Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Dare_de_stele_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Accesorii pentru instrumente solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2012 10:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este Valy, dar totusi.....speranta moare ultima Very Happy

Varianta de 152mm se pare ca ajunge pe la ....

The LS152THa/B1800 with Feather Touch is currently $7,850.00.

Plus ca daca-i mai ieie si ceva acceesorii probabil depasesti lejer 8000$.

Mult as spune, dar...., daca as detine cateva zeci de mii de euro pe care sa-i pot folosii cand am nevoie si sa nu fie destinati unui anumit scop, cu siguranta as investi intr-unul decent de ~2500 - 3000 euro
ca acesta LS60T50DS/PT IMAGING PACKAGE. Dar mai e cale lunga pana acolo asa ca o sa ma multumesc cu ce am si ot lua in timpul apropiat, sau sa privesc prin instrumentele celor care detin asa ceva Lunt sau Coronado.
Apropos, mai exista si alte firme care produc instrumente de observare a soarelui? Dedicate cum sunt cele de mai sus.

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2012 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23 a scris:
Asa este Valy, dar totusi.....speranta moare ultima Very Happy

Varianta de 152mm se pare ca ajunge pe la ....

The LS152THa/B1800 with Feather Touch is currently $7,850.00.

Plus ca daca-i mai ieie si ceva acceesorii probabil depasesti lejer 8000$.

Mult as spune, dar...., daca as detine cateva zeci de mii de euro pe care sa-i pot folosii cand am nevoie si sa nu fie destinati unui anumit scop, cu siguranta as investi intr-unul decent de ~2500 - 3000 euro
ca acesta LS60T50DS/PT IMAGING PACKAGE. Dar mai e cale lunga pana acolo asa ca o sa ma multumesc cu ce am si ot lua in timpul apropiat, sau sa privesc prin instrumentele celor care detin asa ceva Lunt sau Coronado.
Apropos, mai exista si alte firme care produc instrumente de observare a soarelui? Dedicate cum sunt cele de mai sus.


Mike, nu cred (n-am auzit) sa mai existe alte firme care sa produca instrumente de o asemenea calitate.
Eu ti-as da un sfat: cauta sa cumperi doar filtrul exterior ( acela care dubleaza varianta S.D. si care are si tilt tunner. Stiu ca Dl. Horatius are asa ceva si scoate poze frumusele.
D-lui a atasat acest filtru la un refractor de calitate si "a dat lovitura". Smile

Mai este ceva f. important: am vazut pe NSN imagini formidabile pt care nu s-au folosit filtre de tip Coronado sau Lunt dar care s-au obtinut doar datorita calitatii exceptionale a refractoarelor, a unor fantastice maiestrii de reglaj parametrii camera dar si a unor filtre foarte accesibile, altele decat folii Baader ( daca vrei o sa ma interesez si-ti spun) .

Revin si subliniez ca reglajul camerei ( dc se fol. mijloace video sau foto) conteaza fantastic de mult.
Mai adaug ca ceea ce poate vedea camera in spatele filtrului nu poate sa vada ochiul intotdeauna. Smile
Cu o folie Baader si o camera f. sensibila la lumina se pot face minuni cu "cativa bani" dc. stii sa le faci. Smile
Evident nu se ajunge la ce pot Lunt si Coronado dar se poate face un salt notabil.

Toate bune !
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2012 11:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea inteleg dece pui asa mare accent pe camera, ea doar inregistreaza ce ii permite seeingul, optica, filtrul.

URANUS7 a scris:

Eu ti-as da un sfat: cauta sa cumperi doar filtrul exterior ( acela care dubleaza varianta S.D. si care are si tilt tunner. Stiu ca Dl. Horatius are asa ceva si scoate poze frumusele.
D-lui a atasat acest filtru la un refractor de calitate si "a dat lovitura". Smile

Asta da, ar fi o idee, insa chiar si asa costa ~1000 de coco dar daca mai pui la socoteala un ED de 80 sa zicem, deja te apropii de un coronado pe bune.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 22 Feb 2012 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai sunt inca 3 firme care fac filtre solare:

-Daystar - sunt renumiti pentru filtrele cu cuptor. Daystar e prima firma care a facut comercial filtre h-alfa si inca ramane cea mai tare, in special pentru aplicatiile profesionale, cercetare. Tehnologia cu filtru h-alfa la focalizator e mai buna decat cea cu filtrul la obiectiv (adica Coronado si Lunt). Daystar are acum si un refractor lowcost SolaRedy alfa, cu filtru cu incalzire, dar are niste limite de temperatura in care functioneaza corect, in rest, la frig produce un disc rosu si atat.
- Solar Spectrum, tot filtre care se monteaza la focalizator, cu cuptor, ceva mai ieftine decat DayStar. Din acestea am testat si eu 3 modele de 0,65 0,5 si 0,3A, iar pe cel de 0,3A l-am folosit o jumatate de an continuu. Calitatea la toate trei, cantitatea de detalii vizibila, este cu mult peste ce am vazut vreodata la Lunt si Coronado. As zice ca aproape nu sunt diferente intre un Lunt DS care are teoretic 0,5A si un Solar Spectrum de 0,65A. Este solutia cea mai buna de filtrare si nu limiteaza rezolutia, se poate pune pe refractoare oricat de mari pentru a obtine rezolutie mai mare.

http://www.skywatcher.ro/solar_spectrum.htm

- Solarscope, care face filtre externe pentru obiective, ca si Coronado, Lunt, calitate perfecta, dar preturi exagerate

Acum am un filtru Coronado de 60mm 0,7A pe care l-am instalat pe un apocromat Scopos ED66, cu filtru de blocaj ITF de 10mm. Imaginile vizual nu sunt foarte diferite de refractorul de 0,5A DS al dlui Corban, contrastul e putin mai scazut. L-am testat comparativ cu un alt Coronado de 60mm complet cu refractorul original si imaginile prin filtrul meu sunt mai bune. Sunt totdeauna mici diferente intre filtre, dar totusi diferenta de imagine a fost vizibila de la prima privire, ceea ce eu pun pe seama diferentei de calitate a refractorului propriu-zis. Refractoarele originale de la Coronado si Lunt de 60 sunt niste simplete, o singura lentila pentru obiectiv. Fotografic insa conteaza seeingul, camera folosita si talentul la prelucrari. Uneori obtin nativ imagini cu foarte multe detalii, uneori doar un disc palid cu putine detalii, datorita atmosferei si mai ales norilor din straturile superioare pe care nu ii vedem.

Stackarea a 2 filtre solare are insa un inconvenient in refractoare cu aperturi mici: luminozitatea foarte mica. Si cu un singur filtru imaginea discului solar este destul de intunecoasa si detaliile apar doar dupa cateva secunde/zeci de secunde de obisnuire a ochiului. La un double stack cu un refractor de 60mm ai nevoie de mai mult timp pentru ca este mai intunecata imaginea. La 60mm pentru observatii vizuale este suficient un singur filtru de 0,7A pentru ca detaliile sunt suficient de multe si imaginea este mai luminoasa, mai usor de privit. Printr-un refractor de 100mm imaginea prin doua filtre este mai luminoasa si mai acceptabila pentru studiu. Doar pentru fotografie insa, daca exista o camera cu adevarat buna, merita 2 filtre suprapuse pe un refractor mic.

Despre cele 2 variante de tunare a etalonului, fie prin inclinare, fie prin modificarea presiunii aerului. Ambele sunt bune, nici una nu este mai buna ca alta. Dl. Corban prefera prin presiunea aerului pentru ca prima lui experienta cu filtrul cu tilt a fost proasta din cauza filtrului care era cam slab, specificatiile teoretice la Lunt sunt 0,75A pentru filtrul extern (fata de 0,7A la Coronado) si probabil filtrul lui original era pe la 0,8 si ceva A si nu producea detaliile pe care le obtin eu prin Coronado si probabil si lipsa de experienta in tunarea lui... Dar cu un filtru in limitele specificatiilor, fie cu tilt, fie cu presiune imaginile sunt asemanatoare.

Pana acum 2 ani toate filtrele erau cu tilt, iar etalonul era exterior, cu montare pe obiectiv. Ca sa reduca costurile de productie, Lunt a incercat un filtru intern, montat in tub, mai mic, deci mai ieftin, dar la vanzare cu un pret cu putin mai mic, iar acordarea in banda realizata tot prin tilt cu o maneta. Problema unui astfel de filtru e ca daca nu e perfect colimat cu restul opticii produce imagini mai proaste decat unul extern. Iar in consecinta aceste refractoare sunt sensibile la socuri. Dar daca sunt facute bine ofera avantajul pretului de productie mai mic. De la inclinarea filtrului intern cu o maneta pana la inclinarea lui cu aer a fost numai un pas. Printr-o pompa se introduce sau se scoate aer intre cele 2 elemente ale etalonului, care isi schimba forma putin si astfel se poate modifica latimea de banda, ceea ce se facea si prin inclinarea lor. Avantajul e ca nu mai sunt piese in miscare si atunci si imaginea poate fi facuta mai buna. Acum si Coronado a trecut la filtre interne din motive de concurenta si pret. Inca se mai gasesc si filtre externe cu tilt. Pe de alta parte cele mai bune si mai scumpe filtre solare pentru obiectiv sunt tot cu tilt acordate, Solarscope. Ce are Solarscope in plus este lipsa obstructiei centrale de la etalon, iar preturile sunt astronomice.

Si Lunt si Coronado au 2 refractoare mai mici, cele mai ieftine: 35mm 0,8A la Lunt si PST 40mm 1A Coronado. Lunt produce imagini mai bune, sunt vizibile pe disc mai multe detalii in mod curent si se vad si proeminentele. Prin Coronado detaliile apar doar cand atmosfera e perfecta si mai slab, proeminentele se vad totusi.

Ca si concluzie: nu conteaza ce tip de filtru folositi daca este bun, in specificatii. Exista diferente de la filtru la filtru, dar daca prinzi unul ok, imaginile sunt excelente. Doublestack cu refractoare mici merita doar pentru fotografie, vizual este prea intunecata imaginea. Pentru vizual doublestack recomand macar la 80mm in sus. Cine vrea detalii mai mult decat poate un filtru extern Lunt sau Coronado, are o singura solutie, un filtru cu cuptor montat la focalizator: Solar Spectrum sau Daystar, unde poti si alege latimea de banda si calitatea este mai buna decat pot oferi L si C.

Si un ultim cuvant: in cateva saptamani voi avea in stoc si refractoare Lunt, 35mm si 60mm, pentru doritori.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2012 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce mult ma bucur ca avem ajutoare pe topic. Smile
Asa ar trebui pentru toate celelalte topicuri sa fie .
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2012 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una din firmele vechi si serioase care se ocupa de Soare:
http://thousandoaksoptical.com/
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 23 Feb 2012 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un filtru ca acesta gasim la vreun distribuitor din Romania? Sau ceva asemanator si de calitate foarte buna?


filtru_solar_144.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  76.14 kb
 Vizualizat:  de 9756 ori

filtru_solar_144.jpg


Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Feb 2012 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folia Baader are o calitate mai buna decat sticla din imaginea ta. Nu se mai fac filtre solare de sticla bune. Daca esti pregatit sa platesti cred ca se poate rezolva un filtru Zeiss. Sau poti studia varianta de prisma Herschel, mai buna decat orice filtru.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2012 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit aici o comparatie intre acest filtru si Folia de la Baader

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2091

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 24 Feb 2012 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
Folia Baader are o calitate mai buna decat sticla din imaginea ta. .

Folia asta vine cu tot cu rama, ca-n imaginea de mai sus, sau trebuie sa o prind eu cu elastic ca la borcanele cu dulceata? Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2012 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Folia de la baader vine coala, ii faci tu un suport din carton sau ceva, dar sa fie sigur sa nu se dezlipeasca, ai mare grija. Sunt si unele care vin cu rama dar platesti cat nu face, de exemplu:
http://www.teleskop-express.de/shop/index....htung.html

Octavian Stanescu "se mai juca cu focul" si facea filtre din sticla pt. soare, erau niste poze pe aici pe undeva. Ar mai fi o varianta.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 24 Feb 2012 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy, nu speria omu' cu ramele pentru filtrele Baader Astrosolar. Mai sint variante si din comertul de pe la noi:
- http://magazin.telescop-expert.ro/filtru-solar.html
- http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SWSF

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Feb 2012 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foliile acestea in rama de plastic chinezesti sunt periculoase. Rama este atat de prost facuta incat exista permanent riscul ca folia sa iasa din rama. Folia la unele nu e lipita, ci doar sta in rama si o poti impinge afara cu degetul; la unele are vagi urme de lipici care crapa rapid. Am mai vazut si rame deformate de caldura soarelui.

Cel mai sigur este cu o rama de carton in care lipesti folia pe margini cu un lipici bun. Sau o rama metalica, dar in care folia este prinsa ori mecanic, ori lipita.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 25 Feb 2012 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 27 Feb 2012 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact