Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_151120_794.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225292
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Meade DS-2130ATS 127mm Reflecting Telescope


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
eddddd
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Ian 2005
Mesaje: 3



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 24 Oct 2005 01:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Meade DS-2130ATS 127mm Reflecting Telescope
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
ma gandesc serios sa cumpar acest telescop in as dori sa stiu ma intai ce parere aveti despre el...cred ca sunteti multi care aveti mai multe cunostinte legate de acste instrumente decat mine.
credeti ca e o optiune buna ?
aveti alte propuneri mai interesante?
astept sfaturile si parerile voastre.
va multumesc!
Edy

http://advanced-telescope-systems.telescop...8305.html#
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 24 Oct 2005 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul mi se pare bun din mai multe motive:
- dotare
- are comanda electronica si asistata de calculator
- e facut de firma MEADE, care are un renume foarte bun in domeniu
- pretul acceptabil avand in vedere dotarile
- nu este chiar un telescop pentru incepatori

Comparativ, poti studia ofertele shop-ului afiliat site-ului nostru, la adresa:

http://www.astroshop.biz

De exemplu la adresa:

http://astroshop.biz/shop/en/463/2242/

gasesti un telescop similar cu cel mentionat de tine, insa cu o dotare usor diferita si la un pret ceva mai mic.

Da-ne de veste ce anume te-ai hotarat sa cumperi.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Oct 2005 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de instrumente cumparate din strainatate, cei care au cumparat stiu cumva care sunt taxele platite in vama? Ca presupun ca sunt si asa ceva.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 28 Oct 2005 01:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Daca as fi la inceput de drum nu mi-as lua respectiovul telescop. iti ia okii cu diferite gizmo-uri electronice si cam atat. Focala e destul de scurta dupa cum arata tubul ala. De aici rezulta calitatea optica nu e chiar stralucita. Nu conteaza ca scrie Meade pe el. Meade face instrumente care se adreseaza tuturor categoriilor de public. La aceeasi adresa am gasit un telescop mult mai versatil http://advanced-telescope-systems.telescop...25830.html
Pe langa diametrul mai mare, este mai usor de transportat/montat la locul observatiei. Nu are chestii electronice, dar crede-ma ca sunt inutile. Pentru telescoapele mici care sunt folosite strict la observatii vizuale nu e nevoie de nimik electronic pe el. Dispare si placerea de a gasi singur obiectele pe cerul noptii. Oricum eu sustin sus si tare ca cel mai bun telescop pentru un astronom amator debutant este unul pe montura Dobson la fel cu cel pe care l-am indicat in link.
Cer senin!
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 29 Oct 2005 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sal... nu sunt prof la telescoape... totusi

Am observat ca distanta focala a celor doua telescoape este apropiata:

1000mm pentru Meade , 1219 mm pentru Celestron ( Nu sunt sigur, insa cred ca distanta focala, daca asta a vrut sa spuna alexconu prin "focala" nu depinde de lungimea tubului ci de obiectiv ).

La capitolul Putere de marire cred ca intaietate detine celestronul, deoarece are dimensiunea liniara transversala(perpendiculara pe axul optic) mai mica.

Avand diametrul mai mare 15cm(la inceput nu mi-a venit sa cred) contra 12,7 la Meade, Celestronul beneficiaza de putere de separare, grosisment si luminozitate mai mare.

Cat despre gizmouri: nu sunt deloc de neglijat. Nu cred ca eddd va fi incantat sa stea in frig noptile de iarna pentru a gasi alfa centaur pe cer.

In plus: ii va fi mai usor sa faca astrofotografie de calitate rapid si eficient.

Despre mobilitate: Cu toate ca pare mai greu de asamblat/dezasamlat Meade-ul este mult mai usor: 29lbs (vreo 15 kg) contra 52lbs (vre-o 26kg) al dobsonianului.

Concluzie: da, Celestronul este mai bun, insa nu cu mult. Diferenta de pret dintre cele doua telescoape apartin dispozitivelor electronice de care beneficiaza meade-ul. Acestea il fac pe cel din urma(meade) mai eficient si mai rapid. Desigur, avand puterea de separare mai mare, fotografiile celestronului vor fi mai calitative, insa va trebui sa mai gasesti o camera digitala sau un aparat foto digital bun pentru astrofotografie, dupa care va trebui sa-l montezi samd.

(am scris acest review fara sa stiu constructia unui dobsonian sau a unui meade, ci numai anumite marimi fizice care caracterizeaza telescopul in general... daca am facut vre-o greseala - sorry).


Ultima modificare efectuata Spencer la 29 Oct 2005 13:05, modificat de 2 ori in total
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 29 Oct 2005 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un telescop Newton, cum e cel din imagine, distanta focala se poate aprecia usor din dimensiunea tubului. Inprincipiu la un Newton focala este aproximativ egala cu lungimea tubului. Iar daca ar fi sa comparam lungimea finder-ului cu cea a tubului este usor sa ne dam seama ca oglinda acestui telescop nu are focala de 1m. Exista evident si posibilitatea ca in imagine sa fie o poza standard care sa nu reprezinte chiar acel telescop. Daca in schimb este telescopul cu focala de 1m, tare mi-e teama ca focala oglinzii e de 500mm si undeva in focuser este introdus un barlow 2x. Se poarta chestia asta la mai multe telescoape low end.
Eh la treaba cu gasitul nu-s de acord. Daca nu esti dispus sa pierzi nopti in firg cautand diverse chestii, nu esti astronom amator.
Nici cu astrofotografia nu sunt de acord. Telescopul ala este pe montura alt-azimutala, nu ecuatoriala. Chiar daca e capabil sa urmareasca un obiect (desi nu cred ca are o precizie buna), nu poate scapa de rotatia de camp (care apare atunci cand urmaerirea se ace de pe o alt-az). Astfel ca esti foarte limitat la timpul maxim de expunere.
In fine... Cel mai bine e tot sa ti-l faci singurel in casa. Iesi cel mai ieftin, iar calitatea e identica, sau poate mai buna cu a unui instrument cumparat de-a gata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact