Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pamintul_se_roteste.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Olimpiada de Astronomie


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Olimpiade

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 20 Noi 2009 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Olimpiada de Astronomie
Raspunde cu citat (quote)

Aș dori să sugerez deschiderea unui topic legat de olimpiada de Astronomie.

În topicul respectiv aș vrea ca, pe baza programei, să alcătuim în comun un ghid, un manual dacă vreți așa, pentru cei care vor să participe la olimpiadă.

E necesar, chiar foarte necesar.

Să încerc să sistematizez motivele:
- Deși nu avem Astronomia cuprinsă între materiile din școală, avem rezultate excelente la olimpiadele internaționale de Astronomie si Astrofizică (Miruna Oprescu și Ioo Vilmosz sunt cunoscuți, cred, sper, întregii țări - ei sunt precum Nadia în anii 70-), nu mă pot opri să nu remarc faptul că Miruna, în clasa a 6-a, cunoștea clasificarea Harward a stelelor, diagrama Hertzprung-Russel era la degetul ei mic și cunoștea tabelul lui Mendeleev cu "hai Lina .........."
- Mulți elevi ar fi interesați dar nu au dascăli care să-i îndrume sau au dascăli ok dar care au nevoie să învețe ei înainte de a-i îndruma pe copii. Școala formală taie elanul elevilor și al dascălilor.
- Nu există nici un manual/ghid/tratat care să acopere complet și adecvat programa de olimpiadă. Sigur, există cărțile noastre, adică
"Laboratorul astrofizicianului amator"
"Cerul, o carte pentru toți"
"Astronomia invizibilului"
"Univesul"
Există și internetul.
- Cărțile la care ne-am referit noi - noi, cei care le-am cetit - ( ale lui Ureche, Nadolschi, Cristea etc) sunt accesibile pe net, ca și nenumăratele lucrări în Astronomie și Astrofizică ale diverșilor autori străini nouă, dar a sintetiza de pe internet un suport de curs ... e extrem de dificil.

_________________
הבה נגילה
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Noi 2009 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Compendiul de Astronomie acoperea acum 2-3 ani destul de bine programa pentru olimpiada. Oricum, elevii nu trebuie sa se limiteze doar la el. Mai trebuiesc si ceva culegeri de probleme.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2009 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un site unde ONA2009 isi are un loc.

www.astronomie.ro

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Noi 2009 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Compendiul de Astronomie acoperea acum 2-3 ani destul de bine programa pentru olimpiada. Oricum, elevii nu trebuie sa se limiteze doar la el. Mai trebuiesc si ceva culegeri de probleme.


dap.

_________________
הבה נגילה
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 22 Noi 2009 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Olimpiada de Astronomie
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Aș dori să sugerez deschiderea unui topic legat de olimpiada de Astronomie.

În topicul respectiv aș vrea ca, pe baza programei, să alcătuim în comun un ghid, un manual dacă vreți așa, pentru cei care vor să participe la olimpiadă.

E necesar, chiar foarte necesar.
...


Radu ma gandesc ca in mesajul tau initial te refereai la infiintarea unei categorii dedicate olimpiadelor de astronomie.

Am creat aceasta categorie, intitulata "Olimpiade", in sectiunea "Educatie", la adresa: http://www.astronomy.ro/forum/Olimpiade-f74.html . In noua categorie am mutat mesajele (topicurile) pe care le-am gasit pe aceasta tema.

Radu pentru initiativa si avand in vedere implicarea ta pe partea educationala, atat in cadrul forumului cat si in afara acestuia, te-am pus moderator in aceasta categorie.
Sus
Mihnea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Sep 2008
Mesaje: 99

Motto: de gustibus non est disputandum

Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Feb 2010 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cand este judeteana in acest an? Very Happy
_________________
Telescop SkyWatcher Dobson 200/1200
Classic Power Telescope 76/700
Binoclu Celestron SkyMaster 15X70
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Mar 2010 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Olimpiada judeteana
Raspunde cu citat (quote)

Maine , pe 6 martie, are loc faza judeteana a Olimpiadei de astronomie. Bafta tuturor participantilor!
Dupa cum am mai spus si pe blog, http://astrobotica.wordpress.com(inca timid si in continua schimbare!), pregatirile de reforma curriculara pentru descongestionarea programelor scolare vor duce la scaderea orelor de stiinte si transformarea lor intr-o disciplina integratoare gen stiinte, cu povesti timp de 1 ora pe saptamana. In aceste conditii, a mai vorbi despre introducerea astronomiei in curriculum este deja fictiune.
Exista si o parte buna, timpul liber ramas poate fi folosit de elev pentru un "after school' de astronomie!!!
Pentru profesori vom oferi la Craiova un curs GTTP in acest an deoarece sunt reprezentant pentru Romania.Si pentru Marte, ceea ce il va transforma poate in curs interplanetar, nu numai international!
Cu cine ne vedem la Nationala?
Sus
ghitzZza
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2009
Mesaje: 24



Localitate: Lupeni

MesajTrimis: 06 Mar 2010 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ca sa nu umplu forumul cu topicuri am sa postez aici , pentru cei care nu au avut ocazia sa participe, subiectele de la olimpiada judeteana de astronomie, anul scolar 2009/2010 :

Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 06 Mar 2010 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Da, bune subiecte!
Raspunde cu citat (quote)

Cu niste erori la grila de la subiectul 1 , baremele subpunctelor 1 si 8, niste desene cam ciudate ale constelatiilor la 1 subpunctul 2 care i-au indus in eroare pe unii elevi. Puterile au fost scrise aiurea la 1.7 si la problema 5 din cauza transformarii probabile din .doc in .pdf fara pastrarea formatarii.
Una peste alta destul de bine potrivite desi 1.7 si probl. 4 la juniori nu au facut prea bine la sanatate!
Modificarea de la precizari, inainte de 1995 seniori si dupa 1995 pana in 1996 juniori este in spiritul regulamentului internationalei care este....si trebuie respectat.
Sus
ghitzZza
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2009
Mesaje: 24



Localitate: Lupeni

MesajTrimis: 06 Mar 2010 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Da, bune subiecte!
Raspunde cu citat (quote)

Aveti, "din greseala", baremele?
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 06 Mar 2010 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putem vedea nivelul de cunoaștere al Astronomiei la noi.
- constelațiile prezentate nu sunt cele recomandate de I.A.U. (cred că sunt Cygnus, Ophiucus, Hercules, Delphinus); iar zodii, iar astrologie; se putea foarte bine face referință la ECLIPTICĂ, dacă trece prin constelațiile respective. Ophiucus este constelație zodiacală din punct de vedere astronomic: sună ca ... Shocked
- paralaxa este în coadă de pește, pentru că în Sistemul solar se folosește raza Pământului, iar pentru stele se folosește raza orbitei Pământului
- semnul desemnat pentru ridicare la putere este ^
- trebuie văzut baremul pentru problema 3 (are două soluții)
- ... Cool

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 07 Mar 2010 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului: ?
Raspunde cu citat (quote)

Voi posta baremele azi, dupa ce ma trezesc!
Nivelul creatiei este cel al creatorului ei, spunea cineva odata, demult, desi este cam off topic ce spun, fiind un citat din science fiction(vezi "Omul de cristal", cartea)
Pai bine, Andi, constelatiile sunt bine alese pentru ca elevii sa poata distinge intre definitia zodiacului, ca banda centrata pe ecliptica, si zodiacul astrologic, de care nu ne prea legam in astronomie. Inca am intalnit romani fericiti, prof de mate ,care au invatat in facultate constelatiile si care sustin sus si tare ca tot 12 sunt constelatiile zodiacale, fara a tine seama de definirea granitelor lor de catre IAU.
Eu ma refeream ca sunt desenate prost si un elev nu este un astronom neaparat, putand confunda usor Oph cu Cefeu si Hercule cu Fecioara sau cine stie, Pegas, daca desenau si ei mai clar elementele distinctive ale asterismului.... sa nu uitam ca Oph e purtatorul de sarpe, nu omul fara sarpe, si o groaza din elevi au facut confuzii, desi trebuie sa recunosc ca au fost destui care nu au facut. Si trebuie apreciata ideea, deoarece pana acum nu se dadea nimic legat de proba observationala , chiar daca in plus au impanat si destula astrofizica in subiecte, mai ales la juniori care de obicei nu au sanse reale la aceasta parte.
La rezolvarea de probleme nu folosesti ce vrei ci numai ce ai, altfel probabil nu se mai facea focul cu doua bete ci trimiteam bastinasii sa cumpere brichete... sau cumparau saracii astronauti un nou computer si baterii pentru Apollo direct de la primul martian in trecere... De acord ca stilul si ideile pot fi permanent imbunatatite.
Semnele sunt de obicei cunoscute de cei care le-au propus, mai stiti bancul , real de fapt , care a precedat realizarea placii destinate unui eventual contact cu civilizatiile extraterestre? Au inventat un limbaj cica universal, care ar putea fi inteles de catre orice tip de inteligenta, au scris un mesaj in acel limbaj si l-au propus grupului Drake. Urmarea? Nimeni nu l-a putut decodifica, desi dupa traducere au fost de acord toti ca este foarte simplu.Sugestia? Invatati tehnoredactare si in word si in pdf si unificati limbajele ....
Corect, dar nu a fost propusa decat o rezolvare si nu trebuie mai multe deoarece , daca elevul o gaseste pe a n-a care ajunge la rezultat, i se reface baremul pe rezolvare si i se acorda punctajul maxim. Este in orice regulament de olimpiada si tine cont de maxima cunoscuta "cititorii nostri sunt mai destepti decat ai lor!", adica in realitate corectura, la acest nivel superior clasei, sa se faca in favoarea elevului. Si asa a fost la toate olimpiadele, cu mici exceptii pentru care ne-am luptat sa le corectam de fiecare data, pentru ca si acesti elevi "de aur " merita.

Noapte buna....... a, da, nu am propus niciuna din problemele date!!!!
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2010 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Paralaxa unui corp ceresc observat de pe Pamant,
nu paralaxa unui corp ceresc observate de pe Pamant.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Mosu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2008
Mesaje: 234



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 07 Mar 2010 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Baremele oficiale
Raspunde cu citat (quote)

Oho, multe greseli este, ca e mai putine de 50 si asa se zice la Bucuresti!
Parca in Biblie se spunea "cine e far'de pacat sa arunce primul cu piatra!" Nu ca nu exista greseli, dar mai exista si bancul cu "iuteala de mana si nebagare de seama" , din cate stiu eu de cand eram in aceeasi locatie la Bucuresti era bine priceput pe acolo, la fel si diferenta dintre ignoranta si pur si simplu neverificarea unui text.
E adevarat ca nu trebuie confundati elevii de azi cu posibilii studenti sau doctoranzi de maine, dar hai, sa nu cadem in derizoriu. Si pe mine ma deranjeaza multe, dar mai ales cele de pe p(r)osturile nationale unde asemenea perle, transmise urbi et orbi, fac mai mult rau decat una de pe un forum in care se presupune ca obiectivul e astronomia. Si nimeni nu scapa de asa ceva!

Si acum uitati baremele. M-am trezit cu fata la cearceaf !



Extensia 'doc' a fost dezactivata de catre administrator, asadar acest atasament nu este afisat.

Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 07 Mar 2010 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Văd că și baremul este cu greșeli!
- subiectul 1.1 nu are răspuns corect; nu se știe ce este etatea Lunii. Răspunsul este figura B, dar cu secera în partea stângă, deci rotit spre stânga cu 180 de grade. Etatea Lunii începe cu 00zile00ore la Lună Nouă; la Primul Pătrar are etatea 07zile09ore; la Lună Plină are etatea 14zile18ore; la Ultimul Pătrar are etatea 22zile03ore.Să ne amintim că Luna este "mincinoasă", apropo de compararea părții ilumunate cu literele C și D!
- despre paralaxă am scris mai sus
- răspunsul corect la 1.8 este A și nu C, deoarece luna siderală nu este egală cu luna sinodică
- problema 3 este rezolvată pe jumătate, deoarece sunt două soluții, declinația stelei și latitudinea locului de observație fiind interschimbabile. Cel două soluții corespund situațiilor când culminația superioară se produce la SUD, respectiv la NORD de ZENIT; acest lucru nu se specifică în problemă. Deci nu am cum să discern între cele două soluții.
- ...

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Olimpiade Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact