Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna13.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226024
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dew shield


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2010 07:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Dew shield
Raspunde cu citat (quote)

Am cateva intrebari mai intai:

Cum functioneaza? Cum poate o teava de metal sa opreasca condensul pe geamul telescopului? E mai "rece" metalul decat sticla aia si condenseaza apa pe el? Se raceste sticla la fel de repede ca mediul inconjurator gratie conductiei termice mai bune a inelului metalic? Care e faza?

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2010 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca explicatia este alta.

Chestia asta functioneaza ca un paravan ce impiedica circulatia aerului din vecinatatea lentilei si incetineste astfel racirea ei si formarea condensului.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Sep 2010 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca explicatia e usor diferita de ceea ce a spus Laurentiu. "Dispozitivul" impiedica obiectivul sau corectorul sa radieze caldura din ele catre cer. Am facut asta iarna niste masuratori de temperatura cu un termometru cu infrarosu si indreptat catre cer arata -25°C, corectorul avea -9°C si solul (ma rog, zapada) avea -12°C. Partea de sus a telescopului era mai rece cu vreo doua-trei grade decat cea de jos. Evident ca la un moment dat (care poate fi dupa doua ore sau dupa 30 min. daca n-ai bafta) corectorul tot va ajunge sa aiba o temperatura sub pragul de roua si "bonjour" condens. "Se trateaza" cu un mic foen la 12V sau cu benzi special facute pt asa ceva.

E acelasi fenomen care apare atunci cand parchezi masina sub un copac in serile de toamna. Masina ta are mai putin condens pe ea decat masina vecinului care e parcata sub cerul liber si n-are alte obiecte in jur.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2010 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricare ar fi explicatia parasolarul nu este solutia cea mai buna. Eu unul mi-am facut incalzitoare dupa metoda prezentata in Sky & Telescope ( http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3304231.html ) si functioneaza excelent (atata doar ca daca lucrati dupa exemplele date acolo incalzitoarele iasa putin cam "subdimensionate", adica nu dau caldura destula pentru noptile cu mult condens; asa ca am facut unele de putere ceva mai mare).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2010 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
"Se trateaza" cu un mic foen la 12V sau cu benzi special facute pt asa ceva.


Am cautat de mi-au iesit ochii asa ceva dar nu am gasit nimic la pret acceptabil. Are cineva un link la un site de comenzi online ?

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Sep 2010 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am gasit asta: http://www.motorhome.ro/campingelectrice.html (pe la jumatatea paginii).
De vreo juma' de an tot imi zic ca trebe sa trec pe la ei, mai ales ca sunt si departe de mine (pe partea cealalta de DN1).
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2010 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe asta am gasit-o si eu. Pretul e ok, dar vad ca livreaza doar prin curier (lucru care va adauga la pret inca vreo 25 de lei asa ca devine nerentabil).

Mai cautam, vreau la pret de criza Twisted Evil

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 24 Sep 2010 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine ar fi sa cauti prin TM, ca la cat sunt de ieftine nu renteaza sa le trimiti prin posta sau cu curier. Nu merge unul foarte mic la 220V cuplat la un transformator 12/220V (nu mai stiu cum se cheama draciile alea de se cupleaza la bricheta masinii ca sa poti conecta chestii care merg la 220V)?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2010 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
...de se cupleaza la bricheta masinii ca sa poti conecta chestii care merg la 220V)?
Un UPS de PC, are bateria de 12 si scoate 220, daca ai unul prin casa.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4871

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Sep 2010 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak a scris:
(nu mai stiu cum se cheama draciile alea de se cupleaza la bricheta masinii ca sa poti conecta chestii care merg la 220V)

Invertor.
Dar invertoarele obisnuite (nesinusoidale) nu sunt prea bune pentru sarcini inductive (motoare AC). La fel si cu UPS-urile ieftine. Daca are motor DC cu redresor atunci merge.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2010 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foenurile mici au motorase de cc similare cu cele de la jucării, alimentate printr-o punte redresoare de pe o priză a rezistenței de încălzire care funcționează ca un potențiometru. Dacă desfaci foenul, elimini puntea redresoare și scurtezi rezistența corespunzător pentru 12-15 V, va funcționa foarte bine. Doar că trebuie notată polaritatea firelor de alimentare astfel ca sensul de rotație al motorului să fie bun. Nu trebuie scurtată proporțional ci prin încercări astfel ca temperatura să fie în limte rezonabile. Ar trebui măsurată tensiunea la bornele motorașului înainte de modificare și redimensionată rezistența în caz că acesta lucrează la tensiune mai mică de 12V.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4871

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Sep 2010 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna idee Erwin. Smile

Daca motorasul CC este de minim 12 V atunci se poate pune rezistenta in paralel. Astfel se poate si alege puterea la rezistenta prin scurtare corespunzatoare sau inlocuirea firului de nichelina in cazul in care devine prea scurt.

Si neaparat eliminat stecherul ... ca nici din greseala sa nu ajunga intr-o priza de 230V AC (tensiunea nominala in Romania).
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2010 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, ștecherul trebuie înlocuit cu o fișă auto de 12V. Bună observație! Smile

Se poate păstra în serie cu motorașul una din diode, îl va proteja. E bun și unul-două condensatoare de deparazitare, dacă nu cumva are deja din construcție.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2711

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Sep 2010 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A incercat careva celule 'Peltier' lipite de un racitor de la pentium-urile vechi? Lipite invers bineinteles. Cooler-ul e oricum alimentat la 12 v si nici nu consuma prea mult.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9512

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2010 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat la foenurile portabile din comert, chiar si cele de firma au motoras de CC alimentat prin punte redresoare si priza la rezistenta. Preturile sunt între 40-100 lei. Puterea rezistentei este de 800-1200W, cam mult. Și fluxul de aer poate e prea mare. Eventual foenul modificat se folosește intermitent, doar până când optica ajunge la o temperatură deasupra puctului de rouă.

Un ventilator mic de procesor suflă aer mai uniform, consumă puțin, se poate atașa pe un tub perpendicular pe dew-shield și în tub se montează 1-2 rezistențe bobinate. Trebuie făcut un calcul de putere, astfel ca temperatura să fie convenabilă, doar cu câteva grade peste punctul de rouă ca să nu apară alte perturbații la optică. Probabil că un regulator electronic de temperatură ar fi mai indicat.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact