Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupi+sateliti.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225586
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop combo cu obstructie mica


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2015 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop combo cu obstructie mica
Raspunde cu citat (quote)

De obicei nu public proiecte decat dupa ce le-am realizat efectiv eu, si le-am testat. De data asta insa sunt silit sa fac o exceptie, deoarece proiectul imi depaseste posibilitatile financiare actuale.

Este vorba de raspunsul la o veche preocupare a mea, privind realizarea unui newton fara obstructie. Exista, asa cum stim mai toti, solutii, unele mai simple altele mai complicate. toate insa au aceeasi problema. Sunt lente sau foarte lente. Cel mai rapid cred ca este telescopul Chiefspiegler al lui Ed Jones despre care am si scris un articol cu ani in urma.

Proiectul meu se refera la un telescop Newton, care e completat in interior de un refractor, ca in imaginea de mai jos. Voi reveni cu detalii si consideratii un pic mai tarziu.



VLO Newt 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  177.41 kb
 Vizualizat:  de 4955 ori

VLO Newt 1.jpg



_________________
Dragos N
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2015 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pfff... arata interesant.

o intrebare de profan: cum crezi ca afecteaza diferenta de luminozitate ( F/D) dintre imaginea data de telescop si cea data de refractor ?
Bina ca mai roade o intrebare, ma rog, mai multe: curbura de camp diferita intre cele 2 instrumente ? Aberatii cromatice diferite ?

Oricum, se anunta un topic interesant, sunt tare curios.

Bravo ptr idee, mi se pare deosebita. Acuma realizarea e o alta poveste....


LE: mai o chestie: nu o sa-l invidiez pe cetateanul care va trebui sa colimeze "ocheanul" asta ... desi probabil rezultatul final probabil ca e pe masura efortului.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!


Ultima modificare efectuata de catre StarChild la 30 Mar 2015 20:41, modificat de 1 data in total
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Mar 2015 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina schema , nu m-am gindit prea mult la obsructia primarei si cred ca este realizabila schema . Dar obiectivul lunetei , ar trebui sa fie apocromatic si daca sa spunem sa fie de 100mm devine mai scump ca Newton-ul .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2015 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru acest desen, am luat in calcul o oglinda de Newton de 300mm cu focala de 1200, deci un raport F/D=4, si un refractor de 80mm cu aceeasi focala si un raport F/D=15. Dupa cum se observa, in partea de sus este o ''conducta'', prin care lumina intra spre oglinda tertiara 6, apoi spre oglinzile 4 si 5, si apoi merge la grupul refractor, iar de acolo la secundara obisnuita a Newtonului. In acest fel, zona de obstructie data de secundara de 100mm pe care eu am luat-o in calcul, va fi iluminata in centru, si obstructia efectiva a telescopului se reduce de la 33% la aproximativ 8-9%. Teoretic ar fi chiar mai mica de 7%, dar offsetul secundarei mareste un pic zona obstructionata.

Sunt evident o serie de intrebari la care nu pot sa dau acum un raspuns cert, atata timp cat nu este realizat si testat acest proiect.

1. Este acest telescop functional?
Eu cred ca da. Cred. Evident, rezultate foarte bune s-ar obtine cu un obiectiv refractor APO.

2. Poate fi realizat un astfel de telescop, si la ce pret?
Industrial, sunt sigur ca poate fi. Si cred ca un ATM-ist cu experienta si scule bunicele poate si el sa-l faca. Evident, se vede din desen ca nu e simplu, si evident nici ieftin. iar problema alinierii tuturor elementeleor nu e deloc simpla, dar se poate face.

3. Cum e cu aberatiile?
Principala mea preocupare este coma. Nu am idee cum ar influenta un corector de coma imaginea venita de la un refractor, dar avand in vedere ca spotul dat de acesta este in centru, cred ca nu ar fi o problema, dar nu pot avea un raspuns definitiv decat daca e testat. A doua problema optica la care nu am raspuns este cum va afecta imaginea generala, obstructia circulara care ramane.

4. Este un astfel de telescop rentabil?
In opinia mea, acest telescop ar fi cea mai apropiata solutie de un telescop universal, bun si vizual si fotografic, la un pret mult mai mic si de o dimensiune mai mica decat un APO de acelasi diametru. Si probabil, cu o calitate a imaginii mai buna decat la un Newton normal, sau la un SC.

Evident, toate astea sunt deocamdata presupuneri, care raman sa fie probate de realizarea practica.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2015 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trebuit sa fac o mica pauza intre prima si a doua postare.

Luminozitatea. Depinde de cat e de mare diferenta de luminozitate. Daca luam un caz extrem, cum ar fi o primara cu reflectivitate 96%, cam cea mai buna, rezulta ca la cele aproximativ 98% transmisie a luminii printr-un refractor, ar mai trebui sa punem trei tertiare dielectrice, sa avem aceeas luminozitate. Aata inseamna o gramada de bani. dar si asa, proiectul nu e ieftin, poate duce la dublarea sau chiar triplarea pretului unui newton normal.

Alte aberatii decat coma? Nu stiu cum s-ar comporta. Eu am considerat ca datorita focalei foarte lungi a refractorului, nu o sa fie probleme insurmontabile.

_________________
Dragos N
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2015 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe cat de frumoasa si eleganta este ideea, pe atat de complicata pare realizarea efectiva. Un proiect foarte ambitios care in mod cert merita atentia si efortul banuit!
Neutral (speechless)
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 30 Mar 2015 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca montajul ar fi normal , obiectivul int๎i in paralel cu intrarea telescopului si doua oglinzi cu reflexie la 90 gr fascicolul cade apoi pe cea comuna , cred ca poate sa dispara a treia oglinda . Rolling Eyes
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2015 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@SKY, oglinda a treia am adaugat-o pentru ca altfel imaginea din refractor ar apare inversata fata de cea din reflector. Initial, cand mi-a venit idea, acum multe luni de zile si eu am facut-o cu doua oglinzi, dar pe urma mi-am dat seama ca nu e bine. De asta am si desenat orientarea imaginii obiect.
_________________
Dragos N
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Mar 2015 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aveam mai mult scris da s-o intrerupt netu....


Din nou, pe scurt:

Poti verifica cumse vede prin okean luand 2 imagini cu instrumente diferite dar focale identice/similare, imaginile ptr aceeasi zona de pe cer, faci resize/crop la imagini ca sa descrie acelasi camp in grade si aceeasi zona,apoi suprapui layerele in photosop sau alt soft, si te apuci sa faci "pixel peeping"

Practic ai o imagine cu coma si fara aberatie cromatica (sau insignifianta) dar la care ai un contrast putin redus datorita obstructiei centrale, si ai a2a imagine ,cu contrast si culori bune, fara coma, dar cu aberatii cromatice probabil mai accentuate. Ar fi interesant de vazut un stacking de asta Smile Bineinteles ca, curbura campului probabil va avea un cuvant de spus in calitatea finala a imaginii.

Pe langa stackingul de mai sus, ar fi interesant daca s-ar putea suprapune, in Zemax sau mai stiu eu ce soft, cele 2 scheme optice, cred ca asta ti-ar da o imagine maii exacta asupra aberatiilor si efectelor care le vei intalni.


pana la aberatii optice, am un comentariu: structura prin care intra lumina la refractor iti ca vigneta puternic inaginea ( e practic un parasolar foarte lung). Va trebui sa folosesti oglinzi plane din ce in ce mai mari pe masura ce te departezi de obiectiv, sau ma insel ?

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Telescop combo cu obstructie mica
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
realizarea unui newton fara obstructie.
Dece ai vrea sa nu ai obstructie?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa am contrast ca in apocromate la diametre mari, si ceva mai ieftin, daca se poate.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca adaugi apertura nu creste contrastul?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Creste rezolutia, nu contrastul. Cel putin la reflectoare.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Contrastul ramane constant oricata apertura ai adauga? Poti sa ai rezolutie fara contrast?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

???
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact