Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC188_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224748
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Influențele turbulențelor atmosferice în observații.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
SDM
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 79



Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Iul 2009 08:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Influențele turbulențelor atmosferice în observații.
Raspunde cu citat (quote)

Dragi prieteni
Sper ca tema ce vreau să o abordez să fie potrivită pentru acest loc. Dacă nu este potrivită, rog adm să o mute acolo unde trebuie.
Mă confrunt cu ,,reglajul" unui telescop (254/1014/f4). Am folosit un colimator, dar nu am reușit să obțin o claritate mulțumitoare la putere de mărire mai mare. Astfel când folosesc ocular de 6,3,sau 4 mm și dacă mai adaug un barlow 2x, imaginea devine neclară. Suspectez colimarea dar vreau să întreb următoarele:
1. știind că este foarte cald afară problemele de claritate nu le pot pune și pe seama turbulențelor atmosferice ?
2. cum se văd la observațiile planetare (de ex. Saturn) turbulențele atmosferice ?
3. cum influențează turbulențele atmosferice claritatea imaginilor ?
4. se pot diminua efectele trubulențelor atmosferice ?
5. dacă da, care sunt procedurile ?
Mulțumesc
SDM
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 07 Iul 2009 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
turbulentele apar ca si cum ar fierbe imaginea iar imaginea apare cam tot timpul in ceata sau in miscare. Optic sa zic asa cum se vede asfaltul cand e fierbinte insa bineinteles nu la nivelul acesta.
Diminuarea se face prin acomodarea telescopului la conditiile de afara deci il lasi cateva ore sa ajunga la echilibru termic. Este tub deschis sau tub inchis? Daca este tub inchis atunci ai nevoie de timp suplimentar pentru aclimatizare insa avantajul este ca ai un nivel aproape zero de curenti in tub (cand ajunge la aclimatizare). La aclimatizare grija la zona unde lasi telescopul, suprafete de beton sau asfalt vor produce curenti mai puternici datorita caldurii emise.
Colimarea unui f4 este cumva destul de anevoioasa deoarece este destul de sensibil la erori.
Ce colimator ai folosit? Asa de curiozitate. Pentru SN-uri iti pot trimite un document care descrie procedura de colimare (undeva pe forum am postat procedura in romana).

Numai bine
Emil
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5529

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2009 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SDM, poti verifica nivelul de turbulenta al atmosferei la un moment dat cu ajutorul scarii Pickering pe imaginea unei stele:
http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm
Pentru problema ta mai este posibila intradevar decolimarea si/sau calitatea proasta a elementului Barlow.
Pentru a scapa de atmosfera si problemele generate de ea poti incerca si teste terestre pe distante relativ mici (sute de m).
Daca neclaritatea imaginii persista poate sa ramana in discutie optica, barlowul sau decolimarea.
Am spus optica pentru ca aberatia de sfericitate duce la imagine cetoasa, neclara.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6449



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2009 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din literatura de specialitate, dar si din experienta proprie, pot sa-ti spun urmatoarele.

In Europa, noptile in care se pot utiliza in conditii bune mariri peste 300x, nu sunt foarte multe. Eu am reusit de-a lungul anilor de multe ori sa utilizez astfel de mariri, dar, daca as face un procentaj al acestor nopti, ar fi clar minoritar. Si chiar si atunci cand cerul era foarte bun, numai la obiecte care erau peste 60 grade deasupra orizontului. Cum Saturn se afla in aceasta perioada mult sub, nu sunt sanse sa poti folosii puteri mari decat daca mergi undeva sus pe munte.

Turbulenta o recunosti foarte usor dupa doua manifestari. Marginile Lunii sau ale planetelor ''danseaza'', iar la Jupiter si Saturn vei vedea cum imaginea isi pierde si apoi recapata claritatea foarte rapid, cu schimbari chiar de la secunda la secunda.

Singurul leac impotriva turbulentelor atmosferice pentru uz vizual, este, din ce stiu eu, observatia facuta de la o altitudine cat mai inalta. Dar nici asta nu elimina total turbulenta, ci o reduce destul de mult..

Atentie insa si la turbulentele instrumentale. Dar asta e alta poveste.

_________________
Dragos N
Sus
SDM
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Feb 2009
Mesaje: 79



Localitate: Romania

MesajTrimis: 07 Iul 2009 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi prieteni
Am omis să vă spun că telescopul este Meade SN 10 (254/1014/f4), iar colimatorul folosit a fost ,,Laser-Colli by Bader Planetarium". Am reținut răspunsul lui Zoth dat cu ceva timp în urmă, răspuns ce tratează verificarea colimatoarelor. Va trebui să verific colimatorul.
Vă mulțumesc și aștept în continuare dezcoltarea acestui subiect.
Cu respect.
SDM
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 07 Iul 2009 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
grija mare la colimarea SN-ului, ai remarcat jocul care apare la miscarea focusorului? Ai joc la intrafocal si la extrafocal (lucrez la eliminarea acestui joc te anunt daca am rezultate). Asa ca din aceasta cauza s-ar putea sa ai colimare incorecta.
Daca vrei sa faci o colimare corecta atunci trebuie sa dai jos placa Schmidt insa in prealabil trebuie marcata (PAS OBLIGATORIU) pentru ca altfel nu o mai pui la loc in pozitia corecta. Pozitia centrala a focusorului este marcata pe interiorul tubului asa ca dupa ce ai dat jos placa poti verifica pozitia corecta a focusorului si se pot face corectii.
Insa pana la acest pas mai sunt sanse ca doar secundara sau principala sa fie decentrate. Nu recomand sa dai joc placa decat daca esti sigur ca problema nu poate fi altfel corectata.
Daca ai o camera cu chip mai mare atunci o idee ar fi sa bagi la teste niste imagini cu CCD Inspector versiunea demo ruleaza 30 zile timp suficient pentru colimare.

Numai bine
Emil
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3542



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Iul 2009 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colimarea perfecta se face pe stea defocalizata ( orice ar fi sa vezi totul concentric, si rotund)in rest bani aruncati pe tot felul de dispozitive.
la orice telescop detaliile maxime sunt deja scose in evidenta la D/2 adica 250/2 =125x marire 250 x este deja super suficient cu cat maresti ,maresti si senzatia de neclaritate .
Barlow de fapt mareste si eroarea frontului de unda daca optica nu e
de prea buna calitate. adica daca ai optica L/4 posibil sa ajungi sa privesti sub L/2.
turbulentele sunt trecatoare gasesti alta seara cand vezi cu ochiul liber ca stelele nu clipesc sau cand privesti prin instr cratere lunare minuscule stau clare mereu fara dublari triplari miscatoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact