Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte_11_09_05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225969
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Castigul telescoapelor mari


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2012 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu te superi ,dar ai inteles taman pe dos.
Zic guru aia (care le cam au cu rezolutia la extrem): telescopul mai mare are nevoie de un grosisment cu 50% mai mare decat instrumentul mai mic ca sa rezolve aceleasi doua obiecte punctiforme apropiate,observate prin amandoua telescoapele.
Ce ne face sa credem ca acelasi telescop ,care are un randament mai mic in cazul a doua puncte,se va comporta complet diferit in cazul sutelor sau miilor de puncte care formeaza o imagine planetara?

Dar mie imi place sa vorbesc din experienta proprie.
Iata aici un PDF in care Lucas Fereira descrie insuccesul sau in rezolvarea stelei multiple Niu Scorpii folosind telescopul sau de 12 inch:

http://assa.saao.ac.za/sections/doublestar...n..119.pdf

Aceasta este steaua multipla pe care eu am rezolvat-o ''din prima'' cu un instrument de 2,5x mai mic:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=6211&start=30

O alegorie:
Nu pentru ca masinuta mea mult mai mica ar fi putea vreodata sa fie mai puternica decat bolidul acela de 2.5x mai puternic.Aceasta este o realitate dar este o realitate fictiva.
Realitatea adevarata arata ca noi alergam amandoi pe stradutele intortocheate si aglomerate ale aceluiasi cartier (seeing) unde piticania mea se descurca mai bine.

Pe autostrada lucrurile se schimba (seeing bun) ,numai ca urcarea pe acea autostrada nu depinde de nici unul dintre noi.
E decizia fiecaruia dar eu nu am mai fost pe autostrada de multisor si nu am de gand sa-mi schimb obiceiurile,sunt ''baiat de cartier'' si ma simt bine asa,un ''padrino'' din ''Seeing Mafia'' Twisted Evil
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 29 Aug 2012 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm si eu cele spuse de Saiph, in C8-ul meu, sub 150X nu vad detalii fine la Jupiter, e prea luminoasa, prefer sa maresc undeva intre 200-250X in functie de seeing. Asta mai ales cand observ dintr-o zona intunecoasa. Daca fac observatii dintr-o zona luminata sau cand inca nu e intuneric afara (mai bine zis cand ochiul nu e adaptat la intuneric), vad mai usor detalii la planete.

Cred ca in discutia asta trebuie luat in calcul si aclimatizarea instrumentului sau mai bine zis, inertia termica, ce are efecte semnificative. Si nu e vorba de "il scot afara cu X ore inainte si gata, problema a disparut", ci de faptul ca, de multe ori, temperatura scade pe durata sesiunii de observatii destul de mult si telescopul nu reuseste sa tina pasul. Asa ca degeaba am apertura optima pentru conditiile de la noi ca tot nu vad nimic in plus daca telescopul meu nu tine pasul cu temperatura exterioara.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 29 Aug 2012 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 29 Aug 2012 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2012 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Sa nu te superi ,dar ai inteles taman pe dos.
Zic guru aia (care le cam au cu rezolutia la extrem): telescopul mai mare are nevoie de un grosisment cu 50% mai mare decat instrumentul mai mic ca sa rezolve aceleasi doua obiecte punctiforme apropiate,observate prin amandoua telescoapele.
Ce ne face sa credem ca acelasi telescop ,care are un randament mai mic in cazul a doua puncte,se va comporta complet diferit in cazul sutelor sau miilor de puncte care formeaza o imagine planetara?

Inseamna ca ochiul nu face stacking sau lucky imaging.
Faptul ca un telescop mai mare are randament mai mic nu cred ca inseamna ca are o rezolutie mai mica decat unul mai mic. E posibil totusi ca o apertura mai mare sa fie afectata mai mult de seeing si astfel imaginea rezultata sa fie mai proasta decat a unuia mai mic. Se spune ca limita ar fi de 200mm, peste care daca cresti apertura nu castigi nimic in rezolutie peste valoarea seeingului. Dece 200mm? Se pare ca asta e dimensiunea maxima a unui calup de atmosfera relativ uniforma.

In rest nu contest experienta gururilor, doar ca incerc sa pricep dece se intampla asa.

Inteleg aluzia cu masinile dar n-as fi de acord cu ea: o masina mai mare (adica mai puternica) e mai buna decat una mica, asta daca are loc pe stradutele intortocheate si aglomerate, poti frana mai tarziu si mai eficient, poti accelera mai repede, poti depasi mai iute, un motor mai puternic functioneaza mai eficient la stress decat unul (mult prea) mic. Sparklul meu are motor de 0.8l, consuma 8/100, un coleg cu v6 zice ca tot pe acolo. Ghici cine pleaca mai repede de la semafor ca sa prinda verde la urmatorul..ca deh inca n-au auzit de semafoare sincronizate la 50/h?


Ultima modificare efectuata de catre valy la 29 Aug 2012 18:48, modificat de 1 data in total
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2012 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

Mai traieste ideea gresita ca obiectele extinse se vad mai luminoase cu un telescop mai mare pentru ca acesta colecteaza mai multa lumina.
Din pacate, la acelasi exit pupil obiectele extinse au acceasi luminozitate aparenta, indiferent de diametrul obiectivului. Alta este diferenta.

Paradoxal, cu un telescop mare nu putem vedea o galaxie mai luminoasa decat cu ochiul liber.
Oare de ce ?
Eu vad cam asa cum am reprezentat in desenul de mai jos treaba cu luminozitatea imaginii unui obiect care va creste odata cu diametrul obiectivului.

Daca luam un punct de pe obiect (P) si ii formam imaginea in obiectiv (P') se vede ca in cazul aperturilor mai mari imaginea este formata de un numar mai mare de raze, deci este clar ca luminozitatea fiecarui punct al obiectului ce l-am alege va creste odata cu diametrul sau aria obiectivului...

p.s. scuze pentru uratenia desenului.



Captură.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  70.79 kb
 Vizualizat:  de 5225 ori

Captură.JPG




Ultima modificare efectuata de catre pcris la 29 Aug 2012 22:03, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2012 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema semnalata de nobody ar fi ca nu toata lumina ajunge efectiv pe retina. Asteptam demonstratia Smile.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 29 Aug 2012 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2012 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor

Topicul se numeste ''Castigul telescoapelor mari''.
Sa pastram topicul asa cum trebuie.
Cu pseudo-argumente precum ''....prostul, care te coboară la nivelul lui și te bate cu experiența'' deja ai intrat in off-topic.

Pentru chestiile astea personale,amintiri din copilarie, autobiografii etc ,eu stiam ca ai inceput un alt topic:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=98461#98461

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 29 Aug 2012 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2012 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar va rog,stati si dezbateti in continuare,dar fara mine.
S-a ajuns rapid la zeflemele,mersi.

Rezultatele anumitor discutii se si vad.Tot mai des apar pe forum incepatori care a doua zi incep sa dea sfaturi altor incepatori,in a treia zi fac poze prin telefon ca sa ne arate ''ce au vazut ei aseara''.
Iar in a doua saptamana ,toba spirit semidoct de internet ,incep topicuri in care intreaba de ce nu se fac telescoape de un metru diametru din folia de aluminiu pentru fripturi.

Se lasa seara,eu imi fac o noua lista de obiecte si ies la observatii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2012 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca ati vorbit de efectul de orbire in cazul telescoapelor cu apertura mare folosite la observarea planetelor sau lunii... Pai asta se impaca cu ce spunea nobody ca obiectele mai extinse au aceeasi luminozitate indiferent de diametrul obiectivului instrumentului ? Undeva este o greseala?

Ca sa combateti acest exces de luminozitate data de instrumentele mai mari ati incercat sa folositi un filtru polarizator? Ajuta el cu ceva pentru a evidentia detaliile prin micsorarea luminozitatii?
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 29 Aug 2012 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca un filtru ar fi solutia potrivita daca telescopu e suficient de puternic sau mai mare.Alegerea filtrului depinde de ce telescop ai,ce vrei sa vezi,..
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2284

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 29 Aug 2012 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

@ pcris, & @ nobody, & @ alti useri care nu parcurg toate postarile:

cititi, va rog, cu atentie, continutul topicului: se facea mai devreme referire la telescoape, la planete si la observatii vizuale. nu DSO, nu foto, nu lunete (sau alte telescoape [foarte] mici) sau alte combinatii de obiecte. gasiti raspunsuri la intrebarile voastre doar citind ce s-a scris deja.
se pot folosi, bineinteles, tot felul de accesorii la observatii vizuale, precum filtrele (polarizor, neutru, colorat si de care mai vrei), dar ideea era sa observi pe cat posibil fara ele. am atins si acest aspect intr-unul din reply-uri.

imi mentin in continuare afirmatiile si parerile, asa subiective si afectate de factorii specifici zonei de unde observ cel mai des, dar haideti sa pastram totodata, pe langa informatiile ce decurg din experienta personala legata strict de intrebarea lui Teo (de preferat, daca nu - putem deturna subiectul spre o cu totul alta zona de interes), si un anume "bon-ton" (ca sa nu-i zicem altfel...)

cer senin si iesiti la Luna! ca-i "mare" (ca faza, bineinteles). aveti ocazia sa va puneti in valoare polarizoarele. eu am facut-o aseara si impresia este la fel de placuta de fiecare data cand ies cu el. Makul de 102mm se potriveste de minune cu subiectul si cu conditiile de observare. Aristarchus iesea din terminator ieri. azi vor fi alte zone ce vor prezenta umbre interesante la limita dintre noapte si zi (pe Luna)
Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 29 Aug 2012 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Care este diferenta majora intre observatiile vizuale si cele fotografice ?
Diferența este mai multe:

-ochiul are 2 senzori suprapuși, unul alb-negru, care se activează pentru intensitate luminoasă foarte mică și unul color pentru intensitate luminoasă mare. Între cele două praguri de activare există o "pauză" numită popular orbul găinilor, cînd lumina este prea slabă pentru a activa senzorul color, dar prea puternică pentru senzorul alb-negru. S-ar putea ca un instrument optic mai mare să dea lumină care să pice exact în acest interval, de unde și senzația de performanță mai coborîtă la instrumente mai mari;

-ochiul filmează, nu fotografiază. Așadar ochiul formează cîteva zeci de cadre pe secundă și între ele dă un refresh, fără să facă stack, spre deosebire de aparatul foto, care beneficiază de efectul cumulativ pe toată perioada expunerii;

-curba de răspuns a ochiului este neliniară (aproximativ logaritmică), spre deosebire de a senzorului foto, care este aproximativ liniară.

-imaginea formată pe retina ochiului este puternic procesată de creier, înainte de a se forma senzația vizuală, spre deosebire de camera foto care face incomparabil mai puține procesări cu datele de pe senzor.

Cu alte cuvinte, pe lîngă optica instrumentelor, mai trebuie să ținem cont și de subiectivismul ansamblului ochi+creier, atunci cînd facem evaluări vizuale asupra performanțelor instrumentelor optice. Pentru măsurători obiective și reproductibile, va trebui să folosim senzori foto.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact