Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
protuberante.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225365
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SW 105/500 vs. SW 120/600 - doar ptr vizual


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2013 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aberatii cromatice ?? poate sunt de la ocular.. sau nu e ED refractorul
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2013 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lumina prea multa... in zonele cu contrast mare (fundal luminat si obiect inchis la culoare) sunt aberatii... zice @RedGiant ca se vede bine doar ca e lumina prea multa...
o scot imediat afara sa vad ce si cum
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Dec 2013 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
...o scot imediat afara sa vad ce si cum


mda...e ceata de nu vad pamantul de la etajul 2 Confused

@TaviStanescu: ED ?!?! de 120 ?!?!? .... is copil nacajit ... n-am castigat la Loto inca... acromat d'ala simplu, air spaced...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2013 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, de-aia s-a lăsat ceața?! Laughing

La focale scurte și dacă obiectivul nu l-a bibilit chinezul destul e de așteptat să ai aberații vizibile în lumina puternică. Presupun că te-ai uitat cu Ethos-ul așa că ocularul iese din discuție. Ai folosit și prisma? Și aia poate adăuga ceva cromatism nedorit.

Dar la DSO noaptea nu te va deranja prea tare, părerea mea. Eventual îl mai tunezi, mai bagi niște velur negru înăuntru, o diafragmă la obiectiv dacă marginea e nașpa.

Să-l folosești sănătos! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Dec 2013 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@erwin: multam de urare.

Am scos aseara luneta in curtea blocului ... M42 in toata splendoarea ! Din oras.... Shocked Bootes clar, stralucitor...mai mult n-am apucat sa studiez ca s-a acoperit iar cu nori .... la Jupiter se vedea un pic de halou violet dar nu tot timpul....

Luneta asta striga dupa un cer de munte..... asa ca intre Craciun si AnulNou am sa o sui pe Vf Ignis in Maramures Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Dec 2013 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
.. M42 in toata splendoarea ! Din oras.... Shocked


Inseamna ca ai o luneta buna! Smile
Si eu sunt de parere ca la oras o luneta buna te scoate din incurcatura..cat de cat Wink .Dar cred ca pe un cer mai bun se merita un reflector..cel putin e mai mare.motiv pt care astept sa vina newtonul de 6".insa,pana cand voi ajunge la tara va trece muuuult timp.Anul asta nu cred,ca iarna a inceput cam serios,familia s-a marit..

Oricum pe un cer bun trebuie sa vezi si mai bine.Sa ne spui si noua ce minunatii ai vazut la munte de sarbatori

Cer senin!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 07 Dec 2013 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Starchild pentru achizitionarea refractorului acromat 120/600 mm !

Adevaratul potential si-l va dezvalui pe un cer negru de la tara sau de la munte.

Cei care nu au avut ocazia sa priveasca M 42 din Orion, M 31 Andromedae sau M 13 prin ea, o considera probabil o jucarie plina de cromatism.

Nu este chiar asa. De cand am achizitionat si eu una similara, nu m-a dezamagit niciodata.
Evident ca nu cer de la ea calitate APO sau ED dar imaginile pe care le ofera (la observatiile vizuale) sunt foarte bune mai ales in domeniul deepsky.

Cu timpul poate ii faci si un review sau postezi macar cateva pareri despre aceasta luneta luminoasa si portabila.

Mult succes in continuare si cer senin, cu turbulente minime !
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2013 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Teo & Sternchen : multumesc

Slabiciuni ale lunetei: montura AZ3 aluneca cand vizez spre zenit... trebuie " tunata" montura. Intentionez sa-i fac un surub de strangere s-o pot bloca in pozitie. De asemenea un maner cu care s-o manevrez grosier ar fi util.
Sapt viitoare ajunge o diagonala dielectrica pe 2" . Apoi urmeaza un filtru semiapo ca sa mai tai din irizatiile violete. In rest e ok. Timp sa fie sa scot "divaisu" la cer. In weekendu viitor poate incerc s-o sui la MunteleMic sa vedem un cer de munte.... asta daca pot sa sui pana sus la MMic... da asta e un alt sport despre care vorbesc Smile

Oricum sunt convins ca pe cer negru de munte sau de la tara luneta asta va face spectacol, cel putin dupa cum se vede din oras cu ea probabil pe un cer curat va fi incantator de privit cu scula asta.


Dupa prima tura de observatii am observat ca stelele sunt punctiforme cam pana la 10% de margine. Acuma e discutabil, eu vorbesc din experienta privitului pron Ethos unde trebuie sa rotesc capul ca sa vad tot campul, privind "centrat" totul e clar.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut StarChild! Si eu am pe wishlist SW 120/600 ( vizual ). Stiu ca refractoarele cu tub lung sunt mai bune decat cele pe scurt dar pentru mine conteaza portabilitatea atat a tubului cat si a monturii. Am citit ca ai facut observatii la Jupiter ... ai folosit filtre colorate sau nu ? Ce detalii ai putut observa pe disc ? Observatii terestre la distanta pe timp de zi ai facut !? Mersi anticipat ! Btw ... sa o stapanesti sanatos si cer senin sa ai ! Very Happy Un super instrument pe care mi l doresc si eu ( repet ) !
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2013 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Procyon. N-am facut "observatii" la Jupiter...adica doar l-am identificat i-am facut cu ochiul un pic. Se vedeau 4 sateliti, si atat... n-am folosit filtru, si la 46.1X marire nu aveam ce alte detalii sa mai vad.
Terestru inc anu l-am folosit, in timpul zilei sunt la lucru Sad... urmeaza concediul...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9503

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2013 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Slabe speranțe de senin la Muntele Mic în perioada asta a anului. Nu vreau să te dezamăgesc însă de câte ori am fost în zonă chiar dacă în Caransebeș era senin pe munte erau nori grei. Însă dacă compensezi cu o tură de ski e ok. Dacă mai ninge, că acum e un strat subțirel... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2013 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
Salut Procyon. N-am facut "observatii" la Jupiter...adica doar l-am identificat i-am facut cu ochiul un pic. Se vedeau 4 sateliti, si atat... n-am folosit filtru, si la 46.1X marire nu aveam ce alte detalii sa mai vad.
Terestru inc anu l-am folosit, in timpul zilei sunt la lucru Sad... urmeaza concediul...


Nu cred ca ai vrut sa zici Procyon. Very Happy Sunt curios ... in caz ca vei posta ... niste detalii la comportamentul planetar si terestru. Am si eu o alta baterie de intrebari pentru tine : Cu ce a venit 45 grade sau 90 grade ?? Red dot sau luneta ? Barlow ceva ai primit ? OTA este alb cu negru sau Black Diamond ? Dew Shield ul este metalic sau din plastic ? Intreb pentru ca atat pe siteurile SW cat si pe cele ale distribuitorilor romani sunt diferite aceste accesorii ... Mersi anticipat si sa te bucuri de ea !!!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Dec 2013 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut @MarsBoy....scuze...nu voiam sa zic Procyon.... scriam de pe telefon si am retinut ca era cineva cu "Y" in nick-name...si am ramas cu Procyon in minte...

sa-ti raspund:
- a venit cu prisma Amicii 45 grade .... am vandut-o deja
- a venit cu red dot finder
- nu are barlow .... doar Super 10mm si Super 25mm
- OTA este alb cu negru ... si eu as fi vrut full black...dar arata OK si asa, m-am obisnuit deja
- dew shield-ul este metalic... solid rau


comportament planetar si terestru .... nu stiu inca...o sa vad daca prind in weekend niste timp in timpul zilei sa ma uit... am vazut ieri pe un nene la vreo 150m distanta... vedeam clar becul, moaca lu nenea ala (avea chelie), tricou Nike alb cu scris albastru sau negru... s-o asezat la masa sa citeasca o revista de aia cu rebus-uri ...
Mr. Green
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1545

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2013 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am pus ieri o diagonala dielectrica Lacerta pe 2" dar evident cerul era acoperit de nori, asa ca nu am putut s-o testez, sa vad daca e o imbunatatire fata de prisma de 45grd pe 1.25 ....
ca impresie, parca e mai bine legata luneta asa, nu mai exista acel adaptor 2-1.25 in care sa apara joc, ocularul sta mai bine prins in burduful de 2" ... asteptam putin de cer senin Rolling Eyes
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2013 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum 2 seri a fost ceva senin ca eu am filmat la luna . dar era in reprize vizibil cerul . prisma amicii strica un pic imaginea am simtit si la cass 270 cu 7m focar unde lumina se poate spune ca e paralela.
sigur oglinda va da imagine ceva mai buna la mariri mari 200x daca duce lunetuta atat .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact