Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
comSWAN27oct.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum se poate observa soarele, cu ce?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2006 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
da, acum stiu.
initial, cand am auzit de doua focusari, ma intrebam cum o imagine focusata o data se mai poate focusa din nou. era un nonsens pentru mine ideea de a folosi doua focusere puse unul dupa altul.
in realitate cred ca prima focalizare e data de obiectiv iar in zona punctului focal se reduce doar lumina prin diafragma montata. apoi se prelucreaza imaginea prin blocul de lentile si se focuseaza din nou.

ceea ce nu inteleg este functionarea diafragmei. ce este acel cilindru mic care se vede luminat la capat? diafragma se vede totusi la baza acelui cilindru. e ciudat....


da, ai inteles bine, puntul focal primar, se obtine de la obiectiv.

functiunea diafragmei care o vezi, este a inchide/deschide ca sa poata obtine un contrast optimal.

punctul este, ca explicarea mea, unei piese care noi doi vorbim, este ca eu nu am gasit cuvantul in dictionar romanesc, pentru aceasta piesa. Este acel cilindru care sta in fata diafragmei, la noi se numeste aceasta piesa "Kegelblende" .
Acest "cilindru" este real conic, si el are optiunea a face o "umbra" soarelui ca sa obtine o eclipsa artificiala, cand el vrea sa se uita la prominence.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2006 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1.acest "Kegelblende" este detasabil?
adica daca vreau sa vad soarele in intregime pot sa nu-l mai folosesc?
dar atunci e periculos ca-mi intra prea multa lumina mai departe in sistemul optic. nu?

2. daca acest "Kegelblende" ar fi reglabil in lungul axei optice ar putea acoperi perfect discul soarelui si atunci as putea studia protuberantele, dar din imagine parca il vad off axis, adica putin lateral de axa optica...
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2006 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
1.acest "Kegelblende" este detasabil?
adica daca vreau sa vad soarele in intregime pot sa nu-l mai folosesc?
dar atunci e periculos ca-mi intra prea multa lumina mai departe in sistemul optic. nu?

2. daca acest "Kegelblende" ar fi reglabil in lungul axei optice ar putea acoperi perfect discul soarelui si atunci as putea studia protuberantele, dar din imagine parca il vad off axis, adica putin lateral de axa optica...


1. da, fara aceasta piesa s-ar putea arata soarele in intregime (si inauntr-ul soarelui) dar ar ardea toata optica.

2. reglabila acestei piese "Kegelblende" se poate obtine daca le ai in diferite diametrii si le schimbi, sau le misti pe lungul aixei optice (cum zici tu Wink ) .
In poza lui se vede putin off-axis, dar eu cred ca asta vine numai din unghiul unde a facut el poza.
Daca ne uitam la pozele aratate de el, nu vedem soarele complet, dar numai marginea, care pare acoperita de un diametru, si partea asta este absolut neagra. Acest diametru de acoperire, vine de la "Kegelblende".

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2006 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iti arat niste poze, care le am facut eu in anul 2001 cu un instrument, care se cheama "Protuberanzen-Ansatz".
Si acest instrument este unul cu care se poate observa soarele, unde si acolo se folosesc diferite conuri, care sant puse in mijlocul opticei, sa acopreasca soarele.
Acest instrument primeste focus-ul de la obiectiv si proiecteaza un al doilea focus la ocular. Uitand in ocular, vezi asemenea poze cum se vad jos in ataj.

Aici un link, unde gasesti asemenea instrumente, si poti vedea cam cum sant construite
http://mitglied.lycos.de/LilleSonne/produk...sonder.htm



Protuberanzen2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.28 kb
 Vizualizat:  de 16861 ori

Protuberanzen2.jpg



Protuberanzen250701.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.2 kb
 Vizualizat:  de 16861 ori

Protuberanzen250701.jpg



Schema Protuberanzenansatz_Lille.jpg
 Descriere:
Schema Protuberanzen Ansatz Lille
 Marime fisier:  23.07 kb
 Vizualizat:  de 16856 ori

Schema Protuberanzenansatz_Lille.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2006 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, mersi, incep sa ma "luminez"....

si totusi priveste cu atentie desenul de mai jos. omul nostru modifica si lateral pozitia "Kegelblende" dupa modelul Paleske. riscul mi se pare mare.



uniprinzip.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  31.36 kb
 Vizualizat:  de 16861 ori

uniprinzip.jpg


Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2006 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, ai dreptate, el misca "Kegelblende" si lateral.
Asta cred ca el foloseste, cand pune instrumentul in modul H-alpha cum se vede cred in poza asta
http://www.unigraph.de/images/Digitalaufna...omerot.jpg

Miscand Kegelblende lateral, el poate optima diametrul conului la diametru soarelui, ca pamantul invartandu-se pe calea sa la soare, se obtin diverse distante intre soare si pamant. Distantele acestea fac ca soarele devine o data mai mare si o data mai mic in diametru.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2006 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in desenul urmator cred ca se vede procedura observarii "vizuale" prin H alfa dar nu sunt prea sigur, tu ce zici?

ar mai fi o chestie, ce este capacul ala montat pe tija care e in fata obiectivului?



unistrahlengang.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.11 kb
 Vizualizat:  de 16839 ori

unistrahlengang.jpg


Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2006 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
in desenul urmator cred ca se vede procedura observarii "vizuale" prin H alfa dar nu sunt prea sigur, tu ce zici?

ar mai fi o chestie, ce este capacul ala montat pe tija care e in fata obiectivului?


da, schema asta arata folosirea instrumentului in H-alpha.



vorbesti de capacul asta aratat aici in poza?

Asta este numai capacul obiectivului, care el l-a montat asa, cand este deschis.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2006 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, mersi mult pentru explicatii.
am impresia ca am priceput cate ceva din ciudateniile acestui instrument.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 24 Sep 2006 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce inteleg eu din toate desenele alea e ca aici avem un instrument care in romaneste se cheama coronoscop ( o chestie inventata de un francez pe care-l chema Lyot si cu care vroia sa observe coroana solara atunci cand nu e eclipsa totala de soare). Practic instrumentul are in interior chestia aia conica ce tine locul lunii. Dar pentru observatii de calitate cu un asemenea instrument e nevoie de altitudine mare, aer foarte stabil etc.
Eu tot nu inteleg de ce ne complicam cu discutii pe n pagini despre instrumente dubioase care sunt probabil folosite de mai putin de 10 oameni in lume. Hai la observatii!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2006 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

imi pare rau alex, dar eu nu stiam principiul de functionare si nici modul de realizare practica a unui coronoscop si curiozitatea m-a indemnat sa aflu lucrurile astea. pentru asta nu conteaza cati oameni il folosesc. sper totusi ca nu am intrecut masura. sunt altii pe aici care bat campii pe zeci de pagini dar nu le spune nimeni nimic.
observatii, da, dar de cateva zile este innorat si ploua mai tot timpul aici in bucuresti asa ca mai asteptam putin. maine dimineata plec in Fagaras si sper sa prind si vreme buna de observatii ...
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 26 Sep 2006 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este rau de a pune intrebari, de asta santem aici in Forum astronomic. Aratat-ul instrument este un Lyot, dar acestul este unul special, ca omul care l-a construit, a facaut niste schimbari in unele componente importante, asa ca acest cronoscop se poate numii dupa Lyot/Paleske.
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Sep 2006 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe mine si pe Tavi ne preocupa de mai multi ani observarea Soarelui care, asa cum am mai spus pe acest forum, este cea mai apropiata stea de noi Smile Am discutat cu Tavi despre coronograf/coronoscop si Tavi mi-a atras atentia ca nu e prea dificil de construit, din pacate acest instrument necesita o acuratete a urmaririi foarte buna. Orice deviere in stanga sau dreapta, sus sau jos duce la alt unghi de intrare a razelor Soarelui. Ori din experienta pe care o avem noi, un asemenea tip de urmarire cu o asemenea precizie e destul de greu de facut.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 27 Sep 2006 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Pe mine si pe Tavi ne preocupa de mai multi ani observarea Soarelui care, asa cum am mai spus pe acest forum, este cea mai apropiata stea de noi Smile Am discutat cu Tavi despre coronograf/coronoscop si Tavi mi-a atras atentia ca nu e prea dificil de construit, din pacate acest instrument necesita o acuratete a urmaririi foarte buna. Orice deviere in stanga sau dreapta, sus sau jos duce la alt unghi de intrare a razelor Soarelui. Ori din experienta pe care o avem noi, un asemenea tip de urmarire cu o asemenea precizie e destul de greu de facut.


Iti dau dreptate, ca construire acestui instrument nu e usor, chiar daca arata usor. Cum se vede, constructorul a intrebuit scule care s-au putut cumpara pentru un amator. El a facut o lucrare buna (nu frumoasa) dar functionalitatea este data si pozele aratate dovedesc ca alui constructie functioneaza.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iun 2009 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La linkul alaturat vedem telescopul solar denumit ''telecop solar-leagan'' de catre constructorul sau Szklenar Tamas de la ''Asociatia Astronomica Maghiara'',pe scurt MCsE.Schema optica foloseste un obiectiv de 50mm diametru,trei oglinzi plane si un ocular Barium de 10mm,obtinandu-se imaginea proiectata a Soarelui pe un ecran interior ,deci se asigura o mare siguranta a observatiilor.Iar imaginea proiectata a Soarelui este protejata de razele directe pentru un contrast mai bun..Montura azimutala are prevazute si doua cautatoare,este vorba de stiftul de lemn paralel cu axul optic al obiectivului si de doua gauri de mic diametru ,date in placa frontala a monturii,paralele si ele cu axa obiectivului si echidistante cu acesta .Pentru orientarea spre Soare se urmareste ca stiftul sa nu aibe umbra iar apoi cele doua puncte luminoase sa incadreze simetric prima oglinda .
Acest telescop nu a fost chiar ieftin,costul ajungand la aprox. 20.000Ft./80 Euro, partea leului reprezentand-o montura de lemn care a costat jumatate din suma,oglinzile plane fiind cadou de la prieteni,restul componentelor fiind cumparate.Ne putem insa imagina solutii alternative pentru montura,nu atat de elegante dar viabile.Mircea


http://www.youtube.com/watch?v=Z3MExrYEYIA&feature=related
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact