Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24843600659_8c0c5ddc01_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225298
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skywatcher Newton 150/750


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
chris_dvb
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2009
Mesaje: 3



Localitate: Heidenheim, Germania

MesajTrimis: 17 Iul 2009 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Skywatcher Newton 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea, de curand am achizitionat si eu un Skywatcher Newton 150/750 pe montura NEQ3. Am facut si niste mici observatii, mai precis Saturn si Jupiter. Blocul in care locuiesc nu-mi prea permite mai mult. Vreau sa precizez ca impreuna cu telescopul am primit 2 oculare: de 25 mm si de 10 mm cat si o lentila barlow 2x. La Jupiter am reusit sa observ 2 dungi orizontale impreuna cu lunile lui. Acceptabil cred eu, desi parea destul de mic in comparatie cu ce poze am gasit pe net facute cu acelasi telescop, iar la Saturn, pot spune ca m-a descurajat putin, Dupa ce ca abia am reusit sa-l focusez cat de cat cu greu am reusit sa observ, sau mai bine zis sa-i ghicesc inelul. Nici vorba de Cassini. Mic de tot, ce sa mai zic... La deepsky nu m-am 'bagat' ca deocamdata nu permite balconul asa ceva. Deci as vrea sa intreb cunoscatorii care au avut de a face cu asa ceva, daca merita investitia in telescopul meu in continuare, ma refer la alte obiective mai performante sau un Barlow mai puternic??? Chiar aveam de gand sa ma interesez cu timpul de o montura motorizata pt astro-fotografie... Am un Nikon D60.

Astept parerile si sfaturile voastre si va multumesc pt orice ajutor! Sad
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2009 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oculare bune sau barlow bun nu strica niciodata, sunt bune si la viitoarele scule pe care (eventual) le vei achizitiona...deci go for it. Merita sa il fortezi putin fie cu un barlow 2x sau cu un ocular mai puternic sau chiar cu ambele. Insa ai grija si la alte aspecte: turbulentele atmosferice, turbulentele din tub mai ales pe caldurile astea.
Sus
chris_dvb
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2009
Mesaje: 3



Localitate: Heidenheim, Germania

MesajTrimis: 17 Iul 2009 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Oculare bune sau barlow bun nu strica niciodata, sunt bune si la viitoarele scule pe care (eventual) le vei achizitiona...deci go for it. Merita sa il fortezi putin fie cu un barlow 2x sau cu un ocular mai puternic sau chiar cu ambele. Insa ai grija si la alte aspecte: turbulentele atmosferice, turbulentele din tub mai ales pe caldurile astea.


Deci un barlow 2x de la TS am deja, eventual poate un ocular mai mic de 10 mm? mersi oricum pt raspuns. ai dreptate si vremea e de vina cateodata...
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 17 Iul 2009 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Instrumentul pe care l-ai achiziționat este bun.
Trebuie să verifici dacă este colimat, pentru că altfel nu vei avea imagini de calitate. În plus observațiile făcute de pe balcon pot fi afectate de radiația calorică a blocului- mai ales în serile ce urmează unor zile caniculare-(poate de aici focusarea dificilă a imaginii). În plus instrumentul nu este chiar dedicat observațiilor planetare, deși bine colimat și cu un barlow bun produce imagini decente și la observațiile planetare. În privința lui Saturn, în condițiile actuale ale poziției inelului (văzut aproape pe cant) Diviziunea lui Cassini se percepe cu instrumente mai mari.
Toate aceste efecte negative cumulate, la care aș mai adăuga și poluarea luminoasă din localitate dau o rezultantă frustrantă.
Nu te descuraja, încearcă să remediezi ce poți, caută un locmai bun de observație (un cer negru) și vei vedea că lucrurile se vor îndrepta.
În privința mărimii imaginilor luate cu instrumente similare, constatăm cu toții că reclama e sufletul comerțului.
Dar ca să te consolez, ce n-am fi dat noi dinozaurii să fi avut în tinerețile noastre un newtonian de 150 mm plus montură ecuatorială...

_________________
mihai
Sus
chris_dvb
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2009
Mesaje: 3



Localitate: Heidenheim, Germania

MesajTrimis: 17 Iul 2009 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Salut,
Instrumentul pe care l-ai achiziționat este bun.
Trebuie să verifici dacă este colimat, pentru că altfel nu vei avea imagini de calitate. În plus observațiile făcute de pe balcon pot fi afectate de radiația calorică a blocului- mai ales în serile ce urmează unor zile caniculare-(poate de aici focusarea dificilă a imaginii). În plus instrumentul nu este chiar dedicat observațiilor planetare, deși bine colimat și cu un barlow bun produce imagini decente și la observațiile planetare. În privința lui Saturn, în condițiile actuale ale poziției inelului (văzut aproape pe cant) Diviziunea lui Cassini se percepe cu instrumente mai mari.
Toate aceste efecte negative cumulate, la care aș mai adăuga și poluarea luminoasă din localitate dau o rezultantă frustrantă.
Nu te descuraja, încearcă să remediezi ce poți, caută un locmai bun de observație (un cer negru) și vei vedea că lucrurile se vor îndrepta.
În privința mărimii imaginilor luate cu instrumente similare, constatăm cu toții că reclama e sufletul comerțului.
Dar ca să te consolez, ce n-am fi dat noi dinozaurii să fi avut în tinerețile noastre un newtonian de 150 mm plus montură ecuatorială...



Asa e, peste 2 saptamani o sa plec in concediu, mai bine zis acasa, in Romania si sper sa am loc in masina... O sa-l iau cu mine si sper sa fac observatii mai reusite din locatii mai potrivite si cu deschideri mai bune spre cer. Mersi fain pt incurajari cat si pt sfaturi! Wink

clear skies la toata lumea.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 18 Iul 2009 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:

Trebuie să verifici dacă este colimat, pentru că altfel nu vei avea imagini de calitate.


Daca chris_dvb e incepator, oricum nu va observa nicio diferenta chiar daca telescopul e colimat sau nu. Asa ca nu conteaza asta.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
RoBert
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2009
Mesaje: 2

Motto: Nu exista nici o limita la ce-as putea sa fac

Localitate: Borca - Neamt

MesajTrimis: 14 Aug 2009 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si bine v-am gasit!
Sper ca nu am postat gresit ... am si eu acest tip de telescop de ceva timp, am facut ceva observatii si invat destul de repede ( noroc de stellarium ) ... as avea cateva intrebari:

1. Ce constelatii imi recomandati sa invat? Incepusem se le invat de pe stellarium dar am vazut ca difera putin fata de constelatiile de pe astro-urseanu.ro sau constelatiile prezentate in atlasul primit cu telescopul.
2. As vrea sa mai imi iau niste oculare sub 10mm, as avea doua optiuni:
-doua oculare sau
-un ocular si un barlow 2x
3. Spunea cineva pe forum ca de la condens se strica calitatea oglinzilor, este adevarat?
4. Care e diferenta dintre 150/750 si 150/1200?
5. Pe telescop scrie Made in China, e de rau?

Multumesc

_________________
Nu exista nici o limita la ce-as putea sa fac
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1305




MesajTrimis: 14 Aug 2009 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RoBert a scris:
5. Pe telescop scrie Made in China, e de rau?

Multumesc

Eu am cumparat o luneta care cu toate accesoriile face cam 1000 de euro. Pe ea scrie tot Made in China, dar nu e de rau!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 14 Aug 2009 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut RoBert,
Bine ai venit pe forum.
Am să-ți răspund succint.
1. E bine să cunoști toate constelațiile. Există diferențe între atlase în privința desenului constelațiilor. Ele nu trebuie absolutizate, mai ales că aceste linii sunt imaginare și sunt rezultanta interpretării unor imagini mitologice sau din evul mediu.
2. Încearcă un ocular bun cu focala de 7,5 mm, vezi ce imagine obții, vei avea un câmp mai mic și o imagine mai mare și probabil mai slabă decât cu ocularul de 10.
Ar fi bine să testezi un ocular cu focala mai scurtă și un barlow (de pe la prieteni, cunoștințe) înainte de a le cumpăra. Colimează instrumentul - sunt suficiente linkuri pe forum- și fă testele repetat pe un cer bun și transparent. Dacă oglinda este bună și condițiile geometrice și astroclimat sunt bune vei fi mulțumit de instrumentul tău.
3. Condensul este apă distilată care dizolvă praful aflat la suprafața oglinzii.După uscare pot apărea pete care afectează întrucâtva calitatea opică
4. Diferența de focală la aceiași apertură modifică luminozitatea. Primul telescop este destinat în special obiectelor de cer profund, iar al doi-lea este recomandat pentru observații planetare.
5. Nu e de rău. Cu bani puțini ai un instrument decent.
Mai vorbim

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Aug 2009 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RoBert
Iti urez succes in hobby-ul astronomic.
Constelatiile sunt niste arii/zone de pe cer,granitele constelatiilor sunt niste insiruiri de arce de cercuri mari si cercuri mici ale sferei ceresti,ce-i drept imbarligate dar urmand intotdeauna directiile coordonatelor astronomice,numite ascensia dreapta si declinatia.Tot ce se afla in mod aparent in interiorul granitelor unei constelatii ,se spune ca apartine acelei constelatii,ori ca se vede cu ochiul liber ori ca este la limita telescopului Keck.Evident,in orice constelatie exista stele,mai stralucitoare sau mai slabe.Cele mai stralucitoare sunt numite si stelele principale ale constelatiei.Se obisnuieste sa se uneasca aceste stele principale,si numai ele, cu linii imaginare,in vederea formarii unor figuri geometrice.Aceasta este insa o cutuma,cu radacini in temutul ,intunecatul si totusi minunatul Ev Mediu.Nu exista ,si nu este nevoie sa existe ,un mod standard de unire cu linii imaginare a stelelor principale.Atat hartile Observatorului Urseanu cat si cele din stellarium sunt corecte,unirea stelelor cu linii imaginare constituie doar o metoda mnemotehnica .
Eu am doua oculare orthoscopice japoneze Vixen,foarte bune dar am si un Plossl ,pe care scrie foarte clar ca este facut in China,si care sub nici un aspect nu se da batut in fata niponilor.
Apropo,cam la ora aceasta,trebuie sa-mi soseasca in tara,multumita unui generos astro-prieten ,mai multe componente optice printre care un nou ocular Plossl chinezesc.Sunt sigur ca e de bine.Mircea
Sus
cassiopeialt
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2009
Mesaje: 18

Motto: a exista inseamna a cunoaste

Localitate: Petrosani

MesajTrimis: 16 Aug 2009 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Am si eu un asemenea telescop si am fost dezamagit cand am privit prima data prin el. Cei cu experienta care spun ca fara un ocular bun nu faci mare branza au dreptate. De asemenea am luat si un colimator cu laser care este foarte util.
Dupa colimare si cu un ocular mai de calitate am reusit sa vad clar ca lacrima inelele lui Saturn si micul spatiu inca gol dintre planeta si inele(si asta era prin aprilie cand atmosfera nu mai era calma). Mentionez ca nu am depasit marirea de 250x. desi marirea poate merge pana la 300x.
Despre jupiter nu pot spune mare lucru. Am reusit sa vad doar cele 2 benzi si satelitii si asta datorita turbulentei atmosferice ridicate.
Venus l-am vazut ca pe o mica luna bine conturata.
Cat despre astrofotografie m-am oprit la a fotografia constelatii sau luna prin telescop, cu un adaptor, deoarece in acest caz nu rebuie timpi de expunere mari. Fara o montura motorizata nu faci nimc, si asta e doar o componenta dintre multe altele de care ai nevoie.
Succes in observatii!

_________________
cassio
Sus
RoBert
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2009
Mesaje: 2

Motto: Nu exista nici o limita la ce-as putea sa fac

Localitate: Borca - Neamt

MesajTrimis: 17 Aug 2009 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri!
_________________
Nu exista nici o limita la ce-as putea sa fac
Sus
Crina Popescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Iun 2010
Mesaje: 14

Motto: Universul nu cunoaste timp, el isi poarta pe umeri miscarea infinita...

Localitate: Basarabia

MesajTrimis: 10 Iul 2010 03:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Skywatcher Newton 150/750
Raspunde cu citat (quote)

Salutare Chris!Sunt si eu posesoarea unui telescop care intretine o gama de caracteristici ca ale tale, doar ca face parte din seria Galaxy 1 Evolution 150-750, montatura ecuatoriala.Sa stii, ca te felicit pentru faptul ca ai reusit sa vezi Jupiterul atit de aproape, Sateurnul , etc...Pe cind eu, stii sunt atit de dezamagita Crying or Very sad ...Vreau sa vad planetele, si corpurile ceresti in baza unei apropieri evidente, pe cind, aparatul meu cosmic mi le infatiseaza intr-o masura similara ochiului liber... Poate e nevoie, sa cumpar un ocular care ar fi in gradul sa -mi apropie ochiul catre planete.In prezent utilizez doua, unul de 10,-20 mm...Tu, ce solutii ai probat pentru ca sa ajungi cu caracteristica telescopului de 150-750 pina la planete?..Astept cu nerabdare raspunsul tau...In speranta ca imi vei scrie, iti multumesc anticipat!!!!!!!
_________________
GALAXY 1 EVOLUTION , 150'750
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact