Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar90_bino_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Konus 20x80


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Sep 2008 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Konus 20x80
Raspunde cu citat (quote)

Are cineva Konus 20x80?? As vrea sa stiu cum se impaca cu el. Am inteles ca cel putin optica e ruseasca si constructia din aluminiu nu plastic. Pretul e chiar atractic fata de alte SF-uri Very Happy si ma tenteaza sa-mi iau unul. Care e verdictul?
Sus
KLK
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 190

Motto: Nihil sine Deo

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Sep 2010 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, e cam vechi topicul dar aici merge sa scriu. Mi-am luat un binoclu 20X80 Konus din primavara, am dat peste el intamplator intr-un magazin de pescuit cautand un izopren si o pelerina. Initial am avut indoieli asupra lui, folosit din mana sau pus pe un sistem de stabilizare home-made a dezamagit. Dupa ce l-am pus pe un trepied foto situatia s-a schimbat considerabil. Eu il folosesc foarte mult pentru observatii pe timp de zi la natura dar pentru ca e usor de scos din geanta si pus din doua miscari pe trepied il folosesc cu placere noaptea cand sunt obosit si nu am chef sa 'tarasc' de dobson in curte. Recent am fost in delta cu el, dintr-un turn de veghe am facut observatii placute la pasari.
Am vazut cu el deep-sky urile din Sagetator, M31, roiul dublu din Perseu, in Hercule M13 si M91, am zarit si M51. La jupiter am vazut satelitii, planeta prezenta o 'caciulita' colorata datorata aberatiilor inerente.
La ce bani am dat pe el chiar face, nu se compara cu fake-urile de pe piata, greutatea de 2,4 kg spune ceva. Adica chiar e binoclu nu jucarie din plastic. Nu e un binoclu din linia intai pentru ca are acoperiri antireflex albastre, prisme bk7, un camp cam micut de 2,8 grade fata de 3,3 grade pe care le avea un alt binoclu cu aceleasi specificatii pe care l-am folost acum catva ani, imaginea putin mai intunecoasa decat la un celestron 15X70. Focalizarea trebuie facuta mai cu atentie.
Il recomand iubitorilor de natura pentru raportul bun calitate/pret [400 lei] si nu numai. Neaparat ii trebuie macar un trepied foto-video, atunci arata el ce poate. Personal il voi folosi mult timp de acum in colo, voi investi doar intr-un alt trepied mai robust care sa nu aibe deloc joc la cap. Eu il car sub forma aceasta, intr-o geanta de merinde militara [daca vrea cineva mai am doua]in care am indepartat peretele despartitor,de care am legat si trepiedul. Iar observatiile le fac obligatoriu de pe un scaunel de camping pe care il pot agata de rucsac sau in mana.



la releu.jpg
 Descriere:
la observatii pe deal
 Marime fisier:  79.45 kb
 Vizualizat:  de 5385 ori

la releu.jpg



geanta binoclu trepied.jpg
 Descriere:
kit de transportat binoclul si trepiedul
 Marime fisier:  34.23 kb
 Vizualizat:  de 5385 ori

geanta binoclu trepied.jpg


Sus
ljuba
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Dec 2010
Mesaje: 113

Motto: la vita e bella

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Dec 2010 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului: binoclu konus 20x80
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat anul trecut un Konus 20x80. Pachetul continand binoclul a sosit chiar pe 24 decembrie. Ofera mult fata de pret. Pleiadele, Hyadele superbe. Cu rabdare si adaptarea ochilor in Orion se vede structura in nebuloasa. Uitandu-ma vara la m31 se vede partea centrala ca o pata cetoasa. Am incercat si fara trepied dar era imposibil sa mentin imaginea stabila.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact