Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2118_emil_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226028
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

webcam-uri HD


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 22 Ian 2011 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo,te rog nu mi-o lua in nume de rau,nu am vrut sa te ofensez,am spus-o chiar cu oarecare simpatie dar trebuie sa te gandesti ca internetul e global si tu esti al nostru.

P.S : maneca aia am vazut-o in multe prezentari,sorry.


Ultima modificare efectuata de catre danto1313 la 22 Ian 2011 23:33, modificat de 1 data in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Ian 2011 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca e un pic confuza chestia asta cu webcam-uri HD pentru astronomie.
La fotografie planetara importana e marimea pixelului real de pe chip raportata la F/D-ul instrumentului cat si sensibilitatea chipului la care se adauga si capacitatea camerei de a furniza un numar cat mai mare de cadre/secunda fara compresie pentru a fi salvate in calculator (bine aici e mai mult vorba de electronica camerei si interfata cu care comunica cu calculatorul , USB sau Firewire).
Faptul ca zic ei ca e HD nu prea incalzeste cu nimic situatia, din punctul de vedere al astrofotografiei.
Ar putea sa aiba sens pentru fotografie lunara sau solara cu un camp mai mare decat un cadru clasic 640X480 (asta daca webcamul chiar are un chip mai mare si nu lucreaza doar cu interpolare).

Cat despre camera in discutie, intr-adevar pare mai capabila decat cea de la Microsoft dar sunt curios cum s-ar compara cu cele care deja si-au castigat locul de cinste in astrofotografie Philips Toucam si SPC900.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Ian 2011 02:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata nu o pot evalua din punct de vedere astro. O apreciez doar dupa ceea ce se vede din inregistrarile pe care le-am facut in casa.
Indata ce va fi senin si voi putea sa ies cu telescopul si laptopul afara, voi face cateva filmulete cu ea si voi scoate si cadre. Eventual voi incerca si poze direct .
Sigur, trebuie sa incerc mai multe nopti la rand si sa selectez cele mai bune cadre sau filme.
Sper ca dupa ceva timp sa putem compara aceasta camera cu cele mentionate mai sus.
Repet, nu este printre cele mai scumpe dar pare sa promita ceva dupa primele incercari la care am supus-o. Timpul si testele isi vor spune cuvantul.
Si eu sunt curios la ce performante voi ajunge cu ea.

@ Danto1313 : Nu am luat-o in nume de rau. Am fost si eu constient cand am facut acele filmulete. De altfel, acelea sunt oarecum personale si nu sunt listate public pe youtube.
Sunt trecute la categoria " UNLISTED" si le pot vedea doar cei care au linkul, cum ati fi voi, cei de aici.
Ok. O sa iau in consideratie sugestia, ca atunci cand mai fac o prezentare video, sa port o tinuta mai potrivita. La fel si decorul.

Toate bune !
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Ian 2011 02:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, rar oameni mai inimoși ca tine! Îți mulțumim pentru eforturile și generozitatea cu care ne împărtășești experiența ta! Smile

Camera bănuiesc că este cu chip CMOS, însă din câte am văzut acestea tind să se apropie de performanțele CCD-urilor în privința raportului semnal-zgomot și sensibilitate. Webcamurile Philips au fost odată ca niciodată, acum sunt cel puțin 50 euro pe e-bay.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 24 Ian 2011 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au inceput si primele teste cu web-camera HD Logitech C 270.
Am conectat camera la luneta homemade 80 mm/ 900 mm si am facut primul test terestru prin instrument.

Iata si primele rezultate :

http://www.youtube.com/watch?v=jWSvIVs_yz0


Indata ce va fi senin si voi putea face observatii la Luna, voi testa aceasta camera si pe Selena.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2011 01:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Devine interesant. Incearca sa "legi" camera la ocular, focus manual, expunere manuala, trage cablul pe langa tub ca sa nu vibreze. O vei folosi si prime focus?

Spor.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 25 Ian 2011 01:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, voi face cumva o adaptare a camerei la ocular. Acesta a fost doar un prim test.
Deocamdata voi incerca doar filmarea / fotografia extrafocala cu camera prinsa la ocular.
Nu intentionez sa ii scot obiectivul si sa o pun in planul focal al obiectivului.
Sa vedem cum se va comporta in prima faza asa cum este , pe Luna si poate si pe Saturn.
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2012 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuzati-mi nestiinta dar as vrea sa imi procur si eu o chestie de asta, dar n-am folosit niciodata vreun webcam nici pe calculator. Clipurile de pe youtube vad ca nu mai sunt valabile.
M-ar interesa o solutie astfel incat sa pot urmarii pe ecranul unui laptop ceea ce pot vedea direct prin ocular. Am vazut ca, camerele ccd dedicate sunt la preturi de peste 2000 lei... Cam cat ar costa un sistem mai ieftin, si daca poate inregistra si imagini ale obiectelor cosmice indepartate si nu numai la Luna sau Soare ?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2012 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici o varianta ( nu chiar ieftina dar destul de satisfacatoare ):

http://www.skywatcher.ro/Cel/neximage.htm


In rest, daca doresti sa iesi mai ieftin, merge orice camera WEB mai serioasa, HD de la Logitech sau Microsoft, doar ca va fi nevoie de niste adaptari pentru prinderea la ocular sau direct in planul focal al instrumentului.

Mai exista camere Point Grey, foarte bune in imagistica planetara :

http://www.ptgrey.com/products/astrophotography.asp


Numai bine !
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 735



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 15 Sep 2012 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sincer ma gandesc la camera asta:

http://magazin.telescop-expert.ro/camera-ccd-scopium.html

Macar este conceput pentru astro, si daca am inteles eu bine, o camera HD oricum nu te ajuta atat de mult.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2012 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MrMxyzptlk a scris:
o camera HD oricum nu te ajuta atat de mult.


Asta este valabil doar la planete,eventual la Luna si Soare.

Intr-adevar acolo nu ai nevoie neaparat de rezolutie HD ( o rezolutie de 640X480 sau 800X600 poate fi suficienta).

Importante sunt sensibilitatea, numarul de cadre pe secunda si calitatea imaginii.

In schimb, daca vrei sa faci foto la deep-sky atunci un senzor bun, sensibil si cu rezolutie cat mai mare ar fi de dorit.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 735



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 15 Sep 2012 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
MrMxyzptlk a scris:
o camera HD oricum nu te ajuta atat de mult.


Asta este valabil doar la planete,eventual la Luna si Soare.

Intr-adevar acolo nu ai nevoie neaparat de rezolutie HD ( o rezolutie de 640X480 sau 800X600 poate fi suficienta).

Importante sunt sensibilitatea, numarul de cadre pe secunda si calitatea imaginii.

In schimb, daca vrei sa faci foto la deep-sky atunci un senzor bun, sensibil si cu rezolutie cat mai mare ar fi de dorit.


Asa este, insa pentru obiecte deep-sky oricum este recomandat mai mult un DSLR decat o camera web. Sau gresesc? Eu Webcam-urile ieftine nu prea vad adecvate pentru deep sky.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2012 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat pe net zilele astea sa iau un laptop si m-am oprit la un un acer http://www.compari.ro/notebook-laptop-c310...sului.html care are o camera web HD se pare. <iframe></iframe>
Caut acum pe net sa vad daca s-o putea scoate cipul camerei si monta intr-un adaptor pentru telescop...


Ultima modificare efectuata de catre pcris la 15 Sep 2012 21:39, modificat de 1 data in total
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 15 Sep 2012 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camerele integrate in laptop-uri nu au intodeauna cea mai bunå calitate si rezolutie.

Pe de altå parte nu se meritå så demontezi camera de acolo.

Existå multe camere web pe piatå, mult mai bune decat cele integrate in laptopuri si la preturi acceptabile.

Asta nu inseamnå inså cå sunt si solutia ideala pentru astro-fotografie .

Oricum, este bine så tii cont de un aspect.

Cu un telescop pe monturå Dobson nu vei putea face mare lucru nici cu cele mai performante camere.

Pentru astro-fotografie, o monturå ecuatorialå ( motorizatå pe axa de RA ) este indispensabilå .
Nu mai amintesc de platforma motorizatå pentru dobsoniene deoarece este anevoioaså, greu de fåcut sau procurat si nu egaleazå precizia unei monturi ecuatoriale bune, mai ales la expuneri indelungate.

Asa de " joacå " merge så incerci cu un webcam conectat la dobsonian dar nu vei obtine performante .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2012 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce faci, iei un laptop ca sa ii scoti camera in loc sa iei o camera dedicata? Ia un philips spc 900 sau versiunile adiacente, e ~150 lei second. Sau un HD, microsoft, logitech, gasesti pe net adaptari sa le poti conecta la telescop. Cel mai simplu e sa le scoti optica si sa le lipesti o cutie de filme foto, intra in 1.25. Sau le lasi cu lentila dar le pui in fata ocularului. Sau iei un P&S si filmezi/pozezi.
Solutiile de mai sus merg la planete, luna, soare. La dso mai greu ca iti trebuie tracking, merge si la dobson doar ca nu poti creste timpul prea mult. Poti incerca clusteri de stele ca nu trebuie sa cresti prea mult expunerea, dar tot iti trebuie motorizare minimala, fie si alt-az.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact