Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

De ce este colorat obiectul M57?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Aug 2006 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului: De ce este colorat obiectul M57?
Raspunde cu citat (quote)

Văzând că există printre voi oameni binevoitori care vor să-mi răspundă la unele dintre întrebări, mai deschid aici acest topic în care aș dori să clarificăm de ce este colorat obiectul M57.
Până acum mi s-a tot explicat (și n-am reușit să înțeleg) la secțiunea „Astrofoto”, topicul „fotografii din tabăra Lyra” faptul că acele culori apar datorită gazelor diferite care emit culorile deoarece ard.
Vă rog să-mi spuneți DE CE ARD acele gaze? De atâta timp de când a explodat steaua aceea, sau ce-o fi fost ea, gazele AR FI TREBUIT SĂ SE STINGĂ!
Eu cred că acele culori se datorează MIȘCĂRII prafului rezultat. Materia de la periferie merge (decelerează) mai încet, deci este mai roșiatică, iar materia din apropierea centrului merge (decelerează) mai repede, deci este mai albăstruie. Teoria mișcării elicoidale explică fenomenul prin aceea că particulele din obiectul M57 sunt încărcate electric (așa cum este orice corp) și radiază datorită mișcării lor.
Priviți mai bine obiectul și spuneți-mi de ce nu s-au stins acele gaze!
http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:M57_The_Ring_Nebula.JPG
Evident, voi înțelegeți că fenomenul prezentat nu este unul particular sau lipsit de importanță. Concluziile pe care le vom trage aici au consecințe profunde în întreaga Fizică.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 30 Aug 2006 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hihi.. ce ma dixtreaza topicurile astea de reinventat roata Very Happy Am fost un pic rau cu replica asta, dar nu m-am putut abtine.
Ca sa fie clar cum sta treaba cu culorile din nebuloasele planetare. Nebuloasele planetare sunt in general colorate rosu pe margine si merg catre albastru spre interior. De ce asta? Fiindca gazul de pe marginea nebuloasei este mai rece decat acela aflat spre interior. De ce ajunge respectivul gaz sa emita fotoni? Datorita unui proces fizic destul de simplu care se numeste ionizare. Dupa moartea stelei, in tot spatiul din jurul ei sunt emise cantitati mari de radiatie UV. Radiatia UV intra in contact cu gazul ejectat de stea in momentul mortii si il ionizeaza, iar acesta emite fotoni. In apropierea stelei, intensitatea UV este mai putin atenuata asa ca respectivul gaz se ionizeaza mai puternic si emite in lungimi de unda albastre. Pe marginea nebuloasei, radiatiile UV sufera o atenuare mai puternica asa ca emisia se face mai mult in rosu. Asta e doar unul dintre procesele simple ce se desfasoara acolo.
Asa ca chiar nu are sens sa ne apucam acum sa formulam teorii noi si "revolutionare" asupra unor fapte explicate foarte bine.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Aug 2006 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acu’ să nu ne fie cu bănat (hihi), dar de ce o stea moartă emite radiații ultraviolete și nu infraroșii sau gamma? Și dacă steaua tot a murit, de ce mai emite ea radiații? Sau dacă radiațiile au plecat de mult de lângă stea, cum de nu s-au îndepărtat de praf? Și radiațiile ultraviolete pot ioniza orice, oricând?

Am pus atâtea întrebări numai ca să vezi că aici nu se reinventează roata.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se reinventeaza roata ci se redescopera diagrama Herzsprung-Russel. Very Happy Dar cred ca in ritmul asta o sa ajungem si la roata (sau elice)
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar cine a spus ca dupa moartea unei stele, corpul care ramane in urma ei nu mai emite nimic, sau ca e complet mort? In urma ejectarii straturilor superioare pentru a se forma o nebuloasa planetara, in locul stelei initiale ramane o pitica alba. Piticele albe sunt niste stele fierbinti, deoarece reprezinta practic nucleul stelei initiale, care are o temperatura mai mare decat temperatura de suprafata a stelei ce a murit. Temperatura tipica a unei pitice albe la formare e pe undeva pe la 100.000 K. Cea mai fierbinte pitica alba cunoscuta azi are ceva mai mult de 200.000 K si se afla daca nu ma insel in nebuloasa planetara NGC 2440. Temperatura asta mare a stelei centrale face ca ea sa aiba o curba Planck cu varful in domeniul UV. Astfel pitica alba va emite foarte puternic in UV si chiar in X. Evident, cu timpul piticele albe se racesc. Dar se pare ca de la formarea Universului si pana acum nu a fost timp suficient pentru ca macar o pitica alba sa se raceasca complet. Din cate stiu ar fi nevoie de cateva sute de miliarde de ani pentru ca o WD sa se raceasca de tot (cele mai reci sunt pe la 3900 K).
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce reactii intretin caldura piticei albe ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asculta mai alex, cum iti permiti tu sa spui ca "de la formarea Universului si pana acum nu a fost timp suficient". Pai tu nu stii ca Abel nu e deacord cu teoriile astea neroade care sustin ca Universul s-a format. Universul exista de cand lumea...aaa...care lume? Vreau sa zic ca dintotdeauna. Very Happy
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Aug 2006 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte explicit răspunsul tău, alex. Dacă îmi poți răspunde la fel și la celelalte întrebări, ești o bomboană. De asemenea răspunsuri am (avem) nevoie. Nici eu nu le știu pe toate (sau nu le pot corobora pe toate, chiar dacă am știut atât de temperatura piticelor, cât și de curba Planck).
Deci, dacă ai timp, mai aștept să-mi spui cum de acele radiații pot ioniza atâta materie, din moment ce știm că radiațiile UV sunt puternic absorbite și de un strat subțire de substanță (stratul de ozon este foarte subțire).

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2006 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Astfel pitica alba va emite foarte puternic in UV si chiar in X.

In afara de frecventa aici mai e vorba si de intensitate.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Aug 2006 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, dragon. M-a pus pe gânduri. Într-adevăr putem admite și o intensitate mai mare. Deci să înțeleg că ionizarea ar putea fi considerată o cauză a culorii. Vă mulțumesc. Deocamdată sunt mulțumit de răspunsuri. Totuși, mă voi mai gândi la acest lucru, deoarece cred că există asemenea nebuloase colorate chiar dacă nu au nicio stea în mijloc. O să mai caut să văd dacă găsesc.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 31 Aug 2006 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai o si gasesti nebuloase care sunt colorate dar nu au stele in centrul lor.
In afara de nebuloasele planetare mai avem nebuloase de emisie, de reflexie si nebuloase obscure. Nebuloasele planetare, practic sunt tot nebuloase de emisie, dar forma lor particulara le-a facut s aintre intr-o noua categorie, mai degraba morfologica.
Nebuloasele de emisie, sau norii de hidrogen ionizat (HII) - numiti asa datorita faptului ca sunt compusi in principal dein HII si electroni liberi, devin luminoase datorita emisiei de fotoni. La fel, cum am explicat mai devreme, gazul e ionizat de radiatia UV emisa de stelele fierbinti (majoritatea tinere) din apropiere. Cel mai puternic emit in rosu nebuloasele astea; marea majoritate sunt rosii. Avem multe exemple pentru astfel de nebuloase (cum ar fi nebuloasa M8 din SGR, M42 din ORI etc.)
Nebuloasele de reflexie devin luminoase pentru ca reflecta si imprastie lumina stelelor din apropiere. Stelele din apropierea lor, in acest caz nu sunt indeajuns de fierbinti pentru a ioniza gazul si a-l face sa emita fotoni. Sunt insa suficient de stralucitoare pentru a crea suficienta imprastiere pe particulele din norul de gaz. Deoarece lungimile de unda albastre sunt imprastiate mai "puternic" sa zic asa, decat cele rosii, de aceea nebuloasele de reflexie au de obicei culoarea albastra. (din aceeasi cauza e si cerul albastru, ca fapt divers). Nebuloase de reflexie avem in cadrul roiului deschis Pleiadele- nebuloasa Merope in TAU, sau o parte din nebuloasa Trifida (M20) in SGR.
Nebuloasele obscure sunt tot nori de HII, numai ca nu sunt excitati de stele din apropiere. Ele apar ca niste nori intunecati care fac sa dispara stelele in zona respectiva sau sunt vizibile pe un fundal de nebuloasa de emisie. Sunt nori moleculari destul de densi. Un exemplu celebru este nebuloasa Cap de Cal din ORI.
Ar mai exista un tip de nebuloasa si anume restul de supernova (SNR). Astea arata oarecum ca niste nebuloase planetare numai ca sunt mult mai rasfirate avand in vedere cataclismul in urma carora au fost produse. In apropierea ramasitei stelei (o stea neutronica de exemplu) neutornii relativisti ce spiralizeaza pe liniile de camp magnetic emit radiatie sincrotron. Radiatia asta are si ea o componenta UV care ionizeaza gazul la fel cum am povestit mai devreme. Bine mai sunt pe-aici niste procese de excitare datorate undei de soc emise de supernova dar deja am scris prea mult. O simpla cautare pe google despre asemenea cjestii poate aduce raspunsuri multe.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2006 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alex, de ce te chinui singur?
... Pupici de la Catalina Very Happy .

... pentru autentificare:lucia maria.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Aug 2006 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce culoarea albastra e cea mai imprastiata si nu e cea violeta ? Stiu ca cerul e albastru pentru ca albastrul are lungimea de unda mai mica decat cea rosie. Dar violetul o are si mai mica. De ce nu e cerul violet ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Aug 2006 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever>>> ce vede ochiul tau?
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 01 Sep 2006 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
De ce culoarea albastra e cea mai imprastiata si nu e cea violeta ? Stiu ca cerul e albastru pentru ca albastrul are lungimea de unda mai mica decat cea rosie. Dar violetul o are si mai mica. De ce nu e cerul violet ?

Acel albastru e o medie in care preponderenta o au lungimile de unda mici. Nu numai radiatia violeta se imprastie. O face doar mai mult decit celelalte.

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact