Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225544
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

revista Bolidul


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
SARM
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2008
Mesaje: 25



Localitate: Romania

MesajTrimis: 17 Mar 2009 03:12 Download mesaj
Titlul subiectului: revista Bolidul
Raspunde cu citat (quote)

De acum revista de astronomie Bolidul are o pagina dedicata pe site-ul SARM. Poate fi accesata la adresa: http://www.sarm.ro/bolidul
Lectura placuta!

_________________
Societatea Astronomica Romana de Meteori, www.sarm.ro
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4015



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 17 Mar 2009 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ati putea pune pe site si restul numerelor aparute inainte de noiembrie 2008 (nu 2009 cum apare pe site Wink )? Ceva in genul revistei Vega de la http://www.astroclubul.ro/vega.html ... Ce alta posibilitate exista de a obtine toate numerele aparute de la infiintare si pana acum?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9076

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mar 2009 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rasfoit numarul din Martie al revistei ''Bolidul'' si urez succes acestei reviste din care am cateva vechi numere hard-copy.
Articolul despre maratonul Messier mi s-a parut interesant ,as dori insa sa fac cateva observatii , precizari.
Astfel,la citirea articolului,un amator incepator ar putea intelege ca Charles Messier a fost un astronom amator.De la bun inceput,Messier a fost angajat al Observatorului Astronomic al Marinei,situat in Hotel de Cluny,deci a avut statut de astronom profesionist.
In al doilea rand,Astronomia secolelor XVI-XVII a fost aproape exclusiv centrata pe sistemul nostru solar,lucru care mie mi se pare foarte logic. In aceasta perioada,faptul ca unii amatori precum Peiresc,colectionar a peste 40 de telescoape, descopera M42, a fost mai mult rodul intamplarii decat rezultatul unei cercetari a cerului profund de catre ''numerosi'' astronomi amatori.Este adevarat ca Hodierna,de profesie preot iar in Astronomie amator, a intocmit in secolul XVII primul catalog al cerului profund dar acest lucru nu a fost cunoscut pana in secolul XX cand activitatea de pionierat a lui Hodierna a fost descoperita de catre Bigourdan.Cercetarea sistematica a cerului profund a debutat abia in a doua jumatate a secolului XVIII,Messier fiind initiatorul ei.
Ca o alta nota,tot aici,sa reamintim ca in secolul XVI se practica exclusiv Astronomia geocentrica iar telescopul nu intrase inca in cercetarea astronomica,nici macar in domeniul public,chiar daca unele surse sugereaza ca luneta s-a nascut in Spania, in ultimele decenii ale amintitului secol,vezi ''Originea telescopului'' de la Istoria Astronomiei de pe acest site.Tot acolo veti gasi lista obiectelor Deep Sky canonice adica mentionate de catre Claudius Ptolomeu si reluate de epigoni ,lista reluata si de catre Honterus in Cosmografia sa,vezi topicul ''Honterus'',opus citat.
In al treilea rand,in acest context,eu nu as insira Pleiadele printre ''obiectele cu aspect cetos'',chiar daca in jurul lui Alcyone se poate observa nebuloasa in care este scaldat roiul.
Am precizat aceste elemente,si multe altele, intr-o lucrare pe care nu am putut-o prezenta la ''Perseide'' deoarece doamna Suhay a trebuit sa faca ceva mult mai important,respectiv a pus un elev sa citeasca un capitol despre stelele albastre direct dintr-un manual, spre disperarea auditorului.Noroc de faptul ca, in rest,am fost scutiti de alte ''cercetari'' si ''comunicari stiintifice'' de acest calibru.
In incheiere doresc succes lui Sorin Hotea care este un popularizator al Maratonului Messier la noi.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact