Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0504_6_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225578
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Abordarea matematică a precesiei


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 44, 45, 46  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Mecanica Cereasca

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 23 Noi 2006 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Credeam că subînțelegem aproximația. Și cu aceasta am sperat să înțelegi enormitatea care se obține în cazul acestei aproximații. Și cu aceasta am sperat să înțelegi că nici dacă vom elimina aproximațiile, tot nu vom obține egalitate, pentru că eventualele variații sunt insuficiente pentru a o satisface.

Dar, doar am sperat... Și văd că mă obligi să iau în considerare prin calcul și restul variațiilor (ceea ce îmi va cere mult efort), în timp ce tu nu vii cu nici o obiecție riguroasă care să denote faptul că ai muncit pentru a înțelege despre ce este vorba. Sad


Aproximatia ta, chiar daca nu ai dat-o, este ca toate fortele si bratele se mediaza pe cel putin un an. Aceasta e cea mai tare aproximatie in care se poate considera ca Omega e constant. Ti-am mai spus ca in aceasta aproximatie cele doua rezultate ale tale sint tanda pe manda.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 25 Noi 2006 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Singura aproximație pe care am făcut-o în legătură cu forța a fost aceea că valoarea componentei Fz este nulă.

Brațul forței are expresia generală, deci nu este afectat de nicio aproximație.

Abaterea precesiei de la constanță este dată doar de nutație. Valoarea cea mai mare a nutației este mai mică decât 20'' (mai mică de 180 ori decât un grad). Asta înseamnă că aproximarea făcută de mine este suficient de precisă pentru a putea stabili ușor că egalitatea

rezultată din această aproximație este absurdă.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși


Ultima modificare efectuata de catre Abel Cavași la 13 Feb 2007 14:26, modificat de 1 data in total
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Noi 2006 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aproximatia data, adica Omega constant, adica mediere anuala, Omega=Omegaz, rx=0, ry=0, Fx=Fosint, Fy=Focost, Fz=0, rz=ct. Aceasta aproximatie, corecta, indeplineste ecuatia ta.

Aproximatia ta, in care zici ca Omega aproximativ constant, nu e corecta, pentru ca nutatia este de acelasi ordin de marime cu precesia (care, intr-un an, e cam de 70 de ori mai mica decit un grad).

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 25 Noi 2006 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum adică rx=0, ry=0 ?
Ce, brațul forței este perpendicular pe ecliptică? De unde și până unde? De unde ai scos-o pe-asta?

Evident că dacă le anulăm pe toate obținem egalitate. Dar tocmai pentru că nu sunt nule toate, egalitatea nu poate fi obținută.

Și, cum adică, precesia este de 70 de ori mai mică decât un grad? Omule, tu știi ce este precesia? Precesia are 23 de grade! Așa cum un titirez are precesie pentru că are axa de rotație înclinată, așa și Pământul are precesie pentru că are axa de rotație înclinată. Dacă axa de rotație nu ar fi înclinată față de axa de precesie, nu ar mai exista precesie. E clar?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși


Ultima modificare efectuata de catre Abel Cavași la 26 Noi 2006 00:02, modificat de 1 data in total
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Noi 2006 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Cum adică rx=0, ry=0 ?
Ce, brațul forței este perpendicular pe ecliptică? De unde și până unde? De unde ai scos-o pe-asta?

Evident că dacă le anulăm pe toate obținem egalitate. Dar tocmai pentru că nu sunt nule toate, egalitatea nu poate fi obținută.

Evident ca media anuala e zero, media anuala a bratului e perpendicular pe ecliptica, rezulta simplu din simetria la rotatie

Abel Cavași a scris:
Și, cum adică, precesia este de 70 de ori mai mică decât un grad? Omule, tu știi ce este precesia? Precesia are 27 de grade! Așa cum un titirez are precesie pentru că are axa de rotație înclinată, așa și Pământul are precesie pentru că are axa de rotație înclinată. Dacă axa de rotație nu ar fi înclinată față de axa de precesie, nu ar mai exista precesie. E clar?

Nu. Precesia are 360 de grade. Axa de rotatie impunge bolta cereasca intr-un punct, care parcurge in 25.000 un cerc, adica 360 de grade, indiferent de cit de inclinata e axa fata de verticala (desigur, daca acasta ar fi verticala, nu s-ar mai pune problema ei).

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 26 Noi 2006 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vorbim de medii anuale. Eu am dat valorile momentane, nemediate. Nu ne mai interesează media pentru că o dată folosești mediile, iar altădată nu le folosești. Așa că, pentru a nu ne mai încurca în medii, eu am dat acolo valorile care depind de timp. Egalitatea este deci dată în condiții nemediate.

Cu precesia se vede treaba că faci confuzie între fenomenul precesiei și viteza lui. Ce au descoperit astronomii din antichitate? De ce acei astronomi nu au descoperit și nutația din moment ce susții că sunt de același ordin de mărime?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Noi 2006 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Nu vorbim de medii anuale. Eu am dat valorile momentane, nemediate. Nu ne mai interesează media pentru că o dată folosești mediile, iar altădată nu le folosești. Așa că, pentru a nu ne mai încurca în medii, eu am dat acolo valorile care depind de timp. Egalitatea este deci dată în condiții nemediate.

In conditii nemediate nu poti spune ca Omega e constant.

Abel Cavași a scris:
Cu precesia se vede treaba că faci confuzie între fenomenul precesiei și viteza lui. Ce au descoperit astronomii din antichitate? De ce acei astronomi nu au descoperit și nutația din moment ce susții că sunt de același ordin de mărime?

Precesia se acumuleaza an de an, pe cind nutatia nu, valoarea ei e pozitiva jumatate din an si negativa in cealalta. Iar nutatia Soarelui se suprapune peste cea a Lunii, mai mare.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 26 Noi 2006 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, precesia se acumulează de-a lungul anilor mai vizibil decât nutația. Dar, oricum, nutația nu are o perioadă de un an ca să poți spune că "valoarea ei e pozitiva jumatate din an si negativa in cealalta".

Eu ți-am propus să ne situăm pe vremea lui Newton, când nu se cunoștea nutația! Pe vremea lui Newton nu se știa că precesia nu este constantă. Deci, pe vremea lui Newton nu se cunoștea nutația, ceea ce înseamnă că pe vremea lui Newton precesia era considerată constantă. Și, totuși, Newton a "explicat" precesia fără să aibă nevoie de nutație.

Așa că mai slăbește-mă cu nutația asta dacă nu vrei să te iau la puricat și în legătură cu explicația acestui fenomen și-apoi să văd pe unde îți mai scoți cămașa. Sper că știi că nutația are o perioadă de 18,6 ani, nu de un an, cum lași tu să se întrevadă. Și culmea, această perioadă coincide cu perioada de precesie a orbitei Lunii, deci nu are nicio legătură cu Soarele. Mai mult, faptul că Pământul are nutație înseamnă că unghiul de 23 grade al precesiei nu este constant. Dar, dacă admitem, ca și pe vremea lui Newton, că nu există nutație, trebuie să admitem, ca și pe vremea lui Newton, că precesia este constantă.

E clar acum?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși


Ultima modificare efectuata de catre Abel Cavași la 26 Noi 2006 19:54, modificat de 1 data in total
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Noi 2006 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Într-adevăr, precesia se acumulează de-a lungul anilor mai vizibil decât nutația. Dar, oricum, nutația nu are o perioadă de un an ca să poți spune că "valoarea ei e pozitiva jumatate din an si negativa in cealalta".

Nutatia generata de Soare are perioada de jumatate de an. Deci valoarea ei e pozitiva doua trimestre pe an si negativa in celalalte.

Abel Cavași a scris:
Eu ți-am propus să ne situam pe vremea lui Newton, când nu se cunoștea nutația! Pe vremea lui Newton nu se știa că precesia nu este constantă. Deci, pe vremea lui Newton nu se cunoștea nutația, ceea ce înseamnă că pe vremea lui Newton precesia era considerată constantă. Și, totuși, Newton a "explicat" precesia fără să aibă nevoie de nutație.

Nu conteaza chiar asa de mult cum se explica pe vremea aia precesia, probabil ca faceau observatii de-a lungul mai multor ani, pentru ca aveau instrumente mai proaste. Dar asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa accepti explicatia mea, cu tot dinadinsul.


Abel Cavași a scris:
Așa că mai slăbește-mă cu nutația asta dacă nu vrei să te iau la puricat și în legătură cu explicația acestui fenomen și-apoi să văd pe unde îți mai scoți cămașa. Sper că știi că nutația are o perioadă de 18,6 ani, nu de un an, cum lași tu să se întrevadă. Și culmea, această perioadă coincide cu perioada de precesie a orbitei Lunii, deci nu are nicio legătură cu Soarele. Mai mult, faptul că Pământul are nutație înseamnă că unghiul de 23 grade al precesiei nu este constant. Dar, dacă admitem, ca și pe vremea lui Newton, că nu există nutație, trebuie să admitem, ca și pe vremea lui Newton, că precesia este constantă.
E clar acum?

Daca doresti, pot sa te slabesc de tot Confused

Nutatia are o perioada de 18,6 ani pentru ca cea generata de Luna este mult mai evidenta (ca intensitate si ca provenienta).
Da, sint sigur ca pe vremea lui Newton precesia era constanta Laughing
Dar lucrurile se mai schimba Laughing

Iti repet, pe vremea lui Newton, probabil ca nu existau instrumente suficient de precise ca sa observe nutatia, ei probabil comparau observatii facute de la un an la altul (pentru ca diferentele sa fie mai mari), deci nu observau variatia precesiei de-a lungul unui an.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 26 Noi 2006 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Nu conteaza chiar asa de mult cum se explica pe vremea aia precesia, probabil ca faceau observatii de-a lungul mai multor ani, pentru ca aveau instrumente mai proaste. Dar asta nu inseamna ca tu nu trebuie sa accepti explicatia mea, cu tot dinadinsul

Nu te pot înțelege. Cum să nu conteze cum se explica pe vremea aia precesia? Cum să nu conteze cum a explicat Newton precesia, din moment ce și explicația actuală se bazează pe (este identică cu) explicația lui? Și ce legătură are explicația precesiei cu ”observațiile proaste”? Una este explicația și alta este observația.

Și ce vrei să spui cu ”explicația mea”? Ai dat tu vreo explicație diferită de a lui Newton și ai susținut asta în mod public? Ai recunoscut undeva că explicația lui Newton este eronată și că trebuie să aduci tu vreo altă explicație diferită de a lui?
TopcatBV a scris:
Daca doresti, pot sa te slabesc de tot

Mai devreme sau mai târziu, o să mă slăbești de tot atunci când nu vei mai avea argumente, pentru că nu apuc eu să văd un fizician ca tine acceptând explicația mea pentru precesie. Eu ți-am cerut să mă slăbești cu nutația, nu de tot. Dar nu uita că nici tu, nici eu nu suntem indispensabili în această problemă. Dacă n-o vom dezbate noi, vor veni alții, probabil mai eficienți decât noi.
TopcatBV a scris:
Da, sint sigur ca pe vremea lui Newton precesia era constanta Laughing
Dar lucrurile se mai schimba Laughing

Da, lucrurile se mai schimbă, dar explicația lui Newton nu s-a schimbat.
TopcatBV a scris:
Iti repet, pe vremea lui Newton, probabil ca nu existau instrumente suficient de precise ca sa observe nutatia, ei probabil comparau observatii facute de la un an la altul (pentru ca diferentele sa fie mai mari), deci nu observau variatia precesiei de-a lungul unui an.

Și eu îți repet că, cu toate că Newton nu a observat nutația, totuși, marele matematician și fizician ne-a dat o explicație a precesiei, așa cum a fost ea pe vremea lui, adică fără nutație. Așa că nu veni tu să explici precesia în numele lui, folosindu-te de nutație. Explică precesia așa cum a explicat-o el, fără nutație. Hai, să te văd… Smile

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 26 Noi 2006 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intii da-mi un citat din Newton si apoi mai vorbim.
Eu nu mi-am propus sa explic precesia cum o facea Newton, in primul rind ca habar nu aveam (si nu am nici acum) cum o facea el, ce matematica aplica. Pot sa iti spun doar ca eu am vrut sa explic precesia pe bazele fizici de liceu si zic eu ca am reusit.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Noi 2006 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.answers.com/topic/precession-1
http://www.skyscript.co.uk/newton.html
http://www.binaryresearchinstitute.org/pdf/gravi.pdf
http://www.vandammeacademy.com/store/lectures.htm
http://www.1911encyclopedia.org/Sir_Isaac_Newton
http://www.infoplease.com/ce6/sci/A0840032.html

Ai aici niște linkuri din care rezultă că Newton a fost primul care a explicat precesia. Dacă vrei și mai multe amănunte, citește-i lucrarea ”Principiile matematice ale filosofiei naturale”. Dar nu cred că vei găsi acolo adevărata explicație a precesiei, pentru că ea nu există încă.

Așadar, dacă Newton a ”explicat” precesia înainte ca să se știe de nutație, înseamnă că, în conformitate cu mecanica de liceu, precesia poate fi explicată fără să apelăm la nutație.

În aceste condiții, eu am considerat că precesia este constantă pentru că eu contest explicația dată de Newton precesiei, deci contest explicația dată pe vremea când precesia era cunoscută ca fiind constantă.

Așadar, îți cer (după cum vezi, foarte bine justificat) să ne limităm deocamdată la a explica precesia constantă. Nu îți cer asta pentru că nu aș putea contesta și explicația ta cu nutație cu tot, ci o fac pentru că vreau să ne limităm pentru început la chestiuni simple și clare, așa cum face orice Știință în demersul ei de la simplu la complex.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Noi 2006 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
http://www.answers.com/topic/precession-1
http://www.skyscript.co.uk/newton.html
http://www.binaryresearchinstitute.org/pdf/gravi.pdf
http://www.vandammeacademy.com/store/lectures.htm
http://www.1911encyclopedia.org/Sir_Isaac_Newton
http://www.infoplease.com/ce6/sci/A0840032.html

Ai aici niște linkuri din care rezultă că Newton a fost primul care a explicat precesia.

Ai vazut cumva ca am sustinut ca nu Newton a fost primul care a explicat precesia? E normal ca el sa o fi explicat, pentru ca ea este o directa aplicatie a legilor gravitatiei.


Abel Cavași a scris:
Dacă vrei și mai multe amănunte, citește-i lucrarea ”Principiile matematice ale filosofiei naturale”. Dar nu cred că vei găsi acolo adevărata explicație a precesiei, pentru că ea nu există încă.

Si atunci de ce ma pui sa citesc documentul? Arata-mi unde scrie cum a explicat Newton precesia.

Abel Cavași a scris:
Așadar, dacă Newton a ”explicat” precesia înainte ca să se știe de nutație, înseamnă că, în conformitate cu mecanica de liceu, precesia poate fi explicată fără să apelăm la nutație.

Unde scrie ca a explicat precesia inainte de nutatie?

Abel Cavași a scris:
În aceste condiții, eu am considerat că precesia este constantă pentru că eu contest explicația dată de Newton precesiei, deci contest explicația dată pe vremea când precesia era cunoscută ca fiind constantă.

Deocamdata, inainte a o contesta, arata-mi unde se arata ca ea ar fi constanta.
Pe wiki nu scrie ca ar fi constanta si tot acolo se vorbeste si de nutatia data de Soare.

Abel Cavași a scris:
Așadar, îți cer (după cum vezi, foarte bine justificat) să ne limităm deocamdată la a explica precesia constantă. Nu îți cer asta pentru că nu aș putea contesta și explicația ta cu nutație cu tot, ci o fac pentru că vreau să ne limităm pentru început la chestiuni simple și clare, așa cum face orice Știință în demersul ei de la simplu la complex.

Nu pot explica precesia constanta pentru ca ea nu exista in cazul Pamintului. Nici ca modul, nici ca directie, nici macar teoretic.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 27 Noi 2006 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Ai vazut cumva ca am sustinut ca nu Newton a fost primul care a explicat precesia? E normal ca el sa o fi explicat, pentru ca ea este o directa aplicatie a legilor gravitatiei.

Eu nu l-am văzut pe Newton în carne și oase și, cu atât mai mult, nu l-am văzut explicând precesia. M-am luat și eu după ceilalți și îi cred pe cuvânt.


TopcatBV a scris:
Si atunci de ce ma pui sa citesc documentul? Arata-mi unde scrie cum a explicat Newton precesia.

Păi scrie peste tot doar atât: forțele gravitaționale cu care Soarele acționează asupra umflăturilor ecuatoriale ale Pământului produc cuplul necesar pentru menținerea precesiei. Dacă nu îți ajunge atât, atunci trebuie să citești cu ochii tăi ce a scris Newton. Eu îi cred pe ceilalți și mă mulțumesc cu atât pentru că acesta este principiul explicației, restul fiind amănunte care nu schimbă eroarea explicației.

TopcatBV a scris:
Unde scrie ca a explicat precesia inainte de nutatie?

Nutația a fost descoperită la un an după moartea lui Newton, deci pe vremea lui precesia era cunoscută ca fiind constantă.

TopcatBV a scris:
Deocamdata, inainte a o contesta, arata-mi unde se arata ca ea ar fi constanta.
Pe wiki nu scrie ca ar fi constanta si tot acolo se vorbeste si de nutatia data de Soare.

Cum ți-am spus mai sus, Newton a explicat o precesie constantă, iar eu contest explicația lui.

TopcatBV a scris:
Nu pot explica precesia constanta pentru ca ea nu exista in cazul Pamintului. Nici ca modul, nici ca directie, nici macar teoretic.

Nutația observată este produsă de Lună, nu de Soare, deci nutația de 18,6 ani nu poate fi explicată cu o teorie care se bazează pe forțele de atracție produse de Soare asupra umflăturilor ecuatoriale. În plus, nutația de 18,6 ani nu se poate explica nici ea cu ajutorul forțelor de atracție a Lunii asupra Pământului, deoarece perioada nutației coincide cu perioada de precesie a orbitei Lunii, deci trebuie căutată o legătură între precesia orbitei și nutație.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Noi 2006 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Păi scrie peste tot doar atât: forțele gravitaționale cu care Soarele acționează asupra umflăturilor ecuatoriale ale Pământului produc cuplul necesar pentru menținerea precesiei. Dacă nu îți ajunge atât, atunci trebuie să citești cu ochii tăi ce a scris Newton. Eu îi cred pe ceilalți și mă mulțumesc cu atât pentru că acesta este principiul explicației, restul fiind amănunte care nu schimbă eroarea explicației.

Si eu am folosit alte forte? Alte principii?

Abel Cavași a scris:
Nutația a fost descoperită la un an după moartea lui Newton, deci pe vremea lui precesia era cunoscută ca fiind constantă.

Un link-ceva despre constanta precesiei? Si despre descoperirea nutatiei?

Abel Cavași a scris:
Cum ți-am spus mai sus, Newton a explicat o precesie constantă, iar eu contest explicația lui.

Nu contesti explicatia lui pentru ca nu o ai.

Abel Cavași a scris:
Nutația observată este produsă de Lună, nu de Soare, deci nutația de 18,6 ani nu poate fi explicată cu o teorie care se bazează pe forțele de atracție produse de Soare asupra umflăturilor ecuatoriale. În plus, nutația de 18,6 ani nu se poate explica nici ea cu ajutorul forțelor de atracție a Lunii asupra Pământului, deoarece perioada nutației coincide cu perioada de precesie a orbitei Lunii, deci trebuie căutată o legătură între precesia orbitei și nutație.

Precesia si nutatia este data de cuplul Soare-Luna. Doar ca ponderea cea mai mare o are Soarele la precesie si Luna la nutatie. Perioada nutatiei produsa de Luna are legatura cu pozitia Lunii fata de ecliptica, care se modifica cu aceeasi perioada.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Mecanica Cereasca Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 44, 45, 46  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 46
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact