Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu.


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   

Astronomia nu se mai studiaza la nivel de liceu. Sunteti de acord? Justificati...
Da
7%
 7%  [ 8 ]
Nu
86%
 86%  [ 91 ]
Mi-e egal
5%
 5%  [ 6 ]
Voturi totale : 105

Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2006 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca am avea grija de proprii copii, am trai cu totii mai bine. Dar nu avem. Adevarul e ca niomanui nu-i pasa.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 21 Aug 2006 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da. Le pasa copiilor. Very Happy

sica: n-ai gasit profesorul potrivit. Daca ai fost la olimpiada de astronomie, ai incercat sa-l abordezi pe prof. Dobrescu, sau Maga, sau Murdzek, sau... altii? Chiar daca nu sunt profesorii tai, sunt sigura ca te-ar fi ascultat si ajutat cu tot ce pot ei. Si pot multe, crede-ma. Vrei cu adevarat sa inveti? eu iti pot da adresele lor de mail... Very Happy Sigur nu se supara, sunt oamni pasionati.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2006 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Bucuresti:
- nu exista planetariu
- nu exista parc de distractii
- se desfiinteaza zoo
- se desfiinteaza zonele verzi (blocuri, restaurante etc.).

Ce fac tinerii vineri seara? Au ce?

Sunt in legatura cu diverse firme- ar vrea sa faca -inclusiv parcuri de distractie, cluburi, cercuri etc.

Cand ii cauti insa, primarii sunt ocupati cu... nu stiu ce...

Toata lumea pierde vremea cu pasajul ala de la podul Grant -care nu poate fi facut in realitate suprateran pentru ca zgomotuil ar fi amplificat enorm, shi nimeni nu ar mai puteea sta in blocurile de altauri. E un exemplu doar.

Cine stie cum arata obs Urseanu -imi da dreptate.

Avem bani si timp sa ... batem campii cu un pasaj... imposibil de construit... cu parcari subterane...imposibil de cosntruit (ca nimeni n-a facut un studiu geo-foraje- ar fi vazut ca freaticul e prea sus pentru parcari subterane...).

S-au pus 3 randuri de borduri (!!). S-a pus smoala si asfalt peste radacinile pomilor....

O primarie generala de incompetenti.....

Cu 0,5% din banii aruncati pe lucrarile de le zisei mai sus se dota obs urseanu cu ceva aparatura....



De copii nu avem timp...
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Aug 2006 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[quote]sica: n-ai gasit profesorul potrivit[/quote]

Rectificare, nu eu am povestit intamplarea cu acel profesor ci omicroncz, eu doar l-am citat, numa´ ca mie nu-mi functioneaza prea bine functia QUOTE si de aceea nu ai observat acest detaliu. In fine.
Ma bucur lucia ca esti atat de optimista si, sper eu sa ramai asa. Din nefericire faptele nu ne prea dau motive sa fim optimisti. Cel putin nu in domneniul astronomiei. Sunt multi cei care arata un anumit interes fata de astronomie, insa majoritatea stagneaza la stadiul asta de simplu interes (cum am stagnat si eu cativa ani buni). Sunt cativa care sunt astronomi amatori activi, si dintre acestia sunt putini cei care iau initiativa ca sa popularizeze astronomia. Uitati-va la tarile din jurul nostru. O garmada de cluburi-fiecare cu pagina lui web, multe star-party-uri pe an in diferite regiuni ale unei tari. La noi ... eu stiu doar de doua astfel de star party (una e Perseide care a avut loc si anul asta la Crasna).
Nu cred ca e nevoie de foarte multi bani cand vine vorba de popularizare, mai degraba de foarte multa vointa si initiativa, implicare.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 22 Aug 2006 02:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sica: ok. sorry.
Chiar ma-ntrebam ( nu numai eu) de ce intra pe forum relativ multi, uite, desi e 2 noaptea si acum sunt 3 vizitatori, dar foarte putini se inscriu si mai putini raman activi.
Asa mi-ar place sa cred, ca sunt multi interesati. ce le lipseste sa inceapa sa studieze? Materiale se gasesc. Indrumatorii... daca vrei poti si fara, macar pana la un punct.
Materiale mai explicite?

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Aug 2006 02:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca am sti poate am putea face ceva.
Pt ca sa practici astronomia trebuie sa iesi afara, sa cauti un obiect pe cer cateva minute .. zeci de minute poate fara nici un rezultat, sa induri frigul, sa depui un oarecare efort financiar (pt un instrument, un accesoriu), sa citesti o carte, un articol (chiar si de pe net) ... e greu.
Mai degraba stai in fata calculatorului si joci ore in sir ¨Counter Strike¨ sau te uiti la un film, sa pierzi timpul pe mirc, la caldurica ...
Asta ar fi o posibila explicatie (ca sa nu mai bat iar campii cu popularizarea astronomiei si alte cele, ca m-am cam, saturat de subiectul asta) Wink
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Aug 2006 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Sica: ok. sorry.
Indrumatorii... daca vrei poti si fara, macar pana la un punct.


Acel punct pentru mine a fost premiul 3 la olimpiada nationala. Si asta datorita pasiunii. Oricum indrumatorii, cel putin in Calarasi nu gasesti mai nicaieri. Am fost si la olimpiada "Stiintele Pamantului" (olimpiada interdisciplinare chimie-fizica-biologie-geografie), si nici unul dintre cei 4 profesori nu m-au pregatit. Oricum sunt obisnuit cu atitudinea asta din clasa a 9-a si deja nici nu le mai cer ajutorul. Profesorul de chimie, pentru ca nu i-am trecut numele ca profesor pregatitor ma dadea afara din laborator si nu ma lasa sa ma pregatesc. Numele lui este Ursache Nicolae (sa stiti si voi ca sa se faca de ras).

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2006 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auto-instruire...
Internet...
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 22 Aug 2006 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact la asta ma gandeam, d-le stelaru. Poate cei care ar vrea nu stiu nici cum sa iasa afara sa se uite pe cer. adica... ies ei si se uita, dar degeaba. le-ar trebui un ghid...
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Aug 2006 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm, daca o luam asa pe net exista o multime de ghiduri in domeniul asta care le ofera toate informatiile necesare. Dar uneori trebuie sa faci putina publicitate pentru ca sa guste lumea. Ce vreau sa spun e ca, daca ii arati cuiva cum se vede Luna prin telescop (sau chiar un binoclu) ramane uimit. Si uite asa ai deschis apetitul. Chiar si fratele meu care nu are nici o inclinatie spre astronomie cand a vazut cum arata Luna printr-o luneta modesta a ramas impresionat. De atunci cand ma uit eu la Luna imediat e si el langa mine, priveste max. 5 minute si pleaca. Dar priveste! Ganditi-va in cate persoane nu s-ar naste pasiunea pentru astronomie daca ar avea ocazia sa ¨guste¨ din ea. Nu trebuie sa asteptam sa iasa ei afara, trebuie sa-i tragem noi afara (in masura in care putem)! Robert a dovedit ca o asemenea metoda da rezultate, a ajuns sa organizeze star-party-uri intr-un oras in care instrumentele astronomice zaceau neatinse de ani de zile in scoala.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2006 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>> forever- imi pare rau... e geu sa gasesti oameni
>>>>OT lucia- fara "domnule"- te rog mult EOT
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 22 Aug 2006 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:

Cu 0,5% din banii aruncati pe lucrarile de le zisei mai sus se dota obs urseanu cu ceva aparatura....

De bine, de rau avem cu ce arata cerul oamenilor care vin in vizita la Observator. Noi am vrea sa consolideze cladirea ca uneori ne e frica sa mai stam acolo. Acum suntem implicati alaturi de clubul Rotary intr-un proiect de strangere de fonduri pentru consolidare. Sa vedem ce-o iesei, daca o iesi...
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>alexconu
Stiu ca aveti. Dar ma intreb-e destul?
Cred ca primaria ar putea consolida si reabilita cladirea chiar cu bani europeni. Sau proprii. Au bani. Interes nu au...
Nu-i intereseza- au alte treburi... e mai comod sa le faca treaba Rotary...
Consilieri locali, functionarii- cand aud cuvintul "cultura" scot telefonul si pleaca...
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Aug 2006 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar si atunci cand se studia, nu cred ca era vreo diferenta. Profesorul de fizica cu care am fost la olimpiada, spunea ca el le dadea elevilor referate, pentru ca oricum nici el nu stia astronomie, si pentru ca erau si clasa a 12-a si ii lasa sa se pregateasca pentru bac.

Astronomia ar trebui introdusa la generala, pentru ca atunci sunt copii mai interesati. Pe urma la liceu, majoritatii nu le mai pasa de scoala.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
scytale
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2005
Mesaje: 2




MesajTrimis: 15 Oct 2006 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm, foarte misto, am aflat ca in Scoala Centrala din Bucuresti s-ar face optional de astronomie. Ei de ce da, si noi altii nu Smile ? Confused
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact