Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sun15052012BrpanoBresser70700smcoll.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Propagarea luminii in vid


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 06 Sep 2006 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Propagarea luminii in vid
Raspunde cu citat (quote)

Nu cumva o logica gresita ne-a facut sa credem ca propagarea luminii in vid nu respecta aceleas reguli ca cele din mediile elastice?

Greseli de logica:
- In cazul sursei de fotoni aflate in vid punctul de origine trebuie luat in locul unde fotonul se separa de sursa si se afla in vid.Astfel nu conteaza deplasarea sursei aceasta avind efect doar asupra frecventei fotonului.
- Orice substanta transparenta devine noul punct de referinta pentru foton(el nu strabate substanta ci se regenereaza in acel mediu).Deci pe pamint toate experientele vor fi eronate(viteza luminii constanta in toate planurile).In spatiu testul trebuie facut fara corpuri transparente din aceeas cauza.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 06 Sep 2006 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea cu regenerarea este perfecta (in realitate chiar asa se si intampla).

Nu este vorba de un transport propriu-zis sau de o penetrare a mediului.

La nivelul de observatie al fotonilor toate mediile au aceeasi densitate (minima cu putinta, asemanatoare cu cea a vidului).

Intradevar, nivelul macroscopic al planului oservational ne ofera panorama unor densitati diferite ale mediilor, dar odata antrenati in observarea comportamentului intim al fotonului, posibilitatea de a distinge experimental diferentele de densitate dispare.

Aluatul de baza al universului ramane totusi eteric.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Sep 2006 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

După cum se poate vedea la „Despre mișcarea elicoidală”, am demonstrat că lumina nu se poate propaga în vid. Aceasta este părerea mea și nu pot duce mai departe raționamentul tău, Cris. Din punctul meu de vedere, vidul este o substanță extrem de diferită de toate celelalte substanțe, atât de diferită, încât „propagarea luminii în vid nu respectă aceleași reguli ca cele din mediile elastice”.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 06 Sep 2006 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si atunci de ce vedem Luna, Soarele, stelele etc... ?
Ai sa spui ca nu-i vid perfect... sper ca nu.

Florin

Abel Cavași a scris:
După cum se poate vedea la „Despre mișcarea elicoidală”, am demonstrat că lumina nu se poate propaga în vid. Aceasta este părerea mea și nu pot duce mai departe raționamentul tău, Cris. Din punctul meu de vedere, vidul este o substanță extrem de diferită de toate celelalte substanțe, atât de diferită, încât „propagarea luminii în vid nu respectă aceleași reguli ca cele din mediile elastice”.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

florin1982 a scris:
Si atunci de ce vedem Luna, Soarele, stelele etc... ?
Ai sa spui ca nu-i vid perfect... sper ca nu.

Ai înțeles foarte bine: între noi și Soare, Lună, stele, etc. nu există vid perfect. De ce ai sperat că nu voi spune aceasta?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vidul are nenumarate definitii dar una pe care eu consider ca fiind acceptata de toata lumea este:

Spatiu lipsit de materie si de energie. (nu stiu in ce masura mai exista spatiul respectiv ca pentru a dovedi ca exista trebuie sa faci masuratori iar ca sa faci masuratori trebuie sa ai ceva putin mai mult decat nimic ori daca ai ceva putin mai mult decat nimic atunci nu mai este vid... ai introdus un instrument-> "ai perturbat" vidul).

Ce probleme ar avea lumina in cazul propagarii prin nimic? De ce ar avea nevoie de suport material etc.?

Florin

P.S>: fara a copia ceea ce zice HaO Germany... suntem pe forum si aici ne zicem tu Smile cel putin nu cred ca sunt in masura sa mi se spuna dumneavoastra. Daca alti vorbitori/scriitori pe forum au probleme pot sa ne comunice si ulterior ne vom adresa dumnealor cu dumneavoastra.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 06 Sep 2006 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

florin1982 a scris:
Vidul are nenumarate definitii dar una pe care eu consider ca fiind acceptata de toata lumea este:

Spatiu lipsit de materie si de energie.

Îmi place definiția pentru simplitatea, eficiența și corectitudinea ei (neglijând imposibilitatea ca o mărime fizică precum este energia să poată fi localizată în spațiu; mărimile fizice nu pot fi localizate în spațiu, ci doar substanța și câmpul).

florin1982 a scris:
Ce probleme ar avea lumina in cazul propagarii prin nimic? De ce ar avea nevoie de suport material etc.?

Cred că dacă ceva precum este lumina ar putea pătrunde în vid, s-ar strica vidul acela și nu ar mai fi vid pentru că lumina transportă energie. Chiar din definiția dată de tine rezultă că vidul este lipsit de energie (deci, mai corect, de câmp).

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 07 Sep 2006 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, corect tocmai de aceea am spus mai sus ca nu-si au locul argumentari de genul vidul cosmic nu este vid perfect.
Lumina nu are nevoie de suport material pentru a se propaga. Cel putin in acceptiunea curenta iar confirmarile experimentale demonstreaza acest lucru.

Florin

Abel Cavași a scris:
florin1982 a scris:
Vidul are nenumarate definitii dar una pe care eu consider ca fiind acceptata de toata lumea este:

Spatiu lipsit de materie si de energie.

Îmi place definiția pentru simplitatea, eficiența și corectitudinea ei (neglijând imposibilitatea ca o mărime fizică precum este energia să poată fi localizată în spațiu; mărimile fizice nu pot fi localizate în spațiu, ci doar substanța și câmpul).

florin1982 a scris:
Ce probleme ar avea lumina in cazul propagarii prin nimic? De ce ar avea nevoie de suport material etc.?

Cred că dacă ceva precum este lumina ar putea pătrunde în vid, s-ar strica vidul acela și nu ar mai fi vid pentru că lumina transportă energie. Chiar din definiția dată de tine rezultă că vidul este lipsit de energie (deci, mai corect, de câmp).
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 08 Sep 2006 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

florin1982 a scris:
Da, corect tocmai de aceea am spus mai sus ca nu-si au locul argumentari de genul vidul cosmic nu este vid perfect.
Lumina nu are nevoie de suport material pentru a se propaga. Cel putin in acceptiunea curenta iar confirmarile experimentale demonstreaza acest lucru.


Florin, acesta nu mi se pare a fi un argument al existenței vidului perfect și nici al propagării luminii prin vid. Iar confirmările experimentale de care vorbești nu pot exista, deoarece nu se poate realiza vid perfect.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 08 Sep 2006 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce consecinte ar avea faptul ca un experiment efectuat in vid ar pune in evidenta ca un observator aflat in miscare percepe lumina cu viteze diferite in functie de directia de deplasare?

Ultima modificare efectuata de catre cris la 08 Sep 2006 10:14, modificat de 1 data in total
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 08 Sep 2006 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar demonstra că experimentul nu a fost realizat în vid.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 08 Sep 2006 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Ar demonstra că experimentul nu a fost realizat în vid.

Hai sa trecem peste chestia asta.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 08 Sep 2006 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok! Încercăm să trecem peste asta și ai să vezi cât de vulnerabile sunt experimentele în fața interpretărilor. Deci, pe lângă interpretarea pe care am dat-o eu inițial când am afirmat că un asemenea experiment ne-ar arăta că nu a fost realizat în vid, ar mai putea exista și următoarele interpretări:
- timpul sau spațiul care a fost estimat pentru determinarea vitezei luminii s-a dilatat sau s-a contractat în așa fel încât valoarea vitezei a apărut (în mod greșit) a fi diferită într-o direcție față de cealaltă;
- experimentul lui Michelson și Morley ar fi contrazis, cel puțin pentru efecte de ordinul doi pe care le-a detectat acest experiment;
- am putea determina un reper absolut prin care să putem stabili o direcție privilegiată în Univers;
- etc.

Iată cât de interpretabile sunt experimentele! Iată cât de mult sunt ele influențate de prejudecățile pe care le avem noi față de rezultatul pe care îl așteptăm de la acel experiment! Iată de ce nu am încredere mai mare în experimente decât în logică!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact