Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_8939_104.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 496 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Compromis


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 20 Dec 2011 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu tine ca lucrurile de calitate isi merita banii, dar cum sa sti sa ajungi la ceva optim daca nu experimentezi, pentru ca un incepator nu cumpara un Echinox de 120 decat din snobism si daca 1500 EUR nu sunt o problema pentrui el!

Eu daca vedeam imaginile pe care le-am descris printr-un binoclu de 1000 de EUR as fi fost mai zgarcit in a trage concluzii asa de optimiste si mult mai exigent cu defectele pe care fi sigur le are un asemenea binoclu!

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 20 Dec 2011 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

ZENDOW a scris:
... dar cum sa sti sa ajungi la ceva optim daca nu experimentezi, pentru ca un incepator nu cumpara....
Eu daca vedeam imaginile pe care le-am descris printr-un binoclu de 1000 de EUR as fi fost mai zgarcit in a trage concluzii asa de optimiste si mult mai exigent cu defectele pe care fi sigur le are un asemenea binoclu!


Poate o cale ar fi chiar forumul asta. Smile

Pe de alta parte nu exista nici un instrument care sa aiba doar plusuri. Tocmai din acest motiv am zis ,,Compromis”! Apoi m-am folosit si eu de sfaturile citite, iar in acest caz cel legat de faptul ca orice ai vrea sa-ti cumperi si oricat de grabit ai fi , ia o pauza, asteapta si vezi ce vrei cu adevarat, a functionat. Smile In sensul ca nu iau ceva ce sa regret dupa aia. Ca o fi mai asa sau mai asa calitativ asta deja e alta poveste. Importanta si calitatea, nu zic nu, si nu inseamna ca nu i-am dat importanta, dar in banii astia asta s-a putut. Avem coleg pe forum care a rulat vreo 300 de milioane pe instrumente si inca nu s-a potolit. Asa ca eu sunt mic copil!
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 21 Dec 2011 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

ZENDOW a scris:
Eu daca vedeam imaginile pe care le-am descris printr-un binoclu de 1000 de EUR as fi fost mai zgarcit in a trage concluzii asa de optimiste si mult mai exigent cu defectele pe care fi sigur le are un asemenea binoclu!


Incep prin a spune ca nu vreau sa-ti aduc nici o atingere personala Zendow, cuvintele de mai sus de fapt reprezinta gandirea preponderenta a acestui popor, din pacate.
Am luat in serios ceea ce ai spus si mi-am facut timpt sa verific si aceasta pista. Stii ce am descoperit? Un ,,fanclub maxbino" a intors pe toate fetele instrumentele pe care le detineau. Au facut aproape o carte cu toate testele desfasurate in diferite conditii de timp si sau bucurat de tot ceea ce au realizat. Se citea in ochii lor efervescenta cu care doreau sa ofere informatii complete si cat mai exacte. Stii ce capitol a fost pe ultimul plan in toata munca lor? Pretul! Stii cat a ocupat ca spatiu scris acest lucru comparativ cu toata desfasurarea de forta anterioara? Nici 0,01%. Stii cat costau toate acele instrumente? Mai trebuie un forum ca al nostru ca sa-i egalam la pret.

Ca o confirmare a celor spuse de mine constat ca tot mai mult se foloseste pe acest forum cuvantul ,,snob". In 12 ore a aparut in cel putin 2 topicuri. Si culmea, se face comparatie tocmai cu colegii care si-au cumparat intr-un fel sau altul instrumentul visat, dar sunt acuzati ca sunt snobi tocmai acesti colegi! Ce vina are cineva ca si-a luat de exemplu Equinox 120? Sunt sigur ca la un star party acel coleg se va bucura doar de cati impatimiti pot impartasi cu el bucuria privitului prin acel instrument, si mai putin se va gandi la pret.
Sunt sigur ca la noi nu lipsa banilor este problema ci scara valorilor proprii. Ca un argument incontestabil verificati in aceasta perioada parcarile supermarketurilor la noi si la straini. Apoi verificati cate firme si-au facut supermarketuri la noi si cate la straini. Si raspunsul va fi unul deosebit!
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2011 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, fara suparare, intr-o tara in care salariu mediu brut pe economie este de 2022RON, nu cred ca putem vorbi cu usurinta (atentie, ca incepator si ca avansat) despre sume astronomice de mii de euro pentru o luneta.

Alex.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 21 Dec 2011 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:
Cristi, fara suparare, intr-o tara in care salariu mediu brut pe economie este de 2022RON, nu cred ca putem vorbi cu usurinta (atentie, ca incepator si ca avansat) despre sume astronomice de mii de euro pentru o luneta.

Alex.

Total de acord Alex, dar cred ca nu a fost nimeni langa mine cand am stans fiecare leut necesar pt a-mi indeplini asa numitul vis! Si nu m-am plans nimanui. Nici acum nu o sa fac asta ca nu are chiar nici o valoare pt alta persoana. Si mai sunt colegi care stau intr-o casa de 45 de m patrati din care 15 ii ocupa valizele cu instrumente. Dar nu s-au plans nici ei, e doar pasiunea lor!
Dar daca asta e criteriul va rog frumos, hai sa denumim altfel acet forum! Sa-i spunem ,,Pretul" si nu ,,Astronomy".
Macar stim de la ce considerente plecam. Despre ce vorbim aici??!!
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2011 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa-ti explic. Spuneai de Logan si X6. Pasiunea mea de a conduce , mi-ar spune sa-mi iau direct X6. Dar nu am banii necesari, (dar am de Logan) si ma apuc sa strang de X6. Oare cat timp ma privez de placerea de a conduce pana imi iau X6?
Acum fa analogia cu ceea ce facem noi ca si pasiune.

PS : Daca tu ai banii de X6 ia-ti direct si sa nu te intereseze ce zice lumea Smile

Alex.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 21 Dec 2011 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Savin a scris:
PS : Daca tu ai banii de X6 ia-ti direct si sa nu te intereseze ce zice lumea Smile

Alex.


Ptiu, sa ai gura pocita Alex! Smile NU e cazul nici pe departe, vroiam doar sa arat ca ne cramponam de pret chiaar si cand cineva cu unele sacrificii a ajuns sa-si ia un instrument bunicel. Atat!
Iar cand am exprimat ,,despre ce vorbim?" era vorba ca ori ne referim a discuta preturi ori la instrument. Un om a decis ca vrea sa-si cumpere ceva. Bun. Hai sa discutam despre instrument si nu despre banii lui. Apropo, stiai ca sunt pasionati care au investit intr-un Trabant cat intr-un Duster 4x4? Si se intalnesc la clubul lor si sunt foarte mandri de asta, putin ii intereseaza pretul.
Dar ca sa fim transanti in a spune ca daca iti permiti X6 i-ati X6 si sa nu te intereseze altceva, atunci va trebui sa reducem forumul acesta la cateva rubrici: vrei Phantom la 3 mil-i-ati Phantom la 3 mil, vrei Nikon la 5-i-ati Nikon la 5, vrei Zeiss la 10 mii de euro-problema ta! Si gata cu discutiile.
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 21 Dec 2011 20:42 Download mesaj
Titlul subiectului: cOMPROMIS
Raspunde cu citat (quote)

Cristi, au fost chiar atacuri directe la persoana mea si nu le-am raspuns , deci nici vorba de asa ceva in schimbul de idei pe care l-am avut cu tine si asa cum ai spus sper sa ne ajute sa luam decizii cat mai bune si mai ales in cunostiinta de cauza.

Si eu am tentatia de a da iama in echipamente noi, dar ma gandesc ca nu am epuizat nici pe departe posibilitatile instrumentelor pe care le am si incerc sa ma retin in a cheltui prea mult intru-un hobby pana la urma. Astronomia o facem de placere si ar fi pacat sa facem din cumpararea de echipamente din ce in ce mai performante un scop in sine.

Daca privim un pic la astronomii cu state vechi vedem ca si-au facut un arsenal destul de limitat cel putin din punct de vedere carateristicilor si al preturilor, dar in general de buna calitate. Insa au folosit la limita instrumentele pentru a vedea cat mai mult cu ele.

Personal cred ca in aceasta perioada economica dificila ar trebui sa promovam astronomia cu mijloace cat mai modeste dar care sa ofere satisfactie.
Nu pot sa nu apreciez insa astronomii pasionati dar si cu resurse finaciare, care investesc in echipamente performante (mai ales in astrofoto!) si care chiar le folosesc cu rezultate foarte bune.

Cand vorbeam de snobi ma refeream la cei care cumpara echipamente scumpe le folosesc de 2-3 ori dupa care le abandoneaza sau le vand! Peste tot in acest forum exista indemnul de a testa aceasta pasiune si dupa ce esti convins de "virusare " poti trece la pasul cu echipamente scumpe.

Am retinut mesajul unui astronom de pe forum care a aparut mai mult la rubrica vanzari si care recunostea ca vinde pentru ca nu mai are dispozitia necesara sa priveasca la stele si cu banii obtinuti spera sa faca ceva util. Nu il acuz de nimic si chiar apreciez franchetea cu care recunoaste acest lucru! Pasionatii insa raman si investesc bani si timp (atat cat au) in acest frumos hobby.

Pentru ca la mine a aparut o "copca" de cer senin incerc sa mai scot sub stele paralelogramul.

Cer senin!

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 21 Dec 2011 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spor la observatii, eu sunt in drum spre Austria unde teoretic am intalnire cu instrumentul meu. Mi-am luat si echipamentul foto, am facut un adaptor pe 1.25, si sa vedem ce-o sa iasa prin acele lentile. Dar legatura cu forumul o voi avea tot timpul asa ca voi incerca sa postez primele impresii la cald direct din Alpi. O sa fie mai greu fara montura dar improvizez eu ceva. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact