Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax9.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225579
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De ce Holmes nu are coadă importantă?


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Noi 2007 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce Holmes nu are coadă importantă?
Raspunde cu citat (quote)

Ca să nu teoretizez topicul „17P/Holmes” în care am lansat ideea că Holmes nu a avut coadă importantă deoarece nu accelerează suficient, deschid acest topic în care aș vrea să contribuiți cât mai mulți pentru a clarifica dacă ideea mea este interesantă sau rămâne o simplă utopie fără utilitate.

Eu consider că orice cometă este un corp obișnuit și, ca orice corp obișnuit, merge pe o elice. Atunci când elicea asta este variabilă, corpul respectiv produce câmp electromagnetic. Toată teoria trebuie să fie asemănătoare cu aceea privind mișcarea sarcinilor accelerate. Cometa, ca și orice corp care merge pe o elice, este o sarcină electrică. Dacă deviem traiectoria acestei sarcini, apare un câmp electromagnetic. Fenomenul este identic cu radiația de sincrotron.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2007 09:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Ionii se datorează radiației emise de cometă
Raspunde cu citat (quote)

Pe topicul „17P/Holmes” alexconu a scris:
mda.. eu ma dixtrez citind astea. in fine.. fiecare vede lumea in felul lui.
Coada ionica e chiar facuta din ioni si poate fi detectata ca o structura separata pana pe la marginea heliosferei.
Fii sigur că și pe mine mă distrează teoriile astea cu ionizarea, dar nu m-am lăudat așa ca tine. Ce argumentare ar fi aceea în care aș spune „coada e chiar făcută din radiație”? De ce ionizarea depinde mai nou de câmpul magnetic din heliosferă și nu de „radiația ultravioletă” emisă de Soare care nu are a face cu heliosfera?
Pe topicul „17P/Holmes” alexconu a scris:
Coada ionica e compusa dintr-o varietate de ioni cel mai abundent fiind CO+. Datorita abundentei ionului astuia, coada ionica e albastra.
De unde știi ce substanță este acolo? Nu cumva ai dedus asta din culoare? Și-atunci cum mai poți „explica” tocmai culoarea bazându-te pe substanță?
alexconu a scris:
Sonda spatiala Ulysses, de exemplu, a trecut intamplator prin coada cometei Hyakutake parca si ne-a spus noua ca acolo stau mai mult sau mai putin cuminti niste ioni.
Sunt de acord că acolo sunt ioni (că niște ionișori găsim peste tot), dar nu ionii sunt cauza luminozității cozii, ci luminozitatea cozii este cauza existenței ionilor.
alexconu a scris:
Daca pierdem nopti gandindu-ne ce naiba fac ionii astia acolo si nu-s la mariile lor, ei bine gaze din coama cometei pot fi ionizate de radiatia ultravioleta emisa de soare, as in CO+h*niu->CO+.
Și dacă ei se datorează radiației ultraviolete emise de cometă, nu de Soare?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 17 Noi 2007 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ionii se datorează radiației emise de cometă
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
De unde știi ce substanță este acolo? Nu cumva ai dedus asta din culoare? Și-atunci cum mai poți „explica” tocmai culoarea bazându-te pe substanță?

Hai, mai Abel, acuma sa nu zicem ca toate sondele care au vizitat comete au fost acolo degeaba si datele adunate de ele nu fac doi bani sau ca toate masuratorile spectroscopice asupra cometelor au fost facute de incompetenti. Cand spun ca acolo e CO+, ma bazez pe ceea ce s-a masurat efectiv; nu le-am scos eu din burta. Sunt date stiintifice care banuiesc ca sunt disponibile si pe net. Te invit sa cauti.
Coada ionica e albastru-cyan deoarece molecula asta de CO+ imprastie mai mult lumina albastra, iar pe cea rosie o cam absoarbe.
Serios, uneori am impresia ca incerci sa complici inutil lucrurile.
Mai multe n-o sa mai scriu pe tema asta ca-mi pierd vremea aiurea.
N-am chef de dueluri cum vad ca-ti arde tie, sau mai stiu eu ce schimburi interminabile de mesaje pe-aici. Am alte lucruri mai bune de facut.

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2007 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Hai, mai Abel, acuma sa nu zicem ca toate sondele care au vizitat comete au fost acolo degeaba si datele adunate de ele nu fac doi bani sau ca toate masuratorile spectroscopice asupra cometelor au fost facute de incompetenti.
Te legi de un lucru lipsit de importanță care nu explică lungimea mică a cozii lui Holmes. În primul rând nu au fost atât de multe sonde și atât de multe comete încât să existe certitudinea că în coada fiecăreia ar exista același tip de ioni. Dealtfel, pe orice sait respectat (de exemplu pe saitul NASA) se spune ceva de genul „Scientists believe that other comets are chemically similar to Halley's Comet.” (sublinierea îmi aparține). Sau ești tu mai cu coarne și ai certitudini? Și dacă toți or fi competenți, asta înseamnă că sunt infailibili? Pe cine vrei să convingi cu asemenea argumente? Pe mine? Adică toți dinaintea lui Einstein au fost niște incompetenți pentru că nu au dat de relativitate?
alexconu a scris:
Cand spun ca acolo e CO+, ma bazez pe ceea ce s-a masurat efectiv; nu le-am scos eu din burta. Sunt date stiintifice care banuiesc ca sunt disponibile si pe net. Te invit sa cauti.
Pe net nu se spune că acolo e CO+, ci se spune că acolo este și CO+ și încă într-un procent destul de mic față de alte substanțe. Ce contează, culoarea să iasă, nu Smile?
alexconu a scris:
Coada ionica e albastru-cyan deoarece molecula asta de CO+ imprastie mai mult lumina albastra, iar pe cea rosie o cam absoarbe.
De parcă numai molecula asta ar împrăștia mai tare lumina albastră Laughing.
alexconu a scris:
Serios, uneori am impresia ca incerci sa complici inutil lucrurile.
Serios? Vai ce rău îmi pare că te dezamăgesc Laughing! Cum pot să complic mai mult ceea ce deja este complicat? Auzi dom'le, cu atâtea mistere în jur și tu mă acuzi pe mine de complicații, deși prezint aici lucruri care se leagă frumos împreună și simplifică lucrurile.
alexconu a scris:
Mai multe n-o sa mai scriu pe tema asta ca-mi pierd vremea aiurea.
N-am chef de dueluri cum vad ca-ti arde tie, sau mai stiu eu ce schimburi interminabile de mesaje pe-aici. Am alte lucruri mai bune de facut.
Adică dai lovitura și fugi ca un laș, cum ai mai făcut de atâtea ori? Păi am mai ridicat o mulțime de alte probleme! Altceva decât culoare albastră și CO+ nu știi? Hai, că aș fi vrut să te întreb o mie de lucruri...
Pentru început, cum rămâne cu coada lui Holmes? Faptul că ne-ai spus că e din CO+ rezolvă misterul absenței ei (mă rog, prezenței la o dimensiune foarte mică)? Crezi și tu că această coadă a fost mică pentru că Holmes a fost departe de Soare? Sau n-a avut destul CO+? Sau n-a ajuns în heliosferă?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Noi 2007 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-ai nici o cadere sa fii asa vehement in exprimari. Nu stii mai nimic serios despre sistemul solar si toata argumentatia se sprijina doar pe obsedanta ta teorie ca toate corpurile se misca pe elice si fac curent. Obsesia asta apare din ce in ce mai mult a boala. Mai cerceteaza un pic formarea sistemului solar, proprietatile Soarelui, atmosfera Soarelui, vanul solar, centura Kuiper, norul Oort, compozitia cometelor etc. Dupa aia o sa mai vorbim si despre elici si producerea curentului prin regula mainii stangi si legea lui Ohm (esti om cu mine, sunt si eu om cu tine Smile)
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2007 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, ai spus ceva despre coada lui Holmes și nu văd eu? Restul este...
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Noi 2007 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca am spus ceva despre coada lui Holmes si nu vezi tu. E si normal ca nu vezi pentru ca habar n-ai ce-i aia Soare, vant solar, structura cometara, excentricitatea orbitei, periheliu etc. Tu sti una si buna: elice si curent. Astea nu spun nimic despre coada cometelor.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Noi 2007 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Cel mai important instrument: raționamentul logic
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai fi putut înțelege ce spune Spinoza în motto-ul meu, ai fi putut deduce răspunsul pe care ți-l dau acum.

Omenirea aleargă rătăcită de sute de ani cu toată tehnologia avansată de care dispune și cu tot bagajul enorm de cunoștințe pe care nu știe să le coroboreze. Voi demonstra pe acest forum că „un șchiop” cu mijloace rudimentare ajunge mai repede la țintă dacă folosește cel mai important instrument: raționamentul logic.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2007 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai hai sa analizam cometa asta.
1. Cresterea in magnitudine a avut loc in urma unui eveniment singular (o eruptie)
2. Eliberarea de gaze post eruptie nu a fost de acelasi calibru cu eruptia principala si acum este foarte redusa (observati coama interna pe secventa mea)
3. Aceste eruptii au avut loc RECENT
4.Vantul solar are o densitate mai mica in regiunea in care se afla Holmes
5.Cometa se afla in opozitie - deci privim aproape in lungul cozii
Oricum asistam la formarea cozii chiar acum , asa ca nu vad nici un mister aici . Misterul inconjoara in schimb eruptia si structura interna a cometei .

Atasez ultima poza facuta pe Holmes , e catastrofala din cauza ca m-am grabit si am gresit....graba strica treaba...



holmes7.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  45.74 kb
 Vizualizat:  de 16725 ori

holmes7.JPG



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Noi 2007 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate trebuie sa recunosc ca am facut si eu o greseala de tip Abel, facand o presupunere complet aiurea. Am spus ca daca Holmes (cred ca sughita saracu de cate ori i s-a tot rostit numele Smile) ar avea coada si noi nu am vedea-o ar insemna ca se indreapta direct spre noi. Mi s-a parut foarte amuzant la momentul ala sa spun asa dar e gresit. Coada cometelor nu se intinde in spatele directiei lor de inaintare ci in directia opusa Soarelui tocmai fiindca e cauza vantului solar. Am fost readus la realitate de afirmatia 5 a lui Catalin care dovedeste inca o data ca stie astronomie. Ar mai fi de spus ca sunt doua tipuri de cozi care au directii usor diferite. Asta s-a vazut foarte bine in cazul cometei Hale-Bopp. Ar mai fi de spus ca fenomenul este destul de bine cunoscut fiind studiat in cursul unor misiuni spatiale in care s-a analizat compozitia cometelor de aproape. Cercetatorii adevarati nu stau in fotoliu si-si dau cu parerea Rolling Eyes Dar despre toate astea o sa ii las placerea lui Abel sa caute si sa mai citeasca Smile
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Noi 2007 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelent postul tău cu adevărat științific, Cătăline! Am acum la ce să mă gândesc. Argumentele tale sunt mult mai concrete decât ale mele și merită respectul cuvenit, pe care eu îl voi acorda. Mulțumesc pentru că, în ciuda ostentației cu care mi-am prezentat ideea, există oameni care pot trece peste revolta internă ce o provoacă asemenea idei și se rezumă numai la argumente științifice.

Doru, am să urmez acum cu mai multă fervoare sfatul tău de a mai citi despre aceste lucruri.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Noi 2007 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Cele 5 argumente
Raspunde cu citat (quote)

Cătălin, totuși, cred că ar trebui să separăm două chestiuni: formarea cozii și, respectiv, creșterea în magnitudine.
-1. Atunci, cu primul tău argument sunt de acord.
-2. În al doilea argument constat că vorbești despre o „erupție principală”, deci înțeleg că te gândești și la una secundară. Probabil, erupția secundară este cea „post erupție principală”. Această erupție secundară este, după cum spui, foarte redusă și ar fi contribuit doar la „coama internă”. Deci, mai constat că va trebui să discutăm separat și despre noțiunea de „coamă”, care nu pare a fi identică cu cea de „coadă”. Am înțeles bine?
-3. Având în vedere că aceste erupții au avut loc recent, deci departe de periheliu, sugerezi că se poate forma coada și departe de periheliu, nu doar în apropierea acestuia. Ba mai mult, sugerezi că, în acest caz, coada se formează după trecerea la periheliu. Am înțeles bine?
-4. Nu prea am înțeles ce vrei să spui la acest punct. Densitate mică în comparație cu ce? În comparație cu densitatea care ar fi necesară formării cozii? Vrei să spui că pe viitor cometa va intra într-o zonă cu densitate din ce în ce mai mare, fapt care va duce la formarea cozii mai intense?
-5. Vrei să spui că, de fapt, coada cometei Holmes este (sau va deveni) comparabilă cu a oricărei comete doar că ea nu se vede a fi mare pentru că privim în lungul cozii?
Spui că asistăm la formarea cozii. Deci, crezi că această coadă va crește în lungime pe viitor?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Noi 2007 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai pune vorbe in gura oamenilor. Nu e vorba de nici o eruptie secundara, cometele fasaie intr-una. Coada si coma sunt acelasi lucru. Eruptia (principala Smile) a avut loc recent, departe de periheliu deci intr-o zona cu densitate mica a vantului solar. Asta si cu faptul ca suntem la opozitie fac sa nu vedem o coada (coma) prea spectaculos de lunga. Nu, in nici un caz coada nu va mai creste pentru simplul motiv ca Holmes se indeparteaza de Soare.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 18 Noi 2007 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca sunt confuzii de termeni, tre sa scriu cateva chestii.
O cometa e alcatuita din urmatoarele parti:
-nucleu solid, alcatuit din gheata, gaze si o cantitate mica de praf. Nucleele cometare sunt unele dintre cele mai intunecate corpuri din Sistemul Solar, cu un albedo mediu undeva pe la 0.04.
-coama, un fel de atmosfera a nucleului cometar. E un nor dens de vapori de apa, dioxid de carbon si alte gaze neutre electric, sublimate din nucleu.
-coada de praf. Estea partea care da aspectul clasic de stea cu coada a cometelor. E compusa din particule foarte fine de praf expulzate de jeturile de gaze ce izvorasc din nucleu. Poate ajunge la vreo 10 milioane de kilometri lungime
-coada ionica. De obicei de culoare albastru-cyan, compusa din gaze ionizate, cu alte cuvinte plasma. Poate ajunge la dimensiuni impresionante de sute de milioane de kilometri lungime. Prezinta fel de fel de detalii interesante cum ar fi striae-le rezultate in urma interactiunii cu vantul solar. Aceasta coada este orientata in pozitie opusa Soarelui.
-norul de hidrogen. O anvelopa imensa de hidrogen (cateva milioane de kilometri in diametru). Densitatea norului astuia e extrem de redusa, ceea ce-l face greu de detectat.

Nu e neaparat ca toate aceste structuri sa fie observate concomitent la o cometa.

_________________
www.astrographist.com - Astrofotografie de Alex Conu
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2007 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2- ca sa ma exprim "romaneste" dupa ce a facut "BOOM" a continuat cumva sa fasaie .
3- cozile se formeaza atunci cand gazele se intalnesc cu vantul solar . In acest caz gazele au aparut dupa periheliu.
4- densitate mica fata de cea din zona noastra (a Pamantului) - cam de 6 ori . Trebuie sa recunosc ca nu am studiat multe comete asa ca nu stiu cam de la ce distanta incep ele sa elibereze gaze (bineinteles depinde compozitie si structura dar nu am acum o statistica)
5- intr-un final gazele deja ejectate vor asculta de vantul solar si acest lucru se observa in fotografii (deformarea coamei) .Apropo ati vazut , seamana bine cu o meduza .
Intr-adevar domnule profesor , exprimarea initiala nu a fost prea fericita , cometa nu incepe sa-si creasca de acum o coada noua ci gazele deja ejectate vor forma una ... din ce in ce mai palida , pe care o vom privi dintr-o pozitie din ce in ce mai neavantajoasa.
Apropo , am si eu o teorie poate a erupt asa tarziu din cauza propagarii intarziate a caldurii absorbite la periheliu pana le nucleu, format din gaze inghetate inconjurat de un solid relativ ermetic, care intr-un final a cedat si a provocat spectacolul .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact