Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31_33x300s_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225631
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dimensiunile prismelor la binoclurile porro


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2007 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Dimensiunile prismelor la binoclurile porro
Raspunde cu citat (quote)

Cu ceva timp in urma am primit o intrebare din partea lui Tavi 79 in legatura cu dimensiunile prismelor la un binoclu porro.
Nu am stiut atunci raspunsul concret dar intrebarea se pare ca a ramas inregistrata undeva ca nerezolvata.
Aseara s-a aprins Idea
Mi-am pus urmatoarea problema : putem oare determina dimensiunile prismelor FARA sa desfacem binoclul?
Raspunsul se pare ca este afirmativ si consta in masurarea distantei (notata cu P) dintre axa optica a obiectivului si axa optica a ocularului (primul desen).
Cel mai simplu mi se pare masurarea acestei distante in momentul in care cele patru axe optice (ale ocularelor si ale obiectivelor) se afla in acelasi plan.
Pentru a le aduce in acelasi plan e suficient sa jonglam din distanta interpupilara a binoclului.
Dupa indeplinirea acestei conditii masuram distanta inter obiective si distanta inter oculare prin procedeul din desenul doi, facem apoi diferenta dintre ele, impartim la 2 si am aflat P.
In functie de P (distanta masurata exterior) putem calcula dimensiunile prismelor (ca in desenul doi dreapta).
In cel de-al doilea desen este facuta o "radiografie" a binoclului in trei ipostaze: cu deschidere maxima, cu axele ocularelor si obiectivelor in acelasi plan si cu deschidere minima.
Sper sa nu fi gresit la calcule pentru ca le-am facut pe modul "repede" si mai sper ca aceasta metoda sa-l multumeasca pe Tavi 79.

nota: de cele mai multe ori in practica, latimea prismei notata cu L, este mai mica decat rezulta din calcul dar Li si Lc se respecta obligatoriu.



Prisme binoclu.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.41 kb
 Vizualizat:  de 12384 ori

Prisme binoclu.jpg



Distante exterioare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  24.26 kb
 Vizualizat:  de 12383 ori

Distante exterioare.jpg


Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Oct 2007 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Logica schemei e buna si dupa gindirea mea (cu unele observatii), am facut si o verificare in cazul a doua binocluri:

1. Binoclu rusesc Sotem 20x50
Acea inaltime (geometrica) teoretica a rezultat: L=22.98mm, fata de marimea reala care e de 22.4mm.
2. Binoclu nemtesc CP Goerz 6x30
Teoretic L=21.53mm, iar inaltimea reala e de 20mm.

Metoda de calcul returneaza in mod cert rezultate corecte pentru valorile P si dp, marimea din urma reprezentind distanta intre axa optica, la intrarea/iesirea din prisma.

zircon a scris:
nota: de cele mai multe ori in practica, latimea prismei notata cu L, este mai mica decat rezulta din calcul dar Li si Lc se respecta obligatoriu.

Observatia asta e valabila in situatia in care discul pupilei de intrare la prisma, e tangent la segmentul de mijloc al fetei ipotenuza a prismei. De obicei insa exista o zona "moarta" in vecinatatea acestui segment, iar Li si Lc ar putea avea valori usor eronate din formule. In cazul acelei zone nefolosite, automat dp se mareste (de aici eroarea), si L se poate micsora (in practica), pt. ca suprafata utila sa devina patrata, forma in care se inscrie cercul pupilei. Acest cerc trebuie sa asigure cimpul nevignetat.

PS. Setul meu de intrebari despre Baigish, era pentru a aprecia mai bine asemanarile constructive dintre binoclurile rusesti. Sa nu credeti ca nu am apreciat raspunsurile, chiar si fara acea inaltime exacta a prismelor.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 16 Oct 2007 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece fluxul de lumină este conic (cu baza pe obiectiv), prismele dinspre obiective pot fi mai mari decât prismele dinspre oculare: bazele și grosimile mai mari (decât cele dinspre oculare) pentru a prelua fluxul de lumină. Eu așa le-am gasit, deoarece am desfăcut binoclurile!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2007 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, la ce binocluri ai intalnit prismele de marimi diferite?
Era diferita si dimensiunea Li?
Cam cat erau in general diferentele dintre prisme?
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 16 Oct 2007 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferențele dintre prisme nu sunt mari:
catete 33mm, 36mm
grosimi 19mm, 22mm
Ultimul, pe care l-am "făcut țăndări", este o "orezărie" de la care aveam nevoie de prisme, un 7x50.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 09 Dec 2007 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prizme prizme.


1. Cit ar fi deplasarea planuli de imagine in cazul punerea a unui sis. Porro intre obiectiv si ocular (f1 si prizme la libera alegere)??
Mentionez ca prizmele modifica distanta s'2 (distanta intre ultimul suprafata a obiectivului si puntul focar).

2. Oare grosismentul si luminozitatea obiectivului se modifica??
Este un caz interesant.

Ceva idei concrete??
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2007 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oare grosismentul si luminozitatea obiectivului se modifica??


Sigur ca se schimba si grosismentul si luminozitatea obiectivului din moment ce se deplaseaza planul focal prin introducerea prismelor.
Acest subiect a fost foarte pe scurt prezentat in topicul "Relatii utile" postul intitulat "Mutarea punctului focal".
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 09 Dec 2007 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
Oare grosismentul si luminozitatea obiectivului se modifica??


Sigur ca se schimba si grosismentul si luminozitatea obiectivului din moment ce se deplaseaza planul focal prin introducerea prismelor.
Acest subiect a fost foarte pe scurt prezentat in topicul "Relatii utile" postul intitulat "Mutarea punctului focal".



Atentie !!
Nu distanta focala se modifica ci s'2-F'.
Grosismentul se calculeaza prin G = f1/f2.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2007 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine este s'2-F' ?
Dati-mi un reper (desen) sa vad despre ce este vorba...

PS. Aveti dreptate domnule Tamas, m-am pripit cu raspunsul.
Prin introducerea unei prisme intr-un spot convergent de lumina are loc doar deplasarea planului focal si nu modificarea distantei focale.
Exista totusi instinctiv senzatia de a spune ca se modifica si distanta focala Smile
M-am lamurit complet asupra acestui aspect in urma unei conversatii pe care am avut-o zilele astea cu un coleg optician cu 30 de ani de experienta. E foarte placut cand ai cu cine discuta astfel de aspecte Smile
In rest ce sa mai spun, aceste teste sunt bune, ne mai scot din amorteala...


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 11 Dec 2007 10:05, modificat de 1 data in total
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Dec 2007 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tamasflex a scris:
Atentie !!
Nu distanta focala se modifica ci s'2-F'.
Grosismentul se calculeaza prin G = f1/f2.

Buna observatia!
Se modifica doar distanta de la centrul optic imagine al obiectivului, la planul focal imagine F'.
Distanta focala s-ar modifica, atunci cind fasciculul convergent intra intr-un mediu (n>1), si imaginea se formeaza tot in acel mediu.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 09 Dec 2007 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa ma scuzati de intrebare.
Aceasta intrebare am prinit de la un profesor universitar din Budpesta de la BME (Universitatea de Tehnica din Budapesta) in 1988 cu ocazia vizitei mele la dinsu.
Aratam dinsului o carte in curs de scriere despre "Sisteme optice pentru amatori" Care pina la urma nu s-a publicat din cauza evenimentelor din 89.
Aveam 250 pagina aprobata la editura Kriterion din Bucurest, dupa revolutie insa ar fi trebuit sa platesc editia si nu aveam cum sa platesc. Asta e.
Revenind la tema, profesorul se uita la desene si la ecuati, odata ma intreaba, esti sigur ca planul focal este acolo und ai desenat?
Ce zici, s-a modificat distanta frontifocala din cauza prizmelor, grosismentul se modifica?
Am ramas perplex.
Pina la urma profesorul cu calm mi a tinut o teorie rapida si am inteles unde am gresit.
Mi a venit in minte si din cauza asta mi am permis intrebarea.
Sicer, nu am vrut sa va testez.
Va cunosc si stiu ca sinteti pregaiti.
Nu am fost atent _dl zircon a dat raspunsul corect intrun alt topic
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1805. No Comment!!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Dec 2007 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In conditiile unei pupile de intrare date, si a aceluiasi unghi la virf al conului focal (cu/fara prisme), se poate vorbi de o modificare a distantei focale a obiectivului Exclamation

Aseara am facut totusi un programel, urmat de un desen (la scara pt n2=1.5) in care spre deosebire de cel din topicul alaturat recomandat, am trasat un fascicul inclinat fata de axa, pentru a vedea clar ce se intimpla cu imaginea.



Deductiile nu le mai scriu, rationamentul pleaca de la legea fundamentala a refractiei.
Am considerat o situatie limita (pt. simplificare) in care lentila e "lipita" de mediul n2. La o focala de 600mm si y=20mm, a rezultat y'=19.979 mm (probabil datorita aproximarilor programului), in cazul in care fasciculul parcurge 300mm prin mediul n2.
Distanta OFech e de 700.6mm, ar fi gresit sa pretindem ca y'=23.352mm.

Si calculul ma face sa afirm ca: ipotezei "mutarii punctului focal" (datorita trecerii fasciculului printr-un mediu cu n supraunitar), ii este eronat asociata amplificarea.
Daca am gresit eu, sa ma corecteze cineva cu argumente.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Dec 2007 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS.: La o privire mai atenta, afirmatia mea instinctiva:

Citat:
Distanta focala s-ar modifica, atunci cind fasciculul convergent intra intr-un mediu (n>1), si imaginea se formeaza tot in acel mediu.

e infirmata de calcul.

Si in cazul in care imaginea y' produsa de o lentila, e stiuata in mediul n2, ea are aceeasi scara cu y (iar, m=y'/y=1).

Doar in cazul modificarii unghiului la virful conului focal, al unui obiectiv, prin intermediul unor elemente de putere optica diferita de zero, marirea nu mai este unitara.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2007 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focarul unei oglinzi sau obiectiv din lentile nu se modifica in niciun caz la trecerea fascicului conic prin prisme.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 10 Dec 2007 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistemele inversoare alcătuite din prisme ( nu și din oglinzi ) modifică drumul optic ( suma produselor dintre distanțe și indicii de refracție ai materialelor optice folosite pentru prisme ). Deci se modifică distanța focală a obiectivului, în sensul scurtării ei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact