Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2nebulae.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225547
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice prin instrumente mici


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Aug 2016 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pff, sa vezi cand iti ingheata mana pe oculare cand le schimbi! Smile E o alta experienta, parca nu iti mai vine sa maresti imaginea! Smile Eu iarna trecuta am strans foarte multe experiente, atat la stele cat si la sepci, pulovere groase sub haina, etc. Smile

Eu am fost norocos ca am citit despre Polaris inainte sa il vad. Pe un forum scria cam asa: problema separaraii lui Polaris nu consta in apropiere, ci in diferenta de magnitudine! Daca nu citeam dinainte, nu sesizam ca langa steaua principala este un punctulet la periferia viziunii, ahaa, acolo e companionul!

La umiditate nu ma pot pronunta, eu nu am avut probleme, pt. ca am observat doar din balcon sau din scara. Stiu ca in scara mai ales, de multe ori aveam probleme cu marirea imaginii, pt. ca nu puteam sa las telescopul in scara sa se aclimatizeze o jumatate de ora inaint ede folosire.

Mie dublele nu mi se par chiar atat de interesante, de obicei le vad cand e luna pe cer si DSO-urile nu pot fi atinse. Daca poti, cand nu e luna, uite-te la roiuri globulare, galaxii, nebuloase, si cand vine Luna, iti raman stelele duble si roiurile deschise, care se vad si atunci. Chiar si nebuloasele planetare. Iti recomans sa vezi M 27 Dumbbell Nebula, e ceva mare si usor de vazut, fain de tot. Pana nu vine inapoi Luna, cred ca M27, M13, M8 Lagoon Nebula, etc... ar putea insemna cele mai bune tageturi pt. tine. Doar recomandari, bineinteles.

Stelele duble... preferata mea e Beta Monocerotis, o stea tripla in Monoceros, neaparat trebuie sa o vezi. Am citit ca William Herschel a descris-o ca fiind una dindtre cele mai frumoase lucruri de vazut pe cer. Si in plus sistemul acela cu Sigma Orionis e inca foarte frumos. Dar mai trebuie sa le asteptam un pic. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 00:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am notat tot. Super ! Am sa incerc cu proxima ocazie...Acum e gri si.. greu cerul...dar e timp de documentare. De invatat lucruri noi. Mai am cam jumatate de Obiecte Messier de printat. Pe langa harta, atlas (Pocket Sky Atlas), am si pozele obiectelor (ma inebuneste sa zic ...poate si sa trec mai departe...Toma necredinciosul...vreu sa fiu sigur). Folosesc si "Turn left to Orion" (cum am mai spus) pentru ca explica foarte bine unde si ce vezi...si e scrisa cumva cu ...gandul la "al de citeste si vrea sa vada pentru prima data...". Pentru experti, sunt atlasele sofisticate...anuare...Multumesc pentru experienta impartasita. Conteaza foarte mult (cel putin pentru mine...). La Polaris este deci problema de diferenta de magnitudine. Chiar ma intrebam cum de nu reusesc cu Mak 150/1800 si Plossl 10mm si TV barlow 2x... (360x). Apoi cu barlow TV 2x si Plossl 6,5 (550x)...fara sa imi pun mari sperante...Am dat vina pe seeing...Multumesc inca o data.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2016 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca cineva este asa de entuziasmat sa faca atatea pregatiri, exact cum fac si eu. Smile Altfel nu se poate, vezi si tu. Te-am mai intrebat... Stellarium nu folosesti? Daca nu ai scris, cred ca nu. Si este atat de bun cat toate celelalte chestii pe care le folosesti, inmultit cu doi! Download e free, ti-l setezi la locatia ta, merge exact ca cerul, de la minut la minut, iti setezi tipul de telescop si ocularele si iti arata FOV-urile cum le-ai vedea pe cer. Faci o schita cu ce fel de asterisme sunt in jur, le gasesti pe cer si ai orice obiect ceresc intr-un minut.

Si e exact cum vrei tu: nu lasa loc de dubii: daca ai gasit locatia, ce e acolo e targetul si gata! Smile Galaxii care se vad doar foarte vag sau in viziune periferica de ex. nu ai cum sa le gasesti altfel!

Si imi pare bine ca pot sa schimb vorbe cu cineva. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii cu instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Am Stellarium si il folosesc dar uite ca asta cu programarea tipului de telescop si chiar cu ocularul...nu o stiam. Multumesc de pont. Am sa ma apuc de "sapat"...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2016 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poi asta e cel mai important lucru! Ce nu are nici un atlas! La dob-uri inca si intoarce imaginea! Smile Deci vezi exact langa care steluta trebuie sa te uiti si tot tacamul! Smile Si iti da marire de imagine la fiecare ocular! Iti scrii si cate grade vede ocularul tau! Eu am la 25mm si ocular Swan cu 72% FOV, si plossl regular cu 52%, si face cerc mai mic sau mai mare, depinde ce ocular vreau sa vad. Fa-ti o schita cu pixul despre ce vezi in jurul targetului si e super simplu mai incolo! Succes! Zi-mi daca ai probleme!
_________________
Engage! Wink
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4838

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Aug 2016 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Stellarium se vede companionul lui Polaris ?
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2016 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii cu instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Stiti cumva cum as putea descarca catalogul SAO ? Am incercat pe net...dar n-am gasit nici un .doc...pdf...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4838

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Aug 2016 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ce vrei sa-l folosesti ?
Acele cataloage sunt niste liste/baze de date care le folosesc programele de planetarii.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2016 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc...sunt vinovat ! I-am luat micii mele lunete 70/500 un fratior mai mare: 102SLT NexStar. Nu m-as fi gandit nici un moment sa cumpar un sistem GoTo...dar e atat de dificil sa te orientezi in poluarea luminoasa de la bloc...Parca e luminat in dusmanie...Si pentru stele...sistemul cere nr. SAO. Am avut si un alt gand: sa fac observatii in paralel pe amandoua lunetele. Sa vad ce pot face cu cel mare si nu pot cu cel mic...Puteam sa cumpar un EQ3 pentru luneta de 102/660...dar am mai pus niste bani si am luat tot sistemul. Din pacate am avut probleme cu luneta de 102mm, dar pe care le-am rezolvat.
Am gasit un site super pentru stele duble...triple... si vreau sa il dau si celorlalti de pe forum: http://stelledoppie.goaction.it
Poate multi il stiu deja, dar mie mi se pare SUPER !!! Am sa merg in paralel cu observatii la Messier si duble...Din pacate acum sunt mai mereu in deplasari si nu imi iau decat binoclul 10x50 cu mine...cand si cand sa ma uit la stele...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2016 00:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum vad ce bun este Stellarium (si probabil ca nu stiu tot ...inca...). Multumesc domnu' milanpicard. E ca si cand aveam o carte buna si ma minunam numai uitandu-ma la coperti...si mi-a soptit cineva ...deschide-o si citeste-o...Super !
@ Nobody
am incercat cu Stellarium la Polaris asa cum ai intrebat. La Mak 150/1800 cu ocular de 6mm cu barlow 3x (900x), nu arata decat Polaris, fara companion (ma gandesc, ca totusi nu o fi avut seeing bun pentru 900x...)...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2832

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Aug 2016 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin,
Eu am vazut companionul B polaris cu newton 130 din Bucuresti si intr-adevar cum zice Milan nu trebuie mariri mari, trebuie doar sa te uiti cu atentie ca e o stea mai slaba. Eu am vazut-o cu 81x la o distanta clara de polaris. Sa nu te astepti sa fie aproape lipite ca sunt destul de departate intre ele!
Cer senin!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2016 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii cu instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,
"Observatia" am incercat-o cu Stellarium si nu arata nimic indiferent ce am setat. Am mai incercat cu Mak-ul 150 (pe cer) dar nu am reusit. Ai dreptate, bineinteles, ca nu stiam la ce distanta se afla una de cealalta...si alte detalii despre companion...Am sa extind si la duble, documentarea gen"milanpicard"...altfel cauti...si tot cauti...si...viata e scurta. Multumesc pentru informatie.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Aug 2016 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ajuta sa ai ceva informatii apriori. Am incercat un pic in vara asta sa gasesc stele duble pentru binocluri, si lista propusa de Astronomy League devine mai usor de lucrat daca iti pregatesti niste harti.

Mai jos e lista respectiva, tradusa in harti:

https://docs.google.com/document/d/1A-f34L...sp=sharing

-- edited --

Campul pentru fiecare stea dubla este de 6 grade.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides


Ultima modificare efectuata de catre Herr_Alien la 25 Aug 2016 11:49, modificat de 1 data in total
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1119

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2016 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii cu instrumente mici
Raspunde cu citat (quote)

Super ! Multumesc mult. Se va "inrosi" imprimanta din nou...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Aug 2016 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am actualizat si documentul (i-am pus un subtitlu); campul pentru fiecare stea dubla este de 6 grade, magnitudinea limita 9. Doc-ul e cam gandit pentru binocluri G=7x - 12x, D=35mm - 50mm.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact