Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225292
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandare binoclu entry-level


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Apr 2020 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandare binoclu entry-level
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

In primul rand, bine v-am gasit!
Sunt nou pe forum, dar si intr-ale astronomiei in general. Pana acum, singurele "observatii" au fost facute cu ochiul liber si Google Sky Map Smile

In acest sens, as dori sa achizitionez ceva echipament entry-level, pentru observatii mai detaliate.
Dupa ce am tot citit pe forum, de la review-uri, sfaturi, etc., am ajuns la concluzia ca prima data se recomanda achizitia unui binoclu - abia apoi urmata de telescop. In plus, pe langa privitul spre cer, cu binoclul as privi si catre natura - atat in imprejurimi cat si in drumetii (deci nici sa nu rupa spatele/gatul/mainile). Singurele binocluri prin care am privit sunt de tipul rusesc de pe vremea lui Pazvante, super de-colimate si zgariate (de genul pe care le are socrul prin dulap javascript:emoticon('Smile') )

Asadar, as avea nevoie de un sfat in ceea ce priveste modelul - mentionez ca bugetul este destul de mic din pacate, sa zicem undeva la 300-350 RON. Din ce am vazut, binocluri recoamndate pe site sunt pe la 600+ - din pacate nu imi pot permite suma aceasta. Stiu ca la pretul de 350 nu am sa gasesc sticla bak-4 sau tip roof, dar totusi poate cu ajutorul dvs. reusesc sa gasesc cel mai bun compromis.

Am sa trec aici cateva exemple de binocluri ce am gasit pe internet, oare care sunt cele mai bune dintre ele?

- Meade Travelview™Binoculars - 10X50 ~250 RON
Specs: sticla bk7; eye relief 12 mm; camp vizual: 5.8 grade (nu specifica in metri); greutate: 770 g
- Omegon Porrostar 10x50W ~ oferta actuala la 200 RON
Specs: bk7; eye relief 12,7 mm; camp vizual: 114 m / 6,5 grade; greutate: 870 g
- Celestron UpClose G2 10x50 ~270 RON
Specs: bk7; eye relief 12 mm; camp vizual: 118 m / 6,8 grade; greutate: 765 g
- Bresser Hunter 10x50 ~250 RON
Specs: bk7; eye relief: ??; camp vizual: 119 m / 6,8 grade; greutate: 784 g
- Delta Entry 10x50 ~ 365 RON
Specs: bak4; eye relief: 12 mm; camp vizual: 114 m / 6,5 grade; greutate: 840 g
- Bytrek 10x42 PRO ~ 350 RON
Specs: bak4; eye relief: 20 mm; camp vizual: 90 m / 5,5 grade; greutate: 630 g; Plus: roof-type; Minus: 42 mm - cat de mult merge pe astro?
- Delta Voyager II 10x50 WA ~ 200 Ron
Specs: bk7; eye relief: 12,5 mm; camp vizual: 122 m / 7 grade; greutate: 750 g

Am facut cu verde ceea ce consider plusuri, cu rosu ceea ce consider minusuri. Acum, despre calitatea opticii din interior nu am habar - de aceea am nevoie de ajutor.
Urmatoarea achizitie ar putea fi un trepied pentru el, in f. de necesitate.

Orice alta sugestie este binevenita, sigur am uitat ceva!
Multumiri Smile Smile

_________________
Voicu
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Apr 2020 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului: 8x?
Raspunde cu citat (quote)

Later thoughts:
Desi initial ma gandisem la un 10x50, oare ar fi mai indicat unul cu 8x?
In ideea ca l-ar folosi si sotia, care este micuta Smile

_________________
Voicu
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2020 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer ... asa cum ai stat si asteptat pana acum, mai rezista vreo 2-3 luni, timp in care mai strangi vreo 200 de lei si iti cumperi de exemplu :
Binoclu Lacerta Birding 10x42 - pret aprox 560 ron, un binoclu compact, bun la toate relativ mic si usor extrem de modern, proaspat aparut de doar 3-4 luni. Sunt inclusiv sanse mari sa prinzi seria "zero" daca pot zice asa respectiv serie fara probleme de executie ... din lista ta, nu te-as incuraja sa achizitioneszi nici unul din modele. Very Happy Mai mult, daca binoclul nu iti place (m-as mira), il poti vinde fara probleme subsemnatului.
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Apr 2020 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dbird,

Dar de Bytrek-ul de mai sus ce spui? Din ce vad este aproape la fel construit: bak4, ușurel, multistrat, doar la câmpul vizual un pic mai mic.

Am sa tin cont de sfatul tau, dar daca ar fi o recomandare la rece în bugetul meu care ar fi? Nu e vb de pus deoparte, e doar un buget fixat de mine în mod obiectiv. Very Happy

Merci!

_________________
Voicu
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2020 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
... din lista ta, nu te-as incuraja sa achizitioneszi nici unul din modele.


In general tin cont de "gusturile" fiecaruia caci e normal ... in cazul de mai sus, totusi raman la parerea initiala Smile Binenteles ca fiecare are dreptul sa faca asa cum i se pare mai bine. Noi nu putem decat sa dam un sfat, nu putem oferi un panaceu universal Very Happy
Pe de alta parte este un fenomen normal la incepatori, ca in pofida unui sfat, sa isi mentina propria parere, multi au facut asta ... prima oara. Very Happy
Decat insa sa faci asa, mai bine mai astepti si alte sfaturi, poate unul din ele sa rezoneze mai bine cu sufletul, ochii si bucuria ta de a privi.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Apr 2020 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Voicu a scris:
Salut Dbird,


...dar daca ar fi o recomandare la rece în bugetul meu care ar fi? Nu e vb de pus deoparte, e doar un buget fixat de mine în mod obiectiv. Very Happy

Merci!




Binoclu 10x50 sau 10x42 la bugetul tau maxim 350 ron nou nu poti gasi decat dintr-o clasa prea slaba.
Sau sa zicem ca exista ceva modele cu optica relativ buna dar depasesc putin bugetul tau de maxim 350, ridicandu-l undeva la 400-450ron. Dar si cu aceste modele e putina loterie cu controlul calitatii la partea mecanica. Aici ma gandesc la Lacerta Explorer 10x50 sau la modelul mai ieftin 8x45 despre care cred ca nu vei gasi pe piata mai bune decat ele la acest pret 380-430ron noi. Trebuie sa fi constient ca in bugetul tau deabea pe piata SH poti gasii ceva rezonabil darmite nou. Oricum trebuie mare atentie si cu proba neaparat. Cu proba oricum trebuie sa se achizitioneze si nou din magazine, darmite SH.

Sfatul lui Dbird este foarte bun! Trebuie rabdare! Citeste review-uri pe cat mai multe situri, informeaza-te in continuare cum o faci acum, si asa va trece timpul in favoarea ta si vei avea o parere proprie mai
conturata si ragaz sa pui si deoparte ceva banuti.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Apr 2020 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Despre Olympus DPS-I 10x50 sau Celestron Cavalry 10x50 ce părere aveți?
Se gasesc pe la 300 ron am vazut

Spor!

_________________
Voicu
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Apr 2020 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Olympus DPS-I 10X50 are o distanta de privit la oculare foarte mica (12mm), incat deabea fara ochelari vezi tot campul vizual! Deci destul de incomod! Nu este nici rezistent la apa si aburire!

Iar despre Celestron Cavalry nu stiu nimic, doar ca este cam 600ron, deci depaseste cu 100% bugetul tau oricum

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Apr 2020 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar despre Teleskop Service LE 10x50?
Este la 360 ron acum. Un pic mai greut la 930 g, dar na..

Multumesc pentru răspunsuri!

_________________
Voicu
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 15 Apr 2020 08:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa te si superi,dar colegiimai cu experienta, ti-au facut niste recomandari mai sus.Nu stiu unde gasesti toate chinezariile alea.Ia-l pe asta care am inteles ca-i destul de reusit,si se incadreaza in buget:
https://telescop-expert.ro/binoclu-lacerta-explorer-8x45_105854
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2020 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Voicu a scris:
Salut!

Despre Olympus DPS-I 10x50 sau Celestron Cavalry 10x50 ce părere aveți?
Se gasesc pe la 300 ron am vazut

Spor!


Celestron Cavalry este o mizerie. Am avut eu 15x70 si l-am dat inapoi. Si acel Olympus e slab.

Binoclul Lacerta Explorer 8x45 recomandat de dan.smarandoi este un binoclu bun si luminos. Pentru bugetul tau este ce trebuie.

Mai este pe OLX un Olympus 10x42 EXPS I(500 de lei) care si el este un binoclu bun, dar depaseste bugetul.

Legat de acel TS 10x50 LE, l-am avut si eu si l-am vandut lui Dbird. Are review aici, pe forum. Un binoclu bun.

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=133623#133623


Ultima modificare efectuata Daniel Simion la 15 Apr 2020 09:19, modificat de 2 ori in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2020 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum mai ziceam, intotdeauna cei ce sunt la inceput de drum ... tin enorm la parerile lor ... cateodata te intrebi de ce mai suntem intrebati Smile ... atentie, am mai zis ca toti am trecut prin aceasta "mandrie de inceput" deci este de inteles. Tudor si multi dintre noi am spus ... cititi, invatati mai intai si apoi actionati. Este totusi greu de presupus, ca cineva neinitiat va descoperi un binoclu ideal inaintea unor "obsedati maniacali" ai binoclurilor care sunt aici pe forum ... Smile Smile Smile nu zic nume ca trebuie sa ma acuz si pe mine Smile ... dar intotdeauna fenomenul sus pomenit este prezent Smile
Pe de alta parte ... e ok si asa ... caci cel mai mult inveti din greseli si nu din reusite ... si ne intoarcem pana la urma si la o zicala celebra printre privitorii cu un binoclu "... cu orice binoclu vezi mai mult decat cu ochiul liber".
A si uitam sa zic .. eu recomand in general o putere 10x ... pentru simplu motiv ca o consider cea mai buna, cel putin pentru mine. Asta nu inseamna ca nu este OK si un 8X!
Sus
Voicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2020
Mesaje: 19



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Apr 2020 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Dar nu e nici o supărare, doar discutăm. Mai intreb si eu păreri despre diverse modele ce le mai gasesc pe net.

Pana la urma cred ca Lacerta Explorer ar bifa multe căsuțe.

Acum, singura dilemă ramasa - 8x45 sau 10x50? Buget e ok pt amandoua.

Cum am spus la început, am sa ma uit si spre cer, dar si spre natura.
Alesesem 10x50 ca fiind cumva clasicul binoclu all-purpose.


Cat de masiv / greu este de cărat 1 kg prin drumeție? Diferenta intre ele e nesemnificativă (90 g).

Merci de ajutor!

_________________
Voicu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10671



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2020 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

10x50
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2020 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Îți recomand căluduros Lacerta Explorer 10x50. Nu ai să găsești binoclu nou cu raport mai bun calitate-preț în această gamă.

Având buget mic, poți lua un binoclu second-hand mai bun ca acesta. De exemplu, un IOR 7x40 sau unul din binoclurile pe care colegul Dbird le-a vândut de-a lungul timpului sub deviza UBPF (cauta in bazar) și dacă ai răbdare poate să mai apară. Eu am avut noroc să găsesc în târg un binoclu excepțional, un Swarovski 7x42 pe care am dat 80 euro. Aceste ocazii cred că apar odată în viață, așa că trebuie să ai răbdare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact