Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226029
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda secundara Cassegrain


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2008 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate inteleg eu, Tavi considera realuminizarea secundarei necesara dar nu si suficienta Smile, benefica dar nu chiar foarte-foarte Very Happy in sensul ca se rezolva o mica parte.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2008 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un lucru nu inteleg din ce spune Octavian.
De ce ia in calcul pierderile prin reflexie pe cele doua oglinzi ale telescopului???
Pai nu toate telescoapele cu acoperiri standard (sau majoritatea celor folosite in mod curent) au doua oglinzi si in consecinta aceleasi pierderi???
Cum ar spune domnul ID, acest lucru e un dat, nici nu mai trebuie luat in calcul.
Problema eu o vad pusa putin altfel: la ce pierderi suplimentare ajunge acest telescop astfel incat imaginea oferita de el este nesatisfacatoare???
In primul rand ar fi pierderile pe meniscul corector care insa nu pot fi mai mari decat cele ale unui alt corector de camp (format din doua lentile) cu care este dotat instrumentul de comparatie.
Si atunci ce mai ramane??? - dupa parerea mea, doar pierderea pe secundara, altceva nu vad... sau poate ca-mi lipseste mie vreo rotita si nu-mi dau seama.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2008 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi s-a referit la pierderile prin reflexie pe cele doua oglinzi ca sa-ti spuna ca sunt procentual mai mari decat pierderea de care vorbesti tu cauzata de proasta acoperire a secundarei.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2008 08:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca nu ne intelegem deloc, mai bine renunt si voi reveni cu noutati cand va fi cazul.

Nu inteleg insistenta asupra pierderilor prin reflexie pe cele doua oglinzi din moment ce toate telescoapele cu acoperiri standard pleaca de la aceste valori.
Valoarea absoluta a acestor pierderi poate fi oricat, 5% sau 50%, nu conteaza din moment ce linia de start este aceiasi pentru toate.
Eu caut altceva, caut pierderi suplimentare.
Poate nu m-am exprimat suficient de clar pana acum.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2008 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircoane, n-ai somn Smile Este vorba in aceasta propozitie despre rapoarte si proportii Very Happy Tavi zice ca toate telescoapele cu acoperiri standard pleaca de la aprox. 22% pierdere (10% pe primara, 10% pe secundara, 2% pe corector). Iar pierderea suplimentara pe care ai calculat-o tu e vreo 1,5% ceea ce raportat la 22% pare sa mai adauge cam putin. Capisci?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2008 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Capisci?


Nu! Sad
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Sep 2008 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ca ideea e de a gasi pierderi suplimentare, indiferent de ponderea acestora per total.

Am considerat doua telescoape cu pupila de intrare 110mm, avind obstructii centrale liniare 39%, resp. 37%. Primul instrument mai are si acele brate de sustinere a secundarei, eu le vad destul de groase, aproximindu-le la 4mm, iar lungimea de la 33.5mm majorata la 36 (pt. ca sint curbate).

In urma unui mic calcul, rezulta:
Abr=0.0606*Aog1;
dAobs=0.0152*Aog1.
unde: Abr- aria bratelor secundarei;
dAobs- aria obstructiei centrale suplimentare, in cazul primului tel., cel "problematic";
Aog1- aria oglinzii principale.

Se vede destul de usor ca s-au mai adaugat 7.5% de pierdere, la cele 1.5% existente. Daca imaginea vazuta la oc, e mult mai "palida", la observatii in care reflexiile parazite nu intra in calcul, evaluarea secundarei poate a fost eronata, ori suprafete optice aspre, fie alte premise initiale gresite.
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2008 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Nu ai putut masura reflexia?

Asta îmi pare o întrebare care merită răspuns.
Dacă o oglindă stas nu reflectă 10% din lumina incidentă, e mai puțin important dacă acei 10% trec sau nu prin ea, funcție de transparența sticlei. Mai degrabă trebuie evaluată direct capacitatea oglinzii de a reflecta la nivelul așteptat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2008 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de idei Very Happy

Citat:
evaluarea secundarei poate a fost eronata


Ma gandesc si eu la acest lucru...
Linia masoara bine din doua motive:
-e facuta special pentru acest scop
-masuratorile facute asupra unor filtre ND (1.2 - 1.8 - 3.0) au iesit pe valoarile trecute pe filtre
Totusi de ceva nu am tinut cont (pentru ca nu am avut cum), linia masoara corect pe suprafete optice iar eu la oglinda supusa testului nu am decat 1 suprafata optica, cealalta fiind mata si putind sa produca dispersie mare.
Ma ingrijoreaza valoarea gasita in IR care nu corespunde cu celelalte valori din gama vizuala, fapt ce poate fi un indiciu ca transmisia oglinzii ar putea fi mai mare decat valoarea masurata.

Citat:
Nu ai putut masura reflexia?

Asta îmi pare o întrebare care merită răspuns.

Am sa incerc dar trebuie sa alung toata lumea din laborator deoarece unele lasere sunt puternice si nu am voie in mod obisnuit sa lucrez cu reflexii.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Oct 2008 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am noutati Very Happy
Incredibil dar adevarat, azi am primit un raspuns din partea departamentului european al firmei constructoare in legatura cu problema semnalata de mine.
Domnul Norbert Sommer ma anunta ca a transmis aceasta problema spre firma japoneza si are asigurari din partea domnului Takashi Sugimoto ca va da un raspuns concret dupa ce inginerii firmei vor studia din nou gradul de reflectivitate al oglinzii si consecintele ce decurg... bla bla.

Eu ma intreb in ce secol traiesc acesti oameni, din moment ce sunt mai lenti in reactii decat un ardelean neaos???
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2009 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa mult, foarte mult timp, problema telescopului a fost rezolvata.
Iata si filmul evenimentelor de la ultima interventie si pana in ziua de azi:
Cineva care s-a oferit sa ma ajute, m-a ajutat si am realuminizat oglinda secundara.
Dupa aceasta operatiune rezultatul pe imagine nu mi s-a parut spectaculos insa mi-a permis sa cresc mai mult grosismentul pentru testul stelar.
Am urcat pana la 240x unde am constatat ca ceva nu este in regula.
Analizand problema pe toate fetele am ajuns la concluzia existentei unui decentraj usor al secundarei fata de axa telescopului.
Deoarece secundara nu poate fi repozitionata fata de tub, am miscat tot ansamblul in raport cu baza telescopului pana s-a rezolvat problema.
Dupa recolimare am refacut testul stelar si am vazut ca de data asta iese perfect.
Imaginea s-a imbunatatit mult iar stele ce erau pana acum diluate, apareau pe imagine.
Problema reflexiilor interne a fost rezolvata prin capitonarea tubului de perforatie cu catifea neagra.
Testele pe luna facute cu cateva zile in urma confirma contururi bune, taioase, pana la un grosisment de 200x.
La 230x imaginea incepe sa devina usor soft, contururile se inmoaie, dar cred ca e suficient pentru acest instrument.
Multumesc tuturor celor ce s-au implicat in aceasta discutie si au venit cu idei Smile
Topicul se poate inchide.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact