Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Copy_of_luna1-0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor achizitie binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Vali
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Lugoj

MesajTrimis: 26 Sep 2011 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor achizitie binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Va salut!
Am descoperit acest forum, in dorinta de a achizitiona un binoclu puternic pentru observatii pe timp de zi. Am observat citind aici,ca sunt multi cunoscatori, ce m-ar putea ajuta sa nu-mi arunc banii pe geam...
Deci,sunt in principal pasionat de avioane,urmarindu-le pe ruta, pana acum cu un binoclu clasic militar 8X30. I-mi doresc ceva mai performant ,in jurul sumei de 500 lei.
Obiectivul meu la acest pret este :
- cat mai puternic (10-15X)
-cat mai clar
-greutatea nu prea conteaza fiind dispus sa-mi cumpar(construiesc) un suport
-rezistent in timp

Oferta fiind destul de variata,observ ca avem cateva magazine online si la noi, orice sfat e bine venit.
Va multumesc.
Vali
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2011 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa te orientezi si spre o luneta. Vrei doar pt. vizual sau si pt. foto?
Sus
Vali
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Lugoj

MesajTrimis: 26 Sep 2011 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vizual
Prefer binoclu ,datorita comoditatii privirii cu ambii ochi un timp mai indelungat.
Pe de alta parte am vazut undeva aici pe forum o constructie in regie proprie,ceva de genul a doua lunete terestre lipite si transformate intr-un imens binoclu...
Da,valy,am vazut splendidele tale imagini, cu avioanele in zbor (banuiesc ca le ai si pe ro.spotters),stiu ca folositi imense telescoape ,dar sunt complet novice in acest domeniu...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10642



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2011 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am postat si pe acolo, si pe aici, in topicul "Alte observatii pe timp de zi". Initial am pozat cu un newton cu oglinda 200mm, focala 1m, dar intre timp folosesc o luneta de 80mm si focala de 600 + o lentila 2.5x, deci f/18, focala 1500mm. Insa poti utiliza cam orice, daca te pasioneaza portabilitatea poti incerca o luneta sau un mak/sc mic, insa iti trebuie un trepied.

In ceea ce priveste binoclul, exista 15x70, 20x70, 20x80, etc... http://www.instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=BP%202070%20LE , http://skywatcher.ro/BinoCel/skymaster.htm, sau rubrica de vanzari, parca era un 15x70. Nu stiu in ce masura poti utiliza puteri gen 15x din mana, tremura, s-ar putea sa iti trebuiasca si aici un suport. Mai ales ca avionul nu sta, se misca in continuu.

La un binoclu poti conecta si un aparat P&S si faci si poze, mesteresti un trepied si o conexiune la ocular, asta daca te loveste pasiunea cu foto.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 27 Sep 2011 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Draga Vali din Lugoj,

1)pana in 500 de lei gasesti pe okazii.ro 2 binocluri care cred ca ar fi pe gustul tau:
un binoclu bpc 2 12x45 si un binoclu tento 20x60 (sunt rusesti si de calitate dar au 18--25 de ani vechime insa binocluri noi la calitatea lor si pret sub 500lei nu vei gasi niciodata).
2) daca alegi sa cumperi un binoclu nou atunci cel mai bun sfat este cel dat tie mai sus de catre valy din Bucuresti adica siteul magazin alcor dar sa alegi un binoclu nou care costa mai mult de 800---900lei
3) Spui ca ai un bin militar 8x30, si daca e cumva IOR atunci ai un binoclu foarte bun romanesc
ce-i militar e facut ca lumea fara fentele comerciale practicate la celelalte bin noi.
IOR 8x30 romanesc bate usor bin noi de aceea spuneam ca daca te hotarasti sa iei unul nou apoi
ca de exemplu 20X80 FMC TRIPLET dar are 2,3kg!!
Ideal ar fi sa strangi 1000---2500lei sa-ti iei un bin nou ca lumea care te tine o viata.
Eu am un tento 20x60 si un bpc 4 8x30, pe timp de zi 8x30 este excelent in excursii drumetii si usor de tinut si dus, tento e de doua ori ai mare vezi mai aproape dar "platesti" sa-i duci cutia.
Binoclu universal pt de toate nu exista, cele cu mariri mari 16--25 cam trebuie sa le sprijini de ceva
ca tremura usor imaginea, in sfarsit si mai bine ar fi sa poti incerca divese bin si sa te documentezi mai mult de pe acest forum(mie mi-a trebuit 2 ani ca sa ma lamuresc partial ce este cu binoclurile si ce pot ele, o multime de lucruri am aflat de pe acest forum).
Si in final nu e de lepadat nici ideea cu luneta.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Vali
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Sep 2011
Mesaje: 3



Localitate: Lugoj

MesajTrimis: 28 Sep 2011 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos pentru sfaturi. Deocamdata citesc pagina cu pagina forumul,ma uimeste diversitatea si complexitatea instrumentelor. E viabila oare ideea a doua lunete terestre,identice,lipite cumva ,pentru observatie binoculara>?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2011 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este viabilă și există undeva pe forum o discuție despre ele, sunt date câteva link-uri cu poze, dar sigur vei găsi și pe net. Trebuie modificate totuși tuburile astfel încât să poți ajusta distanța inter-pupilară sau se pot folosi câte 2 oglinzi diagonale la fiecare tub. Avantajul ar fi că poți folosi oculare standard obținând diferite puteri de mărire. Cele două instrumente pot fi orice, chiar și niște newtoniene (reflectoare) cu apertură mare. Problema e că pe timp de zi nu poți folosi oricum măriri prea mari din cauza turbulenței atmosferice, în schimb la observațiile astronomice ar ajuta mult privirea binoculară și dublarea aperturii fără a mări mai mult de dublu costul cum s-ar întâmpla în cazul unor refractoare...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact