Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M52NGC7635final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226019
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2016 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de unde sa incep ... imi pare ciudat ca producatorul ocularului a numit acest design Bertele modificat pentru ca nu are nicio legatura ... cu patentul din 1995.
Bertele militar are o constructie optica in formula 1-1-2 iar cel modificat aparut mult mai tarziu 2-1-1.

Ceea ce vedem in desene este un design Scidmore 100%, formula din care au derivat in timp multe din ocularele cunoscute de noi: vixen LVW, baader Hyperion, tv Panoptic si altele.

Pacat ... cand eram mai tanar aveam un respect deosebit fata de nemti, imi pareau foarte rigurosi si-mi placea chestia asta. Acum insa i-am mutat fix la polul opus: cea mai mare deceptie!!!
Nu cunosc germana dar "feldblende" traduc "diafragma de camp"



scid 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  23.46 kb
 Vizualizat:  de 5317 ori

scid 3.jpg



_________________
Van 8x42ED4; Tecnosky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2016 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si oculare bertele cu 2-1-1-2 asemanatoare cu el. Intes a avut un bertele de 18mm cu tipul marcat pe barilet despre care se spune ca este chiar acesta dar pana nu le ai pe ambele sa le compari nu stii ce este adevarat si ce e "legenda" pe Internt. Cred ca mai degraba acea schita facuta de mana nu este corecta.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2016 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-au sosit ocularele Radian de 10mm. Nefiind pana acum interesat de ocularele din clasa asta am avut de multe ori ocazia sa le cumpar si le-am ocolit fara sa le acord atentie. In acest moment sunt niste oculare foarte greu de gasit. Nu stiu cate oculare a produs TeleVue dar probabil ca putini s-au inghesuit la 60 de grade camp aparent. Motivul opririi productiei se pare ca este dat de costul mare al unor sorturi sticla folosite in constructie. DeLite sunt convins ca reprezinta o alternativa buna insa costul unei perechi este mai mult decat dublu asa ca toti si-au adus aminte de ocularele Radian. La o prima impresie sunt destul de mari si grele, chiar mai mari decat Panoptic sau Naglerurile de focale scurte. Dupa testare o sa postez impresiile.


radian.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  245.44 kb
 Vizualizat:  de 5248 ori

radian.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2016 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana sa postez impresiile despre Radian pe care nu am avut timp sa le testez decat 10 minute (sunt wow!) dar sper sa le incerc mai amanuntit saptamana aceasta revin la discutia despre LOMO 14x. In primul rand Zoth a intuit corect designul, care este Kohler Panoptic, pe care se bazeaza Scidmore si mai putin Bertele. Trecand de informatia asta pe care am gasit-o pe un sit polonez (se pare ca acest LOMO 14x este destul de popular printre polonezi). Spuneam pe undeva mai sus ca daca se scoate diafragma de camp a ocularului, campul aparent creste peste 70 de grade. In plus am mai gasit o modificare prin care partea superioara metalica se strunjeste la un diametru mai mare, de aproximativ 19mm pentru a putea vedea intregul camp. Saptamana aceasta ar trebui sa imi vina ocularele si le voi incerca cu si fara diafragma de camp.
http://astropolis.pl/topic/47086-moderniza...let-20-mm/

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2016 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru perechea de Tele Vue Radian - sper sa reusesti sa faci ceva comparatii si teste mai amanuntite in curand.
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2016 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am continuat observatiile cu ocularele Radian pe timp de noapte pe tinte terestre si am primele concluzii. In primul rand pentru o focala de 10mm este greu sa gasesti un ocular mai confortabil. Este placut sa privesti prin ele, "te tin" langa instrument si imaginile sunt extraordinare. Daca ar fi folosite pentru observatii cu un singur ochi probabil ca ar pune probleme in mentinerea pozitiei corecte a ochiului insa pe binoclu sunt foarte usor de folosit si mentinerea pozitiei corecte este destul de facila. Aproape ca nu ai nevoie de cupe. Nu sunt perfect ortoscopice dar distorsiile sunt acceptabile. O pozitionare gresita a ochiului poate duce la afisarea unor aberatii cromatice pe obiectele foarte luminoase aflate la marginea campului dar nimic inacceptabil. De la Swarovski (35x) la ele (55x) scaderea de luminozitate este neglijabila. Campul este clar pana la margine. Zone greu vizibile in oculare de focale mai lungi devin clare si pline de detalii. Imaginea are un puternic caracter stereoscopic, aspect care nu este dat de orice ocular. Sunt putin cam mari dimensional si asta nu iti permite sa iti bagi nasul unde nu iti fierbe oala. Sunt cele mai mari oculare dintre toate focalele pe care le folosesc si mai jos sunt cateva imaginii comparative cu Radian 10mm, Zeiss 25mm si Swarovski 15.4mm. Le incadrez in categoria achizitiilor de care sunt foarte multumit si ma gadesc deja la o pereche de 6mm.


zeiss.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  753.04 kb
 Vizualizat:  de 5145 ori

zeiss.jpg



radian.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  789.78 kb
 Vizualizat:  de 5145 ori

radian.jpg



swarovski.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  703.63 kb
 Vizualizat:  de 5145 ori

swarovski.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2711

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 08 Feb 2016 23:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt din ce in ce mai gelos Very Happy

Să înțeleg că vrei să afli până unde poți duce optica unui APO așa de scurt ? Se pot pune si barlow pe scula asta ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2016 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optica suporta un grosisment de pana la 200x dupa cum au incercat alti utilizatori amatori de stele duble. Pe mine nu ma intereseaza foarte mult grosismentul deoarece prefer sa fac observatii cu oculare de camp larg la grosismente mici. Vreau doar sa gasesc 4-5 perechi de oculare confortabile si potrivite pentru acest instrument atat pe astro cat si pe terestru, sarcina care se dovedeste a nu fi foarte usoara insa pe masura de interesanta Smile
Nu stiu daca se poate folosi un barlow. Nu am vazut la nimeni sa foloseasca si nu mai am niciunul sa pot face un test. Probabil ca celulele care se infileteaza in barilet pot fi folosite.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2016 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Adrian,
acum daca ne-ai starnit, te rog sa faci si vreo doua poze cu tot instrumentul, macar asa sa ne bucuram si noi ochii.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2016 02:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RDF-ul nu este original, am adaptat unul din air soft. Cel original este foarte scump. Baza am luat-o de pe forum si am transformat-o. Pe terestru RDF-ul este genial, are mai multe tipuri de cursoare cu luminozitate reglabila insa pe astro este putin cam luminos iar ecranul nu te lasa sa vezi stelele. Per ansamblu insa isi face treaba destul de bine si este foarte comod montat in acea pozitie.
Ca geanta de pastrare si transport a trebuit sa jumulesc o geanta de refractor pe care am adaptat-o pentru el cu rezultate foarte bune. Este mare problema cu gentile pentru ca APM nu ofera un accesoriu de tipul acesta.
Portocularele au inele de compresie, trebuie spus ca branduri mari cum este Vixen nu au sistem de fixare al ocularelor iar focuserele lucreaza extraordinar de bine cu mult back si in focus ca sa poata prelua diverse tipuri de oculare.
Capacele din aluminiu le-am luat de la Astro Engineering, el vine cu capace din plastic iar la obiective are tot capace din plastic cu filet.
Ca montura folosesc un trepied cu cap fluid Manfrotto. Este foarte bun pe terestru insa pe astro mai ales cand instrumentul este spre zenit necesita o echilibrare suplimentara sau blocarea alunecarii. Este insa un setup relativ usor si poate fi montat in cateva minute.
Per ansamblu calitatea instrumentului este una extraordinara dat fiind faptul ca este produs in China si aproape ca nu ai ce sa-i reposezi din punctul asta de vedere. Tinand cont de apertura, calitatea obiectivelor, posibilitatea sa folosesti o gama foarte larga de oculare astro, calitatea constructiei, greutate, pret etc este un instrument unic in acest moment pe piata.



1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  460.77 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  564.48 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  465.87 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

3.JPG



4.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  567.03 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

4.JPG



5.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  518.26 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

5.JPG



6.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  536.79 kb
 Vizualizat:  de 5054 ori

6.JPG



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2016 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte fain, sper să ajung să arunc prin el o privire, după ce mă întorc de la TM. Bucșele elastice la focuserele de 1.25 sunt foarte bune, eu am pus așa ceva la luneta de 70mm "locomotiva".
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2016 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Bucșele elastice la focuserele de 1.25 sunt foarte bune


Nu sunt simple bucse elastice, am precizat in descriere ca sunt inele de compresie. Partea superioara a focalizatorului se roteste independent de corp permitand strangerea/centrarea ocularului. Inelele doar distribuie presiunea si protejeaza bariletele. Functioneaza ca Precision Centering Adapter de la Orion.
La alti producatori sistemul de centrare lipseste pentru ca nu se folosesc grosismente mari. Trebuie spus ca de la 50x-60x in sus pana si diferentele de fabricatie dintre oculare de acelasi tip pot duce la probleme de colimare. Am avut doua oculare identice, noi, la care am constatat ca bariletele erau strambe din fabricatie si imaginea era decolimata (si ocularele erau Celestron...).

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2016 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au sosit ocularele Lomo 14x (bertele sau panoptic sau ce or fi Smile ). Sunt foarte bine construite. Sunt noi, bariletele sunt corect dimensionate (am avut ceva temeri din punctul asta de vedere) chiar daca din exces de zel au fost strunjite pe o portiune putin cam lunga si intra in focus la capat de cursa. Imaginile sunt bune spre foarte bune. Campul este bine corectat, aproape ortoscopic. Sunt multumit de rezultate mai ales ca pretul unei perechi este mai mic decat al unui plossl chinezesc. Imaginea are un puternic colorit galben. Nu au finetea imaginii Zeiss-urilor de 25mm dar nici nu costa cat acestea. Nu stiu daca le-as recomanda pentru astro, dar pe terestru, exceptand culorile imi plac. Oricum tenta aceea de galben face privitul mai relaxant. Daca aveti ocazia sa dati peste un astfel de ocular merita incercat. Nu cred ca voi face modificarea campului aparent pentru ca deja la margine se degradeaza si cateva grade in plus necorectate nu au niciun rost.


lomo1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  675.14 kb
 Vizualizat:  de 4973 ori

lomo1.jpg



lomo2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  615.21 kb
 Vizualizat:  de 4973 ori

lomo2.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2016 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru poze.
Absolut superb, cu multa invidie (colegial constructiva de altfel) admir acest proiect facut asa dupa "sufletul" meu. A iesit ceva deosebit. Felicitari !
Asteptam si impresii astro Very Happy si nu numai.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5573

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Feb 2016 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine arata ocularele!
Sper sa te obisnuesti cu ele si mai ales cu tenta galbena, daca nu, poti sa le arunci peste gard la mine in curte Laughing
La fel sunt si Konigurile mele militare construite tot cu sticle rusesti dar m-am obisnuit cu ele chiar si la astro.
Si eu sunt de parere ca nu merita modificate, pare a fi o formula optica cu lungime fizica mare si castigul nu ar fi semnificativ plus ca nu ai mai avea o corectie garantata in zona marginala.

_________________
Van 8x42ED4; Tecnosky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact