Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_01-04-2006_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Nabholz pentru binoclu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Noi 2008 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura Nabholz pentru binoclu
Raspunde cu citat (quote)

Montura Muller foloseste un binoclu fix (fata de montura) si o oglinda plana mare ,orientabila ,deci care trebuie sa fie bine dimensionata (deci sa fie suficient de mare).
Rob Nabholz a construit o montura cu oglinda plana fixa, la 45 grade si cu intreaga montura asezata pe un trepied care permite reglajul in inaltime si miscarea pe cele doua axe alt-azimutale. Binoclul lui Rob este un 16x70mm dar precizia oglinzii plane nu i-a permis utilizarea acestui binoclu.In schimb binoclul de 7x a functionat foarte bine,cu timpul ajungand sa foloseasca si un binoclu de 10x.

http://www.homebuiltastronomy.com/downbino/index.html

Opinia mea personala este ca nu oglinda plana nu este de calitatea necesara ci lipirea cu silicon in puncte multiple a cauzat deformarea oglinzii.Am mai discutat acest punct pe forum si ,dupa cum a confirmat si Tavi Stanescu,''sfintii parinti ATM'' de pe Lista ATM au dreptate ,nu orice silicon este potrivit,numai cel cu RTV.
Oricum ,cititi cu atentie comentariile lui Rob,indeosebi cele ref. la aburirea oglinzii plane , recomandarile ref la trepied si la utilizarea unui laser pe post de cautator.
Am sa fac o mica sinteza.Pana acum am indicat, pentru constructorul amator urmatoarele dispozitive /monturi care sa-i permita o utilizare confortabila a binoclurilor sale:
1)Dispozitivul lui Allan Roberts ,''jugul'' pentru binocluri.Eu acuma lucreza la un asemenea dispozitiv.
2)Dispozitivul Howard care presupune observatia din pozitia demografica
3)Standul Muller,cu binoclu fix si oglinda plana orientabila,foarte masiv si potrivit pentru astrocluburi,pentru star-party-uri,pentru astronomie didactica.In anumite conditii,imaginea poate fi conforma ca orientare cu obiectul.
4)Montura Lawrence,care asigura utilizarea binoclurilor de orice grosisment datorita calitatii optice ridicate
5)Montura Nabholz care pare mai ieftina decat precedenta daca ne limitam la grosismentele mai mici.Monturile Lawrence si Nabholz necesita si permit utilizarea unor cautatoare.

Desigur ,exista multe alte solutii,montura paralelogram si fotoliul pentru binoclu fiind printre cele mai raspandite.Am scris despre monturile de mai sus pentru ca mie imi par mai interesante.''Parerea mea care este'',dupa cum zice un clasic al Sectorului V.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Noi 2008 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate nu e chiar topicul potrivit sa spun dar daca tot a-ti adus vorba despre lipirea oglinzilor....dar de ce se incapatineaza lumea cu lipirea oglinilor plane, cand se stie ca sunt sanse mari sa deformeze o suprafata optica facuta cu atata grija? Din "preistoria" opticii se recomanda ca optica sa fie cat mai "lejer" posibil montata pentu a nu induce nici un fel de constrangere. La fel si cazul oglizii plane pt binoclu, ar trebui asezata pe puncte de sprijin si mentinuta pe pozitie prin 3-4, sa le zic, clame, sau ce denumire or mai avea, sau chiar suruburi cu cate o saiba de cauciuc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Noi 2008 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda plana mare inseamna ,aproape inevitabil, o oglinda subtire.Problema aici este modul de asezare,nr de puncte si repartizarea lor si modul /precizia /solutia constructiva.Fie puncte lipite, fie reazeme gravitationale,la inceput problema este aceeasi.Doar punand ,sa zicem,douazeci de lipituri de silicon,problema nu este rezolvata automat pt ca e silicon si sunt multe puncte.

Nota:eu cand vorbesc despre oglinzi si alte elemente optice de orice fel ,ma refer intotdeauna la elemente optice existente,la modul lor de utilizare,la montarea lor iar nu la confectionarea lor.In privinta confectionarii ma bazez pe opticienii avansati.Am facut aceasta precizare deoarece nu vreau ca cineva sa se supere pentru ceea ce postez eu pe aceasta tema.Invariabil, vorbesc de elemente optice existente.
mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Noi 2008 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici o grija Very Happy nici eu nu m-am referit la d-voastra, ziceam doar in general de moda cu lipitul oglinzii. Revenind la subiect, am gasit in Practiker, pe langa clasicile discuri decupate din pluta si pasla ( care se lipesc pe capetele picioarelor de scaun) de marimea unui dop de sticla, si niste discuri ceva mai mici, transparente, dintr-un fel de plastic/silicon nu stiu exact, special facute pt a sustine sticla. Cred ca ar fi f bune si pentru sustinerea oglinzii principale la un telescop.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mai 2009 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O montura care aduce foarte mult cu un "binoclu Dobson" puteti vedea in linkurile de mai jos.
Se poate folosi atat asezata pe o masa cat si pe un trepied:
http://www.elcapitano.astro4u.net/Skany/1.jpg
http://www.elcapitano.astro4u.net/Skany/2.jpg
http://www.elcapitano.astro4u.net/Skany/3.jpg
http://www.elcapitano.astro4u.net/Skany/4.jpg
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact