostru este Proxima Centauri si se afla la 4.2 ani lumina de noi.
Normal ca timpul depinde de viteza cu care te deplasezi. Daca ai merge cu viteza luminii (3*10^6 km/s) ai ajunge in 4 ani.
Soarele nostru este nu iese cu nimic in evidenta fara de majoritatea stelelor. Singurul lucru important este ca ne tine pe noi in viata. Dar el este precum Dacia in lumea automobilistica, o stea banala.
Daca doua stele trec destul de aproape atunci ele or sa se ciocneasca. Ce o sa se intample? Pai nu prea se stie, doar sunt teorii care explica cat de cat ce s-ar intampla.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Despre stele
Raspunde cu citat (quote)

CyBeRMaN a scris:
Ce s-ar intampla daca o stea ar trece pe langa Soare? Este posibil asa ceva?

Ar interactiona gravitational. Este posibil insa foarte putin probabil. Distantele dintre stele sunt foarte mari in raport cu dimensiunile si forta lor gravitationala.
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt nou in acest domeniu fascinant al astronomiei.Cunostintele mele sunt minime,insa in curand se vor imbogati.

Citisem undeva ca cea mai apropiata stea este la 4.3 ani lumina si este,cum ai spus si tu Proxima Centauri,dar acea distanta de 4.3 ani lumina este fata de Terra si nu de Soare.

Tot undeva,de curand, am citit ca "simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu." Este adevarat? Din ce cauza s-ar produce acest lucru? Campul gravitational al Soarelui ar disparea la simpla trecere a unei stele ?

Citat:
Daca ai merge cu viteza luminii (3*10^6 km/s) ai ajunge in 4 ani.
4 ani terestri sau 4 ani-lumina ?
_________________
Eppur si muove ...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CyBeRMaN a scris:

Tot undeva,de curand, am citit ca "simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu." Este adevarat? Din ce cauza s-ar produce acest lucru? Campul gravitational al Soarelui ar disparea la simpla trecere a unei stele ?



Pai planetele sunt deja in spatiu. In ce spatiu sa le mai arunce? Poate in alt spatiu... poate bidimensional, ca cand trece steaua le face foitza.

Campul gravitational tine de masa nu de trecerea unei stele prin preajma. Steaua care ar trece nu demagnetizeaza soarele, nu-i fura gravitatia.

CyBeRMaN a scris:



Citat:
Daca ai merge cu viteza luminii (3*10^6 km/s) ai ajunge in 4 ani.
4 ani terestri sau 4 ani-lumina ?


4 ani = 4 ani, fie lumina sau intuneric. In ce clasa esti? Sau asta e la shto.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CyBeRMaN a scris:


Citat:
Daca ai merge cu viteza luminii (3*10^6 km/s) ai ajunge in 4 ani.

4 ani terestri sau 4 ani-lumina ?


4 ani lumina = 4 ani terestri in care te deplasezi cu viteza luminii.
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 07 Apr 2008 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de fapt din cate stiu eu, 4 ani lumina este distanta pe care o parcurge o raza de lumina intr-un interval de 4 ani.

@Catalin Paduraru: nu era 3*10^5 km/s?
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 07 Apr 2008 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Serban a scris:
de fapt din cate stiu eu, 4 ani lumina este distanta pe care o parcurge o raza de lumina intr-un interval de 4 ani.

@Catalin Paduraru: nu era 3*10^5 km/s?


Aici nu e importanta raza de lumina ca atare ci viteza ei ! Daca omul isi propune sa ajunga la un corp ceresc aflat la 1 an lumina distanta nu o sa se ia in considerare raza ci vehiculul si viteza lui.
3 * 1o^5 = 300 000
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 07 Apr 2008 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru intrebarea
Citat:
4 ani terestri sau 4 ani-lumina ?
Embarassed Embarassed Embarassed am confundat timpul cu distanta!

1 an lumina este distanta parcursa de o raza de lumina prin vid intr-un an.

Valoarea unui an-lumină este de:

* 63.239,6717 unităţi astronomice
* 9,4605284 × 10^12 kilometri
* 9,4605284 × 10^15 metri
* 0,3066 pc (parsec)

@valy: nu am spus la "shto" ... am gresit!

Cand am citat acea afirmatia
Citat:
simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu.
m-am referit la faptul ca planetele nu vor mai avea traiectoria care o au acum.
_________________
Eppur si muove ...


Ultima modificare efectuata Mihai Luca la 07 Apr 2008 23:30, modificat de 2 ori in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Apr 2008 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
de fapt din cate stiu eu, 4 ani lumina este distanta pe care o parcurge o raza de lumina intr-un interval de 4 ani.


Corect. Anul-lumina e unitate de masura pentru distanta.


Citat:
Tot undeva,de curand, am citit ca "simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu." Este adevarat?


Perturbatiile induse de campul gravitational al stelei-oaspete ar fi suficient de puternice pentru a destabiliza orbitele planetelor. Dacă le-ar "arunca in spatiu" sau daca le-ar trimite în cădere pe Soare sau daca le-ar capta... depinde de distanta la care ar trece steaua cea haină, de masa ei, de directia de miscare...

Un alt efect ar fi faptul că steaua oaspete ar face schimb de materie cu Soarele. Interesant subiect. Cool

_________________
הבה נגילה
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 07 Apr 2008 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Aici nu e importanta raza de lumina ca atare ci viteza ei ! Daca omul isi propune sa ajunga la un corp ceresc aflat la 1 an lumina distanta nu o sa se ia in considerare raza ci vehiculul si viteza lui.
3 * 1o^5 = 300 000


cu mentiunea ca nu putem atinge viteza luminii in nici un vehicul cu mijloace cunoscute momentan (who knows? warp drive in the next 500 years? Very Happy )
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2008 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, e la a 5 nu la a 6.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Apr 2008 07:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CyBeRMaN a scris:
Sunt nou in acest domeniu fascinant al astronomiei.Cunostintele mele sunt minime,insa in curand se vor imbogati.

Citisem undeva ca cea mai apropiata stea este la 4.3 ani lumina si este,cum ai spus si tu Proxima Centauri,dar acea distanta de 4.3 ani lumina este fata de Terra si nu de Soare.

Tot undeva,de curand, am citit ca "simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu." Este adevarat? Din ce cauza s-ar produce acest lucru? Campul gravitational al Soarelui ar disparea la simpla trecere a unei stele ?

Atunci cand nu stii, incearca sa citesti sau sa asculti mai mult decat spui. Mult mai mult.
Inca o data. Stelele au dimensiuni mult mai mici, comparand cu distantele dintre ele. Planetele au dimensiuni mult mai mici decat stelele. Soarele constitue 99,9 la suta din sistemul solar. Ca atare distanta dintre Soare si Proxima CEN este aprox egala cu cea dintre Pamant si aceeasi stea.
Nu mai invata astronomie din reviste de scandal. Aia sunt in stare sa spuna orice tampenie numai sa vanda revista la fraieri. Cineva care a facut liceul trebuie sa-si dea seama de cele pe care le-a spus dl prof RaduM.
Sus
Mihai Luca
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2008
Mesaje: 44

Motto: Timpul exista doar pentru ca toate lucrurile sa nu se intample in acelasi timp!

Localitate: 47d 14m 24.91s N 26d 16m 17.80s E

MesajTrimis: 08 Apr 2008 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:

[. . .] Cineva care a facut liceul trebuie sa-si dea seama de cele pe care le-a spus dl prof RaduM.


Ce va face sa credeti ca nu am terminat un liceu? Ca nu am cunostinte de astronomie asa cum aveti dvs sau ce ? Am inteles foarte bine ce a spus dl prof RaduM si am inteles si ce ati spus dvs.

NU am citit despre astronomie din reviste de scandal.Chiar aici pe forum am gasit un link catre niste carti de astronomie si am inceput sa le citesc.Toti am fost la inceput,NIMENI nu s-a nascut invatat.

NU voi mai intreba nimic,cel putin la acest subiect,pana cand nu voi ajunge la un sfert din cunostintele dvs de astronomie.

Numai bine!

_________________
Eppur si muove ...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Apr 2008 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu trebuie sa te superi. Exprimarea "simpla trecere a unei stele pe langa Soare ar arunca planetele in spatiu" mi s-a parut luata dintr-o revista de scandal, pentru ca in mod evident exprimarea e ambigua. Ce inseamna "pe langa"? La ce distanta? Ce fel de stea? Exista o sumedenie de la pitice la supergigante. Toate astea tin mai mult de mecanica clasica decat de astronomie. Sunt convins ca ai facut (sau faci acum) liceul, altfel nu te-ar interesa subiecte de tipul asta. Tocmai de aceea ti-am atras atentia sa incerci sa faci un efort personal mai mare pentru ca sunt convins ca se poate Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact