Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24812815084_101f070d59_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

"The thing"


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 02:06 Download mesaj
Titlul subiectului: "The thing"
Raspunde cu citat (quote)

Am deschis topicul poate dau idei si altora sau poate altii au idei ce ar fi utile in situatia asta. Povestea am prezentat-o prin toamna in threadul cu "Ce instrumente aveti", n-o mai reiau.
Fiind mai multe puncte de discutie o sa fac un fel de serial.

Episodul 1: datele problemei

Deocamdata, in primul episod, prezint doar datele tehnice:
- design cassegrain clasic, by Octavian Stanescu
- primara 204mm f/5, cu gaura de 45mm
- secundara de 50mm
- per total f/22
- distanta dintre suprafetele reflectante ~808mm (n-am masurat-o dar cel putin asta e cea teoretica)
- infrastructura (tub, spyder, focuser) de la newton skywatcher 200 f/5
Atasat sunt cateva poze cu oglinzile.



IMG_1257.jpg
 Descriere:
Secundara si spiderul montate in buza tubului
 Marime fisier:  262.7 kb
 Vizualizat:  de 12822 ori

IMG_1257.jpg



IMG_1253.jpg
 Descriere:
Secundara: detaliu
 Marime fisier:  186.77 kb
 Vizualizat:  de 12822 ori

IMG_1253.jpg



IMG_1256.jpg
 Descriere:
Secundara: si mai detaliu
 Marime fisier:  229.28 kb
 Vizualizat:  de 12822 ori

IMG_1256.jpg



IMG_1254.jpg
 Descriere:
In planul indepartat primara
 Marime fisier:  150 kb
 Vizualizat:  de 12822 ori

IMG_1254.jpg



IMG_1258.jpg
 Descriere:
Focuserul montat la spate
 Marime fisier:  255.82 kb
 Vizualizat:  de 12819 ori

IMG_1258.jpg




Ultima modificare efectuata valy la 20 Mar 2011 03:17, modificat de 3 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 02:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Episodul 2: colimarea

Aici deja am (avut) o problema asa ca daca procedez gresit poate se prinde cineva si ne scoate la lumina. Nu puteam aplica tehnicile de la newton asa ca la sugestia lui Octavian Stanescu am incercat sa potrivesc reflexia secundarei ata centrata in primara cat sa se si suprapuna peste discul secundarei. Evident ca ochiul imi joaca feste si nu pot aprecia in mod obiectiv daca secundara era centrata, plus ca nu puteam sta fix, tremuram cand priveam. Asa ca m-am scarpinat de 2-3 ori in cap si mi-a venit urmatoarea idee:
- desenez pe un slide niste cercuri concentrice (multe) si le pun pe tub
- cu el centrez secundara relativ la tub
- tot cu el urmaresc reflexiile multiple plus reflexiile cercurilor in primara vs. cercurile propriuzise
Astfel incerc sa centrez toare acele cercuri: cele din slide, reflexia lor in primara, secundara fata de cercuri, reflexia secundarei in primara fata de secundara. Pare complicat si chiar asa a si fost deoarece o prima problema era ca iar nu putea sta fix ca sa urmaresc toate aceste elemente. Si peste toate astea desenasem prea multe cercuri asa ca nu mai stiam care e cerc, care e reflexia in primara, care peste care se suprapune.
Asa ca iar m-am scarpinat in cap si am venit cu ideea #2:
- nu mai desenez atat de multe cercuri ci doar 3 (marcate cu rosu in poza), alegand din cele initiale doar pe cele dorite (restul am sters, noroc ca markerul s-a luat cu spirt):
- unul cam cat tubul ca sa centrez slideul fata de tub (1)
- unul care sa inconjoare secundara ca sa centrez secundara fata de tub (3)
- unul intre ele care sa ghideze primara fata de tub si secundara (2, cercul sa se suprapuna pe reflexia lui in primara)
- nu ma uit asa doar stand in fata ci am pus trepiedul foto cam la 2-3m in fata si pe el capacul cu gaurica (cel de colimare) prin care ma uit, asa totul e fix, reperele nu se mai misca

Aceasta etapa imi asigura ca secundara e centrata in tub, si e centrata si fata de primara. Insa asta nu asigura colimarea secundarei fata de ocular. Pentru asta, pur si siplu folosind capacelul cu gaura, am colimat secundara pana ce toate cercurile deveneau concentrice. Teoretic nu mai trebuia sa modific si primara ci doar secundara, dar probabil nici ocularul nu e centrat fata de primara sau fata de gaura din ea, posibil nici gaura din primara sa nu fie centrata perfect in parabola, sau focuserul e inclinat. In urmatoarele trei poze se vad capacelul, focuserul centrat pe gaura din primara si cercurile concentrice (reflexii concentrice...)



IMG_1252.jpg
 Descriere:
Slideul de colimare
 Marime fisier:  150.88 kb
 Vizualizat:  de 12791 ori

IMG_1252.jpg



IMG_1261.jpg
 Descriere:
Focuserul centrat pe primara
 Marime fisier:  126.16 kb
 Vizualizat:  de 12790 ori

IMG_1261.jpg



IMG_1263.jpg
 Descriere:
Capacel de colimare cu gaura
 Marime fisier:  106.72 kb
 Vizualizat:  de 12790 ori

IMG_1263.jpg



IMG_1264.jpg
 Descriere:
Colimare secundara si primara astfel incat cercurile sa fie concentrice
 Marime fisier:  192.69 kb
 Vizualizat:  de 12790 ori

IMG_1264.jpg


Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mar 2011 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta deja miroase a profesionalism Smile Cassegrainul e instrumentul care satisface cel mai bine dorintele celor care vor marire Very Happy Bate orice ocular ba chiar bate si barlow-ul Laughing Dar toate astea vin cu niste costuri Wink Optica e mai complicata si ca atare alinierea (colimarea) e mai dificila. Vin si eu cu un link de la tata Oldham:
http://www.oldham-optical.co.uk/Cassegrain%20Setup.htm
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 20 Mar 2011 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,interesant subiectul pus in discutie,eu nu am cass in dotare deci nu am incercat,dar producatorii de la Baader descriu cum se face colimarea la cass cu laser colli mark III:
http://www.skywatcher.ro/Baader/lasercolli.htm

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Utila treaba cu slide-ul montat pe gura tubului, o metoda asemanatoare folosesc si eu la lunete pentru centrarea si colimarea pe toata cursa activa a focuserului.
O mica observatie: e bine ca slide-ul respectiv sa acopere integral gura tubului si sa fie foarte bine centrat fata de acesta Exclamation
Din ultima imagine postata vad acolo o mica descentrare sau mi se pare mie?

Cateva intrebari suplimentare:
- cum este prinsa secundara de suportul ei?
- folosesti umbreluta pentru secundara?
- nu vad tubul de perforatie din principala sau nu e montat inca?



xs.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.57 kb
 Vizualizat:  de 12748 ori

xs.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru Dragan, multumesc pt. link. Se pare ca empiric am ajuns cam la aceeasi procedura ca cea descrisa acolo, desi n-am citit-o foarte atent, doar am spicuit. Sa-mi beau cafeaua si aprofundez. Referitor la celelalte afirmatii, cred ca aveti dreptate insa toate dezavantajele cu care vine cam palesc cand pui ochiul la ocular. Cand va referiti la "miroase a profesionalism" probabil va referiti la lucratura lui Octavian Stanescu, in cea ce ma priveste sunt doar amator de weekend Laughing.

emilf am colimatorul, parca e versiunea mai veche, nu arata ca in poza (defap e cea care apare in manual), dar la cass nu prea l-am folosit, mi se pare inutil. Am incercat dar raza e prea slaba si nu se intoarce sau nu o vad eu.

zoth, am uitat sa amintesc dar pozele cu slideul/cu cerculetele sunt doar de demo, l-am pus doar asa pt. poze. Cand il colimez le centrez mai atent. Cred ca tehnica asta ar merge foarte bine si pt. colimat newtonul, cel putin pt. centrat secundara in tub si fata de primara. Aparatul foto nu e fix pe centru, orice abatere de 1 mm pare ca totul e decolimat. Doar prin capacelul cu gaurica totul pare ok, reflexiile de care am amintit sunt centrate.

Slide-ul e un A4, putin mai mic decat tubul dar nu e esential sa acopere tot. Oricum nu e critic sa il centrez fata de tub, mai important mi se pare sa fie centrata secundara, reflexia ei in primara si cerculetul din mijloc sa fie si el centrat cu reflexia lui in primara. Nu pare o problema critica daca tot angrenajul e descentrat fata de tub.

O alta observatie, tubul nu e foarte circular. Desi pare metalic, acel cerc negru e din pastic, din strangerea spyderului s-a cam deformat. Pana la urma nu prea conteaza ca optica sa fie centrata fata de tub, doar ca optica in sine sa fie centrata fata de elementele secundara-primara-focuser.

Secundara e lipita prin 3 picaturi de lipici de suportul de aluminiu. A venit deja lipita, cu gaura filetata, eu doar am insurubat in spyder.

Dupa cum vezi tubul arata ca in poze, gata de tragere, fara alte bafleuri, umbrelute. Urmeaza sa detaliez intr-un episod viitor si acest aspect. Totusi mi se pare ok fara o astfel de constructie.


Ultima modificare efectuata valy la 20 Mar 2011 14:01, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Episodul 3: focusul

O alta problema importanta o reprezinta focusul. Exista trei variante:
- prin modificarea distantei dintre cele doua oglinzi
- prin deplasarea ocularului/senzorului in spate fata de primara printr-un focuser
- combinatie dintre primele doua de mai sus

Prima abordare se aplica la SC/Mak-urile comerciale. Mi se pare cam greu de aplicat in regim de home-made din cauza problemei tehnice de realizare. In plus se zvoneste ca are probleme: o modificare minora produce o deplasare mare a focusului (e greu sa pici exact pe focus), plus image shift.

A doua abordare e simpla, si e cea pe care am aplicat-o. Am mutat focuserul crayford pe o placa in spatele primarei (poze sunt mai sus). Problema e ca o deplasare mare a focuserului nu acopera decat o plaja foarte mica de distante. Astfel daca vrei sa focusezi pe un obiect departe si imediat pe unul apropiat, nu se poate decat daca adaugi niste prelungitoare. Asta n-ar fi o problema, dar mai important e ca daca nu ai cursa suficient de lunga, ocularul si un senzor prime focus nu prea pot atinge focus pe lungimea intregii curse a focuserului. Ori setezi pt. focus la ocular ori pt. focus prime focus. Din fericire am reusit sa reglez distanta dintre secundara si primara astfel incat sa incapa si focusul prin ocular cat si prime focus: infocus este pt. prime focus, out focus pt. ocular.

In extremis poti aplica si varianta a treia. Din suruburile de colimare exista o oarecare libertate de cca 10mm prin care poti apropia/departa relativ cele doua oglinzi. Astfel le poti seta pt. o sesiune pt. prime focus, ocular, ocular + barlow (asta necesita un si mai mult outer focus), sau pt. terestru.

Legat de focus, o problema colaterala o reprezinta focusatul propriuzis. Problema este ca la focale foarte mari, cand atingi tubul, acesta vibreaza foarte mult si nu iti dai seama cand atingi focusul. Mai ales daca imaginea este intunecata sau ai turbulente. Recomandat (obligatoriu chiar) ar fi un focuser electronic. Cred ca am sa comand un astfel de focuser: http://skywatcher.ro/SK/SKfocusmotor.htm
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Episodul 4: aclimatizarea

Initial am avut newtonul, deci acelasi tub, aceeasi cantitate de sticla de racit. Imi ziceam "hmmm, aclimatizarea, ce o mai fi si asta, mofturi monser". Da doar ca asta era valabil la newton. In balcon, deschideam geamul, ma uitam, il inchidem la loc multumit de ce vazusem. Dupa ce am montat oglinzile de la cass am incercat acelasi lucru. Dezamagirea a venit instant. Imaginile erau soft, inutilizabile.
Asa ca singura sansa o reprezinta aclimatizarea indelungata, ajutata (as zice obligatoriu) de ventilatoare. Pana nu l-am scos pe terasa la aer si pana nu i-am pus un ventilator care sufla aer cam o ora, nu reuseam sa obtin imagini cat de cat utilizabile.
Deocamdata am refolosit suportul pt. filtrul solar ca sa pun un ventilator sa sufle prin gura tubului. Probabil in viitor o sa pun 1-2 ventilatoare mici pe placa din spate (cea care sustine focuserul) ca sa mearga tot timpul si sa raceasca secundara.
Sensibilitatea la aclimatizare este data de faptul ca lumina parcurge de 3 ori tubul, de fiecare data magnificata din ce in ce mai mult. De recomandat ar fi un tub cat mai scurt deci primara cat mai rapida, dar aici apar alte discutii si probleme.



IMG_1268.jpg
 Descriere:
Suportul filtrului solar reutilizat ca suport pt. ventilator.
 Marime fisier:  354.47 kb
 Vizualizat:  de 12633 ori

IMG_1268.jpg



IMG_1267.jpg
 Descriere:
Am croit un suport pt. ventilator ce intra pe cel al filtrului
 Marime fisier:  359.61 kb
 Vizualizat:  de 12633 ori

IMG_1267.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modificarea distantei dintre cele doua oglinzi se poate face si prin apropierea sau departarea secundarei de primara considerata fixa.
Metoda era aplicata in vechime la telescoapele gregoriene.
La tine nu cred ca se poate aplica aceasta metoda pe solutia actuala de prindere a secundarei.

Revenind la intrebarile initiale, punctul cu privire la imaginile demo l-am inteles dar nu vad cu ochi buni secundara lipita pe suport de aluminiu si nici functionarea fara umbreluta si tub de perforatie.
Lipirea indiferent cu ce (silicon sau RTV) pe suport de aluminiu va tensiona oglinda din cauza coeficientului mare de dilatare a aluminiului iar functionarea fara umbreluta si tub de perforatie va genera imagine laptoasa pe timp de zi iar noaptea la noroc o imagine buna daca nu e luna prin zona sau alta sursa de lumina parazita.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din suruburile de colimare pot deplasa atat secundara cu tot cu suportul ei de aluminiu (am cam 5mm libertate) cat si primara cu tot cu suportul ei (tot asa, cam 5mm). E drept ca de fiecare data se strica colimarea dar din fericire pt. astro odata setat sa mearga atat prime focus cat si cu ocular, nu mai trebuie sa umblu la el.

In ceea ce priveste lipitul...nu stiu ce sa zic...sa ajung eu acolo unde totul este perfect si doar asta sa imi strice imaginea. E lipita in 3 puncte, ma gandesc totusi ca nu o poate deforma prea mult, oglinda are cam 10mm grosime. Poate totusi ai dreptate, in viitor ma gandesc la o alta abordare.

In ceea ce priveste baffle, n-am asa ceva, dar la luna e ok, in ocular nu intra lumina directa ca e obturata de secundara, la planete am grija sa nu am luna in cadru. La DSO...aici e posibil sa fie probleme dar oricum nu le vad din spatele blocului si nu sunt interesate de ele ... deocamdata. Pentru ele am refractorul.

Pentru zi e alta discutie, e inutilizabil asa cum arata acum, contrast zero. Pentru zi apelez iarasi la refractor Wink . O sa fac si pe subiectul asta un episod cat de curand.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru focusare nu poți folosi un tub prelungitor? Care se înșurubează când ai nevoie, pe filet T2? Când este nevoie de prelungire, la foto sau la oculare?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum e acum, pot focusa foto + ocular ca am cursa destul de lunga. Doar daca as folosi un barlow am nevoie de cativa (putini) cm suplimentari. Insa daca vrei sa focusezi pt. observatii terestre, la distante de 2-3 km iti trebui vreo 5 cm, la 500m cam 10-20cm. Insa nu stiu la ce ar folosi o focala de 5m la terestru.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Mar 2011 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@valy referitor la accufocus
cat de electronic este nu discutam acum, il am si eu si hai sa zicem ca daca e sa il comparam cu un sistem gen Armadillo, Robofocus.... OK dar nu discutam desprea aceasta (dar trebuie sa stii ca chiar daca il conectezi cu un PC nu poti face curbe de focalizare corecte pentru nu este un motor care sa raporteze pozitia la care se afla).
Unde vreau eu sa ajung, ai sigur un motor electric de turatie mica sau in mod ideal unul cu reductor, ii faci un "control box" si transmisia o poti face folosind curelele care le gasesti prin scanere, astea se pot taia la lungimea dorita iar cu Super Glue in taietura (insa pentru maximizarea suprafetei de contact trebuie sa tai dintele la inaltimea lui maxima) l-ai lipit. La mine o asemenea curea a fost folosita pe TS ED-ul meu pe reductia 1:10 fara nici un fel de probleme.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la scanner poti folosi și motorașul pas-cu-pas, cureaua vine pe o roată dințată intermediară antrenată de un pinion pe axum motorașului având astfel o reducție și precizie mai mare. Un control-box pentru motoraș se poate face simplu cu un circuit ULN2008, un generator de impulsuri cu 555 și niște butoane. Am schema pe undeva, trebuie s-o caut. Ansamblul motor-roată poate fi amplasat undeva unde e convenabil și poți lăsa cureaua mai lungă. Vei avea un mic drift la schimbarea sensului de rotație, dar nu cred că e un impediment major. Ar fi fain și un numărător de pași și un limitator de cursă montat pe tubul portocular, ca să îți afișeze poziția.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am motoare, vreo 2-3 dintr-o imprimanta si din flopy. Am si 3 controlere si un motor dar cam mare, le proiectasem pt. montura ( http://www.youtube.com/watch?v=cBcPib7mIE0 ). La o adica am motorul de pe montura care oricum sta degeaba, cel de RA face tracking, celalalt sta. Are si controler deci il pot folosi fara probleme pe acesta. Ma mai gandesc.
Emil, apropos, cu ce baterii merge motorasul respectiv?
Ce-mi place la el e ca e mic, are controler independent de laptop si ma scuteste de mestereala, banui ca se monteaza imediat pe focuserul crayford de la skywatcher.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact