Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0020~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225236
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Probleme - compensatie dioptrica


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 12 Dec 2010 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Probleme - compensatie dioptrica
Raspunde cu citat (quote)

In dorinta de a-mi cumpara un binoclu bun am facut un "raid" prin mai multe magazine pentru a testa diferite binocluri, care se pot gasi pe piata noastra. Am cautat in principiu un binoclu 10x50. M-am jucat cu urmatoarele tipuri de binocluri:
-Olympus 10x50 DPS I
-Olympus 8-16 x 40 Zoom DPS-I
-Nikon 10x50 ACTION VII
-Nikon Action EX 10x50 CF
-Nikon 10x56 MONARCH
-Pentax 10 X 50 XCF
-Pentax 12 X 50 PCF WP II
-BTC 10x50
Nu fac un review ci doar relatez niste impresii mai mult subiective.

Binoclurile sunt din clase oarecum diferite de pret, insa calitatea celor mai scumpe nu pot spune ca m-a impresionat foarte tare.
Binoclurile Olympus 10x50, Nikon 10x50 Action VII, Pentax 10x50 XCF mi s-au parut a fi cam la fel de proaste. De fapt un Skywatcher 10x50 sau BTC 10x50 - mai ieftine - par sa aiba o calitate chiar ceva mai buna.
Toate aveau pincushion suparator, aberatii cromatice maricele si calitatea imaginii mediocra.

Cele mai scumpe : Nikon Action EX si Pentax PCF mi s-au parut sensibil mai bune, dar parca totusi calitatea nu mi s-a parut a justifica intru totul pretul. Pentaxul era 12x50 (nu aveau pe stoc un 10x50). Imaginea era buna pe aproape tot campul, aberatii mici, insa din pacate campul este cam ingust si faptul asta mi s-a parut cam obositor. Nikon-ul Action Ex are camp-ul ceva mai confortabil, insa imaginea e alterata de distorsiune pincushion si nu e clara decat pe vreo 3 sferturi din camp.

In fine Nikon Monarch, care e foarte scump, avea aberatii cromatice destul de mari si suferea si el de putin pincushion. Imagine clara pe vreo 80% din camp. In mod bizar in zona marginala din partea de jos se vedea mai prost decat in zona marginala superioara. Eu l-am gasit cel mai confortabil la privit (prin el Smile ). Insa pretul mi s-a parut totusi foarte ne-confortabil, pentru ceea ce mi s-a parut mie ca ofera.
Nu am avut ocazia sa ma uit printr-un binoclu de clasa superioara. Mi-ar placea sa incerc un binoclu Fujinon mai ieftin, dar nu stiu unde se poate face asa ceva in Romania. Cele scumpe de tot (Zeiss etc) la fel si nici nu imi imaginez cand o sa fiu dispus sa dau peste 1000 euro pe un binoclu.
Ideea este ca sunt cam dezamagit. Personal ma asteptam la ceva mai mult de la Pentax si Nikon (cele de cca 700 lei). Iar pentru Nikon Monarch eu unul nu as da 450-500 euro.

Imi aduc aminte ca m-am uitat in copilarie printr-o vechitura de binoclu militar german si calitatea imaginilor era net superioara.
Ma intreb daca binoclurile de la Fujinon, cam de acelasi pret cu Nikon Monarch, de exemplu cele din gama FMT, sunt cam la acelasi nivel de calitate. O alta intrebare ar fi daca binoclurile din gama superioara de peste 1000 euro, chiar sunt cu mult mai bune decat Monarch-ul acela si daca astfel justifica pretul asa de mare.

Problema mai serioasa (pentru care am si deschis topicul acesta) cu care ma confrunt, ar fi aceea a compensatiei dioptrice. Afara de Nikon Monarch, la care intr-adevar am reusit sa obtin o imagine convenabila destul de usor, la toate celelalte binocluri am obtinut greu un reglaj multumitor si la majoritatea (afara de Pentax PCF), cel mai bun reglaj era totusi insotit de un usor disconfort.
Totusi, persoana care era cu mine, a afirmat ca putea obtine o imagine clara si fara disconfort. Evident - cu ochelarii pe nas problema pare sa dispara, insa campul vizual e mult redus.
Eu am o miopie combinata si cu astigmatism. Astigmatismul sa fie de vina? Totusi Nikon Monarch-ul acela mi-a dat o imagine buna (dar nu perfecta). Iar binoclul meu de acasa - Kronos 6x30 e si el ok.

O chestiune care ma bantuie este urmatoarea: daca problema e de la ochii mei, oricat de bun sau de scump ar fi binoclul - nu ma va multumi.
Exista cineva de pe aici , care are miopie si astigmatism si s-a mai confruntat cu aceasta problema (dificultati de compensatie dioptrica)?
In acest caz cunoasteti vreo marca de binocluri la care compensatia asta este mai buna (facila, etc)?
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Dec 2010 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Probleme - compensatie dioptrica
Raspunde cu citat (quote)

salut, eu am aceeasi problema ca tine dar folosesc ochelarii cu un binoclu ce are reglaj pe adancime al protectiilor de ocular ce permite apropierea ochelarilor de ocular fara ca sa se atinga si fara sa am vignetare. binoclul este un noname 10x50 acceptabil.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2010 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principal cred ca disconfortul semnalat este datorat astigmatismului din dotare care nu poate fi compensat prin reglaj dioptric.
In afara de acest lucru eu as mai introduce in discutie si nivelul de acomodare cu instrumentul in cauza.
Nu de putine ori mi s-a intamplat ca un astfel de instrument care la inceput nu-mi arata nimic deosebit fata de altul sa ajunga sa-mi placa dupa ce l-am folosit de cateva ori si am inceput sa ma acomodez cu el.
Acest lucru nu s-a intamplat insa in toate cazurile.
Este adevarat pe de alta parte ca un binoclu foarte bun se simte de multe ori "din prima".
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Dec 2010 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Probleme - compensatie dioptrica
Raspunde cu citat (quote)

so999 a scris:
O chestiune care ma bantuie este urmatoarea: daca problema e de la ochii mei, oricat de bun sau de scump ar fi binoclul - nu ma va multumi.
Exista cineva de pe aici , care are miopie si astigmatism si s-a mai confruntat cu aceasta problema (dificultati de compensatie dioptrica)?
In acest caz cunoasteti vreo marca de binocluri la care compensatia asta este mai buna (facila, etc)?


In cazul asta, sfatul meu e sa iei un binoclu care are eye relief mare, ca sa poti sa folosesti ochelarii. Ideea e urmatoarea: compensatia dioptrica compenseaza Razz diferenta la focalizare intre ansamblurile luneta dreapta - ochi drept si luneta stanga - ochi stang. Atat.
Pentru a compensa astigmatismul ochilor trebuie sa folosesti ochelarii.

Tinand cont de asta, sfatul al doilea (cred ca asa ai si procedat) este sa faci toate testele ptr binocluri cu ochelarii pusi. Da, este mai incomod, dar pe de alta parte este singura modalitate sa elimini astigmatismul din calcul, si sa distingi mai bine intre calitatile optice ale fiecarui binoclu.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 13 Dec 2010 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri.
Intr-adevar, nu te poti acomoda cu un binoclu in cele 10 minute de testare. Oricum ce am relatat despre binocluri sunt impresii subiective.
Am testat binoclurile si cu ochelari si fara. Este adevarat ca binoclurile mai bunicele performau rezonabil daca nu "foloseam" astigmatismul din dotare - purtand ochelarii.
Dar din pacate ochelarii introduc un disconfort semnificativ. In plus in ciuda reliefului ocular destul de mare la Nikon-uri - vreo 17 mm - campul vizual era totusi semnificativ redus. Nikon action Ex parca avea niste cupe dragute care se puteau roti si regla ca inaltime, dar chiar complet retrase tot aveam dificultati.

Asta este.
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 14 Dec 2010 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa incerci sa-ti iei lentile de contact pe care sa le folosesti doar cand iesi la observatii. Totul e sa le tolerezi.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Dec 2010 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmm, ce cred eu e ca ochelarii "reseteaza" lista de criterii Smile
Trebuie intai sa faci o lista cu binocluri care au eye relief mare si cupele ocularelor tip fold-sown sau twist-up.
Abia apoi poti sa te apuci sa evaluezi calitati optice.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact