Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
album_pic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cat 'tine' un telescop reflector


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Apr 2008 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Cat 'tine' un telescop reflector
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Mi-am pus intrebarea asta: cat tine un telescop? La un reflector ceea ce este consumabil este in primul rand oglinda principala. Ce durata de viata are o astfel de oglinda? Se oxideaza in timp? Se deformeaza iremediabil? Sau te tine o viata? In rest nu prea are ce sa se strice, tubul rezista, oglinda secundara, ocularele nu patesc nimic in timp.
Multumesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2008 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni? N-a supravietuit nimeni unei oglinzi? Asta e de bine, nu?
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 09 Apr 2008 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu, e necesara o realuminizare o data la 2 ani.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 09 Apr 2008 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
dupa cat stiu eu in cazul unui reflector unii recomanda o reacoperire a oglinzii dupa circa 10 ani (acest interval variaza in functie de calitatea materialului din care este confectionata oglinda, de calitatea acoperirii, de grosimea stratului protector aplicat pe suprafata reflectorizanta de exemplu) apar dupa un timp pete pe suprafata ei prin oxidare, apoi apar zgarieturi produse de proprietar la curatarea suprafetei datorita particulelor de praf asta cada proprietarul nu face o curatare asa cum trebuie iar daca zgarieturile sunt mai profunde pot duce la oxidarea stratului reflectorizant. Deformari mecanice nu cred, personal, sa apara in timp insa aceasea pot sa apara atunci cand se face indepartarea stratului reflectorizant vechi pentru o reacoperire pentru ca reacoperirea implica indepartarea stratului vechi iar aceasta se face prin slefuire; tubul cred ca nu tine la fel de mult ca oglinda mai ales in conditiile in care observatiile se fac intr-un mediu cu o umiditate relativa mai ridicata, de exemplu tele-ul meu este montat fix si am observat aparitia de suprafete oxidate la suruburile fixeaza celulele pentru placa corectoare si pentru oglinda principala. Aceasta umiditate nu este produsa prin infiltratia apei de ploaie pentru ca este acoperit cu mai multe prelate rezistente (impermeabile) la apa si radiatie solara deci umiditatea din aer isi va pune amprenta pe telescop dupa ceva timp, pentru a evita acest lucru se poate trece la schimbarea tubului de pe otel pe carbon (cu pretul corespunzator) si utilizarea de suruburi inoxidabile pentru fixarea celulelor. De asemenea verificarea stratului de vopsea de pe suprafata tubului precum si inspectii periodice ale interiorului pot prelungii durata lui de viata (interiorul este de obicei ceva mai sensibil, acest strat de vopsea sau ce o fi, de culoare neagra mata este foarte sensibil la atingere) ideal ar fi acoperirea cu velur negru de asemenea mat mai ales ca exista imn comert velur negru mat autocolant, este eficient mai ales atunci cand in zona exista surse de lumina care pot influentza calitatea imaginii.
In rest nu cred sa mai fie factori care sa influenteze durata de viatza a unui telescop exeptand efecte macanice de genul scapatului tele-ului pe jos sau alte astfel de activitati producatoare de pagube materale si de gauri negre in buzunarul celui infectat cu virusul astronomic...
Referitor la reacoperire stiu ca este destul de scump acest proces deci se recomanda atunci cand folosesti o oglinda de dimensiuni mari (iar pretul achizitionarii unei oglinzi noi este mutl mai mare ca cel al reacoperirii) sau daca calitatea oglinzii este exeptionala (de exemplu slefuire facuta personal).
Numai bine
Emil
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 09 Apr 2008 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asta numai in conditiile unei optici home-made care a fost aluminizata la un atelier. Cele "de fabrica" sunt tratate cu un strat de SiO2 sau daca ai noroc sunt multistrat dielectrice (si au transmisie luminoasa peste 90%)
Durata de viata a acestora este nedefinita. (unii le folosesc dupa peste 10 ani cu succes dupa multiple curatari).

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2008 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am referit la oglinzile chinezesti din telescoapele de pe piata noastra (gen SkyWatcher, Celestron, Orion).

Deci concluzia este ca sa stau linistit si sa nu-mi fac griji deocamdata.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Apr 2008 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eee... acuma depinde si cum te porti cu ea Smile Daca in fiecare zi ti se pare ca nu prea se vede bine, o scoti, sufli ... haa... haaa... pe ea si o stergi cu prosopul de la bucatarie ... s-ar putea sa tina mai putin Sad
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Apr 2008 17:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Claudiu a scris:
asta numai in conditiile unei optici home-made care a fost aluminizata la un atelier. Cele "de fabrica" sunt tratate cu un strat de SiO2 sau daca ai noroc sunt multistrat dielectrice (si au transmisie luminoasa peste 90%)
Durata de viata a acestora este nedefinita. (unii le folosesc dupa peste 10 ani cu succes dupa multiple curatari).


Exact Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Apr 2008 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan a scris:
Eee... acuma depinde si cum te porti cu ea Smile Daca in fiecare zi ti se pare ca nu prea se vede bine, o scoti, sufli ... haa... haaa... pe ea si o stergi cu prosopul de la bucatarie ... s-ar putea sa tina mai putin Sad


.... si asta este adevarat Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2008 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar daca apar urme de rugina sa o iau la schmirghel si ii dau cu deruginol, nu? Evil or Very Mad

Asa sprijiniti dvs. noua generatie de astroamatori? Question Sau tineti cu magazinele: sa aiba vanzare la oglinzi? Wink
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Apr 2008 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ar daca apar urme de rugina sa o iau la schmirghel si ii dau cu deruginol, nu? Evil or Very Mad


cine a scris asta??? Noi am dat sfaturi nevoite, iar care au fost de inteles.

Ce sa mai scriem? Nu mai este de scris nimic la intrebarea pusa.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Apr 2008 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erau GLUME Smile Very Happy Laughing Wink
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2008 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, erau glume, nu va speriati. Rolling Eyes Am inteles aluzia dlui Dragan si am amplificat-o putin.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1320




MesajTrimis: 29 Sep 2010 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intentionez sa achizitionez un Mak 150 si stiti cum e, intorci totul pe toate fetele. Am postat aici pt ca intrebarea mea e urmatoarea: telescoapele de tip mak au si ele ,, consumabile", asa cum sunt oglinzile la newton-uri ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2010 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si mak-urile au oglinzi deci se cam aplica cele de mai sus si la ele. Datorita designului (tub inchis), ele stau un pic mai protejate fata de un newton.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact