Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_20161204_112917_00000~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225623
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Selectie oculare 150/1200 newton!


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 30 Noi 2015 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Selectie oculare 150/1200 newton!
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Tocmai ce am intrat in posesia unui frumos newtonian SW 150/1200mm in urma unei tranzactii de toata cinstea cu un om deosebit de pe forum si momentan am un WO Swan de 25mm 72grade pe 2inch si un Celestron omni plossl de 12mm. Ce alte inca doua focale mai recomandati pentru observatii 90% din oras? Pentru luna planete sa merg in continuare pe plossl sau sa achizitionez ceva din gama ES wide angle? Spre exemplu asta imi face cu ochiul serios avand 70 de grade AFOV? Orice alte consideratii sunt binevenite. Sau merita sa mai strang pentru ceva din gama Celestron X-cel, spre exemplu?
Ideea este in felul urmator. Au aparut miriade de oculare de toate soiurile pe piata in timpul inactivitatii mele si pentru viata mea ca nu stiu cum sa ma orientez:)
Ocularele Baader ortoclassic cum vi se par pentru luna/planete?

http://www.astroshop.ro/explore-scientific...mm/p,22590

M-ar tenta si sa schimb WO swan cu asa ceva pentru un camp mai mare daca tot ma complic si cu un format 2 inch.
http://www.astroshop.ro/explore-scientific...mm/p,22595

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
C.Ovidiu
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 24 Dec 2013
Mesaje: 430




MesajTrimis: 30 Noi 2015 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felictari Ovidiu, frumos instrument sa te tina ! Wink
Pentru planete ar fi Ok sa achizitionezi niste oculare orthoscopice, is cam scumpe dar is ideale pentru planete, cam incomodant e campul vizual mic. Dar sunt cele mai recomandate pentru planete si stele duble, niste focale sa zic 6,4mm. Cele de la Baader par bune, cauta review pe net.
La deep sky niste Plossl sau Super Plossl de 40mm sau 32mm si un ocular de putere medie gen 9mm.
http://magazin.telescop-romania.ro/oculare-orthoscopic-japan.html
http://magazin.telescop-romania.ro/oculare...index.html
http://magazin.telescop-romania.ro/oculare...l-fmc.html

Poti sa dai anunt pe forum sa iei de aici second, daca in magazine is prea scumpe pt tine.

Nu cred ca ai nevoie de oculare super avansate si scumpe. Acuma depinde de prefereintele fiecaruia.
In cazul meu mi-ar fi de ajuns niste plossl de 25, 6,3, 4mm eventual in timp un orthoscopic de 6mm si de 4. Cam atat ar fi ok pentru mine nu imi terbuie mai mult.

Cauta review la oculare pe net poate te va ajuta.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 148



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2015 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului: sfat mocular
Raspunde cu citat (quote)

Salutare Ovidiu.Iti doresc sa te bucuri cat mai mult de telescopul pe care -l ai.Din cele relatate de tine
eu te sfatuiesc sa faci rost de un ocular Hiperion de 13mm cu cele 2 inele pentru modificarea focalei,
respectiv 14 si28mm. Mai concret o sa obtii 5 focale:22,9 ;13;10,8;9,2 si8,1mm destul de bine pentru f8
cat are telescopul tau.Vezi ca s-au redus preturile in perioada asta la Hiperion.
Pentru mai multe amanunte iti las nr.0740461833.

Cer senin!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 30 Noi 2015 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de sugestii. Și eu m am gândit sa merg numai pe plossl sau ortodox pt planete. Soluția ar fi fost simpla dacă pe piața ar fi fost doar oculare de 52 grade. Numai ca privind prin swan ul de 72 afov....wow se deschide atât de mult cer, iarpentru o montura nemotorizata este de dorit pentru ca planetele ies destul de repede din câmpul vizual. Însă pentru un F/8 nu știu de la ce preț încep cele de calitate pentru care afov ul mare nu este doar o chestiune de marketing și merita peste plossl.
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 01 Dec 2015 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e dobsonian poti lua in considerare ceva mai wide pentru planete/duble dar daca esti pe o montura ecuatoriala manuala cred ca merita deranjul sa ajustezi ca sa folosesti un ortoscopic (eu as zice ca merita si pentru un dob dar la urma urmei e o alegere personala), ~6mm cred ca ar fi o focala buna.

Pentru DSO doua oculare in zona 9-12 si 15-18 cat mai wide iti acopera majoritatea obiectelor alaturi de 25mm/72-ul care il ai deja. Problema e ca un 9-10mm wide va face plossl-ul de 12mm destul de inutil (ramane sa vezi tu exact ce true field of view rezulta), ori incepi cu alta focala ori vinzi plossl-ul. Ocularele wide intr-adevar te "strica", dupa ce am luat un ES de 82 de grade plossl-urile imi par destul de claustrofobice.

In orice caz ai avantajul faptului ca folosind un F/8 nu e nevoie sa fii deosebit de pretentios la oculare, multe variante premium isi justifica pretul prin performanta buna in telescoape rapide (~F/5) dar nu sunt un avantaj atat de mare pentru tine. Recomand oricum inainte sa cumperi sa verifici ocularele vizate si pe cloudynights si stargazerslounge, inevitabil vei gasi experiente de prima mana.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 01 Dec 2015 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi Cos Min. Deja am citit mult pe forumurile indicate si m-am edificat in multe privinte. M-am decis sa acopar cu plossluri bunicele 12-10-8-6mm. Ideea ar fi ca in oras turbulentele variaza foarte mult si raportat la tintele predilecte, anume luna/planete/double/variabile, as putea sa ma pliez cat mai bine la conditiile de observatie. Deci deocamdata cam asta ar fi, iar pe viitor doua focale superwide pe langa ce am deja dupa cum foarte bine ai recomandat si tu pentru DSO.
Este Dobson...pentru mine deja 52 gr Afov este la limita de jos pentru planete.

@Vicu60 - multumesc pt sfaturi. Insa deocamdata m am decis merg doar pe plossluri. Pe de alta parte cunosc modularitatea hyperioanelor insa pentru mine ar fi un chin sa stau sa tot desfiletez infiletez si din citite am inteles ca totusi performantele sunt diminuate cand se apeleaza la artificiile astea.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2015 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Hyperioanele sunt încă bune la F/8 dacă nu ești foarte pretențios, dar fără a folosi inelele de extensie. Pentru planete recomand orthoscopicele. Eu folosesc Hyperion 24 la DSO pentru că am focuserul de 1.25", altfel poate aș merge și cu Erfle militar de 30mm.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Dec 2015 03:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Criteriul de baza in alegerea ocularelor este acoperirea unei plaje focale utile pentru observatiile astronomice. Eu de exemplu am oculare de 5, 6, 10, 18, 21, 28, 32 si 40mm. Inca ar mai fi loc teoretic pentru 14 si 35mm dar fara relevanta majora, cel putin nu pentru mine avand in vedere ca mai am si o lentila Barlow 2x ED. Ar mai fi varianta de oculare cu zoom dar personal imi plac mai mult ocularele de focala fixa. Era cat pe ce sa-mi iau un Hyperion Zoom dar din experienta suficienta cu obiectivele foto m-am decis asupra ocularelor cu distante focale fixe unde optica este cea mai performanta.

Recomandarile mele conform experientelor directe cu aceste oculare:

Ocularele ortoscopice Classic de la Baader ar fi o alegere buna. De la 6mm pana la 32mm (chiar daca la 32 mm e de fapt un Ploessl) aceste oculare iti vor acoperi o plaja focala substantiala. Oricum avand in vedere ca la pretul unui ocular Hyperion iti poti lua doua oculare ortoscopice Baader Classic as zice ca merita efortul mai ales daca un camp vizual aparent mic nu reprezinta un inconvenient. Daca vrei camp vizual mare si bine corectat nu stiu daca vei gasi altele cu pret mai mic decat incepand cu Naglerele de la TeleVue. Oricum e bine sa profiti de raportul focal relaxat ca sa spun asa pentru o performanta optima in cazul multor oculare. http://www.astroshop.ro/accesorii-telescop...ssic+Ortho

O alta recomandare pe care ti-o pot face sunt ocularele Vixen NPL (Ploessl). Au un pret surprinzator de decent, camp vizual aparent de 50 de grade si o calitate optica peste medie. Cel putin ocularul Vixen NPL 40mm din dotarea mea e o adevarata incantare la observatii (contrast mare, claritate buna, o corectie peste asteptari a erorilor la F/5 pentru aproape 90% din campul vizual si o constructie metalica solida cu exceptia corpului de plastic pentru reglarea eye-lens). http://www.astroshop.ro/accesorii-telescop....Serie=NPL
Orice plus de calitate (desigur, cu pretul corespunzator) il poti asigura prin celelalte serii de oculare de la Vixen: http://www.vixenoptics.com/Vixen-Telescope-eyepieces-s/115.htm
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 02 Dec 2015 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt opinie Starbuck(foarte frumos nickname btw). Am si eu experienta in DSLR si intr-adevar nu se compara zoomul cu fixele.
O sa fac rost in curand de un Vixen NPL si chiar mi-ai starnit curiozitatea sa-l compar cu un celestron omni. Nu exact aceeasi focala, dar aproape 12vs10mm.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Dec 2015 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele Vixen au reputatie buna in general. Seria Celestron Omni face parte din aceeasi gama de pret ca si seria Vixen NPL, de aceea cred ca ocularele mentionate de tine vor fi subiectul unei comparatii interesante privind calitatea lor.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Dec 2015 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoretic(ramane sa intru in posesie) am asa: WO Swan 25mm 72 gr pt widefield, 12mm Cel Omni, 10mm Vixen NPL si 7.5mm Celestron Ultima.

Ce focale ati mai avea in vedere in locul meu? Intre 25 si 12mm ar mai absolut necesar ceva?

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Dec 2015 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere intre 12 si 25mm in general poate ca ar fi util un ocular de 18 sau 20mm. Ceea ce e foarte recomandat sa ai in vedere sunt ocularele care asigura distanta focala pentru intrunirea conditiilor optime de vizualizare in ceea ce se numeste "sweet spot" definit in dependenta stricta de telescopul tau.
Mai multe detalii despre alegerea ocularelor ai aici:
http://www.telescope.com/Buying-Guides/Acc.../99803.uts
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 06 Dec 2015 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi, foarte bun articolul. Poate ar trebui pus la linkuri utile:)
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Dec 2015 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestie. Tocmai am adaugat articolul respectiv la topicul de linkuri utile.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Dec 2015 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acel "sweet spot" nu depinde strict doar de telescop, ci si de obiectul vizat, cat si de conditiile de observare, chiar si de persoana si starea in care face observatia.

starbuck a scris:
Ceea ce e foarte recomandat sa ai in vedere sunt ocularele care asigura distanta focala pentru intrunirea conditiilor optime de vizualizare in ceea ce se numeste "sweet spot" definit in dependenta stricta de telescopul tau.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact