Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
soleil.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224538
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce este mișcarea?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 28 Sep 2006 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce este mișcarea?
Raspunde cu citat (quote)

Deseori auzim că se vorbește despre mișcarea mecanică a unui sistem (schimbarea a parametrilor mecanici ai sistemului), mișcare termică (schimbare a parametrilor termici), mișcare electrică (schimbare a parametrilor electrici), etc. Oare diferă toate acestea? Nu cumva orice tip de mișcare se rezumă la mișcarea mecanică? Cunoașteți vreun tip de mișcare ce nu ar putea fi redusă la mișcarea mecanică?
Cu convingerea că orice mișcare constă în schimbări de poziții (deci că orice mișcare ar fi mișcare mecanică), vă invit să dezbatem acest subiect fascinant care ar putea atinge esențe filosofice.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 29 Sep 2006 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si doar v-am rugat să-l cetiți pe Platon...
Zău așa, nu trebuie să vă supărați. Filosofii ăștia sunt mai profunzi decât vă puteți imagina... Nu se știe de unde sare iepurele.

Bunăoară, tocmai m-am întors (e aproape 1 noaptea) de la Sihăstria, poate o știți, o mânăstire din Neamț. Am fost acolo cu tata, să ducă doi călugări. Din vorbă-n vorbă ... n-o să ghiciți cu ce m-am trezit. Vă spun eu: cu o discuție de ți-e mai mare dragul despre BB și anizotropia radiației de fond. Ei bine, la asta chiar nu m-am așteptat. Imaginați-vă doi călugări discutând teofizică și cosmologie, imaginați-vă doi călugări care cetiseră pe Morris, Huxley, Bohm, Rene Thom...

De ce nu-l încercați, nițel, pe Platon? El definește 5 tipuri de mișcări, printre care cea mecanică e numită "schimbare a locului"... mult mai plin de înțeles decât ceea ce numim noi prin "mișcare mecanică", adică schimbarea poziției față de referențial.

N-o spun degeaba: ideile Dvs. de atingere a esențelor și-ar găsi acolo sprijin.

Altfel spus: uitați-vă la balaurii ăștia mari din fizică. C-a dat chix teoria, că nu, nu știu a spune. Dar ei se întorc, invariabil la un moment al cariarei, la filosofiile antice.
Un exemplu este Turok, Neil Turok, colaboratorul lui Paul Steinhardt de care s-a mai discutat aici, cu Universul său Ekpyrotic. Steinhardt e tânăr, încă. Turok nu. Combinația asta de avânt tineresc (și putere de muncă) [Steinhardt] pe de o parte și autoritate, capacitate de sinteză, înțelegere a pieței științei și a punctelor sensibile ale cosmologiei [Turok] pe de altă parte a dus la ceea ce numea cineva pe aici "un model care rivalizează cu BB-ul".
Punctul forte al modelului: întoarcerea la percepția ciclicității timpului.
În realitate, această ciclicitate este în modelul ekpyrotic artificial, forțat introdusă.
Dar revenirea la o percepție primitivă, mă refer la ciclicitate, nu este aiurea făcută. Oamenii care au dezvoltat modelul ekpyrotic, cum o fi el, au înțeles o chestie: Era o vreme în care trăiau niște tipi care n-aveau TV, cablu, net, altele. Acei oameni ... mai și gândeau.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pus mana pe Aristotel pe undeva pe la varsta liceului. Platon mi s-a parut cam greoi la vremea aia insa Aristotel m-a facut sa inteleg vestita vorba de duh:
Cantitatea de inteligenta e o constanta pe Pamant. Populatia e in continua crestere. Sad Smile
In ceea ce priveste reducerea tuturor fenomenelor la mecanica mi-am exprimat demult parerea, nu prea mai are rost sa ma repet. Noapte buna secol XIX, buna de dimineata secol XXI.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 29 Sep 2006 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca sti cu adevarat ce este "autoinductia", atunci cu siguranta sti si ce este "miscarea".
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Sep 2006 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
si doar v-am rugat să-l cetiți pe Platon...

Nu cumva pe Aristotel?
lucia lucia a scris:
Zău așa, nu trebuie să vă supărați. Filosofii ăștia sunt mai profunzi decât vă puteți imagina... Nu se știe de unde sare iepurele.

Bunăoară, tocmai m-am întors (e aproape 1 noaptea) de la Sihăstria, poate o știți, o mânăstire din Neamț. Am fost acolo cu tata, să ducă doi călugări. Din vorbă-n vorbă ... n-o să ghiciți cu ce m-am trezit. Vă spun eu: cu o discuție de ți-e mai mare dragul despre BB și anizotropia radiației de fond. Ei bine, la asta chiar nu m-am așteptat. Imaginați-vă doi călugări discutând teofizică și cosmologie, imaginați-vă doi călugări care cetiseră pe Morris, Huxley, Bohm, Rene Thom...

De ce nu-l încercați, nițel, pe Platon? El definește 5 tipuri de mișcări, printre care cea mecanică e numită "schimbare a locului"... mult mai plin de înțeles decât ceea ce numim noi prin "mișcare mecanică", adică schimbarea poziției față de referențial.

N-o spun degeaba: ideile Dvs. de atingere a esențelor și-ar găsi acolo sprijin.

Altfel spus: uitați-vă la balaurii ăștia mari din fizică. C-a dat chix teoria, că nu, nu știu a spune. Dar ei se întorc, invariabil la un moment al cariarei, la filosofiile antice.
Un exemplu este Turok, Neil Turok, colaboratorul lui Paul Steinhardt de care s-a mai discutat aici, cu Universul său Ekpyrotic. Steinhardt e tânăr, încă. Turok nu. Combinația asta de avânt tineresc (și putere de muncă) [Steinhardt] pe de o parte și autoritate, capacitate de sinteză, înțelegere a pieței științei și a punctelor sensibile ale cosmologiei [Turok] pe de altă parte a dus la ceea ce numea cineva pe aici "un model care rivalizează cu BB-ul".
Punctul forte al modelului: întoarcerea la percepția ciclicității timpului.
În realitate, această ciclicitate este în modelul ekpyrotic artificial, forțat introdusă.
Dar revenirea la o percepție primitivă, mă refer la ciclicitate, nu este aiurea făcută. Oamenii care au dezvoltat modelul ekpyrotic, cum o fi el, au înțeles o chestie: Era o vreme în care trăiau niște tipi care n-aveau TV, cablu, net, altele. Acei oameni ... mai și gândeau.

Dragă Lucia. Sper s-o spun pentru ultima dată: pe mine nu mă impresionează diplomele sau titlurile pe care le are cineva; de asemenea, nu mă impresionează faptul că cineva l-a citit pe cutare sau pe cutare. Pentru mine este important dacă acel cineva ADUCE ARGUMENTE ȘTIINȚIFICE la problema ridicată de mine. Din câte observi mai sus, nimic din ceea ce ai spus nu poate fi considerat ca fiind un argument sau un contraargument la ceea ce am susținut despre mișcare. Deci, pentru mine este și va rămâne irelevant.

dragon a scris:
Eu am pus mana pe Aristotel pe undeva pe la varsta liceului. Platon mi s-a parut cam greoi la vremea aia insa Aristotel m-a facut sa inteleg vestita vorba de duh:
Cantitatea de inteligenta e o constanta pe Pamant. Populatia e in continua crestere. Sad Smile
In ceea ce priveste reducerea tuturor fenomenelor la mecanica mi-am exprimat demult parerea, nu prea mai are rost sa ma repet. Noapte buna secol XIX, buna de dimineata secol XXI.

Nici acest text nu aduce nimic științific pe care să-l pot analiza în contextul acestui topic.
IACOB DUMITRU a scris:
Daca sti cu adevarat ce este "autoinductia", atunci cu siguranta sti si ce este "miscarea".

Foarte interesant, dar particularizat la câmpul magnetic. Sau vrei să spui că există o legătură între mișcarea magnetică și cea mecanică?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e magnetic ci electro-magnetic si nu e inductie ci "autoinductie" si nimeni in afara de dl ID nu stie ce-i aia si dansul nici n-o sa ne spuna decat poate prin schimbarea secventiala a parametrilor. Buna dimineata pseudo-stiinta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Sep 2006 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon, nu știi ce-i aia autoinducție? Nu știi prin ce diferă de inducție?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare ca in mod evident dl Iacob nu se refera aici nici la autoinductia magnetica nici la cea electro-magnetica ci la ceva muuult mai adanc si mi-e teama ca in curand vom afla la ce. Nu ca ne-ar folosi la ceva. Sad
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 30 Sep 2006 08:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, aveti o intuitie de invidiat. Este vorba de imaginea unui model universal, un fel de "perpetuum mobile", un lant al secventelor imposibil de distrus, este vorba despre imaginea adevaratului atom.


P.S. Am auzit ca populatia Romaniei continua sa scada. Sa fie acesta un semn de bun augur? Sa ne foloseasca lucrul acesta la ceva?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Sep 2006 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
este vorba despre imaginea adevaratului atom.

Nu cumva ai vrut să spui "adevărata imagine a atomului"? Din păcate, eu cred că da.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 30 Sep 2006 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact