Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Solutie generala pt. observatii si foto solare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului: Solutie generala pt. observatii si foto solare
Raspunde cu citat (quote)

M-am tot invartit in ultimul timp in jurul gasirii unei solutii general valabile si mi-am dat seama ca ma invart in cerc.

Ieri ma uitam in soare prin filtrul skywatcher de 10cm pe care il foloseam pana acum cu succes atat la refractor cat si la reflector. Am observat cute, puncte de perforatie care ma cam nelinistesc. In plus, fiind unul dedicat pt. vizual, timpii de expunere sunt foarte mari (la reflector am 1/200, la refractor am 1/60, 1/30) mai ales daca am si barlow.

Asa ca am inceput sa caut o solutie. Evident am plecat de la un filtru baader pt foto in ideea sa am timpi de expunere cat mai mici. In plus vreau sa iau o foaie mai mare astfel incat sa acopar toata suprafata de 200mm a oglinzii. Vreau sa fac o masca dedicata si pt. refractorul de 80mm. De aici insa lucrurile se complica:
- unii au luat si un filtru continuum fiind foarte multumiti de el. Ce nu-mi place e ca e verde pt. vizual. In plus rezultatele practice (imaginile) nu mi se par foarte diferite (imbunatatite) fata de folie.
- am vazut si filtre K dar si aici aceeasi remarca, pretul fiind de data asta destul de mare
- exista si prisme Herschel dar se folosesc DOAR cu refractor deci nu merg si cu reflector. In plus costa si mai mult decat restul. Iar rezultatele (fotografic) nu mi se par departe de simpla folie.
M-am oprit insa doar la aceste solutii, nu vreau sa sar gardul la filtre speciale de mii de E.
Astfel, asa cum am zis, ma invart in cerc: plec de la folie si tot la ea ma intorc. Insa nu pot sa nu ma minunez la urmatoarele imagini facute cu o prisma Baader Herschel (a se ignora Tak si 5D mkII Laughing ): http://www.astrophoto.fr/

Intr-un final am ajuns la urmatoarea combinatie care sa impace si capra si varza (vizual si foto, refractor si reflector):
- folie baader fotografica pentru expuneri scurte, e de 10 ori mai transparenta fata de cea pt. vizual
- filtru baader IR-UV cut pentru foto care sa mai taie din caldura si alte radiatii nedorite ce ajung la senzor
- filtru baader solar continuum pentru vizual care sa mai domoleasca din lumina care trece prin filtrul solar, desi sincer nu-i vad utilitatea, mai bine iau inca o folie dedicata pentru vizual.
Exista ceva mai bun si mi-a scapat mie?

Spor.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Mar 2011 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde mult ce te intereseaza de fapt la observarea soarelui.
Fie observi in lumia alba fie treci la SF-uri Smile cu filtre ultra-speciale.

In lumina alba tot filtrul Baader ramane.
Solar continuum e conceput sa mareasca contrastul, mai ales intre petele solare si restul fotosferei. Desi din discutiile de pe Cloudynights multi au adoptat un filtru verde Hoya sau Wratten care cica e cam la fel de bun cu cel de la Baader dar mult mai ieftin.

Diferenta (fotografic vorbind) intre filtrul neutru Baader si prisma Herschel se vede atunci cand sunt indeplinite toate conditiile pentru fotografie de inalta definitie, mai ales 'samplingul' cat cer vede fiecare pixel. Altfel toate detaliile sunt sterse si nu mai apare practic nici o deosebire intre cele doua (filtru sau prisma).
Vizual cred ca prisma castiga in fata filtrului dar asa cum ziceai merge numai la refractoare.

Pana la urma tot la filtrul neutru ajungi Wink (unul vizual si unul foto daca vrei). Cea mai iefitina varianta.

Daca vrei sa treci la categoria SF Smile atunci cel mai ieftin iesi cu filtrul K care nu e asa pretentios fata de hidrogen alfa.
Mai sus de atat Doamne-ajuta Cool Very Happy daca vrei sa te usurezi de vreo 2-3000 bistari heuropeni Laughing

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E vorba de observatii "normale", nu SF-uri.

Octavian Stanescu mai recomanda cel putin o abordare: oglinda menetalizata. Oare asta unde s-ar plasa relativ la folia baader si prisma Herschel? Desi am vaga impresie ca e mai buna decat ambele. Insa are dezavantajul ca iti trebuie inca un telescop separat cu ea montata. Daca ai un singur tub, scosul/pusul primarei nu e chiar comod.
Acum daca stau sa ma gandesc bine, mai recomanda inca doua solutii: prisma herschel in loc de secundara si un filtru (Ha parca) pe la vreo 600E. Dar niciuna general valabila (refractor + reflector) ca si folia.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Mar 2011 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa bine, eu ma refeream la instrumentul deja existent Smile

Daca vrei sa construiesti de la zero un telescop solar atunci e alta poveste dar si mai multa bataie de cap.
Poti sa lasi ambele oglinzi (daca e Newton) nemetalizate + un filtru neutru mai slab.
Cred ca, calitativ vorbind merge mana in mana cu prisma Herschel dar fara pericolele celei din urma.
Ar mai fi optiunea unui coronograf daca poti sa mesteresti ceva de precizie.
Cat despre un telescop Halfa singurul pe care il stiu facut in regim de amator cu bani foarte putini e cel al lui Dave Groski cu doua filtre Ha surplus care sunt 'tunate' sa atinga 0.8A latime de banda. Desigur totul depinde daca mai gasesti acele filtre din sursa indicata de el la vreo $200.
http://www.considine.net/dgroski/halpha/
Totusi nu am vazut vreo imagine prin telescopul lui s-o pot compara cu una 'comerciala'

De fapt ce inseamna "general valabila"? Daca e vorba de un instrument bun la toate cred ca sti si tu ca asta-i mai mult o iluzie. Bun la toate inseamna mai degraba ca nu exceleaza la nimic in particular. Deci tot un instrument dedicat pentru un lucru specific e cea mai buna varianta.

In concluzie daca vrei sa folosesti telescopul care il ai nu prea mai ai alte alternative.
Daca nu, te apuci de construit Wink

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand ma refeream la solutie "generala" ma refeream sa mearga atat cu refractor cat si cu reflector, ceea ce de ex. prisma nu rezolva. Vreau cu ambele din diverse motive: portabilitate cu refractorul dar si focala mai lunga cu reflectorul (care oricum sta tot timpul pe montura si imi e comod sa il folosesc cand mai ies la udat florile in balcon Laughing).

Nu prea vreau alt telescop, nu am loc de ele. Am amintit de celelalte posibile solutii doar asa din punct de vedere didactic.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Mar 2011 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, pai tot la filtrul Baader (sau orice alta marca) ne intoarcem pana la urma Wink .
Nu vrem decat sa reducem luminozitatea care poate fi facuta fie prin transmisie (filtru) fie prin reflexie (reflexie partiala pe suprafata nealuminizata). Din pacate a doua varianta nu prea poate fi aplicata asa usor la ambele tipuri de telescoape.
Ar mai fi de amintit polarizarea, fie prin reflexie dar aplicabila tot numai la refractor (in loc de prisma Herschel) sau prin transmisie cu filtre de polarizare. Dar n-am auzit de filtre mari care s-ar putea monta in fata telescopului. Probail sunt greu de controlat optic si ar introduce distorsiuni. De fapt ar trebui doua filtre care se rotesc unul fata de celalat pana se intuneca imaginea complet.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mar 2011 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prisma Herschel se poate pune la telescop Newton in loc de secundara desigur sa aiba marimea potrivita si suport corespunzator facut pentru evacuarea luminii "fierbinti".
Se mai poate pune in fata un geam optic metalizat corespunzator ( se depun cu pauze pt etape de curatare mai multe straturi suptiri de crom ) .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
..un geam optic metalizat corespunzator..

Sunt curios ce in$eamna un "geam optic" de 200mm diam. Question
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Mar 2011 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...si revenim la clasicul filtru din sticla metalizat asa cum era pana sa apara Baader cu noua tehnologie. N-am luat in calcul folia de mylar care e mai slaba calitativ decat cea Baader sau filtrul din sticla.
Problema e ca un geam optic e pretentios de facut ca sa nu introduca aberatii, deci mai scump.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Ian 2012 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Solutie generala pt. observatii si foto solare
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
M-am tot invartit in ultimul timp in jurul gasirii unei solutii general valabile si mi-am dat seama ca ma invart in cerc.

Intr-adevar m-am invartit in cerc. Ma tot gandeam si la alte solutii si am vazut Lunt, PST. Ma intreb ce e cu ele, sunt similare? Parca ambele au un filtru H-a insa am inteles ca difera putin dar nu-mi dau seama cum. Ar fi interesante in ideea ca ar costa ~600E.
Care e optiunea mai buna?
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 16 Ian 2012 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu, cand am sa termin cu un alt proiect ATM am sa imi fac un dispozitiv polarizator din doua prisme, cel descris de Matei Alexescu in "Laboratorul astrofizicianului amator" din cate am inteles un asemenea dispozitiv reglabil da rezultate f. bune.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Ian 2012 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că pierzi mare lucru dacă faci un geam optic cromat sub-apertură, de numai 100mm diametru, cred că ai ieși mai ieftin și îl poți pune și la lunetă dacă vrei.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2012 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ce sens "nu pierd mare lucru"?
Eu ma gandeam, mai nou, la imagini nu doar la pete ci chiar mai departe, de exemplu proeminente. Citind despre lunt, coronado, observ o chestie: au un filtru in fata obiectivului frontal dar mai au inca ceva. De exemplu la coronado zice ca are in zona cu diagonala un filtru de 5 mm pt. cele de vizual sau de 10mm pentru cele foto (care sunt si mai scumpe cu ocazia asta). Ce implicatii are acea apertura de 5 respectiv 10mm? Adica cu apertura de 10mm obtin o imagine de 10mm pe senor? Sau e ca diafragma la obiective: cu cat mai larga cu atat imaginea e mai luminoasa?
Exemplu aici descriu destul de cuprinzator: http://www.astronomics.com/main/Coronado-P...uct_id/PST
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Ian 2012 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La focarul de 400mm iti dai seama ca soarele masoara vreo 4 mm in planul focal . ca sa fie ieftin au mers pe filtru H alpha cel scump cat mai mic . nu am vazut nu am desfacut asa ceva dar banuiesc ca filtru e prin cutia unde e diagonala la cativa cm sau chiar mai aproape de planul focal .
in fata in obiectiv mai are un filtru ce nu e de banda ingusta, e doar pt atenuarea energiei .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Ian 2012 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, versiunile ieftine, atat lunt cat si coronado au ~400 f/10 si costa pe la 600E. Urmatoarea versiune, pt. foto e vreo 1000, difera doar diafragma, nu e 4-5 e 10-12mm. Intr-adevar imaginea e mica in planul focal. Totusi am vazut poze destul de bune, unele cu detalii destul de mari ca dimensiune. Insa imagini foarte bune am vazut cu versiunile mai mari, care costa pe la 1600-2000.
Totusi am auzit niste discutii: cica la coronado poti lua filtrul si il poti pune pe lunete mai mari, dar n-am inteles exact conditiile, se pare ca trebuie sa fie tot f/10.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact