Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225986
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi achizitie instrumente


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfaturi achizitie instrumente
Raspunde cu citat (quote)

In momentul in care m-am hotarat sa achizitionez pentru prima data un instrument astronomic, am inceput sa caut recomandari pentru anumite tipuri de telescoape, sfaturi pentru incepatori, de ce e bun asta si ce dezavantaje are celalalt. Asa am aflat de la domnul Doru ca este recomandat pentru inceputuri in ale astronomiei un binoclu. Inveti sa te orientezi pe cer mult mai usor decat ai face-o cu un telescop si te va ajuta mult in momentul in care vei avea un telescop. Un sfat de milioane pentru care ii multumesc pe aceasta cale. Eu sunt adeptul "dau un ban dar stau in fata", adica cumpar obiecte "de firma" pentru ca sunt mai mari sansele ca ele sa fie, din punct de vedere calitativ, mai bune decat "no name-urile" (chiar daca sunt mai scumpe, fiind no-name-uri brand-uite). Asa ca, spre deosebire de altii care cauta binocluri in iarmaroc, am achizitionat unul "de firma". Fara zoom ca nu e recomandat pentru astronomie, doar daca vrei sa te uiti prin "balcoane", cu o luminozitate buna (raportul dintre diametrul obiectivului si grosisment trebuie sa fie mai mare sau egal cu 4 sau maxim 5) si sa fie la limita portabilitatii, adica sa pot sa il tin in mana si sa nu am nevoie de trepied sau de sala de forta. Nu a trecut o luna si am vrut mai mult, bineinteles, un telescop. Bun, incep iar sa ma documentez. Aflu ca Newton-ienele sunt mai ieftine, dar au obstructie a oglinzii. Cam nasol mi-am zis, mai ales ca trebuiau si colimate destul de des. Refractoarele sunt mai scumpe (comparativ cu reflectoarele de acelasi diametru) si nu au asa ceva, dar in schimb au aberatie cromatica. Hm, pot sa traiesc cu asta. Montura Dobson nu poate fi motorizata in cazul in care te crezi mare si tare si vrei sa te apuci de astrofotografie. Deci...ecuatoriala. E, ce mi-e EQ2, EQ6 sau CG4. Daca producatorul a recomandat montura x la telescopul z inseamna ca e OK, nu a sa-ti tremure telescopul cand bate vantul. Numai ca producatorul face niste compromisuri pentru a arunca pe piata un produs cu un raport calitate\pret bun (faza e ca tu nu stii asta, numai el stie). Si la inceput esti nerabdator sa-ti cumperi unul cat mai repede, nu astepti sa aduni toate informatiile necesare, te arunci cu capul inainte si faci o alegere pe care mai tarziu o vei regreta. Asa cum am facut eu. Am ales un refractor. Descopar mai apoi ca daca am intentia sa ma uit la zenit sar putea sa ramana la stadiul de intentie. I-am cumparat si focalizator nou pentru ca celalalt avea un joc tare enervant. (mai bine de banii respectivi iti luai un Dobson, unde ti-a fost capul!). Si altele si altele. Uite asa ajung sa regret alegerea mea si sa-mi doresc un reflector. Dar de unde bani acum. Sau dus in ... refractorului (la propiu).
Ce e de facut acum?
SA FAC UN TELESCOP.
Urati-mi bafta va rog ca am nevoie, nu?

P.S.1 Adaugati va rog sfaturile voastre privind achizitionarea unui telescop, scurte si la obiect (sau la obiectiv) pentru a-i ajuta pe alti incepatori.
P.S.2 Daca acest topic va intruni conditiile sa devina "lipicios" dupa dezvoltarea sa de catre cei cu experienta, va rog sa-l lipiti bine in fruntea listei.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Dec 2008 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa te uiti la zenit, este descris in manual cum. Pentru aceasta sunt renumite monturile ecuatoriale, permit observatii si la zenit, fata de dobsonuri care nu le poti manevra la zenit. Refractorul ajunge in partea stanga/dreapta a monturii pe RA si rasucesti axa declinatiei pana ajunge indreptat in sus. Daca loveste cumva picioarele monturii se poate glisa tubul in sus in inele. Dar zenitul nu e o problema la monturi ecuatoriale
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era vorba despre faptul ca trebuie sa te tavalesti pe jos ca sa te poti uita prin ocular, de lovit picioarele monturii nu se pune poblema. La reflectoare nu e cazul. In acest moment as prefera un dobson pentru ca un reflector pe o ecuatoriala de calitate costa mult prea mult pentru banii nostri.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Dec 2008 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar la un dobson, daca vrei sa te uiti la un unghi mic, 20-30 grade peste orizont stai in genunchi.

O ecuatoriala este mult mai buna decat o montura dobson. Eventul iti trebuie un tub prelungitor, care se monteaza intre capul trepiedului si montura, si asa obtii o inaltime convenabila observatiilor. Si eu si multi altii am trecut prin chestia asta si am gasit solutii. O alta solutie, de fapt cea mai utilizata, si la noi si in alte parti, este un scaunel pliant.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Dec 2008 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca ceva. Tu nu ai oglinda diagonala la telescopul tau, de zici ca trebuie sa te tavalesti pe jos?
_________________
Dragos N
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am oglinda diagonala. Dar am o rugaminte: incearca tu sa te uiti prin ceva care se afla la 60-70cm deasupra solului si sa stai si comod. Intr-adevar, nu am extins picioarele monturii din cauza lipsei stabilitatii pe care o are. Iar la glisarea tubului in sus prin inele strici echilibrarea monturii.
Se pare insa ca ceea ce vroiam sa fie un ajutor pentru altii va deveni doar un nou topic in care se vorbeste pe alaturi, fara suparare.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Dec 2008 19:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ti-am spus , dar probabil nu ai remarcat, am trecut si eu prin chestia asta. Picioarele trepiedului se pot aranja, astfel incat sa le poti extinde, dar nu la maxim. Zona de intrepatrundere sa fie de cir ca 200mm, se pun placi de unire a bratului dublu care sa ranforseze zona de intrepatrundere, si se pun 2 suruburi de blocare pe fiecare brat. Eu am asa ceva in constructie, iar cand va fi gata o sa il pun pe forum.

Solutia de care iti spuneam cu prelungitorul, se pare ca nu ai citit-o. Este mai complicata dar este eficienta.

Marea problema este ca atunci cand ceri un sfat sa citesti in intregime raspunsurile care ti se dau. Daca incepi cu acuzatii nu stiu unde vei ajunge, sau mai exact unde vrei sa ajungi. Poate ca vrei sa spui ca Doru e de vina ca ti-ai luat tu un refractor, iar eu sunt de vina ca nu scriu cu litere foarte mari ca sa te sinchisesti tu sa citesti un raspuns pe de-antregul.

_________________
Dragos N
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Dec 2008 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfaturi pentru începători:
- uită de astrofotografie
- ia-ți un instrument ieftin*

* chestie relativă, dar decât o mie de euro băgați în ecuatoriale sau aperturi de 12"+, mai bine 2-300 dați pe un dobson de 200mm, pe care parțial îi poți recupera după ce te-ai dumirit cum e cu astronomia

Oliver, baftă cu reflectorul și nu dispera. Când e gata o să fii înarmat până-n dinți, gata pentru orice provocare astonomică din viitorii o sută de ani. Laughing
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos.n: stiu sa accept sfaturi si am citit tot ca ati scris (nu tin nasul pe sus si nu pretind ca stiu totul ). Se pare ca nu ati citit dumneavoastra tot ce am scris eu sau ati citit doar printre randuri:
"Asa am aflat de la domnul Doru ca este recomandat pentru inceputuri in ale astronomiei un binoclu. Inveti sa te orientezi pe cer mult mai usor decat ai face-o cu un telescop si te va ajuta mult in momentul in care vei avea un telescop. Un sfat de milioane pentru care ii multumesc pe aceasta cale."
Nu am spus mai departe cine m-a sfatuit sa aleg refractorul pentru ca nu a fost cineva.
Si inca ceva: nu-mi place sa cumpar ceva si apoi sa ma apuc sa-l modific pentru ca producatorul nu s-a sinchisit sa faca acel lucru. E un aspect care ma deranjeaza foarte tare. Pe de alta parte imi place sa "surubaresc" asa ca mai mult ca sigur voi astepta sa expuneti pe forum modificarile facute si sa ma inspir din ele fiindca nu voi avea alta solutie (nu vand telescopul, este prima dragoste Smile ).

Modificare: imi cer scuze ca am vorbit la "per tu", observ acum ca nu suntem de aceeasi varsta. Scuze

@red giant:
cu astrofotografia ai dreptate Wink
in privinta instrumentului ieftin....sunt de acord dar numai ca un instrument ieftin sa insemne apertura mare pe montura Dobson. Un altfel de instrument ieftin nu-ti va oferi nimic spectaculos si mai mult ca sigur nu vei ajunge sa-ti doresti ceva mai mare.

Un incepator care este cu siguranta foarte entuziasmat cum am fost si eu (sau poate doar majoritatea este), nu va avea rabdare sa citeasca si sa se documenteze si se va grabi sa aleaga. Respectivul va invata din aceasta greseala abia dupa ce a facut-o si dupa ce va vedea ca nu e asa cum se astepta el sa fie. Am citit si eu pe site-uri straine dar nu am gasit nimic concret care sa ma indrume, numai vorbe, vorbe si iar vorbe.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Dec 2008 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, cam toate instrumentele mai ieftine de 3-5 mii euro au nevoie de interventii si adaptari mai mari sau mai mici, de tot felul de accesorii care costa mult. Am aflat si eu asta dupa... La ora actuala, valoarea accesoriilor pe care le detin este aproape dubla fata de cea a instrumentelor, si nu am intrat in astrofoto.
_________________
Dragos N
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat si eu treaba cu accesoriile.
Si exact despre asta vreau sa se vorbeasca aici:
-daca iti iei telescop asteapta-te sa dai dublu pe accesorii...
-ca o sa stai in genunchi ca sa te uiti prin acel telescop (poate unora le place, poate altora nu)
-nu te intinde la ecuatoriala decat daca o faci bine de tot, EQ6 si tot tacamul (fara soft de GO TO ca este doar pentru lenesi zic eu)
-daca iei un refractor ai urmatoarele avantaje si dezavantaje:......
-daca iei un reflector ai urmatoarele avantaje si dezavantaje:......
intalnite de fiecare in parte si cu explicatii concrete
si multe altele.
Trebuie sa fie un topic cu sfaturi scurte si la obiect care sa ajute un pretendent la titlul de astronom amator sa-si achizitioneze exact ce i se potriveste. Nu sa creada ca poate vedea asta si asta cu acel instrument ca asa scrie pe nu stiu ce site strain.
Si la banii pe care i-am dat pe achizitiile mele puteam sa iau un Dobson de 300mm cu care se pare ca vedeam mai multe , mult mai multe.
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parca Catalin Fus renuntase la reflectoare pentru refractoare.
Catalin Paduraru sau Claudiu se plangea de pozitia de observare in cazul refractorului.
Cu un reflector de 200 vezi mai mult decat inelele lui Saturn zicea cineva. etc

Toate astea ar trebui adunate intr-un singur topic.


Ultima modificare efectuata Oliver Dragan la 16 Dec 2008 00:55, modificat de 2 ori in total
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 15 Dec 2008 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si inca ceva: nu vreau sa deranjez pe nimeni, vreau doar sa apara un topic in care sa fie explicat ce si cum in legatura cu achizitionarea unui telescop.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Dec 2008 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce vrei tu nu este topic, este o carte.
_________________
Dragos N
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Dec 2008 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai ma, nu fi rau Rolling Eyes Se poate si ce vrea Oliver. Un mic set de reguli pentru astronomul amator incepator. In felul asta cand o sa mai intre un nou "boboc" pe site-ul asta si o sa inceapa cu vesnicele, arhicunoscutele si obsedantele intrebari ... ii dam un link aici Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact