Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150018_162.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225235
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review: Flextube Autotracking GoTo 200/1200


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 19 Feb 2011 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Revin si eu cu o intrebare pe care v-am mai adresat-o cu ceva timp in urma.
Cam cat dureaza aclimatizarea acestui telescop ?
Data trecuta inca nu iesiseti cu el la observatii.
La mine, fiind acelasi telescop ( 203 mm/ 1200 mm Sky-Watcher ) dar cu tub, dureaza in frig ( la minus 5 grade ) cam o ora jumate, chiar doua. De exemplu, dupa 20 minute de stat afara dupa ce l-am scos din casa, Luna este imposibil de focusat clar. Nu mai vorbesc de planete. O ceata si o distorsiune totala.
Vara, in schimb se vede extraordinar de clar dupa 5 minute .
Pot sa spun ca este instrumentul prin care am vazut cele mai clare imagini, pe care l-am avut vreodata, dar acum iarna, e dezastru.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 19 Feb 2011 20:39, modificat de 1 data in total
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 19 Feb 2011 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Am omis sa raspund la intrebare, n-am evitat-o.
Cam o ora as putea spune. Raportand la claritatea imaginilor lunare cu toate ca Luna se apropia sa coboare dupa un deal (cam 30° altitudine).
Turbulenta, asa cum spuneam la acel moment, era mare si airy disc-ul era pronuntat la imaginea stelara, nelasandu-ma sa patrund sub 3" nici dupa 4 ore de observatii.
Cu o buna aproximare pot sa spun: o ora.

Numai bine.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 19 Feb 2011 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc !
Acum m-am lamurit si linistit. Telescopul meu este in parametri normali. Mai ales ca are tub, se aclimatizeaza putin mai lent.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Feb 2011 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema eventualei dezechilibrari, cat si cea mai serioasa generata de ea, si anume fortarea motoarelor, se poate rezolva foarte usor.

In magazinele Practiker exista niste profile in ''U'', care la interior au niste mici canturi, si pot fi astfel folosite ca niste sine. Un astfel de profil, montat in lungul tubului inferior, si pe el prinsa o placa de aluminiu care sa culiseze pe sina, o contragreutate de cateva sute de grame, si doua suruburi pentru blocarea intr-o pozitie rezolva problema.

_________________
Dragos N
Sus
bogdan.caseriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2009
Mesaje: 226



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 25 Feb 2011 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

INtrebare de om comod.....avand controller SynScan, poate fi oare interfatat cu PC-ul prin ASCOM?
Sus
dcristi
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2010
Mesaje: 243



Localitate: Corbeanca

MesajTrimis: 06 Mar 2011 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
avand controller SynScan, poate fi oare interfatat cu PC-ul prin ASCOM?


Merge!

Eu am varianta autotrack a acestui telescop. Singura diferenta intre cele doua monturi este controllerul.
Synscan-ul de la versiunea GOTO reprezinta exact diferenta de pret fata de SupaTrack-ul de la versiunea autotrack.

Cu un montaj electronic simplu, vreo 10 piese si 3 conectori, am facut o interfata intre montura si calculator/serial.
ASCOM, Stellarium sau Cartes du Ciel imi orienteaza telescopul fara probleme.

_________________
Dobson 16'' GoTo; DBK 21AU618.as, ASI120mm, ASI174mm
Sus
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze de off-topic.

Cristi, poti deschide un topic referitor la acel montaj?

Ar fi o varianta interesanta pentru cei care nu isi permit Synscan-ul (inclusiv pentru mine Smile ).

Multumesc
Sus
ratiubogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2011
Mesaje: 42



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2011 01:27 Download mesaj
Titlul subiectului: un alt review
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece mi-am cumparat si eu acelasi tip de telescop, va spun parerea mea:
Sunt incepator si este primul meu telescop, dar mi se pare foarte comod de utilizat.
In cazul meu un inconvenient ar fi faptul ca are doar alimentare de la priza de masina (nu are suport de baterii cum se specifica ca ar avea). Deoarece pana acuma l-am folosit doar in curtea casei parintilor de la tara a fost necesar sa imi cumpar un adaptor de la 220 la bricheta de masina (a fost in jur de 100 de lei, deci aviz celor care nu pot sa il lege direct la masina).
Calibrarea GOTO a telescopului se face foarte usor (cel putin in perioada aceasta a anului). Dupa ce introduci coordonatele GPS ale locului, ora exacta si fusul orar, il pointezi spre o stea stralucitoare (in cazul meu Sirius) si din telecomanda ai grija sa fie centrata in ocular. Dupa aceea iti ofera el o lista de stele stralucitoare din care sa alegi (eu am ales Aldebaran). Odata aleasa steaua telescopul incearca sa o localizeze urmand ca din telecomanda sa o centrezi si pe aceasta a doua stea. Odata facut acest lucru calibrarea este gata.
Nestiind foarte multe am ales sa imi arate Luna, nebuloasa din orion, beehive cluster, pleiadele, galaxia andromeda si double cluster. Toate mi le-a aratat f precis si le mentine perfect centrate dataorita optiunii auto tracking. Ce m-a surprins placut este ca in timp ce face auto tracking motoarele sunt f silentioase si la inceput credeam ca nici nu merg:).
Un alt aspect util este faptul ca nu trebui e sa ai cer perfect pentru a face observatii. De exemplu Andromeda era destul de jos pe cer si intr-o zona foarte luminata. Practic cu ochiul liber nu se vedea nici o stea in acea zona, cerul fiind gri. Cu toate acestea cand m-am uitat prin ocular am vazut galaxia.
Am facut niste observarii asupra lunii si cu un ocular de 4mm (zoom de 300x, http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...;Itemid=59) am avut o imagine foarte clara. Este foarte frumos si comod sa iei luna la picioar cu ajutorul telecomenzii (poti seta pasul, avand 9 viteze). Pe viteza 3 am observat ca se misca destul de fin pentru a te pozitiona practic oriunde doresti pe suprafata lunii la un zoom de 300.
Ca sa adaug un inconvenient ar fi marimea si greutatea. Practic nu prea poate fi carat de o singura persoana decat pe distante scurte.
Per total sunt multumit de acest telescop si cred ca pentru un incepator ca mine usurita de folosire il fac ideal.

PS
Legat de aclimatizare, de la 12 grade (din garaj) scos afara la un minus 3 grade, pana am tras cablul de curent, am pus ocularul si am facut calibrarea goto (in jur de 15-20 minute) parea sa se aclimatizat (am pus ocularul de 4mm pe luna si am vazut foarte clar).
Legat de colimare, abia azi am mai citit cate ceva si ma voi uita mai atent data viitoare sa vad daca e cazul sau nu.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 12 Mar 2011 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin la acest topic cu urmatoarea problema intampinata aseara.

Am vrut sa dedic seara de observatii, stelelor duble, dar... surpriza. Interfata controlerului la sectiunea SAO arata asa: SAO 0000xxx.
Dorind sa abordez o anume stea din Auriga, am constatat ca nu pot introduce numere mai mari de ordinul miilor. De exemplu: in loc de 78593 nu se poate tasta decat 7859.
Spatiul ocupat de ixuri este invalid.
Stie cineva cauza?

Multumesc.
Sus
ratiubogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2011
Mesaje: 42



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2011 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am vazut problema, dar un search pe google mi-a spus ca e un fel de autocomplete. Scrii primele 4 cifre si el le completeaza pe ultimele 2/3. Daca nu le completeaza bine, cu sagetile de sus/jos poti sa le modifici.
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 405



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 18 Mar 2011 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sectiunea SAO este rezolvata.
In primul rand am facut un update de la ver. 3.02 la 3.07

1. Improve the initial setup of the system -- The telescope no longer needs to be level and pointed to the North as its initial position in order to accurately perform the star alignment procedure.

2. Fix bug in the SAO catalog: -- Problem: The hand control loses directional controls of the telescope after browsing the SAO catalog or entering a SAO number. Solution: The directional keys are automatically activated after the user exits from the SAO catalog.


Cand ati ajuns prin apasarea tastei Object -> SAO, care acum arata asa:
SAO 0000xxx
se apasa tasta Setup.
Acum va arata asa: SAO 0000001

dupa care se apasa tasta din dreapta-jos (sageata alba) pentru a creste spre 2, 3, etc., sau se introduc prime doua (sau trei) cifre astfel:

0052xxx -> se apasa Setup si sare direct la prima stea din baza de date dupa 52000, sa zicem 52004. Daca vrei sa ajungi 52432, tastezi:
00524xx -> Setup -> sageata alba (in jos) si ajungi la 52432

Atentie! Nu sunt inscrise absolut toate stelele din catalog. De la 52432 poate sa sara la 52439. Au fost introduse randomizat.

Daca vreti sa faceti update la un astfel de controler care are ver. 3.02, va stau la dispozitie cu fisierele de care aveti nevoie si sfaturile necesare.

Bafta!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact