Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
q1process_copy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225622
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sobolanu 22x70 scurta prezentare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2696

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Apr 2022 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
... si eu am speranta ca voi gasi in cele din urma doua perechi de oculare, evident cu compromisurile de rigoare, care sa-mi satisfaca poftele magnificatiei minime si a celei maxime


În ultimii 15-20 de ani am remarcat o trecere spre simplitate , în ceea ce privește schema ocularelor de binoclu . De la destul de complicatele erfle , s-a trecut întâi la kellner , apoi cam repede la RKE , mai ales la binoclurile semi junk .

Din ce am testat eu , unele RKE-uri se comportă admirabil , chiar și pe binocluri cu obiective foarte luminoase , de 3,5 spre exemplu . Iar pentru focale mici , s-a adoptat RKE cu lentilă divergentă la intrare .

Mai bun decât RKE , pare a fi acel Ramsden cu dublet intermediar puternic supra corectat . Mai bun atât la liniaritate cât și la claritatea marginală .

Dar sunt și diferențe de ER și de afov , RKE-ul are relief mare și câmp de maxim 50-52 grade iar Ramsden-ul modificat are ER mic , sub 10 mm și câmpuri chiar peste 70 grade .

Nici una din schemele astea optice nu par a fi aplicate de producătorii de oculare pentru standardele astro . Poate vreun fel de RKE în formulă relaxată , bună doar pentru lunete cu focală mare , despre celălalt , nici vorbă .

Am sentimentul că o să ajungi să jefuiești ocularele de la alte binocluri , pentru a-ți satisface nevoile .Eu am făcut asta și nu am regretat , cu toată munca de adaptare necesară .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2022 07:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-i chiar așa mare munca, cu condiția să ai acces la un strung sau măcar la o imprimantă 3D. Pe zi ce trece tot mai mult se conturează ideea că un strung cât de mic, dar să știe face filete, e absolut necesar dacă vrei să faci ATM. Luna trecută am dat de un strungar în București care lucrează la ceva firmă prin Pipera care mi-a făcut un adaptor cu filet T2 pentru un mak la care nu am reușit să găsesc originalul și filetul l-am măsurat cât de bine am putut, tot cu virgulă a dat. E drept că adaptorul s-a potrivit și este bun, omul e meseriaș, dar prețul... cam pipărat. Smile

Cătălin, dacă tot ai jefuit binoclurile de oculare, ai încercat să faci double-plossl din obiective?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2022 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bune idei Catalin, multumesc Smile
Sincer nu ma gandisem la ele deoarece obiectivele sobolanului nu au luminozitate extrema precum obiectivele unui binoclu obisnuit, doar 5,7.
Cunosc ambele formule de care vorbesti si sunt de acord ca fiecare isi au avantajele lor. Ramane de vazut daca ma mai intersectez cu astfel de specimene ...

Cu strungar din zona Pipera am avut o experienta cu mai bine de 10 ani in urma insa a fost cam traumatizanta. Imi trebuia o piesa pentru un binoclu, nimic foarte special, nici filete, doar o conicitate usoara pe una din generatoarele unui cilindru. Am platit pe acea piesa cat pe jumate din binoclu dar in final am reusit sa-l salvez.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2696

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Apr 2022 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
...Ramane de vazut daca ma mai intersectez cu astfel de specimene ...


Există pe piață un binoclu "Revue" cu prisme porro inversate . Are oculare rke cu smyth la intrare , vreo 50 grade afov și focala de 12,5 mm , din ce am măsurat eu .
Puse pe alte binocluri , funcționează cel puțin la fel de bine ca pe original . Eu am adaptat unul din astea (sunt montate în plastic) în corpul de la un ocular foto ior (cel inscripționat F-1 /f=21,5 ) pentru că lentilele sunt tot de 18 mm diametru . Lentila smyth am lăsat-o așa cum era , în plasticul original la care am pilit filetul ca să intre in corpul de ocular . Jucăria oferă imagine foarte plăcută pe refractoare cu luminozitate ridicată . Din cauza lentilei smyth , imaginea câmpului dispare mai repede la rotirea globilor oculari . Dar afov-ul nu e uriaș , așa că deranjul nu e mare .

Tavi , nu am apucat să torn vreun ocular 2xploss .Am prin casă obiective de 30 de la bpc 8x30 și de 50 de la altele dar sunt pe așteptare . Am privit la Lisa prin unul făcut de tine și am ramas profund impresionat . Or să le vină rândul cât mai curând , sper .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9080

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Apr 2022 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Eu iti sugerez ocularul zoom Baader Mark IV care a fost optimizat mecanic pentru uz binocular, in sensul ca i s-a micsorat diametrul exterior si i s-a redus greutatea prin alte modificari similare.
Din punct de vedere optic este identic cu Mark III care-i varianta veche, mai ''sovietica''.
Ai avea la dispozitie focale si campuri de la 20mm/ 50* la 8mm/68*.
(Mai bine uitam de focala de 24mm ...).
Eu nu am sesizat diferente majore in calitatea optica a imaginii intre ocularul Mark III folosit la F/6.16 si F/4.8. Excelenta in ambele cazuri, mai ales la focalele mai scurte.
Deoarece ocularul Mark are asa-numitul ''click-stop'', stii exact la ce focala te-ai oprit cu unul si deci imi imaginez ca-i usor sa aduci doua la aceeasi focala.
La mine, Mark III este de cel mai folosit ocular. Exact asa cum au prezis cei care au publicat review-uri pe Cloudy Nights.

Pentru a-l incerca, sunt sigur ca vei gasi usor un Mark IV la amatorii din Capitala. Poate chiar doua, ca sa fie testul edificator.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2022 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauta pe Aliexpress, la Svbony. Au niste serii de oculare cu un camp in jur de 60 grade la preturi mici dar bine facute. Sunt perfecte pentru probe si nu numai ! Iar mai tarziu dupa teste, daca mai este cazul (probabil ,da) vei lua exact ce se potriveste cel mai bine cu gustul tau dar mai sofisticate si mai scumpe.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2022 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru idei, foarte utile ambele Smile
Sunt convins ca in cele din urma am sa gasesc o solutie rezonabila din toate punctele de vedere la aceasta problema. Va tin la curent Very Happy

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele astea am analizat mai amanuntit ultimele doua propuneri primite:

- de pe situl ocularului zoom am aflat ca a fost intradevar optimizat pentru uz binocular, dar nu si pentru cazul meu Laughing Laughing ... pentru noul diametru slim de 55mm ar trebui sa-mi trec nasul cu compresorul de asfalt ca sa incapa intre cele doua oculare la distanta mea interpupilara, deci o limitare obiectiva peste care nu pot sa trec. In rest, greutatea, formula optica si celelalte atribute sunt ok.
- daca ar fi sa fac mai multe mofturi as spune ca din plaja focalelor, doua imi sunt inutile: 24mm la care campul real pare a fi cam accelasi cu cel de la 20mm, doar cu fundalul cerului mai spalacit si focala de 8mm care din testele cu alte oculare imi da senzatia unei scaderi prea pronuntate de luminozitate. Ar fi deci util doar la observatii lunare dar nu si la cele terestre.
- ar mai fi un aspect negativ, pretul foarte mare (2600+ lei) care nu justifica in logica mea utilizarea acestor oculare.

In ce priveste a doua propunere: cu oculare ieftine am avut o experienta neplacuta zilele astea: am inlocuit ocularele originale cu niste oculare ieftine si cand sa ma apropii cu ochii de ele constat surprins un decalaj vertical intre cele doua imagini. M-am speriat initial, am crezut ca s-a decolimat binoclul dar din fericire nu era asa. Mi-a venit ideea sa rotesc ocularele in focuser si am constatat ca imaginea se balanseaza in jurul unui punct imaginar din campul vizual. Treaba asta ma duce la concluzia ca optica ocularului nu e centrata corespunzator. Am facut mai multe verificari si concluzia s-a confirmat. Daca la folosinta monoculara acest aspect nu are consecinte grave, la cea binoculara poate genera probleme neplacute. Nu pot generaliza ca toate ocularele ieftine au aceasta problema si ca cele scumpe sunt perfecte, orice ocular trebuie verificat in modul aratat mai sus inainte sa ia loc in trusa binocularului.

Cautarile continua ... Rolling Eyes

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9080

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mai 2022 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Focala de 24mm este o ''enigma'' a ocularelor zoom Mark.
Nu numai ca ofera acelasi camp real ca setarea de 20mm dar mie mi se pare ca o face si cu ceva aberatii extra-axiale care la focalele mai scurte se diminueaza sau dispar.
Iti doresc sa gasesti perechea potrivita de oculare, conforma cerintelor tale !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, enigma de care vorbesti ar putea fi dezlegata in alta cheie. Am inteles ca aceste oculare se pot folosi si pe unele spotting-uri, adica si la observatii terestre diurne.
In acest caz, chiar daca focala de 24 furnizeaza acelasi camp real, obiectele se percep mai mici dar pe un fundal semnificativ mai luminos, deci ochiul va putea fi pacalit ca vede imagini diferite la focale diferite.
Sigur ca la astro nu mai e valabila smecheria ...

As fi trecut si peste asta si peste pret, dar diametrul fizic al ocularelor este o conditionare obiectiva peste care nu pot sa trec.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10704



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plossl nu corespund? Parca aveai unele TeleVue, le mai iei o pereche.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mai 2022 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, corespund. Din pacate le-am dat dar ma gandesc din nou la ele.
Au fost oculare care mi-au placut mult.
Singurul lucru care ma retine este noul lor pret Rolling Eyes

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2022 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat asa ceva pentru binoviewer:
https://www.svbony.com/Svbony-Plossl-40mm-Eyepiece-/
si am fost extrem e multumit. Acum sper intr-un viitor apropiat sa iau niste perechi cu un camp ceva mai mare din acesta serie:
https://www.aliexpress.com/item/3284759446...4421%7Csea
Sunt oculare foarte ingrijit lucrate nu cred ca trebuie sa iti pui probleme de excentricitate.
La mine din seria de 68 de grade as lua 20mm, dar mai astep ceva banuti in cont Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2022 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata bine Plossl Svbony, daca sunt si corect fabricate atunci ar fi o solutie.
Problema acestor oculare la focala de 40mm ar fi ca au un camp aparent mic, undeva la 40 grade si ma intreb daca nu te deranjeaza efectul de tunelare pe care il produc.

Ca sa nu trec prea repede prin capitolul ocularelor ieftine, trebuie sa spun ca din curiozitate am desfacut cateva sa ma lamuresc unde se ascund problemele lor. Teoretic nu exista decat doua posibilitati, ori o prelucrare necorespunzatoare a elementelor mecanice, ori una necorespunzatoare a elementelor optice.
La partea mecanica nu am descoperit nici o neregula, probabil mai toate sunt prelucrate azi pe masini CNC pentru ca altfel productia de serie ar urca la costuri mult mai mari.
La componentele optice am detectat insa probleme care decurg in principiu de la un bordaj incorect al lentilelor. Operatiunea asta e dependenta in mare masura de precizia de asezare a lentilei pe masa de bordaj. Imprecizia generata de un bordaj gresit se reflecta si la elementele optice singulare si la grupurile lipite generand probleme de asezare si implicit de centrare.

Ocularele din al doilea link seamana suspect de mult si cred ca sunt identice cu cele din seria goldline de la Skywatcher. Pe cele din urma le-am avut acum multi ani dar nu m-au convins in ciuda campului aparent generos.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2022 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Când am luat cele 2 obiective de 40mm am avut două doleanțe pentru ele. Focala mare căci doream o putere de mărire mai mică decât ce foloseam (2 obiective de 26 mm) . Și un preț cât de cât acceptabil căci până la urmă era totuși un test. Rezultatele au fost foarte bune, nu mă deranjat vreun efect de tunel, astfel încât am considerat că cele 2 svbony le voi pastra . Și le folosesc și în continuare. Din teste a reieșit că bino view-erul meu combinat cu telescopul accepta oculare de la 40mm la 8mm. Acum am doar două perechi care le folosesc cele de 40 și cele de 26. La 26 urmează să iau ceva mai bun nu prea îmi plac (sunt Bresser).Și parcă aș încerca și unele de 15 din setul svbony.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact