Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M52NGC7635final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225295
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum functioneaza un RDF


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2007 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum functioneaza un RDF
Raspunde cu citat (quote)

Mai zilele trecute, cineva aici pe forum, nu conteaza cine, cauta un Red Dot Finder (RDF).
In afara de dorinta de a-l avea ma intreb cati oare dintre incepatori cunosc principiul pe baza caruia functioneaza un RDF.
Poate ca or fi si altii care nici macar nu si-au pus aceasta problema, dar ar vrea sa stie.
Cineva care a fost mai curios din fire si a studiat problema, vrea sa prezinte principiul si modul de functionare al unui RDF?
Ma gandesc ca ar fi totusi util pentru incepatori...


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 14 Sep 2007 21:14, modificat de 1 data in total
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Aug 2007 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Principiul de functionare a unui R.D.F. e foarte simplu: o sursa de lumina mascata de un paravan opac avind practicata o gaura "punctiforma", acesta e plasat in focarul unei lentile convergente, de aici paralelismul fasciculuilui.

Sint laudabile eforturile dvs. pe forum, cu sectiunea aceasta de optica, cu modalitatea de privire a lucrurilor in general, pe care o impartasesc in mare masura.
Eu cred ca fac parte dintr-o generatie invechita de astronomi-opticieni amatori (sa zic asa), in vremurile astea am constatat ca a venit (inevitabil) un nou tip de astronomi cu alte mentalitati si alte necesitati.


Ultima modificare efectuata Tavi F. la 30 Aug 2007 19:22, modificat de 2 ori in total
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Aug 2007 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am acasa (in stock) asa niste RDF si o sa pun niste poze, unde o sa incerc sa arat cum functioneaza acest instrument.

Tavi a descris foarte bine cum functioneaza Smile

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2007 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
Eu cred ca fac parte dintr-o generatie invechita de astronom-optician amator (sa zic asa), in vremurile astea am constatat ca venit (inevitabil) un nou tip de astronom cu alte mentalitati si alte necesitati.

Nici vorba, generatia asta este "alive and kiking" adica vie si foarte activa. Din pacate ... in America. Astronomii care cumpara instrumente gata facute sunt fie profesionisti, fie amatori care se multumesc cu putin. Amatorii care cauta performanta isi construiesc singuri instrumentul. Toate instrumentele cumparate de la firme sunt de serie (mai mare sau mai mica) si sufera de defectele unui produs de serie. Cele mai bune instrumente raman cele produse manual cu mana Smile de catre pasionati priceputi.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Aug 2007 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Principiul de functionare a unui R.D.F. e foarte simplu: o sursa de lumina mascata de un paravan opac avind practicata o gaura "punctiforma", acesta e plasat in focarul unei lentile convergente, de aici paralelismul fasciculuilui.
Wink

Datorită paralelismului de care spune Tavi, imaginea orificiului luminat de LED se formează la infinit. Observatorul privește cu ambii ochi deschiși, cu unul prin finder și cu unul spre cer ( Confused să nu mă înțeleagă cineva greșit, sună cam ciudat, recunosc). In creier, imaginile se suprapun astfel încât red dot-ul apare suprapus pe imaginea obiectului căutat.
Contează foarte mult poziția ecranului și orificiului în tub, așa încât, la o aliniere perfectă, să nu apară paralaxă între red dot și stea (verificabil acoperind pe rând câte un ochi)



rdf.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  13.03 kb
 Vizualizat:  de 12430 ori

rdf.JPG



_________________
הבה נגילה
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Aug 2007 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Stiti cum functioneaza un RDF?
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Mai zilele trecute, cineva aici pe forum, nu conteaza cine, cauta un Red Dot Finder (RDF).
In afara de dorinta de a-l avea ma intreb cati oare dintre incepatori cunosc principiul pe baza caruia functioneaza un RDF.
Poate ca or fi si altii care nici macar nu si-au pus aceasta problema, dar ar vrea sa stie.
Cineva care a fost mai curios din fire si a studiat problema, vrea sa prezinte principiul si modul de functionare al unui RDF?
Ma gandesc ca ar fi totusi util pentru incepatori...


Eu stiam cum functioneaza deoarece am vrut sa construiesc unul identic cu cel prezentat de domnul Radu dar din pacate nu am gasit o lentila convergenta si am vrut sa iau unul gata facut.

_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2007 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, principiul este corect, dar majoritatea RDF-urilor construite industrial realizeaza singure sumarea imaginii campului stelar cu imaginea punctului tinta.
Aceste RDF-uri functioneaza pe principiul telescopului Herschel (cel cu optica inclinata) doar ca sensul razelor de lumina e invers si chiar un astfel de RDF se poate construi Valentin, pentru ca nu mai e necesara o lentila convergenta.
Iata cum functioneaza acesta, conform desenului de mai jos:
Razele de lumina provenite de la campul stelar vizat trec pur si simplu printr-un menisc cu putere optica zero catre ochi.
Tot catre menisc, dar de data aceasta din partea opusa este emis un fascicul de lumina de la un luminator care se afla in focarul fetei interne a meniscului ce joaca rol de oglinda concava.
Imaginea punctului se reflecta pe aceasta fata si se sumeaza automat cu razele de lumina ale campului stelar, astfel incat este necesar un singur ochi, iar imaginea punctului luminos "pare" proiectata pe zona de vizare.
Fata exterioara a meniscului se trateaza antireflex in special pentru a nu vedea doua proiectii separate ale punctului luminos dar si pentru o transmisie mai buna a luminii campului stelar.
Iata cat e de simplu! Very Happy

Vreau mai mult, sa lansez cu aceasta ocazie o provocare:
Puteti imagina si altfel de constructii optice pentru un RDF?
Astept sa le analizam impreuna.



Red dot finder.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  39.83 kb
 Vizualizat:  de 12404 ori

Red dot finder.jpg


Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Aug 2007 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
dar din pacate nu am gasit o lentila convergenta si am vrut sa iau unul gata facut.

Shocked
un obiectiv de aparat foto... de la un diascop... la orice magazin de optică medicală... (convergența lentilei e inversul distanței focale, f=1/C , C în dioptrii - e tot ce trebuie să știi) dacă vorbești cu ei o și taie la diametrul pe care-l vrei... Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2007 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O pagina foarte buna despre cel mai cunoscut dot finder (red/green whatever Smile):
http://www.company7.com/telrad/products/telrad.html
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2007 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata inca o schema optica interesanta pentru un RDF aratata de dragon de la Telrad. Il asteptam si pe Robert cu pozele si principiul de functionare, dar pentru provocarea pe care am initiat-o mai sus as vrea in principal idei personale pe care sa le discutam impreuna.
Sper sa se incumete cat mai multi...

Tavi scrie:
Citat:
... in vremurile astea am constatat ca venit (inevitabil) un nou tip de astronom cu alte mentalitati si alte necesitati.


In mare parte ai dreptate, dar asta se intampla asa cum zice si dragon, mai mult pe la noi.
nu sunt nici eu la zi cu activitatea ATM-ului american, dar am vazut ca in ultimii ani deja se ocupa de un capitol nou al opticii astronomice. au inceput sa construiasca designuri uitate de telescoape, si nu degeaba, ci pentru ca sunt performante. asta inseamna ca fac in acelasi timp optica si istorie. un om normal nu poate decat sa respecte asa ceva.
La noi se vede mai mult fata primitiva a capitalismului, adica doar puterea banului. cel ce-l are sta in fata. atat.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 29 Aug 2007 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
pentru provocarea pe care am initiat-o mai sus as vrea in principal idei personale pe care sa le discutam impreuna.


Poate ar fi o idee, ușor de realizat, un binoclu ușor cu un obiectiv liber și în fața celuilalt dispozitivul pe care l-am descris mai sus? Ar merge pentru instrumente grele, ar da câmp larg ceea ce cred c-ar fi un avantaj. Confused

_________________
הבה נגילה
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Aug 2007 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Citat:
dar din pacate nu am gasit o lentila convergenta si am vrut sa iau unul gata facut.

Shocked
un obiectiv de aparat foto... de la un diascop... la orice magazin de optică medicală... (convergența lentilei e inversul distanței focale, f=1/C , C în dioptrii - e tot ce trebuie să știi) dacă vorbești cu ei o și taie la diametrul pe care-l vrei... Wink

Un obiectiv de aparat foto cred ca se gaseste mai greu dar din fericire la cativa pasi de mine este un magazin de optica medicala dar am o nelamurire : deci trebuie sa caut o lentila convergenta dar cu ce distanta focala ? Am gasit 2 home made red dot findere : unul identic cu cel prezentat de dumneavastra : (http://www.astunit.com/tonkinsastro/atm/projects/red-dot.htm) si unul care se apropie de principiul de functionare al telradului : http://www.sff.net/people/J.Oltion/35mm_Finder.htm

_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2007 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

<off topic>
Nu cred că în astronomia românească de amatori se vede fața primitivă a capitalismului. Până una alta n-am văzut zeci de mii de dolari băgați in refractoare sau oglinzi mamut pe care trebuie să le cari cu mașini cu motor de tractor. În schimb America e plină de ele.
Dacă tot suntem o comunitate restrânsă, nu mi se pare corect să discriminăm între cei pasionați de optică și construcția de sisteme optice și ceilalți. Nu toată lumea are aplecare spre șlefuirea de oglinzi și nu e nici o tragedie să ai un instrument de serie. Nu e o tragedie nici măcar atunci când nu cunoști prea bine principiul său de funcționare.
În loc să ne lamentăm despre o generație sau alta mai bine am privi lucrurile care ne țin laolaltă.
</off topic>
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Aug 2007 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Postez aici pozele facute de un RDF


RDF_Ansicht punkt.jpg
 Descriere:
aici uitand prin RDF se vede, ca punctul rosiu apare focusat si obiecteele din fata sant focusate. Altfel RDF-ul apare defocusat, ce inseamna ca si ochiul uman se uita prin lentila si vede obiectele apunctate, focusate.
 Marime fisier:  71.72 kb
 Vizualizat:  de 12357 ori

RDF_Ansicht punkt.jpg



RDF_vorne_1.JPG
 Descriere:
din imaginea asta se vede de unde iese punctul luminar rosiu si se reflecteaza pe lentila (fata din spate)
 Marime fisier:  42.07 kb
 Vizualizat:  de 12323 ori

RDF_vorne_1.JPG



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144


Ultima modificare efectuata de catre HoO_Germany la 29 Aug 2007 22:35, modificat de 1 data in total
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 29 Aug 2007 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:

Tavi scrie:
Citat:
... in vremurile astea am constatat ca a venit (inevitabil) un nou tip de astronom cu alte mentalitati si alte necesitati.


In mare parte ai dreptate, dar asta se intampla asa cum zice si dragon, mai mult pe la noi.

Si eu tot la tarisoara noastra m-am referit. Wink

Citat:

La noi se vede mai mult fata primitiva a capitalismului, adica doar puterea banului. cel ce-l are sta in fata. atat.

Aici ati spus foarte bine, dar nu vreau sa mai dezvolt subiectul.
In rest, nu am dat vreun calificativ, nu am spus ca ar fi bine sau rau, asa ca nu are nimeni un motiv sa sara in sus, la afirmatiile mele initiale.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact