Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lagx11mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225976
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Transporte de telescoape in Romania


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Poate ca Robert se uita prin ele sa vada daca nu sunt decolimate si eventual mai ajusteaza suruburile


Eu as zice, pana tu inca nu ai primit cumva o marfa de la mine ca client, sa nu vorbesti de lucruri care nu l-e stii Smile

Ce fac eu la/cu marfa nu treube sa-ti sciru tie, dar te asigur ca este mult mai mult Wink

Desigur iti dau dreptate, ca poate si in romania exista vanzatori, care au un service bun.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca daca declari in loc de Telescop tub de aluminiu cu oglinda este ilegalitate. De fapt asta e adevarul Very Happy . Sau daca scriu Mak Synta e cam acelasi lucru. Ce sa fac eu daca vamesul nu are in tabelul lui Mak Synta? Cam la fel se intampla si cu avocatii cand vor sa-l scoata pe un borfas basma curata: incearca sa vada scaparile legii si sa le speculeze. Asta nu e ceva ilegal. Parerea mea Wink
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu as zice, pana tu inca nu ai primit cumva o marfa de la mine ca client, sa nu vorbesti de lucruri care nu l-e stii

Ce fac eu la/cu marfa nu treube sa-ti sciru tie, dar te asigur ca este mult mai mult


OK.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Citat:
Eu as zice, pana tu inca nu ai primit cumva o marfa de la mine ca client, sa nu vorbesti de lucruri care nu l-e stii

Ce fac eu la/cu marfa nu treube sa-ti sciru tie, dar te asigur ca este mult mai mult


OK.


Smile fara suparare

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa 1 ian ramane in continuare problema TVA-ului ... care daca se calculeaza la o valoare arbitrara tot nasol ramane, asta daca e vamuit produsul.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Actual este asa, ca marfa care se transmite intre UE se plateste pretul cu TVA.
TVA se v-a platii tot mereu, ca banii astia sant bani pentru stat.
Dar noi vorbim de taxe de vama, care dupa intrarea in UE nu se mai platesc. Si transmiterea banilor bancar nu o sa mai coste nimic, de la cont la cont.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144


Ultima modificare efectuata de catre HoO_Germany la 08 Dec 2006 15:56, modificat de 1 data in total
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ma bag si eu in vorba... Laughing

Totul pe lumea asta prezinta riscuri. Diminuarea riscului se plateste. Daca platesti mai putin si riscurile sunt mai mari.

Adica: dai putzini bani la Atlassib, sigur ca risti sa ti se .. "taie koltzu"".

Dai bani mai multzi - UPS- nu ai asa probleme.

Dar sa dai si bani putzini sa ai si risc mic... nu prea cred ca merge.

Ca sa fiu in ton cu Robert: "Sa ai si mustatzi unse si slanina atarnata in pod..." Laughing
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 08 Dec 2006 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
@ aecrimla:

Calculele tale sunt aiuristice complet. Daca te uiti mai bine vei vedea ca Mak 180 HEQ5 SkyScan Pro costa in Romania 2320 EURO, iar montura e cu GOTO la pretul asta. Diferenta fata de acelasi instrument luat din Germania este de doa 320 euro (1999 euro in Germania, din ce am gasit pe net). Daca luati in cost transportul si TVA-ul de 19% doar, atunci ajungeti la acelasi pret ca si aici.

Si cu testarea produselor te cam inseli. Poate ca Robert se uita prin ele sa vada daca nu sunt decolimate si eventual mai ajusteaza suruburile, insa din experienta pot sa va spun ca si in Romania se intampla acest lucru cel putin la o firma (celelalte nu prea cred ca fac asta din ce am auzit) si in plus daca ai probleme (desi e cam improbabil sa ai) poti apela mai usor la garantie in Romania, decat sa trimiti instrumentul in alta tara.

Chestia cu Atlassib: acolo se intampla ilegalitati peste ilegalitati, inclusiv ce face Robert declarand instrumentul ca fiind tub de aluminiu cu oglinzi este o ilegalitate; deschiderea pachetelor de catre angajati este o ilegalitate; limitarea sumei de asigurare este o ilegalitate (spun ei 45 euro pentru ca toate produsele sub 50 euro nu se taxeaza conform legii), si in plus suma asigurata nu se ia in calcula la calcularea taxelor vamale (poti asigura un produs de 10 euro si la 1000 euro daca vrei, nimeni nu te impiedica la o companie de posta normala) etc.

Oricum dupa 1 ianuarie vor veni in Romania si alte firme de transport international pentru ca piata va cere acest lucru. Iar Altassib va dispare incet incet daca continua cu astfel de proceduri, doar "capsunarii" probabil vor mai trimite cu Atlassib.


continutul Mail-ului primit de la firma din RO....asta ca sa vezi ca nu ai dreptate referitor la preturile comparative.....

deci.

Stimate Domnule ............,

Ma bucur ca sunteti multumit de refractorul 804EQ1TA. ( cumparat de mine de la repectiva firma )

Pretul instrumentului Mak 180 HEQ5 PRO este de 2320 EURO (cu TVA inclus). Momentan in stocul producatorului exista acest instrument cu montura EQ6 fara GOTO, care ar veni in Romania tot la pretul de 2320 Euro. Pentru a o face GOTO, este nevoie de un kit de goto pentru montura EQ6 care costa 775 euro. Diferentele intre montura EQ6 si HEQ5 sunt atat de greutate propriu-zisa, cat si de portabilitate: EQ6 poate sustine fotografic cam 15 kg, vizual pana la 30 kg, HEQ5 poate sustine fotografic maxim 10 kg, vizual pana la 20 kg. Tubul optic Mak 180 are 8 kg, si este OK si fotografic pe HEQ5.

......................................................................................................................................................................................................................

Din ianuarie-februarie 2007 cand soseste vaporul din China, in stocul producatorului va fi si varianta cu montura HEQ5. Pretul din februarie pentru acest instrument (Mak 180HEQ5 PRO) scade la aproximativ 2150-2200 euro (TVA inclus), datorita disparitiei taxei vamale.

( tot fara GOTO ) !!!!!!!!

Timpul pentru aducerea unui instrument este de aproximativ 3 saptamani (uneori se poate si in 2 saptamani, depinde de cat de rapizi sunt cei de la Sky-Watcher cu prelucrarea comenzii).

deci tot la rezultatul de a aduce aceeasi marfa de afara la un pret mult mai mic......ajungem, in plus la mai putini bani primesti si Pillar mount de la ei....

Cei care au cumparat de la dealeri Romani ( mai multi ) nu numai unul pot sa faca aprecieri fata de produsele cumparate de afara.



Discutia ar putea continua dar cred ca creeaza intre noi doar animozitati si contre si nu cred ca face bine nimanui.

Eu zic sa ne oprim aici cu aprecierile despre transportatori sau dealeri , din Ro si nu numai sau sa mutam subiectul acesta intr-un alt topic , ca asta numai " Astronomie practica pt Incepatori " nu este ......

_________________
CAVOK
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mda, practica pt incepatori nu-i din pdv astro... dar din pdv ... practic... e practic rau! Laughing

Acum serios, problema transportatorilor cred ca roade pe multi, numai ca asa-i, merita parca un topic separat.

Parerea mea... Laughing
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Dec 2006 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@aecrimla:

Ia mai citeste o data ce ai pus din mailul acela, ca se pare ca ai probleme de intelegere si/sau interpetare:

Mak 180HEQ5 PRO este cu GOTO!!!!! daca te uiti bine pe site. Acolo, in mail, scrie ca varianta de Mak 180 cu montura EQ6 fara GOTO costa la fel cu Mak 180 HEQ5 PRO cu GOTO. Si e normal sa coste mai mult un Mak 180 cu montura EQ6 cu GOTO pentru ca montura EQ6 este mai scumpa.

Si eu zic sa ne oprim aici!!!
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Dec 2006 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
skywatcher a scris:
Citat:
Eu as zice, pana tu inca nu ai primit cumva o marfa de la mine ca client, sa nu vorbesti de lucruri care nu l-e stii

Ce fac eu la/cu marfa nu treube sa-ti sciru tie, dar te asigur ca este mult mai mult


OK.


Smile fara suparare


fara suparare Smile
Sus
alf
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2006
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar, cred ca este un subiect interesant de discutat pentru toata lumea, cum si de unde sa aducem instrumentele optice in tara, dar cum spunea stelaru mai bine ar fi sa se faca un topic separat doar pe problema asta.

Dupa parerea mea cred ca singurul inconvenient cand aduci un telescop de afara este doar din punct de vedere al garantiei, ca din cate mi-am dat seama din ce s-a discutat, ca pret (si ca si calitate probabil) iesi oricum mai bine ca in .ro. Acum sunt de acord ca iti asumi niste riscuri, dar daca vanzatorul este serios, singura problema ramane transportul, si de aceea ar fi super bun un topic pe tema asta, pentru a evita posibilele experiente neplacute.

Revenind putin la tema initiala, cum spuneam ma tenteaza rau de tot un 200/1200 dar mi-e frica sa nu fie prea MARE, sa ajunga suport de haine:) Grea decizie... ma gandesc si la aspectul practic al problemei.. voi cei care ati avut sau care folositi si in prezent instrumente de dimenisunile astea cum va descurcati cu ele? Sunt inconfortabile rau de transportat/montat? Ca pana la urma banuiesc ca shi o varianta de dimensiuni mai reduse de genul 150/750 nu e cu mult mai mica nu?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 08 Dec 2006 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dupa parerea mea cred ca singurul inconvenient cand aduci un telescop de afara este doar din punct de vedere al garantiei, ca din cate mi-am dat seama din ce s-a discutat, ca pret (si ca si calitate probabil) iesi oricum mai bine ca in .ro. Acum sunt de acord ca iti asumi niste riscuri, dar daca vanzatorul este serios, singura problema ramane transportul, si de aceea ar fi super bun un topic pe tema asta, pentru a evita posibilele experiente neplacute.


Ce este garantia?
Garantia este, daca se antampla ceva la instrument, pe drum sau cand are un defect de la fabrica. Atunci ai garantia.
Ce-ti face vanzatorul? El iti zice, daca ai probleme, scrie fabricantului si zii lui ce probleme ai cu intrumentul si el ti-ajuta.

Asta este cazul garantii aici in germania.
Sa te informi si sa faci legatura cu importorul instrumentelor. Ca garantia ti-se da de la fabrica pe instrument.

Eu am alt fel de servici. Am desigur un "contract" cu clientul meu si macar il ajut sa faca cumva legatura cu fabricantul si sa-si primeasca dreptul. Mai departe eu am posibilitatea a schimba ceva, daca este cumva defekt de la fabrica. Dar pentru ca eu controlez inainte de a trimite, nu cade asemenea defecte la intstrument.

Si daca a stricat cineva singur ceva, asta nu cade in garantie, dar poate pot ajuta cumva si putem veda ce facem.

Acum vorbind de costuri transport, daca aud ce costa un transport IN romania si stiind ce costa de aici, nu cred ca in romaina este mai ieftin transportul.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2260



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand e mare un 200/1200 si greu. Pentru mine e ok, dar pentru cineva care foloseste prima data un telescop e destul de dificil. Nu prea merge transportat distante mari in mana fiindca este destul de greu. Eu daca coboram scarile de la etj. doi pana la masina deja eram stranspirat Smile
Dar toate aceste "greutati" erau uitate cand ma puneam sa observ cu el.
Numai bine!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate eu nu pot baga 200-le in portbagaj asa ca bancheta spate este ocupata (Dacie standard) iar cea din fata cu baza - in cazul cand nu vreau sa umblu cu portbagajul deschis si legat cu sarma.Acum montura astro 5 imi intra in portbagaj-iar locul din fata este liber. Dobson-ul este extrem de simplu de montat -utilizat . Un 150/750 parabolic ar trebui sa intre usor in portbagaj - cu tot cu montura eq3. Sunt si eu curios de 150/1200 daca intra in portbagajul Daciei .
PS- tubul este in cutia originala , usor modificata pt a fi bine protejat.

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact