Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC_2143_color1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224475
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

''100 hours of astronomy'' la Arad


Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

IYA2009

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Apr 2009 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului: ''100 hours of astronomy'' la Arad
Raspunde cu citat (quote)

La Arad ''100hoursofastronomy'' au debutat Joi 2 Aprilie ,in jurul orei 21.00 TLR ,cu un star-party in fata Primariei.Animator a fost subsemnatul cu ''eternul'' meu telescop de 125mm F/7 in montura Dobson.Am folosit un ocular Erfle f=15mm G=58x si acelasi ocular cu Barlow 3x,G=174x.Obiectele observate au fost Luna,Saturn si Castor ca exemplu de stea dubla.Ca obiect terestru am folosit crucea de pe catedrala catolica situata la cateva sute de metri distanta.
In prima poza puteti vedea unul din afisele actiunii,afise care au fost lipite in puncte cheie,intens circulate din oras,de catre amabilul si inimosul astronom amator Emil Pasculescu.
Am avut concurenta puternica din partea unui grup de motociclisti super-dotati si a unor flacai de bani gata ,posesori ai unor masini tunate ,cum numai la ''pimp my car''/MTV mai poti vedea.
Cu toate acestea,din partea publicului am numarat 43 de participanti,mai ales tineri.Am avut grija sa le prezint ocazia pentru care se desfasoara star-partyul,povestindu-le in cateva cuvinte despre IAY,''100hours...'',forum si miscarea de astronomi amatori.Nu mi-a fost greu deoarece ,mai ales tinerii,au venit cu intrebari.
Au fost facute mai multe comentarii despre necesitatea ca Astroclubul Galaxis sa-si reia activitatea iar unul din participanti ,Alex s-a aratat a fi un pasionat al Astronomieie practice,el fiind familiarizat cu tipurile de telescoape (Newton,Maksutov), exprimandu-si intentia de a achizitiona un telescop Newton 150mm F/8 pe montura ecuatoriala .Iar o domnisoara s-a dovedit a fi deja fericita proprietara a unui telescop de 76mm pe care a promis ca-l va aduce seara urmatoare.Asadar parerea ca asemenea observatii publice ar fi un ferment puternic al activitatilor de astronomie practica,s-a dovedit,din nou,a fi corecta.Mircea



Picture 183.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  37.19 kb
 Vizualizat:  de 3994 ori

Picture 183.jpg



Picture 094.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  33.75 kb
 Vizualizat:  de 3994 ori

Picture 094.jpg



Picture 093.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.22 kb
 Vizualizat:  de 3994 ori

Picture 093.jpg



Picture 091.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  33.54 kb
 Vizualizat:  de 3994 ori

Picture 091.jpg



Picture 185.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.49 kb
 Vizualizat:  de 3994 ori

Picture 185.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Apr 2009 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Actiunea ''100hours'' a continuat la Arad ,Vineri 3 Aprilie,tot de la 21.00 TLR.Dupa cum vedem din prima poza,domnisoara si-a tinut promisiunea si a revenit la observatii cu telescopul ei TCM 76 mm F=700mm,Csillag Attila ajutand-o sa gaseasca cateva din obiectele ceresti accesibile.
In a doua poza vedem cel mai mare instrument al serii,dobsonianul Meade de 8 inch (203mm) F/6,apartinand AREA Arad,si adus la star-party de catre prof. Maior si prof. Branco Arsenov.
In urmatoarele doua poze vedem telescopul de 114mm F=1000 mm ,in montura ecuatoriala,al lui Emil Pasculescu.
Subsemnatul am participat cu luneta Galilei 4x,de constructie proprie,din lentile de ochelari si cu binoclul meu Fujinon 7x50mm.In aceeasi nota,Csillag Attila a participat cu binoclul sau Sakura 15x60mm ,modificat.
In ultima poza revedem dobsonianul de 8 inch folosit pentru observarea lui Saturn si a doi din satelitii sai.Inafara de planeta inelata,au mai fost observate Luna,Castor si sistemul Alcor-Mizar.
Din partea publicului au participat peste 100 de persoane ,printre care si Alex,amatorul despre care am pomenit.Mircea



Picture 208.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  49.35 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 208.jpg



Picture 204.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  37.7 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 204.jpg



Picture 189.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.6 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 189.jpg



Picture 187.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  50.37 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 187.jpg



Picture 158.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  52.57 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 158.jpg



Picture 155.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.58 kb
 Vizualizat:  de 3979 ori

Picture 155.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   IYA2009

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact