Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
AR80_AZ3_bino_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225971
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Investitie intr-o montura sau focalizator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur ca mi-am dat seama, dar am simtit nevoia sa ma justific. Semn ca iti dau dreptate si eu. Inca n-a ajuns intelepciunea aia de Sfatul Batranilor nici pe strada mea... Mr. Green
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Oct 2020 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu faceti exces de modestie !
Nu de putine ori forumul nostru si-a pus cooru in geam dar e la fel de adevarat ca inca de si mai multe ori s-au dat aici sfaturi de nota 10++++ care ar putea fi inramate si expuse chiar si pe cele mai exclusiviste forumuri de Astronomie ale lumii.
Baiul este ca de prea putine ori romanii urmeaza sfatul cel bun.

Ca sa fie clar, aceasta parere este una generala, nu bate apropo la colegul gpaunescu care a inceput acest topic si caruia-i urez succes in rezolvarea dilemei.

M-a ferit Sfantu' de patima astrofoto dar (tot la modul general) la mine nu exista asemenea dileme deoarece imi plac tancurile.
Cu alte cuvinte, nu exista montura supradimensionata.
Atasez o poza cu un instrument montat pe gustul meu (eu vorbesc din lumea viselor, inteleg ca gpaunescu trebuie sa plateasca in lumea reala Razz ).
Dupa ce as trece de faza asta,m-as ocupa cu mici imbunatatiri gen motofocus etc.

Mircea



Takahashi_-_Epsilon_180_Telescope_with_EM-200_Mount__56666_zoom.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  69.5 kb
 Vizualizat:  de 4779 ori

Takahashi_-_Epsilon_180_Telescope_with_EM-200_Mount__56666_zoom.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Cu alte cuvinte, nu exista montura supradimensionata.

Ba indraznesc sa va contrazic, exista. Atunci cand scopul este acela de a alcatui un setup usor. In rest, de acord, cu cat mai capabila montura, cu atat mai mici erorile, vibratiile si alti factori perturbatori. Si cu toate astea, nu mi-as inchipui vreodata ca cineva isi cumpara o montura EQ8 pentru a pune pe ea o luneta 60mm f/5. Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Oct 2020 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ''scopul este acela de a alcatui un setup usor'' ... sa nu ne mai miorlaim ci, strangand din dinti, sa acceptam consecintele compromisurilor.

Mie imi place modul in care priveau lucrurile contemporanii lui Messier care numeau montura ecuatoriala drept ''machine paralactique'' si pe care o considerau si o mentionau in memorii sau in inventare ca un obiect de sine statator.
Si pe care montau ce instrument voiau ( mai exact ce aveau ... Wink ).
Acum, montura este vazuta ca parte a instrumentului.
Cu alte cuvinte ,trebuie sa accepti tot felul de idei, supozitii si fantezii ale celui care a proiectat ( sau care a comandat spre vanzare) ... ''chestia''.
Ca ideile , supozitiile si fanteziile pomenitilor indivizi sunt aiurea o demonstreaza vanzoleala de pe forumuri unde sunt de vanzare cam prea multe monturi si accesorii de monturi.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa, dar eu nu m-am miorlait. Laughing Sunt multumit de combinatiile de instrumente ce le detin acum. Le-am ales marimile asa incat sa se armonizeze. Cand apare cate o problema (gen mici batai de cap la focus), prefer sa-i caut rezolvarea, fiindca asta ma stimuleaza. Exact cum voi incerca sa-i dau de cap jocului inerent al focuserului. Daca n-o fi posibil, m-oi impaca cu ideea, fiindca deranjul e mult prea mic fata de satisfactia oferita. La mine nu instrumentarul e problema, ci timpul necesar pentru a face observatii si, mai recent, problemele de sanatate... Crying or Very sad

Mircea Pteancu a scris:
Mie imi place modul in care priveau lucrurile contemporanii lui Messier care numeau montura ecuatoriala drept ''machine paralactique'' si pe care o considerau si o mentionau in memorii sau in inventare ca un obiect de sine statator.
Si pe care montau ce instrument voiau ( mai exact ce aveau ... Wink ).
Acum, montura este vazuta ca parte a instrumentului.


A mai evoluat (?!) lumea de atunci... Instrumentele astronomice, monturile si diversele accesorii sunt acum accesibile maselor. Trendul imperecherii instrumentelor cu diverse monturi e dat de producatori si de vanzatori. E drept si ca vanzatorii imperecheaza cam prost (poate e o strategie de marketing sa-si vanda prostioarele?), adica uneori la limita maxima de payload al monturilor. Dar la fel de adevarat e ca n-am vazut pe niciun site de vanzari imperecheat un EQ6 sau EQ8 cu un tub minuscul. Repet, in opinia mea, monturile grele se justifica daca stai la curte, ai spatiu si nu prea ai chef de iesiri la star party. Daca ai macar SUV, disponibilitate si muschi, e alta treaba. (E valabil si pentru tuburile mari, peste 8"-10"). Eu, de exemplu, nu am nimic din toate astea... Laughing

Mircea Pteancu a scris:
Ca ideile , supozitiile si fanteziile pomenitilor indivizi sunt aiurea o demonstreaza vanzoleala de pe forumuri unde sunt de vanzare cam prea multe monturi si accesorii de monturi.

Sunt si destui la care microbul nu prinde (asteptari mult prea mari, urmate de dezamagire) sau constata ca pierderea noptilor nu e chiar asa sexy.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9091

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Oct 2020 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tu nu ''te-ai miorlait'' , asa este , ai folosit o experienta indelungata pentru optimizare, experienta care la cei mai multi lipseste si pe care o impartasesti= bila mare si alba.

E oarecum trist sa vezi cati nou-veniti bat acel drum pe care multi se pierd...

Cum canta ''Queen'' : ''... another one bite the dust...''.

https://www.youtube.com/watch?v=rY0WxgSXdEE

Eu la asta ma refeream cand spuneam ca sfaturi exista ... daca cei care au nevoie de ele le-ar cauta si urma.
Dar orice fraza cu mai mult de cinci cuvinte ne oboseste si preferam pozele din reclamele comerciale.
Si uite asa , ''cantitatea'' de miorlaiala depaseste numarul motanilor. Rolling Eyes

Noa, nu-s de acord cu ...'' pierderea noptilor nu e chiar asa sexy''.
Pierderea noptilor e ''olueizsecsi'' !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Tu nu ''te-ai miorlait'' , asa este , ai folosit o experienta indelungata pentru optimizare...

Noa, nu-s de acord cu ...'' pierderea noptilor nu e chiar asa sexy''.
Pierderea noptilor e ''olueizsecsi'' !


E ca-n cimilitura aia: da-i Doamne romanului mintea cea de pe urma! Daca aveam la inceput pe cineva sa-mi explice... oricum nu-l ascultam. Laughing Asta apropo de ceea ce spuneam despre intelepciune, ca n-a ajuns pe la mine: cica omul intelept e cel ce invata din greselile altora. Eu a trebuit sa ma dau singur cu capul de pragul de sus. Am vrut artilerie grea, ca orice neofit, dar artileria grea am scos-o mult prea rar. Constat cu amaraciune ca pana si "pistoletele" ce le am acum șomează... din cauze independente de mine, ce-i drept. E o vreme mizerabila pe-aici. Si am un asa chef de Marte!

Referitor la nopti pierdute, eu am presupus ce ar putea constata unii dintre cei ce-si vand instrumentele... motive se gasesc. Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Oct 2020 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF nu intelegi ca se doreste dintotdeauna setupuri mari , cit mai mari , si din balcon faci doar antrenamente . Fiindca camera iti dubleaza si apertura si magnitudinea , se merge pe filtre la cautare de asteroizi , comete , si alte obiecte . Deci astronomia e doar pentru "cai de cursa lunga " nu cu sechele . Pentru a iti pune amprenta , si cu noroc , iti trebuie o stiva de hdd , si imagini de calitate la obiecte . Ce faci tu cu setupul minor , se numeste umplerea timpului .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2020 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca SCul vibreaza pune focuser motorizat si gata. Si daca il pui pe EQ8:tot e bun un focuser motorizat.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 11 Oct 2020 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un distins caricaturist roman pre numele sau Matty (pe vremuri avea rubrica Una pe zi in Romania Libera) avea un desen din care, cu voia domniilor voastre, voi cita numai poanta: Daca n-as sti ca este o placere as jura ca este un chin... De multe ori asa este si cu astronomia
Apropos de "mosi" chiar daca ideile mele nu sut imparasite, viata (experienta) m-a invatat ca un rezultat notabil este platit cu eforturi mari chiar fizice. Nu poti obtine o imagine planetara remarcabila decat plecand de la niste cerinte minime date de stabilitatea monturii (care depinde in buna parte si de masa sa) si precizia acesteia. Nu am de gand sa continui polemica cu nimeni - mai ales ca unii forumisti imi sunt prieteni buni. Sunt doar ideile mele -verificate pe pielea mea- si gata. Cum sa sustin ca HEQ5 duce 18 kg, cand am vazut cum se comporta la 12,7 kg. Sigur ca greutatea unui instrument mare este de multe ori descurajatore, dar ce imagini memorabile obtii cu un astfel de telescop. (si acum imi sta pe retina M13 vazut cu un C11 la 186x cu un ocular de 82*)
De aceea zic ca rezultatele rasplatesc eforturile. Si ca o concluzie opinia mea esta ca daca prietenul nostru gpaunescu are in vedere ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat sa ia un instrument mai mare sa fie deja pregatit pentru aceasta. Pana atunci montura mai mare ii va asigura plusul de stabilitate de care are nevoie .

_________________
mihai
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 20:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Sigur ca greutatea unui instrument mare este de multe ori descurajatoare, dar ce imagini memorabile obtii cu un astfel de telescop.

La planete, daca ai seeing...

Iar DSO se face, la o adica, si cu obiectivul foto. Bine, eu insist pe partea asta foto, ca asta ma intereseaza mai mult. Vizual, poate doar planetele. Si-acolo pana si cu amarata mea de 2,8" Laughing am vazut poate cele mai frumoase imagini ale planetelor mari de cand fac observatii. Pesemne am avut si noroc de un seeing bun. https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=198574#198574

Vizual, DSO pentru mine si cu 8" au fost dezamagitoare. Nu stiu cat de spectaculoasa ar fi o imagine vazuta prin 11", dar ma indoiesc ca mult mai mult. Parerea mea.

PS: Se cam exagereaza mult diferentele de luminozitate percepute la DSO (difuze, nu roiuri) obtinute cu instrumente (relativ) mari, astea pana in 10". Poate cu oglinzi de jumatate de metru (si peste) sa se vada ceva spectaculos, dar cu 8"-10" am vazut si eu ce se vede... Tot fotografia ramane sa dezvaluie adevarata frumusete a DSO difuze (nebuloase, galaxii).

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 750



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 11 Oct 2020 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Si ca o concluzie opinia mea esta ca daca prietenul nostru gpaunescu are in vedere ca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat sa ia un instrument mai mare sa fie deja pregatit pentru aceasta. Pana atunci montura mai mare ii va asigura plusul de stabilitate de care are nevoie .


De asta ma gandeam la HEQ5, poate reusesc peste un an-doi sa iau un tub mai mare. Si pretul la care vazusem acel HEQ5 imi facea cu ochiul.

Din discutiile voastre am aflat multe, de aceea va multumesc inca o data (acel soricel-adaptor pt o focusare mai fina chiar merge).
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 11 Oct 2020 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HEQ5 e o montura foarte buna (cum am spus, cea mai portabila montura heavy) si daca viitorul iti va aduce un tub mai mare, ia-o! Numai s-o si folosesti... Wink
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Oct 2020 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cei mai tehnici , si cu putina cunoastere , nu se poate sa spuneti ca investitia intr-un telescop mai m
are aduce slabe noutati . Cu toata stiinta matematica , astronomia fara observatii e nula , nu puteau descoperi nici Neptun , dapai viitorul . Si intr-un 254mm Neptun e minuscul .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2852

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Oct 2020 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pendularea intre portabilitate si performanta maxima se rezolva cu timpul, si doar la cei cu adevarat doritori si iubitori de astronomie, prin achizitionarea a mai multor tipuri de instrumente si monturi care vor acoperii amandoua palierele si cat mai multe situatii diverse. Orice astronom amator care se respecta trebuie sa detina in "trusa de scule" concomitent cel putin o luneta mica ce va asigura o portabilitate usoara si cel putin un instrument cat mai mare ce va asigura un acces performant asupra cerului. Asa se impaca si capra si varza! Chiar daca la inceput cumperi doar varza sau doar capra, mai incolo, daca exista pasiune si posibilitate, iti cumperi si ce iti lipseste...Cum nu exista pictor care sa foloseasca doar pensule late si are nevoie si de cele subtiri, la fel si astronomul trebuie sa detina tot felul de instrumente mici si mari pentru situatii diferite. Deci problema "mare versus mic" este o falsa problema si o copilarie din punctul meu de vedere!
Eu am mers, ca mai toti, de la mic la mare ca doar apertura este prioritara. Dar cu cat am devenit mai pasionat de vizual am inceput sa achizitionez si instrumente mici, mai de calitate, portabile, instrumente pe care la inceput nu dadeam doi bani pe ele pentru simplul motiv ca erau mai mici decat instrumentele pe care le detineam deja! Dar, dupa cum foarte bine a spus-o undeva pe forum Mircea Pteancu, "instrumentele mici nu sunt pentru incepatori"!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact