Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225975
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ARCA va efectua teste de zbor pentru ExoMars/ESA


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2709

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 04 Oct 2013 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu eram insurat , testam eu o gramada de parasute cu mult mai putini bani ...
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2013 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca nu eram insurat ,

Vezi, d'aia ei fac performanta, ca nu vin cu scuze puierile.

PS: Mi se pare mie sau e doar o coincidenta: fiecare stire despre ARCA genereaza idei nastrusnice, in cel mai bun caz.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2709

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 04 Oct 2013 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarul e ca eu vreau sa-i vad lansand cu succes macar o racheta de 4-5 metri in stratosfera.

Ca de baloane, parashute si aeronave startrekiste care vor ajunge unde mana omului nu a pus niciodata piciorul, parca incep sa ma satur.

Ce urmeaza? Lampioane cu kerosen?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Oct 2013 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uitati aici performanta: http://www.youtube.com/watch?v=K1kuy2yIRdc

P.S. "unde mana omului nu a pus niciodata piciorul" Laughing
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2709

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Oct 2013 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Uitati aici performanta: http://www.youtube.com/watch?v=K1kuy2yIRdc


Marfa !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
MrSpace
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2013
Mesaje: 115



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2013 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce va mai place sa radeti de cum descopera unii roata.... e proiect ESA ce mai.

Daca vreau sa vad performanta mai intru pe situl acesta: http://www.copenhagensuborbitals.com/

Ce-i drept nu are rost sa comparam mere cu prune de tzuica.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Oct 2013 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este de plins/ras , eu unul nu as cere performanta daca as sti ca fondurile sint private dar am inteles ca se cistiga fara prea mare concurenta practic aceasi oameni niste drepturi (fonduri de a si reprezenta romania) cred ca e prea mult si de aici & BASCALIA & Embarassed Embarassed Embarassed
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Oct 2013 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Romania participa in 2013 la bugetul ESA cu 16 milioane de Euro (0.5%) din bani publici supt supervizarea atenta a ROSA. Politic vorbind, ESA trebuie sa dea ceva de "lucru" si Romaniei pe principiul "frate, frate, dar branza-i pe bani". Sau, in acest caz, banii-s pe branza (a se citi cascaval).

Dupa lansarea gloriosului Goliat de catre ROSA, la data de 1 Aprilie 2013 se produce inevitabilul: ARCA introduce o actiune penala la Directia Nationla Anticoruptie impotriva Agentiei Spatiale Romane (ROSA), penetrandu-i cu propriile-i suckcesuri (am scris corect ?) din ultimele doua cincinale. Citez:

Timp de 10 ani, prin munca susținută, am activat îin domeniul aerospațial
devenind lider național în acest domeniu și stârnind interesul unor instituții
internaționale în domeniul spațial ca NASA sau ESA. Printre realizările
noastre se numără: lansarea rachetei Demonstrator 2B, prima rachetă modernă
proiectată și construită integral în România, construcția și lansarea celor
mai mari baloane solare din lume și a celor mai mari baloane cu heliu din țară,
lansarea rachetei Helen, prima rachetă spațială românească. În prezent
dezvoltăm avionul supersonic IAR-111, racheta orbitală Haas 2C, motorul
rachetă Executor si lucrăm la testarea stratosferică a sistemului de parașute
a navei cosmice ExoMars, o cooperare dintre Agenția Spațială Europeană
(ESA) și Agenția Spațială Rusă (Roskosmos).
...
Din păcate, conducerea ROSA a vazut în ARCA un dușman și în nici un caz un
aliat, alături de care să construiască modelul de succes care am devenit Shocked ,
din păcate singuri, peste ani.

Daca aveti stomac cititi tot:http://www.resboiu.ro/arca-sesizare-la-dna...le-romane/

Morala: radeti voi, sau plangeti, dar cert este ca o faceti pe banii vostri ...
restul sunt doar zvonuri mioritice de genul "I believe I can fly". Amen.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4023



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Noi 2016 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata si concluzia Agentiei Spatiale Italiene in legatura cu pierderea modului de coborare Schiaparelli:

Un roman, acuzat ca a distrus visul martian... Rolling Eyes
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10742



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2016 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam vaga stirea, ci e Dumitru Popescu, ce firma, ce trebuia sa faca si n-a facut, cum sa nu faci si sa trimiti totusi pe Marte ceva?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4023



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Noi 2016 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia-i prima stire despre evenimentul asta pe care-am citit-o eu. Se mai pot gasi articole, de exemplu http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-21...arelli.htm dar cred ca si asta e cam vaga... Embarassed
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2016 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si raspunsul romanului:
"Agenția Spațială Italiană ar trebui să fie atentă pentru că nu are dovezi și ar putea să plătească pentru asta (declarațiile făcute, n.r.). Noi suntem liniștiți. Am făcut tot ce era posibil. Pentru acel test ar fi trebuit să zburăm foarte aproape de baza rusă din Sevastopol. Rusia tocmai ce ocupase Crimeea și am fi riscat declanșarea unui conflict între Rusia și NATO."

Au facut tot ce era posibil, adica nu au facut testul !!!

Iar dl. Alexandru Mironov zice:
„L-am cunoscut cu vreme în urmă pe tânărul Dumitru Popescu și colegii lui. Erau o echipă de amatori care voiau să se lanseze în aventuri spațiale. Dar, desigur, la nivelul de amatori. Sunt uimit după aceea să aflu că au contracte cu ESA (Agenția Spațială Europeană, n.r.). Din ce știu eu, la Agenția Spațială Română nu se punea problema ca o entitate de talia acestei ARCA să preia contracte serioase”.

Articolul complet:
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/eve...ian-619050

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4864

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Noi 2016 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici sunt banii dumneavoastra !

Popescu, il teologo a cui l’Esa affidò la sonda Schiaparelli
http://www.repubblica.it/scienze/2016/11/2...152393310/

L'Esa conferma: sistema di navigazione in tilt e Schiaparelli è precipitato su Marte
http://www.repubblica.it/scienze/2016/11/2...152651903/

...tui DNA-ul de ROSArca ...



PIA21132.jpg
 Descriere:
http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA21132
 Marime fisier:  20.17 kb
 Vizualizat:  de 5673 ori

PIA21132.jpg



142605442-b3a21832-2830-407c-9b48-5a56dface265.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  43.81 kb
 Vizualizat:  de 5673 ori

142605442-b3a21832-2830-407c-9b48-5a56dface265.jpg



142604740-c146741d-2383-4bab-bdc9-bebe4644b92f.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.65 kb
 Vizualizat:  de 5673 ori

142604740-c146741d-2383-4bab-bdc9-bebe4644b92f.jpg


Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2016 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ii iau apararea individului, dar exista o vorba "nu-i prost cine cere, e prost cine da" ... in cazul de fata cetateanul a cerut (proiectul, banii,...), si ESA a dat (proiectul, banii,...) fara sa verifice ce experienta are, ce back-up plan are in caz ca planificarea initiala nu functioneaza.

Dupa mine ESA s-a comportat exact ca o regie de stat romaneasca, a incredintat proiectul cuiva care a promis ca va face ceva, a dat banii, si pe parcurs nu l-au mai luat la intrebari sa prezinte in ce stadiu e cu dezvoltarea si testarea. Cetateanul a adus la termenul stabilit o cutie, un device, putea fi un sac de cartofi, care s-a potrivit in Schiaparelli, s-a putut monta, dar care nimeni nu l-a testat sa vada daca functioneaza sau cum functioneaza. Ceea ce pentru mine e o dovada de neprofesionalism SI din partea romanasului SI din partea ESA.... Confused

Ca idee, aci la proiectare de subansamble de masini, daca in proiect am nevoie de un o-ring, nu pot sa iau de la Dedeman un sac de o-ring-uri pe dimensiunea potrivita si dupa niste specificatii stiute, si sa le duc la aia in productie sa le foloseasca, desi sunt niste gume ...
Trebuie ales un furnizor, din cel putin 3 posibili (cel putin 3 oferte), furnizorii aia trebuie sa ateste ce certificari au, se merge in audit, si dupa ce i se incredinteaza "proiectul de executie" al acelui o-ring furnizorul trimite saptamanal un raport despre stadiul proiectului, ce a facut, ce va face, ce intarzieri are, ce teste o facut, ce teste a trecut si care nu a trecut, rapoarte de material (de unde are materialul de baza, in ce conditii l-o stocat, cu ce parametri l-o injectat) .... iar la sfarsit, inainte de a aduce sacii cu o-ring-uri aduce si un biblioraft cu documentatie, cu toate rezultatele testelor prin care imi demonstreaza ca guma aia e ceea ce am cerut si nu altceva, abia dupa ce verificam acel biblioraft de documentatie si toti (echipa de proiect) aproba rezultatele testelor, abia apoi furnizorul are voie sa produca si sa livreze o-ring-uri ... si pana la urma e ca o guma de chiloti, un biet o-ring... si povestea se repeta ptr ORICE piesa sau subansamblu care il cumpar de la un furnizor extern, indiferent ca ala face o-ring-uri de 100 de ani sau doar in ultimul an s-o apucat de injectat o-ring-uri.... la randul nostru si noi trecem prin aceleasi proceduri cu clientii nostrii la care nu putem livra pana cand nu demonstram ca livram ceea ce ei au cerut si nu altceva.

Iar ESA care voia sa trimita frigiderul ala de Schiaparelli pe Marte (pe Marte da?!? ), nu a fost in stare sa afle / sa stie ca individul asta NU a efectuat nu's ce test (pare-se ca era destul de important, nu era genul de test ca bagi device-ul in priza si vezi daca beculeste sau ia foc) din motiv de cauza de scandal in Crimeea ?!?! ... ceva imi pare cam putred, adica imi vine greu sa cred asa pe nemestecate chestia asta....

Individul clar a gresit ca nu a facut testul si a livrat echipamentul netestat, dar mi se pare ca se vrea a fi scos unic tap ispasitor ptr degringolada si haosul birocratic din ESA .. pana la urma ESA e un mamut birocratic ... dupa mine vina nu e integral a romanului, e "culpa comuna".

Situatia cea mai corecta era ca omuletul sa nu trimita device-ul la ESA pe motiv de testare insuficienta, ESA amana lansarea, asta e...se revenea cu Schiaparelli peste 2 ani sau cand situatia o permiteau ... dar in purul stil birocratic, probabil vreun sef mare s-a umflat in pene ca TREBUIE lansat frigideru', ca altfel pierdeau te miri ce finantari de la UE sau alte rahaturi de astea economice, omuletul nostru n'a avut cojones sa refuze livrarea (avea clauze/penalizari in contract) si uite asa am mai trimis pe Marte niste space junk ....

Hai sa vedem partea buna...primii colonisti pe Marte vor putea gasi prin resturile de la Schiaparelli ceva suruburi sau table sa faca un DIY in caz de nacaz Twisted Evil

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 24 Noi 2016 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

misiune stiintifica ruso-europeana . Pai nici nu stie sa minta , daca erau si rusii implicati ?, ce conflict putea avea loc . Doamne ajuta , dumnezeu a dat dumnezeu ..... . Desi nu cred ca aveau un altimetru prost sau neimplicat , cum sa nu sti inaltimea , viteza, pentru a deschide parasuta la fix . Au si simulare la secunda pe YT . Dar e bine ca l-au prins cu mita-n sac .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Aeronautica / Misiuni spatiale Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 12, 13, 14  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 14
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact