Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_130_2_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Soarele azi (I)


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2009 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Soarele azi (I)
Raspunde cu citat (quote)

As vrea ca topicul de fata sa aiba ca scop monitorizarea periodica a soarelui in masura in care ne permit conditiile meteorologice sau obligatiile sociale ale fiecaruia.
Sper sa nu gresesc foarte tare daca am sa spun ca se pot raporta aici observatii atat vizuale cat si fotografice sau radio.
Asadar prima sedinta de observatii vizuale din aceasta luna am inceput-o azi 9 mai 2009 la ora 9.40 in conditii de cer senin, vant slab si o temperatura in crestere de la valoarea de 15 grade.
Instrumentul folosit a fost un Cassegrain de 110mm f/10, corector de subapertura, oculare SPlossl 10mm, 12.5mm si un ocular militar botezat de mine MK 28 evident cu focala de 28mm.
Am folosit in toate cazurile un filtru de apertura din folie Baader Astro-solar ND5 si alternativ filtru solar-continuum, filtru colorat verde de densitate mica si filtru colorat rosu de densitate mare.
Imaginea soarelui chiar daca lipsita de pete a fost placuta si cu un contrast bun.
O deosebita placere provoaca folosirea filtrului specializat (solar-continuum), o imagine plina de viata, relaxanta si de contrast mare.
Prima sedinta de observatii s-a incheiat la ora 10.10 dupa care a urmat pauza de facut piata.
La ora 11.50 am revenit la ocular si am constatat ca imaginea oferita de oculare parea usor difuza, parca o ceata fina se interpunea intre ocular si ochi.
Este posibil ca fenomenul sa fie cauzat de diafragmarea mai modesta a acestui instrument. Chiar la folosirea filtrului verde de mica densitate acest fenomen era prezent.
Situatia s-a schimbat radical spre bine in momentul in care am introdus filtrul solar-continuum sau pe cel rosu de mare densitate.
Contrastul a revenit la valorile de dimineata.
La ora 12.10 am incheiat observatia pe ziua de azi, urmand pauza administrativa.

Al doilea scop al acestei observatii a fost si testarea Cassegrainului caruia am reusit recent cu ajutorul unui prieten sa-i realuminizez oglinda secundara.
Ii multumesc inca odata pentru ajutor Very Happy
Inainte de aceasta realuminizare nu puteam sa vad soarele in ocular cu filtrul rosu de mare densitate montat (evident folia Baader a fost prezenta in toate cazurile).
Se pare ca am scapat de problema pierderii de lumina pe care o discutasem la sectiunea de optica cu ceva vreme in urma.

Cer senin!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Mai 2009 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am prins. Tu vrei sa faci plaja fara sa se prinda nevasta Laughing

Lasand gluma deoparte, care filtru iti pare ca releva mai multe detalii.Rosu sau solar-continuum.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2009 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
... care filtru iti pare ca releva mai multe detalii.Rosu sau solar-continuum.


Cine cunoaste teoria filtrelor electrice, cred ca poate sa faca niste analogii frumoase Smile
Dupa mine exista doua aspecte importante:
1 - cu cat banda de trecere a filtrului este mai ingusta cu atat raportul semnal/zgomot obtinut va fi mai bun. Ajuta aici inca un aspect, atenuarea filtrului in banda de trecere trebuie sa fie cat mai mica, altfel se pierde mult din semnalul util separat din zgomot.
2 - existenta semnalului util in banda de trecere.
In cazul nostru este ideal daca banda filtrului se suprapune peste o linie de emisie din spectrul solar (H alpha, Ca, He, ...)

Cred ca putem discuta aceste aspecte mult mai detaliat intr-un topic dedicat.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mai 2009 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, soarele e comod de observat fotografiat , e lumina destula Smile . acum e cam sarac in pete , facule.
dar vin si vremuri cand nu sti la ce sa te uiti.
din experienta va spun ca soarele da cele mai bune imagini dimineta pana la 9 si spre seara inainte de apus . atunci se vede bine si granulatia.
apoi e bine de filmat cu camera si selectate cadre mai clare.Pe la 12 -14 turbulentele sunt maxime , si doar trecerea unor nori pe fond senin ne salveaza pt cateva momente.
o poza cu activitate serioasa mai jos, facuta la maximul trecut.



101-0115_IMGx2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  32.37 kb
 Vizualizat:  de 21772 ori

101-0115_IMGx2.JPG


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

31.05.2009
Dupa ploaia zdravana de aseara bucurestenii s-au trezit in aceasta dimineata cu o atmosfera mai curata.
Testand dispersia Mie rudimentar cu degetul indreptat spre soare am hotarat ca e cazul sa mai fac o sedinta de observare a soarelui.
Sedinta a inceput la ora locala 09.05 pe un refractor acromat de 120mm, filtru de apertura Astro-solar, filtru de ocular solar-continuum, cateva oculare simetrice in gama 10-20mm si un ortoscopic de 6mm.
"Cazanul" care fierbe continuu pentru a ne da caldura si lumina isi vedea linistit de treaba in continuare, imaginea foarte clara si bine definita a fost ajutata si de atmosfera mai curata din aceasta dimineata.
Deocamdata e liniste, nu sunt pete solare.
Sedinta am inchis-o la ora locala 10.00
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observație solară efectuată în București la momentul 8:48 UT cu binoclu 70x125 prin proiecție pe ecran. Vizual confirmă observația lui Zoth. Discul solar nu prezintă nici o pată. Fotografia imaginii proiectate (mai jos) nu îmi permite să emit nici o ipoteză deoarece defectele ecranului sunt prea numerose (din păcate). Totuși, se pare că SOHO ne infirmă și pe mine și pe Zoth în a doua imagine luată doar cu puțin înainte de a mea. Totuși, aștept să văd o altă imagine de mai târziu deoarece și imaginile de la SOHO au defecte (puncte negre). Confused


Sol-31.05.09-01_500.jpg
 Descriere:
Fotografia Soarelui în proiecție.
 Marime fisier:  121.13 kb
 Vizualizat:  de 21554 ori

Sol-31.05.09-01_500.jpg



latest.jpg
 Descriere:
Imagine SOHO
 Marime fisier:  660.16 kb
 Vizualizat:  de 21554 ori

latest.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de confirmare Alex Smile
Se pare totusi ca nu am fost suficient de vigilenti, am verificat si eu pe SOHO si ... exista un palid eveniment care apare pe mai multe lungimi de unda si pe magnetograma.
Invatare de minte pentru mai multa vigilenta in viitor.

In alta ordine de idei, spune-mi daca am citit bine: "binoclu 70x125" ???
Nu vrei sa ne prezinti si noua instrumentul tau intr-un topic pe sectiunea de binocluri?
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În legătură cu SOHO, nu este prima dată când mi se întâmplă ca eu să nu văd abolut nimic iar el să vadă pete. Very Happy Adesea, treaba asta este un pic derutantă pentru mine mai ales că eu centralizez observațiile din fiecare lună și le trimit la AAVSO. Totuși, pe site-ul asociației suntem avertizați ca indiferent ce vedem pe imaginile publicate de observatoarele specializate, niciodată să nu ne calibrăm propriile observațiile în funcție de acestea. Cu atât mai mult cu cât mai recomandă nici să nu se depășească deschiderea activă a obiectivului instrumentului de 80 de mm. (http://www.aavso.org/observing/programs/solar/guidelines.shtml)
Personal sunt mulțumit că observațiile lui Zoth cu un instrument de 120 mm au aceleași rezultat ca ale mele deoarece asta confirmă corectitudinea procedurii pe care o aplic eu. Am să revin cu explicații la binoclu Smile dar am s-o fac aici că nu are rost să deschid un topic doar pentru el.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 31 Mai 2009 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate întâmpla!
Proiecția Soarelui printr-un instrument cu obiectivul de 50-70mm, proiecție ce poate atinge un diametru de 1 metru, arată și porii Soarelui.
În afară de proiecție (pe care o prefer pentru observații de durată), eu folosesc un filtru total, de la un luxmetru (care atenuează lumina de 100 de ori), montat în fața obiectivului și un filtru de sudură (verde) între ocular și ochi. Se pot vedea, mai ales la marginea discului solar, faculele.
"Biblia" mea pentru observații solare este cartea "Soarele și observarea lui" de V.V. Șaronov, apărută în Editura Tehnică în 1955 (cam veche și totuși actuală).

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit


Ultima modificare efectuata de catre Andi la 31 Mai 2009 20:17, modificat de 1 data in total
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salu Andi
Eu prefer să utilizez numai proiecția. Trebuie să recunosc că am fost și sunt curios asupra felului în care arată soarele observat direct. Dar îmi stăpânesc această curiozitate (din aceea care omoară pisica Very Happy ) deoarece am nevoie de ochi pentru observarea de variabile care dețin 90% din activitatea mea astronomică. În plus, observarea prin proiecție permite și obținerea cu mare ușurință a unor fotografii excelente ale Soarelui. Mai trebuie să lucrez eu la calitatea suprafeței ecranului. Și confirm spusele tale că o proiecție de calitate arată și cele mai mici detalii ale suprafeței solare.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 31 Mai 2009 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex B. a scris:
. Am să revin cu explicații la binoclu Smile dar am s-o fac aici că nu are rost să deschid un topic doar pentru el.

Halatu, halatu, cat costa ....binoclul? Vreau si eu asa ceva. Dar probabil are un pret ,,astronomic" Very Happy .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex B. a scris:
Am să revin cu explicații la binoclu Smile dar am s-o fac aici că nu are rost să deschid un topic doar pentru el.


O rugaminte pentru Alex:
Stiu ca pe forumul nostru exista mai multi impatimiti de binocluri si precis vor apare si multe intrebari, asa incat rugamintea ar fi sa prezinti instrumentul in sectiunea dedicata, altfel riscam sa amestecam doua teme oarecum distincte si nimeni sa nu mai inteleaga in final despre ce este vorba.
Sper sa nu fie cu suparare.
Mersi
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Alex B. a scris:
Am să revin cu explicații la binoclu Smile dar am s-o fac aici că nu are rost să deschid un topic doar pentru el.


O rugaminte pentru Alex:
Stiu ca pe forumul nostru exista mai multi impatimiti de binocluri si precis vor apare si multe intrebari, asa incat rugamintea ar fi sa prezinti instrumentul in sectiunea dedicata, altfel riscam sa amestecam doua teme oarecum distincte si nimeni sa nu mai inteleaga in final despre ce este vorba.
Sper sa nu fie cu suparare.
Mersi


No problemo...ca să fiu în linie cu filmul de la Pro TV Very Happy
Sus
Alex B.
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2009
Mesaje: 252



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2009 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Alex B. a scris:
. Am să revin cu explicații la binoclu Smile dar am s-o fac aici că nu are rost să deschid un topic doar pentru el.

Halatu, halatu, cat costa ....binoclul? Vreau si eu asa ceva. Dar probabil are un pret ,,astronomic" Very Happy .


Am deschis topic la Instrumente, secțiunea Binocluri cu unele explicații. I-am spus chiar așa: Binoclu 70x125. Și discuția despre binoclu este închisă aici. Smile



latest.jpg
 Descriere:
O nouă imagine de la SOHO care confirmă existența unor pete. Mâine voi reveni eventual cu o nouă imagine proprie a Soarelui, mai bună sper eu decât cea de azi.
 Marime fisier:  659.01 kb
 Vizualizat:  de 21469 ori

latest.jpg


Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 02 Iun 2009 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Soarele , azi la 10h 30'
la mine si...
la SOHO!



soho 2.06.2009.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  151.94 kb
 Vizualizat:  de 21481 ori

soho 2.06.2009.jpg



Picture 151.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  272.65 kb
 Vizualizat:  de 21481 ori

Picture 151.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 31, 32, 33  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 33
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact