Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891cawklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226019
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un Univers atemporal


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Sep 2006 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
secunda t+1 poate fi de doua ori mai lunga decat secunda t, iar noi nu am avea cum sa ne dam seama Smile

Exista diverse etaloane de timp, credeti-ma ca m-a preocupat problema. Exista ceasuri atomice, nu unul, o gramada care sunt corelate intre ele. Preciziile de masurare au ajuns pentru oamenii obisnuiti la sutimea de secunda iar pentru oameni de stiinta si militari cred ca si mai si. Acuma va fi destul de greu de combatut dl Iacob care o sa spuna ca pe la zecimala a 17-a pot sa apara niste "abateri" dar in general timpul este tinut sub control inclusiv cu ajutorul unor obiecte cosmice (quasari, pulsari etc.). Ca sa nu mai spun ca miscarile unor obiecte ceresti (cum ar fi precesia Pamantului Smile sunt calculate pe mii de ani cu precizii foarte bune. Nu poate fi nici vorba de dublarea unei secunde.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 12 Sep 2006 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abia acum am înțeles problema pusă de sphynxs și i-am acordat importanța cuvenită. Deci, cum spunea și dragon, timpul nu poate fi definit decât în raport cu ceasurile din natură. Dacă secunda t+1 ar fi de două ori mai lungă decât cea precedentă, atunci noi am vedea TOATE ceasurile naturale că merg mai încet. Cum TOATE ar merge mai încet, nu am putea ști că timpul trece mai încet, deoarece noi COMPARĂM între ele ceasurile naturale și de acolo știm cum trece timpul.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Sep 2006 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teoria Relativitatii Generale nu recunoaste o scala absoluta a lucrurilor. Ea ne spune ca universul ar arata si s-ar comporta exact la fel daca toate obiectele (inclusiv particulele elementare) s-ar dubla, CONCOMITENT cu dublarea secundei. Marimea obiectelor in spatiu-timp este relativa.
Scala trebuie deci luata in concordanta cu aceasta teorie.

Rezulta deci ca o modificare in durata unei secunde, chiar daca ar afecta orice corp din unvers, ar avea efecte observabile, daca nu s-ar modifica si dimensiunile obiectelor!

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 12 Sep 2006 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana aici.
TRG ul ARE prin definitie o scala absoluta, din moment ce lucra cu invarianti de genul dV.
Volumul quadridimensional e invariant SI in TRG ca si in TRS.
Daca vreti, luati spatiul-baza, sau "fundalul" la care tot fac apel TRG-stii clasici, si veti gasi o scala absoluta. Am mai spus-o si o repet: e o boala a noastra, rapotrarea la "ceva", fie ca e eter sau fundal sau mai-stiu-eu -ce.
D-le Varf-de-Matza, ramaneti a cetit articole si nu va bagati la interpretari. Imi pare rau sa spun asta. (sa nu ma credeti, imi face placere, de fapt...)
Ca sa nu mai discutam prea mult> in privat va dau link-uri la lucrarile mele, publicate. Dar numai la schimb cu ale Dvs, stimabile cetitor.
Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2006 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="TopcatBV"]Rezulta deci ca o modificare in durata unei secunde, chiar daca ar afecta orice corp din unvers, ar avea efecte observabile, daca nu s-ar modifica si dimensiunile obiectelor![/quote]

Oare se poate postula ca expansiunea universului s-a oprit la nivel microscopic, in timp ce continua la nivel macroscopic ? In caz ca nu, daca dimensiunile particulelor elementare se schimba iar dimensiunea temporala ar ramane aceeasi, nu ar trebui sa sesizam asta ? Si, mai interesant de discutat, cum a evoluat aceasta curgere a timpului de la big bang incoace ? i.e. se spune ca in prima secunda s-au format protonii, neutronii si electronii. Dar cat a durat aceasta secunda, convertita la "timpul" nostru ?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Sep 2006 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

The ether of general relativity therefore differs from that of classical mechanics or the special theory of relativity respectively, in so far as it is not 'absolute', but is determined in its locally variable properties by ponderable matter. Albert Einstein, "On the Ether", 1924

Si citi metri are scala asta absoluta? Laughing
Un raspuns la obiect nu ai?
Poti sa ne spui cum ar arata (dinauntru) un univers ale carui dimensiuni ( s-ar dubla)

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.


Ultima modificare efectuata de catre Calin Pop la 12 Sep 2006 23:41, modificat de 1 data in total
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Sep 2006 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:

Oare se poate postula ca expansiunea universului s-a oprit la nivel microscopic, in timp ce continua la nivel macroscopic ? In caz ca nu, daca dimensiunile particulelor elementare se schimba iar dimensiunea temporala ar ramane aceeasi, nu ar trebui sa sesizam asta ? Si, mai interesant de discutat, cum a evoluat aceasta curgere a timpului de la big bang incoace ? i.e. se spune ca in prima secunda s-au format protonii, neutronii si electronii. Dar cat a durat aceasta secunda, convertita la "timpul" nostru ?

Ceea ce am spus eu in ultimele doua posturi nu are nici o legatura cu ceea ce doresti tu sa afli acum. Vorbeam de un caz pur ipotetic, la fel ca abel sau dragon. Expansiunea universului nu se refera la modificarea dimensiunilor particulelor elementare sau a distantelor care le leaga in atomi.
Secunda de dupa BB a durat chiar o secunda Smile

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2006 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote="TopcatBV"]Secunda de dupa BB a durat chiar o secunda Smile[/quote]

in ce sistem de referinta ? timpul subiectiv variaza cu viteza. presupunand ca expansiunea din prima secunda se facea cu o viteza apropiata de a luminii, o secunda la acea viteza ar fi putut insemna oricat.
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Sep 2006 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
TopcatBV a scris:
Secunda de dupa BB a durat chiar o secunda Smile


in ce sistem de referinta ? timpul subiectiv variaza cu viteza. presupunand ca expansiunea din prima secunda se facea cu o viteza apropiata de a luminii, o secunda la acea viteza ar fi putut insemna oricat.

e vorba de timpul propriu

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2006 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si atunci ajungem la intrebarea, cat a durat de fapt acea secunda ? undeva, in centru, unde a inceput totul, este o bula in care nu exista nici un fel de particule elementare ? cat de mare ar fi ? un milion de parseci, un miliard ? cu alte cuvinte, cand si cat de mult a incetinit expansiunea universului ? si de ce ar fi incetinit ? Se poate estima viteza ( si directia ) cu care ne miscam in prezent ? Pentru ca, daca da, atunci putem avea si o idee despre cat de stabil este timpul nostru de referinta Smile
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Sep 2006 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sphynxs a scris:
si atunci ajungem la intrebarea, cat a durat de fapt acea secunda ?

Nu exista nici o analogie intre ziua in care dzeu a creat universul cu secunda in care universul s-a extins cu nu-stiu-citi al.
sphynxs a scris:
undeva, in centru, unde a inceput totul, este o bula in care nu exista nici un fel de particule elementare ? cat de mare ar fi ? un milion de parseci, un miliard ? cu alte cuvinte, cand si cat de mult a incetinit expansiunea universului ? si de ce ar fi incetinit ? Se poate estima viteza ( si directia ) cu care ne miscam in prezent ? Pentru ca, daca da, atunci putem avea si o idee despre cat de stabil este timpul nostru de referinta Smile

Putem spune doar ca universul se extinde accelerat, pentru ca in medie, obiectele din el se departeaza unele de altele cu viteze din ce in ce mai mari (vezi topicul pe tema asta)
Directia si viteza absoluta nu le putem stii, pentru ca nu exista. In orice parte ne-am uita vedem acelasi lucru: cu cit ne uitam mai departe cu atit vom vedea un univers mai tinar. Si cel mai departe vom vedea exact BB, imprastiat pe tot cerul.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
sphynxs
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2006 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Nu exista nici o analogie intre ziua in care dzeu a creat universul cu secunda in care universul s-a extins cu nu-stiu-citi al.


Mi-am propus sa nu discut creationismul pe acest topic. Daca exista vreunul pe aceasta tema... poate. Insa aici nu am sugerat nici o analogie.

TopcatBV a scris:
Putem spune doar ca universul se extinde accelerat, pentru ca in medie, obiectele din el se departeaza unele de altele cu viteze din ce in ce mai mari (vezi topicul pe tema asta)
Directia si viteza absoluta nu le putem stii, pentru ca nu exista. In orice parte ne-am uita vedem acelasi lucru: cu cit ne uitam mai departe cu atit vom vedea un univers mai tinar. Si cel mai departe vom vedea exact BB, imprastiat pe tot cerul.


Daca il vedem, inseamna ca ne-am deplasat mai repede decat lumina emisa in acel BB, nu ?
Eu personal tind spre a nu accepta teoria BB. Sunt mult prea multe lucruri care nu se leaga. Deplasarea spre rosu ar putea fi efectul distantelor foarte mari - afirmatia cu "toate galaxiile se indeparteaza de noi, cu cat mai departate sunt cu atat se departeaza mai repede" suna destul de similar ci afirmatia ca pamantul este centrul universului Smile iar radiatia de fond... de ce exista tendinta in lumea stiintifica ca, daca demonstrezi ca exista concluzia, atunci automat ipoteza formulata DE TINE este adevarata ? ( ca o analogie, cate modele atomice au fost acceptate pana acum pentru ca fiecare a avut cateva efecte care se potriveau cu realitatea ? ca pana la urma sa nu se accepte nici unul ).

Daca materia din univers a plecat cu viteza luminii, si acum accelereaza, inseamna ca la un anumit moment a franat, nu ? Ce a produs franarea, si ce a produs accelerarea ? a aparut din senin materia neagra ?

Sunt deschis la orice argumente si vreau sa aflu orice idei noi. In fond, forum-ul asta se vrea un fel de brainstorming pana la urma, nu ?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 13 Sep 2006 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo, sphynxs! Ține-o tot așa! Ești la locul potrivit pe acest forum. După cum vezi, ai cu cine să discuți aici.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2469

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 14 Sep 2006 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe acest topic s-a vorbit in mare despre materie si deplasarea sa, despre expansiunea accelerata a universului si evident despre timp.

Poate ca ar fi mai indicat sa se raspunda mai intai la intrebarea:

Cum si de ce se realizeaza un eveniment primar?

Eu prin eveniment primar inteleg:

Minima abatere a parametrilor fizici ce poate fi perceputa ca actiune fizica distincta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 14 Sep 2006 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deși nu prea văd legătura cu Universul atemporal, încerc să-ți răspund și eu.
Cred că un „eveniment primar” (după cum l-ai definit tu) se produce pe plan subiectiv. Dacă ajungem să avem o posibilități fizice, tehnice, anatomice pentru a putea percepe o modificare în mediu, evenimentul primar se produce și pentru observatori, deși, în realitate, s-a produs fără să aștepte posibilitățile noastre de a-l detecta.
E corect răspunsul?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact